Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2008., 17:14   #21
Mirko, nije to tako jednostavno... Teško je pričat prema tvorničkim podacima, možda bi se moglo pričat nakon nekakvih mjerenja, ali... Recimo to samo ovako... Iako je glupo uspoređivat 2ce i S606, osjetljivost 2ce je 86 db, a S606 89 db... Samo to ti govori da je 606 lakše 'pokrenit'... Nominalni otpor 2ce je našto malo priko 7 Ohm-a, a S606 je 6 Ohma... To ti govori kako će decibeli pri pojačavanju rast, tj. koliko je opterećenje na pojačalu... 606 će brže dobijat na decibelima, ali će i brže otić u clipping... A tu je i kako dobro amp može 'kontrolirat' zvulje... Ništa od svega ovoga nije jendostavno za pričat 'nasuvo' bez slušanja... A kad su isprid tebe, nema više potribe pričat, sve čuješ...

@porta1 - a jesi ih posluša ikad sa NAD ampom, recimo ovim C372 na akciji...?
Kažu za njega da je 'powerhouse', grubijan sa šarmom... Možda bi i 'lega'... Ko zna...
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 17:32   #22
Quote:
DoomsdayST kaže: Pogledaj post
Mirko, nije to tako jednostavno... Teško je pričat prema tvorničkim podacima, možda bi se moglo pričat nakon nekakvih mjerenja, ali... Recimo to samo ovako... Iako je glupo uspoređivat 2ce i S606, osjetljivost 2ce je 86 db, a S606 89 db... Samo to ti govori da je 606 lakše 'pokrenit'... Nominalni otpor 2ce je našto malo priko 7 Ohm-a, a S606 je 6 Ohma... To ti govori kako će decibeli pri pojačavanju rast, tj. koliko je opterećenje na pojačalu... 606 će brže dobijat na decibelima, ali će i brže otić u clipping... A tu je i kako dobro amp može 'kontrolirat' zvulje... Ništa od svega ovoga nije jendostavno za pričat 'nasuvo' bez slušanja... A kad su isprid tebe, nema više potribe pričat, sve čuješ...
Neznam za clipping, baš ću jednom probat naviti do daske da vidim što će prije "puknit" ..kad pretjeram tu bi se valjda receiver trebao ugasiti ili što? neću oštetiti zvučnike?

Sljedeće pitanje, jel bi-amp olakšava posao receiveru ili otežava (što se tiče snadbjevanja snagom) jer prednja dva su tako spojena

..i još pitanja.. ( ) ..zvučnici imaju one šiljke na dnu, tj nemaju jer ih ja nisam stavio (zbog estetike..da da to mi je važno ) , te zvučnici stoje direkt na pločicama - jer bi bilo dobro ubaciti nešto ispod njih tipa tapetića ili nešto drugo? (da smanji vibracije..jednom mi je zvučnik (20kg+) odšetao koji centimetar nakon filma napad na pearl harbor )
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 17:49   #23
Quote:
MirkoST kaže: Pogledaj post
Sljedeće pitanje, jel bi-amp olakšava posao receiveru ili otežava (što se tiče snadbjevanja snagom) jer prednja dva su tako spojena
Bi amping bi trebao lakše tjerati zvučnike ako se radi o dva pojačala sa nezavisnim napajanjem (svaki amp ima svoje) od ovakvog bi ampinga koje možeš spojiti jer ti receiver ima tu opciju. Olif je nedavno napisao kako je razlika u zvuku otišla na bolje u takvom, bi amping spoju pa pretpostavljam da je to rezultat tog lakšeg tjeranja zvučnika na rad.
Quote:
MirkoST kaže: Pogledaj post
..i još pitanja.. ( ) ..zvučnici imaju one šiljke na dnu, tj nemaju jer ih ja nisam stavio (zbog estetike..da da to mi je važno ) , te zvučnici stoje direkt na pločicama - jer bi bilo dobro ubaciti nešto ispod njih tipa tapetića ili nešto drugo? (da smanji vibracije..jednom mi je zvučnik (20kg+) odšetao koji centimetar nakon filma napad na pearl harbor )
Šiljci su bitni jer odvode neželjene vibracije u pod te one ne ostaju po kutiji i rade dar-mar. Stavi neki cd sa dosta basa i poslušaj bez šiljaka i sa šiljcima tu bi trebao čuti najveću razliku u definiciji. A ako su ti šiljci baš ružni ti si nabavi neke ljepše imat ćeš sigurno bolji zvuk nego bez njih.
__________________
Ako znanost ne služi općem dobru onda je to zloupotreba znanosti ili nije znanost uopće!-Tesla
Nucleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 17:56   #24
mirko, pa šiljici upravo služe tome da riješe to s čime ti imaš problem...stavljaj to smjesta...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 18:11   #25
Quote:
porta1 kaže: Pogledaj post
a e lipi moj, triba prvo mf prodat pa onda dalje, rotel me ne zanima , ne sviđa mi se nikako.
nažalost promaknuo mi je ljetos jedan integrirac acuphase iz slovenije, jebiga brzo je otišao, dok sam ja sakupljao lovu bio je prodan !
Porta 1 daj probaj promijeniti zvučničke kabele. stavi neke obične 2,5 kvadrata OFC po 10 kn/m i poslušaj kako svira sistem. Ovo što ti opisuješ mi nema logike i vjerujem da je cijeli problem u tim Xsindax kabelima.
__________________
Ako znanost ne služi općem dobru onda je to zloupotreba znanosti ili nije znanost uopće!-Tesla
Nucleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 18:16   #26
@Nucleus i MytByte - uistinu su ružni oni šiljci..probat ću nešto s tapetićem izvuč ..

