Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

Pogledaj rezultate ankete: Tko je pobjedio u gradjanskom ratu u BiH?
Hrvati 14 10.53%
Bosnjaci / Muslimani 27 20.30%
Srbi 50 37.59%
Nitko, rat je spolja namjetnut svima narodima 42 31.58%
Glasovatelji: 133. Ne možete glasovati u ovoj anketi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2008., 00:39   #241
pobjedio je nogomet, sport i fer-play. toliko je glava izgubljeno da su letjele ko lopte. mene to podsjeca na nogomet.
nabrijaner is offline  
Old 13.04.2008., 03:58   #242
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Srpska strana je proklamovala nekoliko ciljeva: koridor uz reku Savu, koridor uz Drinu, podela Sarajeva, fizička povezanost srpskih teritorija i njihova veza sa Srbijom, zatim izlazak na more, međunarodno priznanje itd. Ovi ciljevi su delimično ostvareni i zbog toga se srpska strana ne može u punom smislu nazivati pobednikom.

Muslimansko rukovodstvo nije imalo tako jasno definisane ciljeve ali neke opšte naznake mogu se izvući: odbrana suvereniteta, teritorijalne celovitosti BiH.

Posebno nije jasno šta su želeli Hrvati, ali neka to objašnjavaju oni. Pomagali su BiH da se zaštiti od "velikosrpske agresije", istovremeno su štitili hrvatski narod i od srpske i od muslimanske vojske.

(Ovde je reč o onome što su strane ZVANIČNO proklamovale kao ratni cilj) Međutim, očigledno je bilo da se radi o ratu za teritorije. SVAKA od strana je želela što više teritorije za sebe, jedino srpska strana je, dečiji naivno, to i priznavala. Indikativno je da su u svim mirovnim pregovorima najveće komplikacije nailazile kada na red dođu pregovori o teritorijalnom razgraničenju. Tako da je odgovor na pitanje šta su ratni neke od strana jednostavan: osvojiti što više teritorije za svoju nacionalnu zajednicu.
po onome sto ti pricas podjela tri strane u drzavi govori o gradzanskom ratu.
ali sta su radile vojske drugih drzava i na koga su pucale,
bosna je htjela da ocuva bosnu, i nije uspijela, zbog domacih izdajica.\zaboravili su sta znaci bratstvo jedinstvo.
jadni mi kad nam zemlja ima dri predsjednika, i politicara kao USA komplet , a imaju gradove velike ako nasa drzava, gotovo.

ja bi sad natjerao se vrati ko u staroj jugi, je..m ti demokratiju i ova prava sto ih pod upitnikom imamo, kad smo ovakva bijeda, svi.
Lacky Luck is offline  
Old 13.04.2008., 11:49   #243
Republika Srpska je rezultat borbe Srpskog Naroda u Bosni i Hercegovini.Njen status kao ni teritorijalni obim nisu onakvi kakvi smo mi Srbi prizeljkivali ali ceneci sve okolnosti mozemo reci smo ostvarili mnogo vise od svojih ciljeva nego Muslimani(tako su tada sami sebe nazivali) i Hrvati.
Cilj Muslimana jeste bio ocuvanje nezavisne, unitarne, BiH bez bilo kakve teritorijalno-politicke reorganizacije.U takvoj drzavi zahvaljujuci mnogo vecem prirodnom prirastaju i iseljavanju drugih ,brzo bi postali apsolutna a mozda i dvotrecinska vecina.Tokom trajanja SFRJ procentualno ucesce Muslimana u stanovnistvu BiH se povecalo sa 32 na 45 %.U nekim opstinama kao sto je Bosanska Krupa su od 35% stigli do 75 %.Postali su apslutna ili relativna vecina u Sarajevu, Mostaru,Doboju,Srebrenici,Prijedoru,Sanskom Mostu,Travniku i mnostvu manjih i vecih mjesta.Etnicka Mapa se mijenjala sa svakim popisom uvijek u korist Muslimana.
Da nije bilo rata vec danas bi BiH bila drzava bosansko hercegovackih muslimana(ko zna kako bi se nazivali) sa manjinama koje bi bile u fazi odumiranja i znacajno prisutne samo u pasivnim krajevima drzave.
Rat je sve to na neki nacin zaustavio a nova organizacija BiH znatno ogranicava mogucnost ekspanzije sada Bosnjaka u Republici Srpskoj.

