Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2013., 14:30   #41
Quote:
krypton123 kaže: Pogledaj post
Tehničkom? Pa na takvom se i vodi, uz malu dozu šale.
Po struci sam strojobravar, varioc i ložač parnih kotlova i turbina.
Tu sam se oglasio ponukan time što vidim da ljudi muku muče sa svim i svačime, što se tiče centralnog na kruta goriva i troše ogromne novce na kojekakve (nove, vunder) sisteme, a o tome znaju tek tolko šta su čuli od nekoga ili negdje vidjeli.
I onda ajmo, ulupaju 10, 20 ili čak i više, tisuča eura u to i onda vide da to na kraju nije baš ili nije uopče tak kak su si zamislili da to bude, nego imaju još i debele probleme sa time.
Dimnjak? Dimnjak se ni nesmije ohladiti i biti hladan, jer automatski ne vuče dim van, nego sve ostaje u peči i lovi se i cmolji u njoj.
A te pirolitičke i kakve god hočeš peči sa "velikim" stupnjem iskoristivosti, u što spada i Centrometalka, su peči koje iskorištavaju svaku moguču vrstu topline u njoj, pa tako i toplinu dima i u dimnjak isporučuju več dobrano ohlađeni dim, dimnjak nema od čega biti zagrijan, automatski ne vuče i dobivamo več nam poznatu stvar. Smole i čađe i u dimnjaku i u peči, koja onda nagriza kotao i kad je još k tome kotao napravljen od tako tankog lima kao Centrometalka, rezultat je jasan.
Nema tog sistema ni grijanja kod kojeg je dimnjak hladan i da sve bude čisto i u redu. Ako se hočeš grijati i imati čistu peč moraš i ložiti i imati zagrijani dimnjak. I to vrijedi za sve sisteme krutog grijanja. Od one najjednostavnije "kraljice peči" i običnog šporeta na drva, do elektrane na kruta goriva. Uzmeš li dimu temperaturu, nikakve elektronike, klapne, ventili, ventilatori ili bilo kakvi drugi kerefeki ne vrijede ništa.
Eto. Jel ti je to sad logično?
Mislim da je u interesu elektranama na kruta goriva oduzeti sto vise topline kako bi povisli iskoristivost a da i dalje dimljak vuce i da se minimizira korozija do koje neminovno dodje (zato se i rade periodicka ispitivanja ne raznornim metodama izmjenjivaca topline).
Tako da postoji jedan optimalan balans izmedju oduzimanja topline i dopustanja da dimni plinovi budu dovoljno topli da dimljak i dalje vuce a sve je to vezano uz iskoristivost peci.

Naime, ako imam pec od 10kw koja ima iskoristivost 60%, to znaci da moram staviti 16.7 kw goriva unutra.
Ako pec ima iskoristivost 85%, onda moram staviti 11.8 kw goriva unutra.
Dakle pec iskoristivosti 60% trosi 30% vise goriva.

Razlika je 4.9 kw a ako drvo ima 4kw/kg razlika je 1.2kg drveta.

Drugim rijecima ako sam trosio 10 metara drva godisnje na grijanje sa starijom peci iskoristivost 60% koja ima vruci dimljak, sa boljom peci trosio bih 7 metara drva. Ako je drvo 350 kn/metar * 50 kuna za piljenje razlika je 1200 kuna po sezoni !!!!
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 18:37   #42
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Mislim da je u interesu elektranama na kruta goriva oduzeti sto vise topline kako bi povisli iskoristivost a da i dalje dimljak vuce i da se minimizira korozija do koje neminovno dodje (zato se i rade periodicka ispitivanja ne raznornim metodama izmjenjivaca topline).
Tako da postoji jedan optimalan balans izmedju oduzimanja topline i dopustanja da dimni plinovi budu dovoljno topli da dimljak i dalje vuce a sve je to vezano uz iskoristivost peci.