..ili hajde probam i šiljke pa ih skinem ako neosjetim nešto bitnije
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 18:22   #27
Quote:
MirkoST kaže: Pogledaj post
..ili hajde probam i šiljke pa ih skinem ako neosjetim nešto bitnije
Probaj obavezno!!!
A imaš u Splitu hifi dućan imenom Media Audio u kojem prodaju neke mesingane šiljke koji se našarafe na postojeće (one tebi ružne i tanke) i još dobiješ podložne pločice sve za 300 kn. Zvuk još bolji a izgled za duplericu u Playboyu.
__________________
Ako znanost ne služi općem dobru onda je to zloupotreba znanosti ili nije znanost uopće!-Tesla
Nucleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 19:49   #28
Quote:
Nucleus kaže: Pogledaj post
...
Šiljci su bitni jer odvode neželjene vibracije u pod te one ne ostaju po kutiji i rade dar-mar.
...
Pogrešno. Jedna od dvije glavne funkcije šiljaka jest da SPRIJEČE prenošenje vibacija sa kućišta zvučnika na podlogu... To se efikasno postiže šiljcima jer je dodirna površina kojom bi se vibracije prenosile na podlogu minimalna... Druga bitna funkcija šiljaka jest da spriječi neželjeno pomicanje kućišta zvučnika prilikom jačih pomaka bass membrane, jer pomaci kućišta rezultiraju 'zamućenjem' zvučne slike... Šiljci zbog svoje male površine djeluju velikim pritiskom na podlogu, cijela težina se prenosi u samo 4 točke pa ih je i teže pomaknuti...

Quote:
MirkoST kaže: Pogledaj post
@Nucleus i MytByte - uistinu su ružni oni šiljci..probat ću nešto s tapetićem izvuč ..

..ili hajde probam i šiljke pa ih skinem ako neosjetim nešto bitnije
Mirko, OBAVEZNO postavi šiljke... Pročitaj ono šta san napisa gori... Osim šta će ti povećat rezoluciju prednjih kanala, pogotovo kod stereo mjuze i bas frekvi, i susidi će ti bit zahvalni... I daj im da 'dišu'... Možeš zabijanjem uza zid gadno zeznit zvučnu stereo sliku... Daj i jednom i drugom dovoljno mista da se ne događaju prevelike neželjene refleksije, pa tek onda napravi auto setup zvulja... Ako te brinu rupe u parketu, imaš u Chipoteke ove neloše a jeftine šiljke sa podlogama...

http://www.chipoteka.hr/www_new/modu...fra=8010801541

Uzmi samo podloške, stavi prvo gumice na pod, onda podlošku, pa na nju zvučnički šiljak... Tako će guma trenjem spriječavat podlošku da se miče, nećeš iskopat pod, izgledaće i šiljci bolje, a zvuk će isto bit bolji, bas definiraniji... Jesan li već spomenija suside...?

Ove druge šiljke šta ti ostanu, možeš stavit po 4 ispod rec-a i CD/DVD playera... prvo filc na komponentu pa onda šiljak sa ravnom površnom na filc... Put doli ti za komponente ne triba podloška, nisu toliko teške i ne miču se... Tu šiljci samo služe za izolirat komponentu od neželjenih vibracija podloge, bilo kakva da je...