Hrvati su imali najnerealnije planove - Citava BiH -Hrvatskoj.Kad su shvatili da Izetbegovic nije ni najamnje zainteresovan za tako nesto promijenjena je politika ali kasno.Od sirenja Hrvatske do Drine ostali su samo snovi a bh Hrvati danas imaju samo podrucje zapadno od Mostara + Odzak i Orasje.Hrvatske enklave u centralnoj BiH samo su enklave osudene na nestanak.

Mi Srbi u BiH smo za protivnike imali Hrvatsku ,Muslimane i Hrvate u Bih,znacajan dio tzv. medunarodne zajednice.Od prijatelja samo Srbiju.Uspjeli smo da opstanemo i sacuvamo Republiku Srpsku.Na spominjanje nezavisnosti RS zapadnjaci vise ne reaguju nervozno kao ranije.Ako uspijemo da ostvarimo nezavisnost onda smo pobijedili.Sanse nam nisu male.
Cika Krlja is offline  
Old 13.04.2008., 12:23   #244
u sustini, svi su ponesto izgubili i ponesto dobili... zavisi s kojeg ugla se posmatra ishod rata...

ali sto je meni posebno drago jeste to da je tokom 90-tih definitivno porazena velikosrpska ideja... cini mi se da se ta ideologija cak i njima zgadila, iako oni u srbiji rata nisu imali...

od svih onih prica krajem 80-tih ostvarilo se ono najgore... egzodus srba iz hrvatske, dejtonski sporazum, nezavisnost crne gore (referendumom), nezavisnost kosova, sudjenja u haagu itd...
2211 is offline  
Old 15.04.2008., 02:48   #245
Quote:
2211 kaže: Pogledaj post
u sustini, svi su ponesto izgubili i ponesto dobili... zavisi s kojeg ugla se posmatra ishod rata...

ali sto je meni posebno drago jeste to da je tokom 90-tih definitivno porazena velikosrpska ideja... cini mi se da se ta ideologija cak i njima zgadila, iako oni u srbiji rata nisu imali...

od svih onih prica krajem 80-tih ostvarilo se ono najgore... egzodus srba iz hrvatske, dejtonski sporazum, nezavisnost crne gore (referendumom), nezavisnost kosova, sudjenja u haagu itd...
koji poraz? jesu li radikali daleko najjaca stranka u serbiji ili nisu?
horus is offline  
Old 15.04.2008., 02:59   #246
Quote:
horus kaže: Pogledaj post
koji poraz? jesu li radikali daleko najjaca stranka u serbiji ili nisu?
UUUUUU ali ste opasni... I Hezzbollah zajedno sa raznim Ajatolasima je glavni u Iranu jos njih ima 80 miliona a ne 8 miliona pa opet nikakve fajde od toga.
Dragan1986. is offline  
Old 15.04.2008., 18:59   #247
Dugorocno gledano, Srbi su najbolje prosli iako nisu dobili sve sto su htjeli.
pjosip is offline  
Old 18.04.2008., 00:08   #248
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
Dugorocno gledano, Srbi su najbolje prosli iako nisu dobili sve sto su htjeli.
Ma najbolje,nama nista vise i ne treba!!!!
sasast is offline  
Old 18.04.2008., 16:31   #249
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
Nema potrebe za nekim prevelikim zadovoljstvom, ostali ste bez mora a taj zapadni i bogatiji dio RS je teritorijem potpuno zaokruzen Hrvatskom sto vam uvjetuje ljubljenje guzice Hrvatskoj.


