Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2007., 16:56   #261
O slicnostima buddhizma i krscanstva mozete citati ovdje (naravno u knjizi, ne na netu):
http://free-st.t-com.hr/PARALELE/Krs...Misticizam.htm
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 20:47   #262
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ovo podebljano nije bas sasvim tocno. Budhizam je slican krscanstvu i po tome sto je jedna od privih "misionarskih" i "nadnacionalnih" religija. Za razliku od recimo hinduizma (u manjoj mjeri) i zidovstva (gotovo potpuno) koji su vise ncionalne religije i nemaju skolonost expanziji u toj mjeri nit je hinduizam ozbiljnije prisutan negdje van indije osim medju indijskim iseljenicima.

Jos sam buda je "misionario", pa i dalje.. mnogi istocni monasi su putovali sve do indije (ili japanci kine) da bi prenjeli budhizam u svoju zemlju, kao sto su i primali budhiste iz tih zemalja (I Zen i Tibetanski i veci dio ostalih pravaca ima korjene u Indiji, barem mitoloske (Bodhidharma, Padmasambhava.. ).

Sto je to do li misionaranje?
propovedati je jedno, a misionariti nesto savnim drugo.ja ne znam ni za jedan slucaj da budisti idu od vrata do vrata i prodaju literaturu , niti da stoje na ulici i prodaju knjige.naprosto gde se javi klica interesovanje, neko otputuje i to je to.
inace, budi su uglavnom dolazili.
primer je tibet gde su ucenjaci dosli na poziv tadasnjeg kralja, ali da ne davim sada sa istorijom. isto je bilo i sa sri lankom, slicno u kini.kublaj kan je prihvatio budizam kao zvanicu veru carstva tako sto je organizovao nesto slicno hazarskoj polemici. slicno je bilo i na tebitu gde su raspravljali kineski zenovac i tantricki budisti iz nepala, itd,itd.
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 23:01   #263
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
propovedati je jedno, a misionariti nesto savnim drugo.ja ne znam ni za jedan slucaj da budisti idu od vrata do vrata i prodaju literaturu , niti da stoje na ulici i prodaju knjige.naprosto gde se javi klica interesovanje, neko otputuje i to je to.
inace, budi su uglavnom dolazili.
primer je tibet gde su ucenjaci dosli na poziv tadasnjeg kralja, ali da ne davim sada sa istorijom. isto je bilo i sa sri lankom, slicno u kini.kublaj kan je prihvatio budizam kao zvanicu veru carstva tako sto je organizovao nesto slicno hazarskoj polemici. slicno je bilo i na tebitu gde su raspravljali kineski zenovac i tantricki budisti iz nepala, itd,itd.
Naravno da je budizam vrlo miroljubiva religija i da monasi ne idu od vrata do vrata da bi nekog vrbovali. Da bi održao takozvani govor o Dhammi, monaha mora neko do prisutnih pozvati standardnom formulom. Ipak, istine radi, treba reći da je bar što se Šri Lanke tiče, indijski kralj Ašoka kao veliki promoter budizma, kojeg je uzeo za svoju državnu religiju, samoinicijativno poslao tamo svog sina Mahindu da širi Dhammu. Ovaj je, vrlo taktički, prvo sačekao da umre stari kralj Mutasiva (367-307 BC), jer je bio suviše star i slab da bi razumeo Učenje. Tek kad je na tron došao njegov sin Devanampiyatissa, Mahinda kao potpuno usavršeni monah (arahat) odlazi na ostrvo. Po legendi ga tamo sreće kralj dok je jednom bio u lovu (i inače poznat motiv u legendama), monah mu održi govor o Dhammi i kralj se preobrati u budistu. Dakle, dobrovoljna globalizacija, bez osvajanja ognjem i mačem )

Izvor: The arrival of Buddhism in Sri Lanka
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 00:50   #264
zanimljivo :)