I eto, dobar tweek za 140 kn... Di'š bolje...
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 20:13   #29
Odlično napisano Doomsday (stvar prakse i iskustva...) !!
Gumicu (tvrdu) može zalijepiti na podlosku,a podloška može biti i kovanica (idealni sari YU dinari...). Umjesto gumice je još bolji tanki pluto....
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 21:31   #30
@DoomsdayST - hvala na detaljnim objašnjenjima

Stavit ću šiljke i sve probati, pločice su ispod pa nema se što oštetiti..

Što se tiče zvučnika i zida tu nemogu puno učiniti, dok je desni zvučnik odlično smješten (ima mjesta koliko hoće) ovaj ljevi je blizu kantuna,
i nemogu tu puno učiniti, makao sam ga maksimalno, 60cm od bočnog zida i 30cm od stražnjeg zida, kod niskih frenkvencija dolazi ponekad do zasičenja
bas-a ili kako to već nazvati, obično dok slušam glasno, ali tada ja izvučem malo zvučnik vanka i okrenem zvučnik malo pod kutem da bočna bas jedinica negleda baš direkt na zid i sve 5 ...naravno izvučem malo i desni zvučnik da budu u istoj crti..
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 23:09   #31
mirko, imaš isti problem kao i ja s lijevim zvučnikom...što se tiče šiljaka, nema tog šiljka koji će te zaštitit od susjeda...imam i ja šiljke i neki dan sam malo "odvrnuo" (fino je zvučalo) al' u roku 1 minutu mi se stvorila susjeda ispod...protiv susjeda nema spasa...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 01:27   #32
Quote:
DoomsdayST kaže: Pogledaj post
Pogrešno. Jedna od dvije glavne funkcije šiljaka jest da SPRIJEČE prenošenje vibacija sa kućišta zvučnika na podlogu...
Daj nam onda pojasni kako to šiljci spriječavaju prenošenje vibracija na podlogu???
Quote:
DoomsdayST kaže: Pogledaj post
Druga bitna funkcija šiljaka jest da spriječi neželjeno pomicanje kućišta zvučnika prilikom jačih pomaka bass membrane, jer pomaci kućišta rezultiraju 'zamućenjem' zvučne slike... Šiljci zbog svoje male površine djeluju velikim pritiskom na podlogu, cijela težina se prenosi u samo 4 točke pa ih je i teže pomaknuti...
Što sve neću pročitati ovdje???
Zašto onda ne daju gumene nogice ili blue tac umjesto šiljaka? Koliko bi sretnih ženica bilo jer onda zvučnici ne bi ostavljali rupice na parketu.
__________________
Ako znanost ne služi općem dobru onda je to zloupotreba znanosti ili nije znanost uopće!-Tesla
Nucleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 01:34   #33
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
mirko, imaš isti problem kao i ja s lijevim zvučnikom...
Nemaš ti problema sa zvučnikom već sa njegovim pozicioniranjem u sobi.
Onaj kut sigurno rezonira strašno u basu i to kvari sveukupni dojam. Moraš taj zvučnik maknuti van barem 1 metar i lagano ga zaokrenuti prema mjestu slušanja kako bi smanjio refleksije u kutu. Malo se igraj sa fokusom dakle zakretanjem zvučnika pa javi rezultate. Ako ti dođe susjeda reci da sam ti ja rekao kako moraš srediti poziciju zvučnika ili ju pošalji meni.
__________________
Ako znanost ne služi općem dobru onda je to zloupotreba znanosti ili nije znanost uopće!-Tesla
Nucleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 04:03   #34
Nuke, susjeda je 2,5 puta starija od mene...yuk...izvukao sam zvučnik za test skroz van, ispred TV-a, i zaokrenuo ga od zida...i bolje je, al to je stvarno metar i više i ne može tako stajati (niti estetski niti praktično)...bolje odmah da prodam cijelu stvar...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 08:26   #35
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
mirko, imaš isti problem kao i ja s lijevim zvučnikom...što se tiče šiljaka, nema tog šiljka koji će te zaštitit od susjeda...imam i ja šiljke i neki dan sam malo "odvrnuo" (fino je zvučalo) al' u roku 1 minutu mi se stvorila susjeda ispod...protiv susjeda nema spasa...
Živim u svojoj trokatnici i prvi susjed je u kući 30 metara dalje
Ljepo se zatvorim i raspalim..dok mi se starci nepočmu buniti ..al te bar neče popljuvati kao susjedi hehe
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 09:44   #36
Quote:
Nucleus kaže: Pogledaj post
Quote:
DoomsdayST kaže: Pogledaj post
Pogrešno. Jedna od dvije glavne funkcije šiljaka jest da SPRIJEČE prenošenje vibacija sa kućišta zvučnika na podlogu...
Daj nam onda pojasni kako to šiljci spriječavaju prenošenje vibracija na podlogu???
Ponekad nije ni loše kad te netko cimne da preispitaš ono što si odavno 'naučio'... Izgleda da si djelomično u pravu, a ja djelomično u krivu... Izgleda da šiljci NE IZOLIRAJU podlogu od vibracija, iako je površina transfera mala... Pokušao sam pronaći uporište u fizici za ono što sam pročitao na mnogo mjesta u audiofilskoj literaturi, i naletio sam na ovaj članak, koji me pokolebao po pitanju izolacije podloge od vibracija šiljcima, i fizikalne podloge te teorije...