Naime, ako imam pec od 10kw koja ima iskoristivost 60%, to znaci da moram staviti 16.7 kw goriva unutra.
Ako pec ima iskoristivost 85%, onda moram staviti 11.8 kw goriva unutra.
Dakle pec iskoristivosti 60% trosi 30% vise goriva.

Razlika je 4.9 kw a ako drvo ima 4kw/kg razlika je 1.2kg drveta.

Drugim rijecima ako sam trosio 10 metara drva godisnje na grijanje sa starijom peci iskoristivost 60% koja ima vruci dimljak, sa boljom peci trosio bih 7 metara drva. Ako je drvo 350 kn/metar * 50 kuna za piljenje razlika je 1200 kuna po sezoni !!!!
Točno.Vidiš, i sam si rekao da oni razmišljaju o temperaturi dimnjaka. Itekak razmišljaju i dobro paze na to, a ljudi doma u svojim sistemima razmišljaju samo o tome kak bi iskoristili svaki gram toplote i nagurali ga u radijatore, a ne razmišljaju o tome kak budu izbacili nuisproizvode gorenja iz peči. O tome nitko nije ni slova zucnuo. Samo o tome kak budu što manje drva potrošili. Možda netko negdje i je nešto o tome rekao, ali ja nisam vidio.
Jedino mi nije jasno s kakvim ti to drvima ložiš da koštaju 350kn. Metar agacije 170kn s dovozom, bar ja tolko plačama i piljenje je u mom kraju 25kn, ne 50 i onda ta tvoja računica nemre štimati. Mad si ih sam pilim. To je više onak iz gušta.

Zadnje uređivanje krypton123 : 13.09.2013. at 18:52.
krypton123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 18:58   #43
Grab-bukva 280-300 kn, Hrast, 200 piljenje od 20-25, s tim da ovaj po dvadeset pili koso pa se jebeš sa cjepanjem
Cijene iz Petrinje
Ovu agaciju opće nisam vidio da kod nas netko nudi. Zna biti kestena i sl, ali tu su cjene svakakve jer je mahom pokraden po šumama kako je tko stigao
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 19:02   #44
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Grab-bukva 280-300 kn, Hrast, 200 piljenje od 20-25, s tim da ovaj po dvadeset pili koso pa se jebeš sa cjepanjem
Cijene iz Petrinje
Ovu agaciju opće nisam vidio da kod nas netko nudi. Zna biti kestena i sl, ali tu su cjene svakakve jer je mahom pokraden po šumama kako je tko stigao
Kod mene grab - bukva od 220 - maksimalno 240kn.
Hrast od 170 - max. 190kn.
Vrba 110 - 120 a zna se nači i po 100.
Priglovinu (tanje okruglice) možeš dobiti čak po 80kn

Zadnje uređivanje krypton123 : 13.09.2013. at 19:11.
krypton123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 19:09   #45
Čuo sam da se dosta razlikuje po gradovima. Neki lik se oglašavao na radiju iz Topuskoga da prodaje grab-bukva po 250, no nakon 2 mjeseca natezanja i navlačenja s njim sam zaključio da mi je dosta. Lik jedno 6 puta rekao da sutra dovozi i nikad nije dovezao i svaki put kad ga zoveš se ćudi da mi je obečao.
Ja kupio po 280, ali zbilja prvu klasu (sve kalani trupci, bez ogranaka i sl) od tipa od kojeg uzimam već godinama. Malo mu se nakupio lager pa mi ponudio kao staroj mušteriji i jer sam uzimao dosta za sebe starog i baku , sve skupa 50 metara.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 19:19   #46
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Čuo sam da se dosta razlikuje po gradovima. Neki lik se oglašavao na radiju iz Topuskoga da prodaje grab-bukva po 250, no nakon 2 mjeseca natezanja i navlačenja s njim sam zaključio da mi je dosta. Lik jedno 6 puta rekao da sutra dovozi i nikad nije dovezao i svaki put kad ga zoveš se ćudi da mi je obečao.
Ja kupio po 280, ali zbilja prvu klasu (sve kalani trupci, bez ogranaka i sl) od tipa od kojeg uzimam već godinama. Malo mu se nakupio lager pa mi ponudio kao staroj mušteriji i jer sam uzimao dosta za sebe starog i baku , sve skupa 50 metara.
Da. Jako se razlikuje. Ja sam u Podravini, sam sjever, na Mađarskoj granici. Tu kod nas ima puno šuma, što privatnih, što šumarijski, pa je valjda zato i cijena manja.
Čuo sam da dolje u Dalmaciji deru čak oko 400kn za metar bukve. Onda im se bolje isplati grijati na plin, nego se sa drvima zajebavati.
krypton123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 20:24   #47
Quote:
krypton123 kaže: Pogledaj post
Točno.Vidiš, i sam si rekao da oni razmišljaju o temperaturi dimnjaka. Itekak razmišljaju i dobro paze na to
Ja sam rekao i napisao da postoji optimalan balans izmedju uzimanja topline odnosno iskoristivosti dimnih plinova a i da dimljak i dalje vuce.
Tako da i elektrane nalaze balans jer im nije u interesu da imaju slabu iskoristivost a samo topli dimljak - dakle manji profit.

