Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2012., 15:39   #81
Je,strašno je
Odi na forumu na pravo,možda bi tamo prije dobila neke smjernice što činiti
__________________
Oni koji se brzo obogate,u velikoj su pogibelji da brzo osiromaše
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 21:13   #82
bok

postovanje zanima me koliko bi kostalo ako neko zna raskidanje partnerstva naime suvlasnik sam firme koja zapravo nikad nije poslovala ,ja se vodim u njoj samo kao osoba koja je ulozila pola kapitala tj. 10 000 kn,a kolega je direktor,sad me zanima dali je on i time odgovoran za sve ? i sto bi trebao uraditi gdje otici da se ispisem iz te firme ,s obzirom da mi je kolega-partner oduzeo papire firme i ja vise ne znam nista dal se bavi sa cim il ne pa se bojim da nebi napravio neke dugove za koje bi i ja morao da odgovaram ? molim nekog ko se razumije u to da mi pomogne...hvala
ninozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 11:29   #83
Kako se riješiti vlasništva firme


Ovako stoje stvari.
Imam firmu 10-ak godina koja je svojevremeno dobro radila.
Kako je došla kriza - firma ošla u ..... ........
E sad .. temeljni kapital se istopio jer je to bila oprema koja je ošla pod bubanj tj prodana za dugove.
Love nemam nikakve za pokretanje stečaja.
Firma je naravno u blokadi ali nitko za to ne mari.. mislim država bi trebala pokrenuti stečaj ali valjda ne stignu.
Ja se dalje ne kužim tj šta sad napraviti da se rješim vlasništva te firme.
Spominje se po forumima nekakva likvidacija firme. Da li je to neko rješenje ili postoji neki drugi način?
Ajmo ekipa plizzzzzzzzzz, ko zna ili ima neka iskustva ... pomoć !!!
__________________
Svaka je zamisao lagana...kad se ne uzme u obzir stvarnost.
heedwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 06:17   #84
Arrow Zatvaranje firme sa vise suvlasnika

Imam d.o.o. u suvlasnistvu sa vise partnera.

Za djelatnost firme kupljena je oprema (pozajmnicama suvlasnika) za rad kupnjom koje je frima dobila povrat pdv-a.
Firma je imala nesto malo prometa i bez dugova je.

1. Ako se firma likvirdira, da li se pdv koji je dobijen povratom od kupnje opreme mora vratiti drzavi?

2. Da li se pozajmnice dijele ravnopravno suvlasnicima u omjeru u kojem su nastala (svaki suvlasnik nije dao istu sumu u pozajmnici).

parizer01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 09:24   #85
Quote:
parizer01 kaže: Pogledaj post
Imam d.o.o. u suvlasnistvu sa vise partnera.

Za djelatnost firme kupljena je oprema (pozajmnicama suvlasnika) za rad kupnjom koje je frima dobila povrat pdv-a.
Firma je imala nesto malo prometa i bez dugova je.

1. Ako se firma likvirdira, da li se pdv koji je dobijen povratom od kupnje opreme mora vratiti drzavi?

2. Da li se pozajmnice dijele ravnopravno suvlasnicima u omjeru u kojem su nastala (svaki suvlasnik nije dao istu sumu u pozajmnici).

Pregledaj već postojeće odgovore na ovoj temi zbog orijentacije što sve treba u slučaju pokretanja likvidacije.

Pretpostavljam da ćeš prodavati opremu i na fakturi obračunati PDV, a taj obračunani PDV platiti državi.

Pozajmicu možeš zatvoriti novcem od prodaje opreme (cijelu ili djelomično).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 02:41   #86
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Pregledaj već postojeće odgovore na ovoj temi zbog orijentacije što sve treba u slučaju pokretanja likvidacije.

Pretpostavljam da ćeš prodavati opremu i na fakturi obračunati PDV, a taj obračunani PDV platiti državi.

Pozajmicu možeš zatvoriti novcem od prodaje opreme (cijelu ili djelomično).
Hvala na odgovoru.
Glavno sto me sad zanima je da li moram drzavi vratiti PDV koji je firma dobila kao povrat prilikom kupovine opreme, jer je oprema bila sredstvo za rad firme.
Mislim da ima neki vremenski rok do kojeg se inventar frime nesmije prodavat jer se mora PDV vratit drzavi u tom slucaju...al neznam koliki je??
parizer01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 10:39   #87
Quote:
parizer01 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Glavno sto me sad zanima je da li moram drzavi vratiti PDV koji je firma dobila kao povrat prilikom kupovine opreme, jer je oprema bila sredstvo za rad firme.
Mislim da ima neki vremenski rok do kojeg se inventar frime nesmije prodavat jer se mora PDV vratit drzavi u tom slucaju...al neznam koliki je??
Pretpostavljam da misliš na članak 20. Zakona o PDV-u u kojem se spomilnju rokovi od 5 godina i 10 godina, ali to nije tvoj slučaj.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 01:29   #88
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da misliš na članak 20. Zakona o PDV-u u kojem se spomilnju rokovi od 5 godina i 10 godina, ali to nije tvoj slučaj.

