Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2012., 23:34   #101
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne vidim ni smisla ni razloga u svođenju razgovora o seksu isključivo na razgovore (a zapravo plašenja djece) o neželjenim trudnoćama i bolestima.
Ni ja.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 23:46   #102
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Imas dovoljno veliko dijete da si mu to tako rekla, kako je sex lijep?
Nemam.

Zašto reći djetetu "ali nemoj to raditi"?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 23:56   #103
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Zašto reći djetetu "ali nemoj to raditi"?
Nisam ni napisala da to treba reci djetetu, ali vjerujem da vecina roditelja djece do neke sedamaeste tako nekako u sebi razmislja.
A ako cemo bas o tome treba li ili ne, pretpostavljam da svom djetetu od 14-15 godina ne bi bas na pitanje "mama, sto mislis o tome da se ja i Stef posexamo, hodamo vec skoro 2 tjedna" hladno rekla "pa zasto ne, sex je divan".
Naravno da im necemo puniti glavu (osim eto slucajno jer smo nesavrseni pa propustamo neke bitne stvari i drvimo oko nekih drugih) s tim da je sex fuj i da se to ne radi...ali zelja je svih nas da dijete to ne napravi - pre rano ili s krivom osobom.
Tu ne mislim nuzno na godine, nego na situaciju i povode zbog kojih je stupilo u te intimne odnose.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 00:01   #104
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Zašto ljudi, kad pričaju o seksu, misle da je najvažniji dio koje se loše stvari mogu dogoditi? Kvragu više i abortusi i spolne bolesti.
svaka ti dala
to je ono što sam ja načela (al sam tipkala s bebom u jednoj ruci pa nisam stigla elaborirati), nije neželjena trudnoća najgore što se može dogoditi iz seksualnog odnosa nit je seks nužno ok ako su osobe (djeca, tinejdžeri, mladi) koji ga prakticiraju educirani o spolnim bolestima/kontracepciji i koriste kondom. ono, ako ne može ostat trudna, onda ok, nek se seksaju.

to je stvarno toliko toga, da bih rekla da pripremanje djeteta za spolni život ni slučajno ne počinje razgovorom o tehnikalijama tko što kome gura. zato sve ono o vrijednostima, samopouzdanju i samosvijesti, doduše u natuknicama samo. zajeb je što moš odgojit najsamopouzdanije dijete na svijetu, u pubertetu se sve to preispituje i svi su po defaultu nesigurni.

recimo, mene dan-danas fascinira kako sam ja kao tinejdžerka (doduše, tad već bliže punoljetnosti nego dobi od 14) smatrala da - iako u tom seksu uživam i želim ga - moram kojiput odbit, eto da on ne bi mislio kako sam laka ženska (a mislim na trajajuću vezu).

inače, moji nisu nikad odradili nikakve razgovore, kupili su mi knjigu 'od puberteta do zrelosti', tutnuli na policu i to je bilo to
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 00:09   #105
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A ako cemo bas o tome treba li ili ne, pretpostavljam da svom djetetu od 14-15 godina ne bi bas na pitanje "mama, sto mislis o tome da se ja i Stef posexamo, hodamo vec skoro 2 tjedna" hladno rekla "pa zasto ne, sex je divan".
Ne, pitala bih dijete što misli o tome.