Quote:
a ljudi doma u svojim sistemima razmišljaju samo o tome kak bi iskoristili svaki gram toplote i nagurali ga u radijatore, a ne razmišljaju o tome kak budu izbacili nuisproizvode gorenja iz peči. O tome nitko nije ni slova zucnuo. Samo o tome kak budu što manje drva potrošili. Možda netko negdje i je nešto o tome rekao, ali ja nisam vidio.
Ako imas klasicnu pec onda gore drva a dimni plinovi idu van. Ako imas piroliticku pec ili neku moderniju pec onda osim samih drva koje gore (odnosno njihovih plinova) i neki plinova koji su sastavni dijelovi dimnih plinova se zapale, kao npr ugljik dioksid i oni isto tako izgore i to na izuzetno visokim temperaturama. Dakle imas vece iskoristenje goriva odnosno drva.

Sada kada si dobio tu toplinu ovisi o tebi kao inzinjeru koji je konstruirao pec da li ce iskoristiti svu toplinu za grijanje vode ili ce u drugoj krajnosti sve poslati van u dimljak i isijavanjem kroz pec u prostor.

Kao primjer lozista i lozenja uzeti cu Plamen Dora 10 pec. Dakle to je pec na drva a ne za centralno grijanje i ima regulator primarnog i sekundardnog zraka. Kada ju lozim sa suhim drvenim briketima RUF+ na nacin da mi je sekundarni zrak zatvoren a mogu regulirati samo primarni zrak, kao kod klasicnih peci, onda moram stavljati novo gorivo svakih cca 30 minuta da je drzim vruce ugrijanom (npr kada dodjes u hladnu kucu pa da je zagrijes). Ako je lozim da stavim primarni zrak na malo otvoreno a sekundarni otvoreno dobijem to da mi gorivo traje cak i do 1h prije nego sto je ponovno napunim. A ona i u jednom i u drugom slucaju jednako isijava. Nadalje, isao sam gledati dimljak - u prvom slucaju dim vidim i osjetim miris. U drugom slucaju skoro da ga i nema.

Quote:
Jedino mi nije jasno s kakvim ti to drvima ložiš da koštaju 350kn. Metar agacije 170kn s dovozom, bar ja tolko plačama i piljenje je u mom kraju 25kn, ne 50 i onda ta tvoja računica nemre štimati. Mad si ih sam pilim. To je više onak iz gušta.
U Zagrebu je skuplje.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 14:28   #48
Quote:
krypton123 kaže: Pogledaj post
.
Čuo sam da dolje u Dalmaciji deru čak oko 400kn za metar bukve. Onda im se bolje isplati grijati na plin, nego se sa drvima zajebavati.
Cjepanice piljene na 33cm oko 400 ili i više od toga. pa ti vidi jel bolja peć sa korisnim djelovanjem 60% ili ona sa 85%. a plina nema (ima na slikama haha)
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 22:07   #49
Ček malo. To je 400 kn za piljena drva? E to onda mjenja stvar. Pretpostavljam da je rijeć o onim gotovim nacjepanim i sve na paletama.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 03:58   #50
Quote:
viking dr. kaže: Pogledaj post
i lijepo piše u uputama da je radna temp. peći 70 stupnjeva.....
ja je imam 10 godina i za sada nikakvih problema,suha drva i piči....
Pise da kod prvog lozenja sto prije postici temp preko 70 c i daljnjim lozenjem ista nesmije padati ispod 70 c..
__________________
Samo dajem savjete!
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 20:15   #51
Pozdrav svima,