ABHIDHAMMATTHA - SANGAHA
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 01:30   #265
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
propovedati je jedno, a misionariti nesto savnim drugo.ja ne znam ni za jedan slucaj da budisti idu od vrata do vrata i prodaju literaturu , niti da stoje na ulici i prodaju knjige.naprosto gde se javi klica interesovanje, neko otputuje i to je to.
inace, budi su uglavnom dolazili.
primer je tibet gde su ucenjaci dosli na poziv tadasnjeg kralja, ali da ne davim sada sa istorijom. isto je bilo i sa sri lankom, slicno u kini.kublaj kan je prihvatio budizam kao zvanicu veru carstva tako sto je organizovao nesto slicno hazarskoj polemici. slicno je bilo i na tebitu gde su raspravljali kineski zenovac i tantricki budisti iz nepala, itd,itd.
Budizam je superiorniji od krscanstva.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 08:28   #266
neka sva bica imaju srecu
i same izvore izvore srece
neka budu lisena patnje i svih njenih uzroka
neka borave u savrsenom miru
oslobodjeni vezanosti za one koje vole
i odbojnosti prema ostalima
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 17:12   #267
zanimljiv topic ... no budizam je toliko sirok i bojim se da cete se vremenom pogubiti. Mozda da razdvojite topic na budisticke tradicije?
Ako nekog zanima nesto od Mahayana i Vajrayana (tibetanski budizam), slobodno pitajte ...
__________________
Still in the hole ...
moondreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 19:25   #268
Quote:
moondreams kaže: Pogledaj post
zanimljiv topic ... no budizam je toliko sirok i bojim se da cete se vremenom pogubiti. Mozda da razdvojite topic na budisticke tradicije?
Ako nekog zanima nesto od Mahayana i Vajrayana (tibetanski budizam), slobodno pitajte ...
koji ogranak vajrayane?
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 22:59   #269
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
koji ogranak vajrayane?
Ja osobno prakticiram Dzogchen
__________________
Still in the hole ...
moondreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 23:07   #270
Quote:
moondreams kaže: Pogledaj post
Ja osobno prakticiram Dzogchen
to ucenje nadilazi budizam
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 23:36   #271
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
to ucenje nadilazi budizam
na neki nacin da, ali ipak sadrzi recimo ngondro i tantricke prakse koje su dio vajrayana tradicije. Isto tako je povezano sa Bonom i Nyingmapa skolom. Recimo da je Dzogchen vrh tibetanskog budizma, njegovo najvise ucenje ...
__________________
Still in the hole ...
moondreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 00:49   #272
Namkhai Norbu škola, zar ne?
Samo što ne bi rekao da Dzogchen nadilazi Budizam, nego da je to njegova završna faza.
Bango is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 00:57   #273
Quote:
Bango kaže: Pogledaj post
Namkhai Norbu škola, zar ne?
Samo što ne bi rekao da Dzogchen nadilazi Budizam, nego da je to njegova završna faza.
je, ChNN skola I slazem se, bolje bi bilo reci da je to njegova zavrsna faza (going beyond nirvana and samsara)
__________________
Still in the hole ...
moondreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 08:29   #274
Quote:
moondreams kaže: Pogledaj post
je, ChNN skola I slazem se, bolje bi bilo reci da je to njegova zavrsna faza (going beyond nirvana and samsara)

u pravu si, vajrabrate, malo sam omanuo termin.
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 09:03   #275
Quote:
moondreams kaže:
Ako nekog zanima nesto od Mahayana i Vajrayana (tibetanski budizam), slobodno pitajte ...
Mene zanima koje su (ukratko) sustinske razlike izmedju vajrayane, sahajayane i kalacakrayane (mislim da su to 3 glavna pravca tibetskog buddhizma, ako nisu ispravi me). Te sto je tocno to sto ti slijedis?

Koliko sam malo kopao po wikipediji i drugim izvorima (buddhistickim web stranicama) primjetio sam da se pojam "Dzogchen" koristi vise za stanje, postignuce, a ne neku posebnu skolu buddhizma.

Zadnje uređivanje Fazlija : 27.09.2007. at 12:15.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 15:38   #276
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Mene zanima koje su (ukratko) sustinske razlike izmedju vajrayane, sahajayane i kalacakrayane (mislim da su to 3 glavna pravca tibetskog buddhizma, ako nisu ispravi me). Te sto je tocno to sto ti slijedis?

Koliko sam malo kopao po wikipediji i drugim izvorima (buddhistickim web stranicama) primjetio sam da se pojam "Dzogchen" koristi vise za stanje, postignuce, a ne neku posebnu skolu buddhizma.
E ovako, sto se tice tibetanskog budizma i 3 glavne tradicije... To su:

Sutra - The Path of Renunciation / Hinayana (Lesser Vehicle) & Mahayana (Greater Vehicle)
To je postepeni put (gradual path) i radi na nivou tijela. Oni prate ucenja Buddhe Shakyamuni (povjesnog Bude) koje je ucio dok je bio u ljudskoj formi i koja su kasnije zapisana (sutras). Oni smatraju da je ego "otrovan", i koriste metode koje bi u korjenu sasjekle ego i sa kojima bi se rjesili negativnosti. U Sutra ucenjima ima puno pravila kojih se moraju drzati, oni zive u samostanima i uzimaju vows, te se strogo drze tih pravila. Za razliku od Hinayane, kod Mahayana Sutra se smatra da put prosvjetljena ne treba biti samo za sebe, nego za dobrobit svih zivih bica. Recimo Zen Budizam je isto Mahayana.