Mislis na:
(5) Ako se glede nekog gospodarskog dobra unutar roka od pet godina od kalendarske godine pocetka uporabe promijene uvjeti koji su u toj godini bili mjerodavni za odbitak pretporeza, tada se za razdoblje nakon promjene obavlja ispravak pretporeza. Kada se radi o nekretninama, tada se umjesto razdoblja od pet godina uzima razdoblje od deset godina.


Na mislim da se to odnosi na mene. Ali mislim da ima logike da postoji zakon ili pravilo koji b ogranicavao prodaju opreme neke tvrtke u vremenskom roku.
Inace bih recimo mogao osnovati tvrtku za "selidbe" i kupiti kombi te na njega ne platiti PDV i odmah ga prodati nekome bez da sam platio PDV drzavi.
parizer01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 02:48   #89
Quote:
parizer01 kaže: Pogledaj post
Inace bih recimo mogao osnovati tvrtku za "selidbe" i kupiti kombi te na njega ne platiti PDV i odmah ga prodati nekome bez da sam platio PDV drzavi.
Ako je odbio PDV, znači da je u sustavu PDV-a i kao takav, kad prodaje kombi, na izlaznom računu mora i zaračunat PDV.

Tako da nema mogućnost da ne vrati PDV državi
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 04:00   #90
Quote:
parizer01 kaže: Pogledaj post
Mislis na:
(5) Ako se glede nekog gospodarskog dobra unutar roka od pet godina od kalendarske godine pocetka uporabe promijene uvjeti koji su u toj godini bili mjerodavni za odbitak pretporeza, tada se za razdoblje nakon promjene obavlja ispravak pretporeza. Kada se radi o nekretninama, tada se umjesto razdoblja od pet godina uzima razdoblje od deset godina.


Na mislim da se to odnosi na mene. Ali mislim da ima logike da postoji zakon ili pravilo koji b ogranicavao prodaju opreme neke tvrtke u vremenskom roku.
Inace bih recimo mogao osnovati tvrtku za "selidbe" i kupiti kombi te na njega ne platiti PDV i odmah ga prodati nekome bez da sam platio PDV drzavi.
Lili p. ti je dala odgovor o obvezi plaćanja PDV-a.

Nema potrebe u Zakonu ikome određivati vrijeme (rok) u kojem se kupljena dugotrajna imovina ne bi mogla prodavati, jer država ništa ne gubi u poreznom smislu.

Zato sam ti i napisala, u prvom odgovoru, prodaj opremu (tako ćeš platiti PDV) i zatvori pozajmicu.

Uvjeti koji su bili mjerodavni za odbitak PDV-a (dio teksta iz Zakona) i spominjani rokovi imaju potpuno drugo značenje i primjenu.

Primjer kada se koriste:
Kupiš opremu obavljajući djelatnost u kojoj se PDV odbija prilikom nabavke opreme. Nakon toga, u kraćem roku od 5 ili 10 godina koje spominje Zakon, promijeniš sferu poslovanja u neku drugu djelatnost, za koju ne bi imao prava odbiti PDV tada, kada si nabavljao opremu. Ako taj "kopernikanski obrat" napraviš u kraćim rokovima od navedenih, ispravljaš pretporez (vidiš da se ne treba brinuti , znaju Linićevci postavljati porezne ustave-brane).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 16:25   #91
Lili & Apis

Hvala puno na odgovorima
parizer01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 07:30   #92
Unhappy zatvaranje firme

pozdrav svima,

tribao bi sto vise informacija....pa da vam pojasnim, firma je bila otvorena, stanje je kakvo je, zadnju godinu nema mozda jedan racun izdan, dugovanja su prema drzavi tipa doprinosi porez itd, potrazivanja imam ali ne racunam na njih, te me zanima sljedece.
sretstva niti imovinu firma nema, sta mi je ciniti da ne dobijam kazne za ne podnosenje prijava i obrazaca, stecaj da sam zatrazim ko vlasnik?da ignoriram sve 5 godina i cekam zastare?primam kazne i dalje? sta onda s njima jel prelaze na mene ko civila i moju imovinu, (auto privatno, placu jer sam se vratio navigavanju) , uglavnom svaki savjet dobrodosao.