Zadnje uređivanje chocolatecookie : 20.04.2012. at 00:14.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 00:11   #106
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Zašto ljudi, kad pričaju o seksu, misle da je najvažniji dio koje se loše stvari mogu dogoditi? Kvragu više i abortusi i spolne bolesti. Seks je lijep. Da, važno je i informirati dijete o rizicima neodgovornog seksa, ali meni je to inzistiranje na svođenju razgovora i informiranja o seksu na neželjene trudnoće, abortuse i spolne bolesti otprilike u rangu s vikanjem s propovjedaonice o bludnim grijesima zbog kojih se gori u paklu.
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
svaka ti dala
to je ono što sam ja načela (al sam tipkala s bebom u jednoj ruci pa nisam stigla elaborirati), nije neželjena trudnoća najgore što se može dogoditi iz seksualnog odnosa nit je seks nužno ok ako su osobe (djeca, tinejdžeri, mladi) koji ga prakticiraju educirani o spolnim bolestima/kontracepciji i koriste kondom. ono, ako ne može ostat trudna, onda ok, nek se seksaju.
Ja opet (zar opet) nista ne razumijem.
Cokoladica je rekla da smo previse skoncentrirani na negativne aspekte sexa i da je sex lijep, a ti pricas nesto sasvim kontra i napises da je to sto je rekla ono sto si ti nacela. Pa ti si tu gore napisala da trudnoca nije najgora stvar koja se moze desiti (dakle ima i gorih...na sto si mislila? sidu, ili?) i da sex nije ok, cak i ako je odgovoran.
U cemu se ti slazes s njom, tj. s tim sto je tu napisala?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 00:20   #107
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Zašto ljudi, kad pričaju o seksu, misle da je najvažniji dio koje se loše stvari mogu dogoditi? Kvragu više i abortusi i spolne bolesti. Seks je lijep. Da, važno je i informirati dijete o rizicima neodgovornog seksa, ali meni je to inzistiranje na svođenju razgovora i informiranja o seksu na neželjene trudnoće, abortuse i spolne bolesti otprilike u rangu s vikanjem s propovjedaonice o bludnim grijesima zbog kojih se gori u paklu.
Ja ću joj, kad dođemo do priče o seksu, sigurno reći da je to jedan jako lijep i ugodan čin između dvoje ljudi koji se vole.....
O orgazmu, pozama i g-točkama neće slušati od mene (osim ako baš izravno ne upita, u što čisto sumnjam ?)

Da se pohvalim ; danas popodne je pao naš prvi razgovor

Nakon razgovora sam joj rekla da me može pitati uvijek i kad želi, što god hoće i da se preda mnom ničega ne treba sramiti...... To je sve normalno i prirodno da se prvoj meni obrati kad je nešto zanima (plus mi je i što u mene stvarno ima povjerenja).

Priznajem, ja sam navela (pažljivo) na razgovor....... priznajem i da sam kopi-pejstala jedan post odavde

Nadam se da će mi uskoro doći sa svojim pitanjima, mama se naoružala
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 00:23   #108
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
i da sex nije ok, cak i ako je odgovoran.
Pa upravo u tome se slaže sa mnom. Za zdrav seks nije dovoljno navuć gumicu na penis. Ljudi mogu biti zdravstveno odgovorni po pitanju seksa, a da se i dalje seksaju iz krivih razloga, ne seksaju iz krivih razloga, seksaju na krive načine, i općenito imaju nezdrav odnos prema svojoj seksualnosti.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 00:34   #109
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Pa ti si tu gore napisala da trudnoca nije najgora stvar koja se moze desiti (dakle ima i gorih...na sto si mislila? sidu, ili?)
mislila sam na emocionalne aspekte, iako ni to ne opisuje cjelovitost odnosa prema seksu na koji mislim

može se, recimo, mladi par seksat s kondomom i s pregledom kod ginekologa i sve super odgovorno, al ona to radi jer misli da mora eda bi zadovoljila partnera, jer misli da se mora seksat inače će ju ostavit, jer misli da nije vrijedna ako mu 'ne da' (i općenito cijela ta spika s davanjem je totalno kriv stav prema seksu), seksaju se, al ona se ne usudi njemu reć da joj ne paše ovo ili ono, ona misli kako mora imati savršene sise/guzu/trbuh/noge eda bi ju neki muškarac želio...
(pišem samo iz ženske perspektive jer mi je to poznatije, ne znam koja pitanja točno more dečke u tim godinama)

ja sam se prije nekog vremena na forumu šokirala kad su itekako odrasle žene izraz 'vrijeme posvećeno mužu' tumačile kao eufemizam za seks. ono, seks je nešto što žena odradi kako bi ispunila svoju dužnost prema mužu.

inače, o orgazmu, pozama i g-točki mislim da ni ne trebaju pričati roditelji s djecom, ikoje dobi.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 07:53   #110
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Nakon razgovora sam joj rekla da me može pitati uvijek i kad želi, što god hoće i da se preda mnom ničega ne treba sramiti...... To je sve normalno i prirodno da se prvoj meni obrati kad je nešto zanima (plus mi je i što u mene stvarno ima povjerenja).
Imala si dojam da se mala srami, da mala ne kuži da je to prirodno i normalno?

Naime, ako se mala jest sramila, rečenica "nemoj se sramiti, to je prirodno i normalno" ima smisla - ali, ako se mala ponaša najnormalnije i najprirodnije u razgovoru, onda je ova rečenica promašaj. Onak', k'o kad zubar kaže "ništa neće boljeti" .