Molim pomoć oko adaptacije kotla Centrometal EKO-CKB ( stari model ), 35kW u svrhu bolje iskoristivosti kod loženja peletima.

http://i.imgur.com/Oa2Ud7l.jpg

http://i.imgur.com/pBA2122.jpg

lp
Robert

Zadnje uređivanje City : 05.11.2014. at 21:04.
reeltone is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 21:53   #52
pa dobivene turbulatore staviti u slikane kanale
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 23:10   #53
Turbulatori koji dolaze sa pelet setom ne odgovaraju za ovaj, stariji model kotla. Fizički ne staju unutra. Iako nisam vidio novi model uživo, mislim da ima uže kanale ( četiri ) i svakako više.

Koliki je dozvoljen slobodni prostor oko turbulatora da bude efektivan? Ono što me zanima je, ako napravim turbulator koji će biti ukupno 50-60mm u presjeku, koliki je maks promjer cijevi izmjenjivača u kojem će turbulator biti još uvijek efektivan?
reeltone is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 08:33   #54
Quote:
reeltone kaže: Pogledaj post
Turbulatori koji dolaze sa pelet setom ne odgovaraju za ovaj, stariji model kotla. Fizički ne staju unutra. Iako nisam vidio novi model uživo, mislim da ima uže kanale ( četiri ) i svakako više.

Koliki je dozvoljen slobodni prostor oko turbulatora da bude efektivan? Ono što me zanima je, ako napravim turbulator koji će biti ukupno 50-60mm u presjeku, koliki je maks promjer cijevi izmjenjivača u kojem će turbulator biti još uvijek efektivan?
stanu i novi turbulatori u stari model ali horizontalno,naravno peć treba biti čista da bi išli unutra
trebao bi koristiti i ovako neko sredstvo za sagorijevanje čađe jer peć ti ima naslage čađe da te bog sačuva
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 12:10   #55
Ne sredstvo već bi trebao poraditi na izgaranju.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 13:06   #56
Quote:
Ne sredstvo već bi trebao poraditi na izgaranju.
Što se može napraviti za bolje izgaranje ?

Prvi put se susrećem sa pećima za centralno ( dobio sam ovaj kotao sa kućom ), jedino što ima u instalaciji je termostat pričvrćen za cijev koji pali pumpu, troputni ventil ne vidim

Dosada je bila ložena drvima
reeltone is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 20:10   #57
za početak staviti termostat na 65 stupnjeva,a regulator propuha na 70,zatim ugraditi četveroputi ventil...
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 01:14   #58
Loženje suhim drvima bi također pomoglo. Primjerice ove godine pripremi drva koje ćeš početi ložiti sljedeću sezonu grijanja.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 09:30   #59
Quote:
reeltone kaže: Pogledaj post
Što se može napraviti za bolje izgaranje ?
Prvi put se susrećem sa pećima za centralno ( dobio sam ovaj kotao sa kućom ), jedino što ima u instalaciji je termostat pričvrćen za cijev koji pali pumpu, troputni ventil ne vidim.
Dosada je bila ložena drvima
Imaš li termostatske ventile na radijatorima? Ako imaš onda ne treba miš ventil, ventil stavljaš iza spremnika kojeg vjerojatno nemaš.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:21.