Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2004., 13:03   #1
Red face Njeno velicanstvo - PAPRIKA

Moje omiljeno povrce...moram podeliti s vama fantastican recept koji sam pokupila od komsinice makedonke. Ona to zove mandza iliti przeno.

Ispeci 4 siljaste crvene paprike i oljustiti ih (kao za salatu sa cesnjakom u ulju). Iseci paprike poprecno, na kolutove sirine 2 cm. Baciti kratko na ulje (da uradi 2-3min ono tssss) i u to ubaciti 4 oljustena paradajza isecena na vece parcice. Paradajz pusti sok, deo se raskuva, ukusi se pomesaju...doda se soli po zelji (neko stavlja malo ljute paprike da dobije toplinu, ali ja ne) i idealan prilog za neko meso...ja jedem s hlebom i malo sira i to mije sve.

Paola_Ltd is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 13:09   #2
najviše ih volim kad ih napunim sa masnim, zrelim sirom i onda ispečem
__________________
Fukam, gospon magister, fukam!
medeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 23:38   #3
OK, mozda ce ovo glupo zvucat ali tek nedavno sam cula da se paprike gule
Nije mi ni sada bas jasno kako se to tocno radi, pa ko mi etko moze objasnit.........
Paprika se kao ispece pa onda guli?
Kako ispece? U ulju na tavi? U rerni?
Inace ja najvise volim puniti paprike s nadjevom od kuhanog krumpira narezanim na kockice + razni sirevi, mljacccc
Reddoorgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 09:58   #4
ako imas malu kolicinu paprika onda ih ispeci u tavi na malo ulja. kad se ispeku stavi ih u zdjelu da se olade i bez problema ces nakon toga ogulit kozicu. a ako imas veliku kolicinu i zelis zamrznit ili tako sta- poredaj ih u skrovadu, malo poulji i peci, okreni kad uvate boju. kad su gotove ostavi ih da se olade i onda guli.

ja sam provala punjene paprike sa krumpirom- divota!!!
a inace volim u sendvic stavit komad paprike
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 10:27   #5
Hvala njasa, ali samo jos jedno pitanje......
Ne kuzim zasto se uopce gule!
Jesu li onda ukusnije ili sto?
Reddoorgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 10:59   #6
Kad ih ispečeš, postanu mekane, a kožica postane žilavija. Samo smeta, vjeruj mi.
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 11:20   #7
Quote:
Reddoorgirl kaže:
OK, mozda ce ovo glupo zvucat ali tek nedavno sam cula da se paprike gule
Nije mi ni sada bas jasno kako se to tocno radi, pa ko mi etko moze objasnit.........
Paprika se kao ispece pa onda guli?
Kako ispece? U ulju na tavi? U rerni?
Inace ja najvise volim puniti paprike s nadjevom od kuhanog krumpira narezanim na kockice + razni sirevi, mljacccc
Niakd niste radili da paprike ispechete na (elektricnomili obicnom) rostilju onako da kozica bude crna (prethodno ste je par puta okrenuli), i ostavis par minuta i jednostavno sljushtis kozicu skroz? Moja stara je imala obicaj da to radi na ringli npr. (kad je par paprika u pitanju...i onda kuca siper mirisi

Dobiju jos super neki shmek. Cesto takvu papriku stavim u ulje s cesnjakom i onda nam je to super salata..moja omiljena
Shoki...posto nema kozice ne moze biti zilavija
Paola_Ltd is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 14:18   #8
Quote:
Paola_Ltd kaže:
Niakd niste radili da paprike ispechete na (elektricnomili obicnom) rostilju onako da kozica bude crna (prethodno ste je par puta okrenuli), i ostavis par minuta i jednostavno sljushtis kozicu skroz? Moja stara je imala obicaj da to radi na ringli npr. (kad je par paprika u pitanju...i onda kuca siper mirisi

Dobiju jos super neki shmek. Cesto takvu papriku stavim u ulje s cesnjakom i onda nam je to super salata..moja omiljena
Shoki...posto nema kozice ne moze biti zilavija
Jest, to i mi radimo. Čak smo ih znali zamrznut u većim količinama tako pečene.
Meni su super kad se ispeku i onda se napune svježim sirom i sve se skupa ispoha
__________________
Vecer u kojoj se svi prisutni sasvim slazu izgubljena je
klio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 15:04   #9
sirovu narežem na uske trake pa je grickam umjesto čipsa, nije neka zamjena al' je zdravije
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 17:31   #10
Quote:
Reddoorgirl kaže:
Hvala njasa, ali samo jos jedno pitanje......
Ne kuzim zasto se uopce gule!
Jesu li onda ukusnije ili sto?
ma nema razlike u ukusu. stvar je samo u tome sta se meso paprike smeksa i onda korica samo "smeta". ali ako si do sada radila bez ciscenja kore radi tako i dalje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 06:54   #11
Još jedan jednostavan recept sa juga: šiljate paprike se ispeku, oljušte, stave u nauljeni tiganj (ne štedite ali i ne preterujte sa uljem) i prže se toliko dugo dok ne izgube svaku čvrstinu, na umerenoj vatri, recimo, desetak minuta. Jedamput ih okrenite da se ravnomerno isprže sa svake strane, izvadite iz tiganja, posolite i voila! Ide odlicno sa tvrdim belim sirom i pečenim mesom.