Ako djetetu koje se niti srami niti ima dojam da se događa nešto nenormalno/neprirodno naglašavaš da nema potrebe za sramom, nepotrebno uvodiš sram kao "varijablu" u razgovor i izazivaš potpuno suprotni efekt.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 10:16   #111
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ne, pitala bih dijete što misli o tome.
Znaci, pretpostavka mi je bila dobra.
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Pa upravo u tome se slaže sa mnom. Za zdrav seks nije dovoljno navuć gumicu na penis. Ljudi mogu biti zdravstveno odgovorni po pitanju seksa, a da se i dalje seksaju iz krivih razloga, ne seksaju iz krivih razloga, seksaju na krive načine, i općenito imaju nezdrav odnos prema svojoj seksualnosti.
Onda sam tebe krivo shvatila, ne nju.
Ja sam ovo:
Quote:
Zašto ljudi, koji pričaju o seksu, misle da je najvažniji dio koje se loše stvari mogu dogoditi? Kvragu više i abortusi i spolne bolesti
obzirom da je iza toga bilo..."Sex je lijep".
shvatila kao da zelis reci...ne to sto je Lali (i sada ti) sad napisala (i konstairala da se slazete), nego da ne treba djeci govorito samo o losim apsektima (i onome sto nas plasi), nego o tome kako je divno nekog voljeti, kako je sex ugodan/lijep/dobar....
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 12:39   #112
Da, seks je lijep. Seks treba biti lijep ljudima koji se seksaju. Ako im nije lijep, nego ga odrađuju da on ne nađe drugu curu, seks nije lijep. Ako netko od njih dvoje umire od dosade i nelagode ali se ne usudi reći "čuj, ovo što radiš mi ne paše" seks nije lijep. Ako netko započne seksualni život s uvjerenjima da se ne seksa jer je seks lijep, nego da se dečku dokaže da ga voliš, ali nisi laka, ali ovoono (i da se seksa da se ne dobije spolnu bolest ni neželjeno dijete ), neće mu biti bogznakako dobro.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Znaci, pretpostavka mi je bila dobra.
Ja pretpostavljam da ti ne bi popušila poštaru kad ga već srdačno pozdravljaš.
Ne?
Znači, pretpostavka mi je bila dobra.

Da, ako ničime ne dam naslutiti da bih rekla djetetu "ajde, odi se poseksat, šta čekaš, to ti je lijepo", pretpostavka da to ne bih napravila je vjerojatno točna. I nema potrebe za patronizirajućim namigivanjem.

Da mi četrnaestogodišnje dijete kao faktor u razmišljanju dal da se poseksa s dečkom ili ne ne uzme i nezrelost vlastitih spolnih organa (ako bi to dijete bilo žensko, o gej seksu ću se tek morati informirati), to bi značilo da sam ja zakazala.