http://www.audioholics.com/education...019s-the-point

Ako je izolacija od vibracija put podloge potrebna, izgleda da su gumene nogice bolje od šiljaka... Tako da izolacija komponenti od vibracija podloge putem šiljaka bi mogla biti kontraproduktivna... Neki su upravo na taj način 'čuli' poboljšanje zvuka komponente, ali onda je vjerojatno neki drugi fizikalni mehanizam u pitanju koji je do toga doveo a ne dampiranje vibracija podloge... Iako, tanka gumena podloga pod podlošku od šiljaka pa šiljak na nju za stalke bi moglo kao kombinacija dati najbolje od obje funkcije na tvrdoj podlozi kao što je parket ili pločice...

Quote:
Nucleus kaže: Pogledaj post
Quote:
DoomsdayST kaže: Pogledaj post
Druga bitna funkcija šiljaka jest da spriječi neželjeno pomicanje kućišta zvučnika prilikom jačih pomaka bass membrane, jer pomaci kućišta rezultiraju 'zamućenjem' zvučne slike... Šiljci zbog svoje male površine djeluju velikim pritiskom na podlogu, cijela težina se prenosi u samo 4 točke pa ih je i teže pomaknuti...
Što sve neću pročitati ovdje???
Zašto onda ne daju gumene nogice ili blue tac umjesto šiljaka? Koliko bi sretnih ženica bilo jer onda zvučnici ne bi ostavljali rupice na parketu.
Eh, bojim se da ćeš 'ovdje' ipak ponešto i naučiti... I neki proizvođači DAJU i šiljke i gumene nogice... Pogotovo za subwoofer-e... A svi članci, uključujući i ovoga kojeg sam linkao, u zaključku navode baš tu funkciju šiljaka, spriječavanje pomicanja zvučnika na podlozi, kao primarnu... Gumene nogice također mogu pomoći kod istog problema, ali kod zvučnika veće rezolucije čak i pomaci samih nogica zbog vibracija koje one 'upijaju' i ne prenose na podlogu mogu 'zamutiti' zvučnu sliku koju zvučnik proizvodi... Autor članka navodi da po njegovom iskustvu jedino što je on čuo da pomaže su bili šiljci zabijeni kroz tepih u drveni pod... Tako su obje željene funkcije izvršene... Tepih je anulirao neželjene vibracije i refleksije podloge, a šiljci zabijeni u pod su anulirali sve pomake zvučnika... Ako je tvrda podloga, kako sam već rekao, sa tankom gumenom podlogom ispod podloška na koji sjeda šiljak, unekoliko ispunjavamo obje te funkcije, i bez tepiha ispod kojeg je pod u koji se šiljak može 'ukopati'...

Znači, Mirko, uz odmicanje zvučnika kako smo ti svi uključujuči Nucleus-a rekli, šiljci ispod kojih bi bile one podloške iz Chipoteke sa gumenom podlogom, ili kovanicom kojoj šilom 'udreš' točku za šiljak na nekoj tanjoj gumi (od buvela ) su dobra ideja za poboljšat zvuk tvojih zvučnika... S tim da se slažem, kako sam i napisao na više mjesta, sa tvrdnjom Nucleus-a da je smještaj daleko bitniji od šiljaka, koji ispravno postavljeni ipak pridonose zvuku... Zato, koliko god možeš, žrtvuj estetiku i praktičnst za što bolji smještaj zvučnika u prostoru...

Zadnje uređivanje DoomsdayST : 21.10.2008. at 09:52.
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 10:03   #37
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Nuke, susjeda je 2,5 puta starija od mene...yuk...izvukao sam zvučnik za test skroz van, ispred TV-a, i zaokrenuo ga od zida...i bolje je, al to je stvarno metar i više i ne može tako stajati (niti estetski niti praktično)...bolje odmah da prodam cijelu stvar...
Myt, ne gubi nadu... Ja kad san projektira svoju kuću, tj. svoj stan, predvidija san DB kao mjesto za audio setup, te razmještaj i namještaj prilagodio tome... Zakonita se bunila, i još se buni, ali san joj lipo reka, sve drugo je tvoje, pusti moju hifu na miru...