Ako ih nameravate pohovati napunjene sirom, siru dodajte šampinjone ili još bolje vrganje i suvo meso (pečenicu ili slicno).

Ako se već upustite u pečenje paprika, ne pecite ih na ringli na prejakoj vatri da se meso paprike ne ugljeniše. Sporije pečenje na tihoj vatri će umnogome olakšati samo ljuštenje a meso paprike će ostati sočno.

I još jedan recept: svežu papriku isečete na kockice, 2-3 minuta bacite u vreo nauljeni tiganj i dodate ulupana jaja pripremljena za omlet. Paprikama se na početku može dodati vrlo mesnata slanina ili šunka.
 
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 16:41   #12
Moje najmilije jelo iz paprike (osim punjene paprike) je „lečo".

"lecsó" (lečo) /popularno mađarsko jelo, navodno bugarskog podrijetla/

Sastojci:
1 kg zelenih paprika (sjeckano na kolute); 0,5 kg svježih rajčica (sjeckano na kriške); 3 velike glavice crvenog luka (sjeckano na kriške); svinjska mast ili 3 žlice ulja (ili slučajno 10 dag slanine); mljevena paprika; mljeveni papar; sol.

Dinstati luk na masti (da omekša), dodati mljevenu papriku, papar i malu vodu (0,5 dl, da paprika ne dobija gorak ukus). Nakon kratkog prženja (max. 2 min.) dodati zelenu papriku i sol. Sve izmiješati i dodati malu vodu. Kuhati (pariti) pod poklopcem dok paprika ne omekša. Tada dodati rajčicu. Povremeno promiješati, kuhati (pariti) pod poklopcem još 10-15 minuta.
(Jednostavno jelo, ali mora paziti na količinu vode!)

Ovaj je osnovni recept. I na taj način je odlično jelo, ali su varijacije ovog jela popularniji:
- lečo s rižom ili s taranom (na kraju dodati rižu ili taranu i kuhati zajedno)
- lečo s kobasicom (kuhati zajedno s kobasicom ili hrenovkom)
(može varirati: tarana + kobasica itd.)
- lečo s krompirom (kuhani krompir za garniranje)
- lečo s omletom (dodati 1 ili 2 jajeta po osobi i ispržiti na lečo-u)
- lečo s prženom mesom (ispržiti meso i kasnije ga dodati u lečo, malo kuhati zajedno) /+ tarana ili riža za garniranje/
itd., itd....

Kod nas ovo jelo je „sezonsko jelo" u ljeto, početak jeseni. Jer tada se kuha od svježih povrća. Ovo jelo od konzerve ili smrznutog povrća nije istinsko.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 17:29   #13
Quote:
Reddoorgirl kaže:
Hvala njasa, ali samo jos jedno pitanje......
Ne kuzim zasto se uopce gule!
Jesu li onda ukusnije ili sto?
Ja paprike jedino i mogu jesti kada su oguljene(to se naravno ne odnosi na sirove ),ona kozica mi ne "sjedne" dobro na zeludac,povraca mi se.
Ali oguliti pecene paprike,preliti ih kajmakom i posuti perinovim listom
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 23:59   #14
Pazi ovo (navodno nešt bosansko):
na luku dinstaj krumpir nariban il bolje nasjeckan na kockice dok ne omekša. posolit, popaprit (dosta popaprit). Prije dinstanja ga se može do pola skuhat.
Time napuniti paprike, pa ih poslagati u tepsiju i prelit vrhnjem pomiješanim s oguljenim paradajzima. Zapeći.
NEŠTO GENIJALNO!!!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2004., 00:59   #15
Ma to je fantasticno...to jeste u Bosni dosta cesto,bar u mojoj kuci jeste
Bukvalno da mi ponude kilu kavijara ili paprike punjene krompirom izabrala bih ovo drugo,pa jos preko prelijes domacim kajmakom,njam!
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2004., 23:43   #16
Koja vrsta paprika se koristi u tu svrhu?
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 01:25   #17
Quote:
LaPerla kaže:
Koja vrsta paprika se koristi u tu svrhu?
moja mama koristi koje god ima u vrtlu...uglavnom su to one najobicnije zute,sad ne znam bas ni koje vrste paprika postoje(a sto je najgore seosko sam dijete )
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 14:55   #18
Smjeskice ne znam ni ja po boji ali zato po boji

Hvala!
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 22:03   #19
Netko je pitao zashto se paprike peku i skida im se kozhica.


Najbolje je da to uchinite i probate...nevjerovatno je drugachiji okus
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2004., 17:27   #20
Quote:
medeja kaže:
najviše ih volim kad ih napunim sa masnim, zrelim sirom i onda ispečem
Medeja, koji sir ide u to? I kako se to uopće radi?
Unaprijed hvala
__________________
I better work with sugar than the whip.
tatiana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.