Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2005., 09:26   #21
Quote:
UvijekProblemi kaže:
.. Sad mi je opet mucno. Nemrem se uopce skoncentrirat na posao. Imam neke zadatke, a oni cekaju, a poslodavcu jos nisam nista rekla. Procitala sam u 'Mame i bebe' da se to kaze sefu tek kad prodje 12. tjedan? Kako ste to vi cure rijesile?
Uf idem pokusati nesto raditi... Mucno...
Bok!
To žene kažu tek u četvrtom mjesecu za slučaj da spontano pobace - ali ja mislim da treba i prije reć jer i ako se dogodi spontani - isto trebaš bolovanje, razumijevanje okoline, odmor i tako to. A naravno da ti se neće to dogoditi

Što se mučnina tiče - ja nisam mogla raditi, nisam mogla stajati na nogama otprilike i dobro mi je došlo bolovanje. Razgovaraj sa liječnicom o toj mogućnosti - protiv mučnine je najbolje spavanje i odmor
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 10:10   #22
Da, Lucija, evo danas idem odnijeti nalaze iz IVF svojoj ginichki, pa eto... a reci cu joj za mucnine pa cemo vidjeti kako ce reagirati.
I da, istina... Preko vikenda se naspavam i rucam u vrijeme rucka a ne tek iza 17 h i odmah mi se stanje poboljsa. Tak da sto se tjedan odmice kraju, to mi se cini da mi je jace mucno...
Cure super ste Hvala na pomoci. Bas mi pase nekome se izjadati... I cuti korisne savjete... Uf nocas sam isla spat u 10, OK par put sam se na kratko zbudila ali sam spavala do 7, i sad ne bi uopce imala nis protif opet u krpe...
Pozdrav,
UvijekProblemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2005., 11:19   #23
Eh da i ja nešto kažem.
Prvi pregled sam napravila kod privatnice u Istri.
Muž i ja smo nekako u to vrijeme živili na relaciji Pula - Rijeka - Zagreb.
Prvu stvar o kojoj sam krenula razmišljati je di želim rodit.
Pula je otpala odmah, Rijeka također (to je bila era prije poroda u vodi). Ostao mi je Zagreb, i onda sam se sjetila Zaboka, jer sam još davnih dana preko veze išla tamo kod nekog iber dobrog ginića radi cisti. Uglavnom ostala mi je u sjećanju kao bolnica prijatelj djece, i tada još prije nekih 8 godina su već imali program beba sa majkom od prvog dana, poticanje dojenja i tako to.
Nazvala sam telefonom, i pitala sestru koja se javila kod kojeg bi doktora ona išla da je trudna. I ona mi je rekla Iliju Alvira. Ja dogovorila pregled i došla, ušla sam sa mužem unutra, prvo smo razgovarali o tome što ja hoću. Dogovorila da mi mužić bude na porodu (iako se inače ne može), čovjek mi dao broj tel. kući i mobitela i tek me onda pregledao. Usput u to vrijeme sam imala prijavljeni boravak u Splitu. Mislim da kao trudnica ti imaš pravo na pregled, na neplaćanje participacije, i možeš ići gdje god hoćeš. Ne može ti nitko reć moraš ovdje, ne smiješ ondje.



Da rezimiram:
Imala sam super porod, meni je bilo bitno da čovjek koji mi je vodio cijelu trudnoću, upoznao me, da on bude i na porodu zlu ne trebalo. Bolnica je manja, trudnice nisu ko na traci, posvete ti se, sestre su prva liga.





Još nešto:
Ja sam zadnjih 5 tjedana morala radit CTG ponedjeljkom, srijedom i petkom, plus još color dopler petkom. Nikada ni jedan pregled nisam čekala dulje od 20 max. 30 minuta.


__________________
Sunce grije , toplo mi je!!!
suncemojemalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 18:08   #24
Trudnicka knjizica? Obaveze? WTF? Cemu to sluzi?

Quote:
manc kaže:
Babice su isto bile ok. Mislim dali su mi drip, pa sam mislila skocit na plafon, ali sve je brzo proslo.
A zasto si im dozvolila da ti daju drip / oxytocin?