Tvoj je prostor takav kakav je... Sad, triba nać zvučnike koji će tu, sa takvim ograničenjima, moć svirat OK... Ajde, najprije pokušaj još nešto... Makni sa stalaka 220 koji su sa stražnjim bass reflex otvorom, i na njihovo mjesto stavi 110 koji su kompresijski, i daju manje decibela basa... Stavi rec u čisti stereo i pokušaj malo se igrat sa razmještajem, koliko god možeš im dat mista livo a da sve još uvik može tako funkcionirat, pa vidi šta se događa sa zvukom... Nemoj se čudit ako bude manje basa, nemoj ga pumpat tonskim kontrolama, to je takav zvučnik... Tražiš stereo sliku i rezoluciju onoga šta taj zvučnik može dat... Zaboravi šta PIŠE da može dat... Bitnije je šta ČUJEŠ da može dat...

Ako uspiješ doć do OK rezultata, riješija si veliki problem... Prodaš 220 i kupiš još jedan par 110 za back kanale... I onda, ipak, za popunit niske bas frekve, uzmeš i sub... Ne moraš potrošit neznam koliko... Uzmeš recimo Jamo SUB 200...

http://www.ronis.hr/?jamo/460/subwoo...sub-200/SUB200

Nije skup, a sub po samoj prirodi frekvi koje daje, puno je lakše smjestit u prostor... Samo ga gurneš negdi, može i u taj fatalni livi kut... Naštimaš mu glasnoću, i nađeš reznu frekvu, kako san već negdi pisa, da se 'utopi' u zvučnu sliku, podesiš tu frekvu na rec-u i pivaj... Kod traženja, dopusti frontovima i malo niže frekve, bar do 60 Hz, neće ih moć' dat', ali ćeš tako moć' nać' di ih triba odrizat, tj. bas odrizat na njemu, a njih na rec-u... Ne žali za 220-kama... Ionako za filmove 220 ti nikad nebi moga dat bas koji se javlja u filmskim efektima... NIje bitna veličina, nego tehnika... I ne očajavaj, ima Jamo u više finiša, i crni...

http://www.jamo.com/Default.aspx?ID=...roductID=17641

Ajde, malo živaca, i doćeš do toga da uživaš u svom setup-u... najlakše je odustat, sve prodat i kupit Elta mini liniju... Ali, nemoj...

Zadnje uređivanje DoomsdayST : 21.10.2008. at 10:08.
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 11:00   #38
Quote:
Nucleus kaže: Pogledaj post
Šiljci su bitni jer odvode neželjene vibracije u pod te one ne ostaju po kutiji i rade dar-mar.
Šiljci ODVODE neželjene vibracije u pod!?!
Stvarno se kužiš u hifi, nema šta!

Nema tu odvođenja vibracija, moj "znalac", pa baš suprotno, njima se sprječava prenošenje vibracija na pod.
kaiserfiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 11:01   #39
ah, da, sad vidim da ti je i DoomsdayST pojasnio. Sorry na ponavljanju.
kaiserfiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 11:12   #40
Quote:
MirkoST kaže: Pogledaj post
Oprosti ali nije mi baš jasno to..pa objasni ako nije problem..

Tvrdiš da se raspada čim malo pojačaš jer ima "samo" 50W pri 8oma, kako onda ja sa svojim jeftinim onkyom pojačam bez problema do te granice da se zvučnici čuje u susjedstvu (više nisam htio radi zdravlja zvučnika ) i ništa nepuca a receiver nedaje ni 50W po kanalu???

Zvučnici su Jamo S606, imaju velike bas jedinice (203mm) ,snaga 130W/210W prednja dva, a centralni i zadnji po 80W/130W, kažem, receiver je Onkyo TXSR 506 i po potrošnji struje nema teorije da daje više od 50W po kanalu pri 8om-a
mislim da je tvoj onkyo ima više vati, drugačiji je ustroj kod resivera adrugačiji kod pojačala, to što naviješ da susjedi čuju to sm mogao i ja, ali zvučna slika se raspada, onda to postaje buka i ne razaznaje se ništa osim možda basa!
imam ja harman/ kardon resiver za kučno kino koji ima u stereu 50w a u suraund modu 75w, i to svira bez problema, ali di je to od zvuka jednog pojačala!
porta1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:43.