hvala velika unaprijed
__________________
srce mi je veliko ko kuca i nijedan potres ne moze da ga srusi
volala is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 09:07   #93
Ako firma ima veće obveze nego što joj je imovina, može li9 se ići u likvidaciju ili se mora proglasiti stečaj?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 20:56   #94
ima jedna mala firma na prodaju, za smijesno male novce. caka je u tome sto je u blokadi i s dugovanjima poreznoj, doprinosi i slicno.

konkretno me zanima, ako se odlucim na kupnju ja ili netko moj, ostaje li taj dug na prvom vlasniku, a ja krecem cista ili sam ja u problemu i dugovima odmah u startu?

firma je pred zatvaranjem zato je na ovom temi
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 17:26   #95
Quote:
Cvrčak i Mrav kaže: Pogledaj post
ima jedna mala firma na prodaju, za smijesno male novce. caka je u tome sto je u blokadi i s dugovanjima poreznoj, doprinosi i slicno.

konkretno me zanima, ako se odlucim na kupnju ja ili netko moj, ostaje li taj dug na prvom vlasniku, a ja krecem cista ili sam ja u problemu i dugovima odmah u startu?

firma je pred zatvaranjem zato je na ovom temi
Dugovanja nema vlasnik nego poduzeće, tj. firma, dakle dugovanja će se prenijeti na novog vlasnika.
Budući da se najveći dio dugovanja vjerojatno odnsi na poreznu upravu, sa njima se prije prijenosa vlasništva može sklopit neki dogovor oko otpisa dugovanja ili nečeg sličnog... sve ovisi o tome za šta su točno ta dugovanja i koliko su stara ....
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 16:27   #96
Pozdrav,
vidim da mnogi ljudi imaju velikih problema sa zatvaranjem firmi i da im se dugovi svakodnevno povećavaju i guraju ih u još gori škripac.

Ono što mi nije jasno, jesam li ja "glup" i naivan, ili oni nisu dovoljno kreativni. Ako sam vlasnik firme s dugovanjima od nekoliko desetaka tisuća kuna i potrebno mi je još dosta novaca da sve poplaćam, nije li jednostavnije otvoriti offshore firmu u inozemstvu, "prodati" joj svoju firmu za jednu kunu i dugove, te si skinuti probleme s vrata?

Trošak otvaranja offshore nije veći od 2000 eura i problemi su trajno riješeni.
Imprenditore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 19:02   #97
Quote:
Imprenditore kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
vidim da mnogi ljudi imaju velikih problema sa zatvaranjem firmi i da im se dugovi svakodnevno povećavaju i guraju ih u još gori škripac.

Ono što mi nije jasno, jesam li ja "glup" i naivan, ili oni nisu dovoljno kreativni. Ako sam vlasnik firme s dugovanjima od nekoliko desetaka tisuća kuna i potrebno mi je još dosta novaca da sve poplaćam, nije li jednostavnije otvoriti offshore firmu u inozemstvu, "prodati" joj svoju firmu za jednu kunu i dugove, te si skinuti probleme s vrata?

Trošak otvaranja offshore nije veći od 2000 eura i problemi su trajno riješeni.
Ajde pojasni malo molim te. Nikad čuo za to. Kako se to radi i šta sa dugovanjima koje firma ima prema državi i ostalim vjerovnicima?
__________________
Svaka je zamisao lagana...kad se ne uzme u obzir stvarnost.
heedwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 21:24   #98
Quote:
heedwin kaže: Pogledaj post
Ajde pojasni malo molim te. Nikad čuo za to. Kako se to radi i šta sa dugovanjima koje firma ima prema državi i ostalim vjerovnicima?
Nemoj o tome ovdje, nego u PM.
__________________
https://t.me/pump_upp
Dr.House007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 21:50   #99
Quote:
Dr.House007 kaže: Pogledaj post
Nemoj o tome ovdje, nego u PM.
U čemu je problem ovdje nastaviti?

Puno firmi ima koje su dužne i vlasnici bi ih se rado riješili.
Smeta te to što im se predlaže da svjesno i planski prevare vjerovnike, za što se kazneno odgovara, ili dio gdje se i kod otvaranja offshore firme ipak pojavljuju kao osnivači, te je lako dokaziva namjera prevare?

Kad se daju ovakvi prijedlozi, bilo bi fer upozoriti ljude u što se upuštaju, zar ne?
__________________
It could have been...

Zadnje uređivanje lili p. : 07.09.2012. at 21:56.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 21:59   #100
Bok, imam pitanje, poduzeće je već 5godina u mirovanju, dugova nema kakva je procedura oko zatvaranja i koliko su troškovi. pokušavam poduzeće prodati ali nema ozbiljnih upita već bi kupili za nekih 1.000kn
hvala
cero79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:12.