Quote:
manc kaže:
Posto mi je to bio drugi porod dali su si truda da me ni ne rezu...
Znaci jos uvijek rutinski rezu, o jao, gluposti li od ritualne mutilacije.
Pa kako vi zene vjerujete da vam je to u interesu?
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 20:47   #25
Quote:
Arslan kaže:
Trudnicka knjizica? Obaveze? WTF? Cemu to sluzi?

Pa kako vi zene vjerujete da vam je to u interesu?
trudnicka knjizica nije obavezna, ali nadziranje trudnoce je pozeljno. naravno, svaka zena moze odabrati da se za svo vrijeme dok je trudna ne javi ginekologu te da rodi doma, nece joj doci policija na vrata.

sto se tice vjerovanja da je nama zenama nesto u interesu ili ne, obicno zapravo prevlada vjerovanje da je nesto u interesu djeteta koje se radja tj. njega se ne zeli izlagati riziku od predugog poroda - moze doci do hipoksije, ostecenja mozga i slicnih krasota. drugacije razmisljas kad je u pitanju JOS JEDAN ZIVOT za koji si odgovorna, vlastita komocija, prava i slicne stvari su ti sekundarne. kad si zena i radjas, jel
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 16:44   #26
Quote:
violent_femmes9 kaže:
drugacije razmisljas kad je u pitanju JOS JEDAN ZIVOT za koji si odgovorna, vlastita komocija, prava i slicne stvari su ti sekundarne. kad si zena i radjas, jel
Upravo to ja ne mogu shvatiti. Mislim, mogu shvatiti da netko tako misli, ali ne mogu shvatiti zasto tako misli, jer meni se cini da su zdravlje i zivot majke neusporedivo vredniji od zdravlja i zivota fetusa.

Osim toga, mislim da su u vecini slucajeva interesi majke i fetusa isti, majka koja se bori za svoja prava, bori se i za prava svoje buduce bebe. Jedino sto razni likovi prodaju lazne price o tome kako je nesto u interesu djeteta, recimo treba staviti monitoring da se prati stanje djeteta, pa im se pokvari monitor i onda ga na brzaka iscupaju van, majku razderu, a djetetu polome koju kost i onda skuze da se pokvario monitor - ma super su im pomogli.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 21:54   #27
Arslan otkud toliko crnih misli u tvojoj glavi????
koalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 13:24   #28
Quote:
Arslan kaže:
Upravo to ja ne mogu shvatiti. Mislim, mogu shvatiti da netko tako misli, ali ne mogu shvatiti zasto tako misli, jer meni se cini da su zdravlje i zivot majke neusporedivo vredniji od zdravlja i zivota fetusa.

Osim toga, mislim da su u vecini slucajeva interesi majke i fetusa isti, majka koja se bori za svoja prava, bori se i za prava svoje buduce bebe. Jedino sto razni likovi prodaju lazne price o tome kako je nesto u interesu djeteta, recimo treba staviti monitoring da se prati stanje djeteta, pa im se pokvari monitor i onda ga na brzaka iscupaju van, majku razderu, a djetetu polome koju kost i onda skuze da se pokvario monitor - ma super su im pomogli.
uopce ne citas s razumijevanjem.

nitko nije spominjao situaciju u kojoj treba odluciti ciji zivot je vazniji, majcin ili djetetov, to je nesto sasvim drugo. moj komentar se odnosi na majcinu komociju, npr. njeno pravo da odbije neki postupak jer smatra da nije neophodan. za nju, jel. medjutim, ako tim svojim odbijanjem ugrozavas zivot djeteta, nekako ti prestane biti napeto - pretrpit ces i "suvisnu" bol i nedostatak komocije. tu se ne radi o nikakvom altruizmu, zapravo je vrlo jednostavno - ako npr. rodis dijete koje je pri porodu ostalo bez kisika dulje vrijeme (ne zelim nabrajati sve posljedice takvog poroda), ti ces se brinuti za njega. dok si ziva. dakle, trebas odluciti u sekundi, kao da se kockas - nelagoda zbog npr. suvisne epiziotomije, ili zivo i zdravo dijete.

tako da ne moras biti jako pametan da zakljucis da ce svaka razumna osoba lakse izdrzati privremenu nelagodu, krsenje svojih prava ubrzavanjem poroda i slicno, jer u tom trenutku sve sto zeli (ako je stvarno razumna) jest da ona i beba budu zive i zdrave.

doduse, mozda se iz naslonjaca cini drugacije....
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 13:55   #29
Sve potpisujem. (posto sam ja bila "prozvana")
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 20:03   #30
Quote:
violent_femmes9 kaže:
tako da ne moras biti jako pametan da zakljucis da ce svaka razumna osoba lakse izdrzati privremenu nelagodu, krsenje svojih prava ubrzavanjem poroda i slicno, jer u tom trenutku sve sto zeli (ako je stvarno razumna) jest da ona i beba budu zive i zdrave.
Mozda ovo objasnjava puno o bespotrebnim postupcima: zena je ocajna od brige, pa trpi svasta samo da bi djete bilo sigurno. Vrlo samopozrtvovno, ali i vrlo lose.