Da bi seks bio zbilja lijep, treba paziti na sebe. Četrnaestogodišnjakinja koja ignorira svoju fizičku nezrelost za seks očito ima razloge da to radi, a razvijena samosvijest i samopouzdanje svakako nisu ti razlozi.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 13:13   #113
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Da, seks je lijep. Seks treba biti lijep ljudima koji se seksaju. Ako im nije lijep, nego ga odrađuju da on ne nađe drugu curu, seks nije lijep. Ako netko od njih dvoje umire od dosade i nelagode ali se ne usudi reći "čuj, ovo što radiš mi ne paše" seks nije lijep. Ako netko započne seksualni život s uvjerenjima da se ne seksa jer je seks lijep, nego da se dečku dokaže da ga voliš, ali nisi laka, ali ovoono (i da se seksa da se ne dobije spolnu bolest ni neželjeno dijete ), neće mu biti bogznakako dobro.
Sve to stoji, ali ne znam zasto sad opet o tome...
Ti si valjda htjela reci da ne treba pricati s djecom samo o bolestima i abortusima nego i o tome (ovome gore)... kako si objasnila to je to u cemu se Lali slozila s tobom,....ja sam te krivo shvatila misleci da zelis (govorim o onome sto je Lali quotala) reci da ne treba djeci govoriti samo o bolestima i abortusima, vec da im treba govorit i o ljepoti sexa.
Quote:
Ja pretpostavljam da ti ne bi popušila poštaru kad ga već srdačno pozdravljaš.
Ne?
Znači, pretpostavka mi je bila dobra.
Pa je.
Quote:
Da, ako ničime ne dam naslutiti da bih rekla djetetu "ajde, odi se poseksat, šta čekaš, to ti je lijepo", pretpostavka da to ne bih napravila je vjerojatno točna. I nema potrebe za patronizirajućim namigivanjem
.
Nema tu nikakvog patroniziranja, bez veze se pjenis.
Kao sto rekoh, mislila sam da ne govoris o tome s cim se Lali slozila, vec o tome kako im treba govoriti kako je sex lijep.
Quote:
"Nisam ni napisala da to ("nemoj to raditi") treba reci djetetu, ali vjerujem da vecina roditelja djece do neke sedamaeste tako nekako u sebi razmislja."
Ne shvacas sto sam misllila? To da iako svi mislimo da je sex lijep, i iako je u redu djetetu reci da je lijep...svi u sebi nekako bi radje da oni to ne rade...do nekih godina. I da ce tesko roditelj (ili dobar dio roditelja) djetetu govoriti o ljepotama sexa, bas zato jer im to djeluje kao neki poticaj, bojat ce se da ne dodju u "klopku" ...pa kad dijete dodje za 2 dana i svecano objavi da je odlucio napraviti to lijepo...onda nece znati sto i kako.. Radje ce pustiti da samo otkrije ljepotu sexa - kasnije.
Quote:
A ako cemo bas o tome treba li ili ne, pretpostavljam da svom djetetu od 14-15 godina ne bi bas na pitanje "mama, sto mislis o tome da se ja i Stef posexamo, hodamo vec skoro 2 tjedna" hladno rekla "pa zasto ne, sex je divan".
Byron je napisao
Quote:
U čemu je problem u obostrano željenom seksu dvoje educiranih mladih?
O tome ja ovdje govorim. Nema to direktne veze s tobom, vec s tim da iako odrasli misle da je sex ok, vecina ipak ne misli to da je ok ako se radi o sexu izmedju dvoje cetrnaestogodisnjaka i iako su im rekli kako je sex ok i divan, tesko ce im dati blagoslov.
(Kasnije je napisao cjelovitu verziju, koja objasnjava sto je u stvari mislio)
Quote:
Četrnaestogodišnjakinja koja ignorira svoju fizičku nezrelost za seks očito ima razloge da to radi, a razvijena samosvijest i samopouzdanje svakako nisu ti razlozi.
Nije provokacija, samo pitam...o kakvoj fizickoj nezrelosti govoris.
Cure su s 14 godina razlicito razvijene, neke vise, neke manje, ali sto im je zajednicko svima sto bi islo pod tu "fizicku nezrelost"?
Sorry na Off-u, samo pokusavam razjasniti krivo razumijevanje napisanog, koje je ocigledno dovelo do nesporazuma.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 18:22   #114
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nema tu nikakvog patroniziranja, bez veze se pjenis.
Ne pjenim se, samo mi se ne da raspravljati s tvojim konstrukcijama neutemeljenim u realnosti.

Quote:
Nema to direktne veze s tobom, vec s tim da iako odrasli misle da je sex ok, vecina ipak ne misli to da je ok ako se radi o sexu izmedju dvoje cetrnaestogodisnjaka i iako su im rekli kako je sex ok i divan, tesko ce im dati blagoslov.
Pa evo, ja ne mislim da je seks dvoje četrnaestogodišnjaka divan, zato što su spolni organi četrnaestogodišnjakinja nezreli za seks i educirano i samosvjesno četrnaestogodišnje žensko stvorenje se neće upuštati u seks koji je zdravstveno rizičan.

Za lijep seks je zrelost dosta bitan faktor. Četrnaestogodišnjaci je obično nemaju.

Zreliji četrnaestogodišnjaci su obično dovoljno zreli da bi bili svjesni svoje nezrelosti.