Tantra / Vajrayana (The Indestructible Vehicle) - The Path of Purification and Transformation
Za to ucenje je potreban veci kapacitet jer radi na nivou energije. Kod Sutra ucenja relativni svijet (ovaj u kojem zivimo) je problem, dok ga Tantra koristi za daljnji napredak. Postoje Outer Tantra i Inner Tantra. Kod Outer Tantra, koji je recimo prvi nivo Vajrayane, rade se pripreme, prociscenje (purification), dok se kod Inner Tantra koriste Inner Yogas koje rade sa unutarnjim energijama i njenim transformacijama. Ta ucenja dolaze isto od Buddhe ali ne od njega kad je bio u fizickoj tijelu, nego od njega u "manifestation body" (Sambhogakaya dimenzija). Za takva ucenja je potreban Majstor/Rinpoche koji ima jasnocu kojom moze percipirati Sambhogakaya dimenziju, te je potrebna njegova transmisija Ucenja da bi se uopce mogla prakticirati Tantra.

Dzogchen (Great Perfection) - The Path of Self-Liberation
To je direktan put (non-gradual), i zapocinje direktnom transmisijom (direct introduction of primordial state) od kvalificiranog Dzogchen majstora. Radi na nivou uma. U tom stanju transmisije onaj tko prakticira Dzogchen nastavlja dok ne postigne totalnu realizaciju, i ne ostvari Body of Light. U Dzogchen je primarna praksa non-dual contempletation (to stanje JE Dzogchen), iako se radi i sa Voice/Energy and Body praksama (sekundarne) da bi se uopce doslo do kontempletacije. Kod Dzogchena, nista nije prepreka (sve se prihvaca), prakticar zivi normalno kako je i do sada zivio i jedino "pravilo" je biti svjestan. Evo ti jedan citat koji ce ti to sve mozda bolje razjasniti:
"Self- liberation", in the Dzogchen sense, means that whatever manifests in the field of experience of the practicioner is allowed to arise just as it is, without judgment of it as good or bad, beautiful or ugly. And in the same moment, if there is no clinging, or attachment, without effort, or even volition, whatever it is that arises, whatever as a thought or as a seemingly external event, automatically liberates itself, by itself, and of itself"

Nadam se da sam ti bar malo razjasnila ima tu jos podjela tradicija (na skole). Evo ti jos stupnjevi vajrayane (Nyingmapa skola):
Outer or Lower Tantras:
- Yogatantra
- Upayatantra
- Kriyatantra
Inner or Higher Tantras
- Maha Yoga
- Anu Yoga
- Ati Yoga

Dzogchen je Ati Yoga.
E da, oprosti na puno engleskih izraza, ali ne znam kako da prevedem neke stvari jer sam sve ucila na engleskom ...
__________________
Still in the hole ...
moondreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 20:10   #277
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Mene zanima koje su (ukratko) sustinske razlike izmedju vajrayane, sahajayane i kalacakrayane (mislim da su to 3 glavna pravca tibetskog buddhizma, ako nisu ispravi me). Te sto je tocno to sto ti slijedis?

Koliko sam malo kopao po wikipediji i drugim izvorima (buddhistickim web stranicama) primjetio sam da se pojam "Dzogchen" koristi vise za stanje, postignuce, a ne neku posebnu skolu buddhizma.

Link od pomoci

http://www.khandro.net/TibBud_cutting_the_cake.htm
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 02:46   #278
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
nije los link , ima dosta osnovnih stvari o tibetanskom budizmu i o njegovim skolama ... samo sto svi takvi sajtovi vuku na lineage kojem oni pripadaju. bilo bi super da postoji sajt sa svim informacijama o tibetanskom budizmu, ali da oni koji ga rade nisu pristrani ni jednom lineage posebno
__________________
Still in the hole ...
moondreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 03:54   #279
Da li je Buda primao objavu od Boga? Ako da, da li usmenu ili pismenu?
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 07:22   #280
Nije.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:31.