Ako zena ne izadje iz procedure zdrava, to nece biti dobro ni za dijete. Ubrzavanje je cesto nepotrebno i nanosi ozljede i zeni i djetetu. Koristi samo lijecnicima da se brze rjese posla. Zato mislim da bi se svaka zena (i njen muz i svi mi) trebali boriti za njena prava i ljudsko dostojanstvo. Ne u smislu da beba bude lose, nego da i beba i majka budu dobro, pa makar to kostalo malo vise truda bolnickog osoblja.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 20:11   #31
Arslane, ti to ne mozes tako olako tvrditi, jer nisi ni lijecnik ni primalja, te nisi nikada prisustvovao porodu. Ubrzavanje poroda zenu ne ozlijedi trajno, prespor porod ozlijedi dijete za cijeli zivot.

I daj mi jos jednom objasni, sto je to toliko samopozrtvovno u izbjegavanju mogucnosti da ti dijete ostane dozivotni invalid?
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 23:45   #32
Quote:
violent_femmes9 kaže:
Ubrzavanje poroda zenu ne ozlijedi trajno, prespor porod ozlijedi dijete za cijeli zivot.
Nije istina, ubrzavanje poroda neke kosta trajnih ozljeda, a rjetke i zivota (infekcije).

Quote:
violent_femmes9 kaže:
I daj mi jos jednom objasni, sto je to toliko samopozrtvovno u izbjegavanju mogucnosti da ti dijete ostane dozivotni invalid?
Samopozrtvovna je briga prema djetetu radi koje se zena prepusta u ruke osoblja za koje misli da ce napraviti najbolje. Samopozrtvovno je reci: "radite mi sto hocete, samo da beba bude OK".
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2006., 18:36   #33
i v_f9 i Arslan imaju point..

Ponekad je rezanje stvarno potrebno. Stvar je samo u tome da u vecini slucajeva - nije. Cak ni kod prvorotki. Kad se zenu ne forsa, ne ubrzava i kad se pusti medicu da se prirodno rastegne - zena ne popuca ili popuca minimalno (uglavnom). Medutim, nasi lijecnici uglavnom rade epi po defaultu, posebno prvorotkama, cisto iz svoje komocije (nadam se, jer mi je to cak draze objasnjenje od toga da cvrsto vjeruju da zena nije sposobna roditi bez rezanja): porod brze "obave" kad zenu razrezu i skoce zeni na trbuh.


Isto kao sto se cesto da drip bez potrebe. Ako je punkuo vodenjak a trudnova nema i nema satima, onda moras dati drip. Ali ako doktor daje drip jer mu se cini da se zena ne otvara dovoljno brzo... e tu mislim da ne treba. (Naravno, ne govorim o slucaju kad nesto ne stima s djetetom ili kad je dijete u opasnosti. Onda napravis SVE da dijete cim prije ide van zivo i zdravo)
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 22:47   #34
ako a bebacem nesto nije ok onda se radi carski a ne epizotomija
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 11:25   #35
Quote:
magic blue kaže:
ako a bebacem nesto nije ok onda se radi carski a ne epizotomija
da, naravno, pitaju te sto ti mislis o tome

vec sam se izjasnila, rutinska epiz. NIJE U REDU, ali postoje situacije kad je stvarno potrebna, sto god Arslan i razni izvori na internetu o tome mislili. svaki porod, kao i svaka trudnoca, je prica za sebe. ne mozes znati unaprijed
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 19:06   #36
Quote:
Desirée kaže:
i v_f9 i Arslan imaju point..