Eventualno mozete biti sretni sto Hrvati nisu agresivni pa vam u sklopu nekakve poludnevne, jednodnevne ili najdulje dvodnevne vojne kampanje ne oduzmu to sto ste nepravedno stekli.
Nesto sam propustio?
__________________
Treći Entitet, hoće, sad će, ako Bog da će...
FIDEKTER is offline  
Old 20.04.2008., 19:21   #250
Vidi vidi,"Srbi" vode...ma ovdje su ga svi ispusili,samo narod zatupljen nikako da shvati da su ga svi dobro podudlali.Cuj Srbi pobijedili,pa zive ko najveca bijeda u drzavi,ako im je to pobjeda eto im je.Jebo takvu pobjedu kad nemaju za kruha..nek jedu svoje trobojnice,a to vrijedi i za preostala dva naroda ( koji su isto glupi ko noc )
Brankovac is offline  
Old 21.04.2008., 14:26   #251
glupa tema od samog naslova.
Kakav gradjanski rat? i kake pobjede?
Bolje govoriti o ko je navise izgubio?

Hrvati su najvise izgubili,zasto? oni dobri , protjerani su sa svojih ognista iz mjesta gdje su prije rata bili vecina, Posavina posebno. Njihov povratak u Rs za razliku od bosnjaka je slabiji i to olaksava posao srbima.
manje povratnika=manje prava

Oni losi krenuli su istim putem cetnika u podjelu Bih, ali su dobili po zubima.
Htjeli su Herceg Bosnu, danas je mogu samo sanjati. To je cijena izdaje.

Srbi su isto izgubili mnogo jer su htjeli sto vise dijelova Bosne pripoje Srboslaviji. Dobili su rep Sumsku, neku vrstu autonomije, ali ostaju u Bosni i tokom poslijeratnih godina izgubili su mnoge nadleznosti koje su presle na drzavu.

Bosnajci su najvise stradali u ovom ratu, to je najvisi gubitak, ali uspjeli su sacuvati Bosnu i Hercegovinu kao medjunarodno priznatu, nezavisnu drzavu u kojoj su jos potrebne mnoge promjene da bi dobili idealnu situaciju. Najvisi danasnji problem jest podijeljenost kod bosnjackih politicara, i ne postojanje jednog jakog lidera koji ce voditi interese bosnjackog korpusa.


Ako cemo bas pricati o pobjednicima, i porediti sta je ko htjeo 1990 i sta ima danas, onda se moze reci da su Bosnjaci jedini pobijedili, ali to je placeno visokom cijenom.
Warren is offline  
Old 22.04.2008., 01:29   #252
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
Nema potrebe za nekim prevelikim zadovoljstvom, ostali ste bez mora a taj zapadni i bogatiji dio RS je teritorijem potpuno zaokruzen Hrvatskom sto vam uvjetuje ljubljenje guzice Hrvatskoj.


Eventualno mozete biti sretni sto Hrvati nisu agresivni pa vam u sklopu nekakve poludnevne, jednodnevne ili najdulje dvodnevne vojne kampanje ne oduzmu to sto ste nepravedno stekli.
Jesi li ti procitao sta si napisao????Kakve gluposti!!!!

Sta Hrvatska ima sa nama????Niko nama nece nista oduzeti,vise nikada!!!!

Mi nista nismo nepravedno stekli,mi smo dobili samo ono sto je nase!!!!!
sasast is offline  
Old 22.04.2008., 21:32   #253
Dakle, da rezimiram: jos uvek nije pobedio niko, ali ce na kraju, koji je blize nego se misli, pobediti svi narodi, ali ce fasisti i fasizam biti pocisceni.
Watrous is offline  
Old 22.04.2008., 22:33   #254
Quote:
sasast kaže: Pogledaj post
Jesi li ti procitao sta si napisao????Kakve gluposti!!!!

Sta Hrvatska ima sa nama????Niko nama nece nista oduzeti,vise nikada!!!!

Mi nista nismo nepravedno stekli,mi smo dobili samo ono sto je nase!!!!!
READ MY LIPS: P O S A V I N A !
pjosip is offline  
Received Warning
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:11.