Quote:
Cure su s 14 godina razlicito razvijene, neke vise, neke manje, ali sto im je zajednicko svima sto bi islo pod tu "fizicku nezrelost"?
(Klamidija) Najčešća u dobi od 15- 25 godine života, zbog ranog započinjanja spolnih odnosa , čestih promjena partnera i nezrelosti sluznica.
http://www.virogena.hr/stranice/spolno-prenosive.html

(Rizični faktori za rak cerviksa)
Early sexual activity – Immature cells are more easily affected by HPV, therefore, having sex before age 18 places women at greater risk.
http://www.symptomsofcervicalcancer.net/

Because of their urogenital and immunological immaturity, adolescent girls are more likely to contract an STI, to have no symptoms, and are harder to diagnose than males (Rounds, in press).
ssw.unc.edu/mch/presentation/risky_sex_presentation_nicholson.ppt
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 18:50   #115
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
To da iako svi mislimo da je sex lijep, i iako je u redu djetetu reci da je lijep...
mislim da si predoslovno shvatila to 'seks je lijep'
seks je lijep pojašnjeno - ćerce, seks je nešto što dvjema osobama koje se u nj upuštaju predstavlja zadovoljstvo, seks se događa kad ste si toliko bliski da ne osjećaš napetost pri pomisli da te on vidi golu, seks je nešto u čemu ti trebaš bit opuštena, zadovoljna, otvorena, nešto što radiš kad ti doista želiš.

pa se onda kad joj se dogodi da misli da bi se trebala poseksat pa skuži da je sva zakočena, da se ne osjeća dobro, da joj nije nimalo lijepo..pomisli 'hej, pa ovo nije onako kako mi je mama rekla da bi trebalo biti' i ne nastavi
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 13:33   #116
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
mislim da si predoslovno shvatila to 'seks je lijep'
seks je lijep pojašnjeno - ćerce, seks je nešto što dvjema osobama koje se u nj upuštaju predstavlja zadovoljstvo, seks se događa kad ste si toliko bliski da ne osjećaš napetost pri pomisli da te on vidi golu, seks je nešto u čemu ti trebaš bit opuštena, zadovoljna, otvorena, nešto što radiš kad ti doista želiš.
a možda joj bude i okej da je tip vidi golu i da se super zabavljaju skupa i da ona to zbilja želi eto jer je znatiželjna i želi probati. sve sa 13-14 godina

eto, meni se dogodilo da sam bila po toj koncepciji spremna. bila sam uvjerena kako sam spremna i tjelesno - imala sam mengu dvije godine dotad, visinu i težinu kao i dan danas - i emocionalno - jer sam naravno kao i sve pubertetlije brijala da nisam nezrela, koliko god da to jesam bila i htjela sam eto probati, nije mi bilo bed, bila sam totalno opuštena..

ali ne, nisam to napravila sa 13, i nisam to napravila iz pogrešnog razloga - jer su mi napunili glavu da je 13 godina debelo prerano za sex i moj argument protiv je bio "pa ja sam još klinka". i zbog toga sam to napravila tek 3-4 godine kasnije, iz istih razloga - znatiželja, bila sam okej sa svime.. samo što nisam više smatrala se prebalavom za to

mislim, ne smatram danas da sam trebala to napraviti sa 13, drago mi je što nisam. pa čak i ako je moj razlog onda bio pogrešan sam po sebi
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 13:46   #117
Ovako iz osobnog iskustva - seks u nekoj srednjoškolskoj dobi imala.
No, moram priznati da bez obzira na to što me roditelji nisu apsolutno ničemu podučili nikada nisam imala seks bez zaštite.
Čak i kada smo bili zajedno na moru s njegovim starcima nismo se seksali par dana jer smo ostali bez prezervativa a nismo imali blizu ljekarnu.
Tako da nikad ne znaš. Eto mene roditelji nisu ničemu podučili ali sam bila samosvjesna dok ćeš neko dijete podučavati, a na kraju ispasti da ga nisi ničemu podučio..to je sve tako relativno..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 14:58   #118
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
mene roditelji nisu ničemu podučili ali sam bila samosvjesna
A ta samosvijest baš nimalo nije roditeljska zasluga?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 15:55   #119
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
dok ćeš neko dijete podučavati, a na kraju ispasti da ga nisi ničemu podučio..to je sve tako relativno..
Meni je podučavanje vlastite djece nekako dosta fejk roditeljevanje.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 23:59   #120
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
A ta samosvijest baš nimalo nije roditeljska zasluga?
Da, možda u drugim segmentima učenja životu jer kako sam pisala moji su roditelji priprosti skromni ljudi koji su me naučili onom čemu su najbolje znali - vjerojatno iz nekog dijela viri i ta moja samosvijest.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:52.