Ponekad je rezanje stvarno potrebno. Stvar je samo u tome da u vecini slucajeva - nije. Cak ni kod prvorotki. Kad se zenu ne forsa, ne ubrzava i kad se pusti medicu da se prirodno rastegne - zena ne popuca ili popuca minimalno (uglavnom). Medutim, nasi lijecnici uglavnom rade epi po defaultu, posebno prvorotkama, cisto iz svoje komocije (nadam se, jer mi je to cak draze objasnjenje od toga da cvrsto vjeruju da zena nije sposobna roditi bez rezanja): porod brze "obave" kad zenu razrezu i skoce zeni na trbuh.


Isto kao sto se cesto da drip bez potrebe. Ako je punkuo vodenjak a trudnova nema i nema satima, onda moras dati drip. Ali ako doktor daje drip jer mu se cini da se zena ne otvara dovoljno brzo... e tu mislim da ne treba. (Naravno, ne govorim o slucaju kad nesto ne stima s djetetom ili kad je dijete u opasnosti. Onda napravis SVE da dijete cim prije ide van zivo i zdravo)
Definitivno se slazem s ovim sto Desirée pise: lijecnici cesto rade stvari onako kako je njima lakse, ne kako je zeni bolje (i za zdravlje i za bolove). To je zalosno i za svaku osudu.

Naravno, sve je individualno, svaka zena, svaki porod, svaka komplikacija i svaka odluka. Bitno je da pacijent ima odlucujucu rijec u donosenju odluke - moze prihvatiti ili odbiti neki tretman.

Nadam se da postoji (sto vise) humanih lijecnika, koji su se voljni potruditi za dobrobit svojih pacijentica (za sto su uostalom i placeni).
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 19:11   #37
Quote:
violent_femmes9 kaže:
da, naravno, pitaju te sto ti mislis o tome

vec sam se izjasnila, rutinska epiz. NIJE U REDU, ali postoje situacije kad je stvarno potrebna, sto god Arslan i razni izvori na internetu o tome mislili. svaki porod, kao i svaka trudnoca, je prica za sebe. ne mozes znati unaprijed
Ja nikad nisam rekao da je epiziotomija uvijek besmislena, vec samo da je rutinska epiziotomija nesto izmedju idiotizma i zlocina.

U hitnim slucajevima epiziotomija je opravdana, no ti su slucajevi rijetki, a i tamo ima vremena da kirurg zaurla: "moramo rezati, nuzno je, dozvolite proceduru molim" i da mu zena (ili njen muz, ako ona nije u stanju komunicirati kaze: "dozvoljavam", za to treba ravno par 3 sekunde koje tako i tako prodju dok se ubrizgava injekcija protiv bolova ili posize za skarama. Jos jednom: ta hitna situacija je nesto rijetko, iznimka, ne rutina.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 23:27   #38
meni doc u merkuru rekao da oni kod prvorotkinja rade epi - uglavnom - rutinski jer je navala velika i liječnici i babice rijetko se daju zaigrat masiranjem međice, prevlačenjem i sličnim stvarcama.
2. u merkuru se može doći s uputnicom soc. gina a može se i platiti pregled - 100kn pregled, 100kn ultrazvuk, s tim da sada merkur ima i 3D..mene jučer dr balenović vodio ali bila gužva za popiz....od bolničkih trudnica pa smo i on i ja žalosno gledali -sretni- mojjeg dinamičnog bebača na "običnom"uzv..
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 23:29   #39
e, da, i u zagrebu je sad željena bolnica - željena bolnica...nitko te ne pita mjesto stanovanja i dio grada...a merkur ima tako diiivan pogled na bijeli grad zagreb, samo, čini mi se, da od tog pogleda - kad dođe mojih 5 minuta - ništa...
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 15:24   #40
Kod mene je ovakva situacija.... ginić mi je u Zaprešiću, daklem njegove uputnice ne vrijede za domove zdravlja u Zagrebu, što znači da sam si plaćala vađenje krvi i još neke pretrage tu kod mene u domu zdravlja, jer mi se jednostavno nije dalo ić kod dokice opće prakse po njih..... i ja želim rodit u merkuru no međutim ne spadam ''po mjestu stanovanja''..... zato sam ja njih lijepo zvala i pitala dali je potrebno napravit neki pregled ili UZV kod njih prije nego što rodim,s napomenom da je trudnoća sasvim u redu, i rekli su da nije potrebno, da se samo fino dođe kad počnu trudovi,sa trudničkom knjižicom.....
mimma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.