Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2013., 17:20   #1
Veleprodajno skladište

pitanje, možda banalno...

veleprodajno skladište podliježe MTU (minimalno tehničkim uvjetima) kad kupci dolaze u to skladište.

Ali kaj ako kupci ne dolaze u skladište već se iz skladišta roba kupcima dostavlja? Podliježe li u tom slučaju skladište obvezi ispunjavanja MTU?


Još nekaj, može li vozilo kojim se roba dostavlja kupcima biti osobno vozilo (direktora) koje nije zavedeno u imovini firme?
Može li to biti "pokretno prodajno mjesto" (navedeno u internom aktu za potrebe fiskalizacije)?


hvala
Petar P. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 17:54   #2
Skladište ti mora imati potvrdu o MTU, jer se radi o poslovnom prostoru.

A što se tiče dostave - možeš, ali ti ne može biti pokretni prodajno mjesto. Mislim, je l auto tvoj vlasništvo ili vlasništvo firme- daj se odluči
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 18:11   #3
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Skladište ti mora imati potvrdu o MTU, jer se radi o poslovnom prostoru.
Ne podliježe svaki poslovni prostor MTU, kaj ne?
Samo ona u kojima se obavlja trgovina....radi kupaca, ne?

Quote:
A što se tiče dostave - možeš, ali ti ne može biti pokretni prodajno mjesto. Mislim, je l auto tvoj vlasništvo ili vlasništvo firme- daj se odluči
Teško se odlučit

Stvar je u tome kaj se tim vozilom obavlja dostava a nije u vlasništvu firme..
kaj staviti kao poslovni prostor ak firma radi isključivo tako da robu dostavlja kupcu?
Petar P. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 01:10   #4
Quote:
Petar P. kaže: Pogledaj post
Ne podliježe svaki poslovni prostor MTU, kaj ne?
Samo ona u kojima se obavlja trgovina....radi kupaca, ne?



Teško se odlučit

Stvar je u tome kaj se tim vozilom obavlja dostava a nije u vlasništvu firme..
kaj staviti kao poslovni prostor ak firma radi isključivo tako da robu dostavlja kupcu?
Terenski poslovni prostor, pretpostavljam da se i faktura izdaje na terenu ?

Za MTU nazovi Ured za gospodarstvo, Zapoljska 1 ako si iz ZG...i pitaj, mislim da ako kupci ne dolaze tamo da ne treba..ali provjeri...jer i oni dobivaju tumačenja naknadno...

Zadnji slučaj...trgovina je imala MTU od slične djelatnosti koja je u prostoru bila prije njih, kad su otvarali rekli im ne treba...došla inspektorica, rekla ne može to tako, mandatna kazna 30 k kn, i rok od 3 dana da izvade MTU.
Oni sve to platili i dobili oslobodođenje od Prekršajnog suca nakon 3 godine, inspektorica je bila u krivu - ako se ništa bitno nije mijenjalo u prostoru i ako je slična djelatnost MTU ne treba ponovo vadit.
E sad treba tražit pare nazad...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 04:04   #5
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Terenski poslovni prostor, pretpostavljam da se i faktura izdaje na terenu ?

Za MTU nazovi Ured za gospodarstvo, Zapoljska 1 ako si iz ZG...i pitaj, mislim da ako kupci ne dolaze tamo da ne treba..ali provjeri...jer i oni dobivaju tumačenja naknadno...

Zadnji slučaj...trgovina je imala MTU od slične djelatnosti koja je u prostoru bila prije njih, kad su otvarali rekli im ne treba...došla inspektorica, rekla ne može to tako, mandatna kazna 30 k kn, i rok od 3 dana da izvade MTU.
Oni sve to platili i dobili oslobodođenje od Prekršajnog suca nakon 3 godine, inspektorica je bila u krivu - ako se ništa bitno nije mijenjalo u prostoru i ako je slična djelatnost MTU ne treba ponovo vadit.
E sad treba tražit pare nazad...
A inače što ako je trgovina zatvorena prije ne znam osam godina? Koji je rok. Da i dalje vrijedi rješenje o zadovoljenju MTU?

Jel oda ja moram tražit to iz ureda za gospodarstvo, taj papir, da je prijasnja pravna osoba imala zadovoljene MTU, ili?
Ne znma ja sma sklon tome da ih trazim pismeno da mi napišu da ne treba. (makar onda se moz predomisle pa i oni pocnu zezat)



PS: A inače moje skromno tumačenje: Iztraz " Skaldište u kojem se obavlja trgovina na veliko", ne znači da će se u skladištu obavljati kupoprodaja. Trgovina (kao djelatnost, ne objek) je širok koji obihvaća recimo i skladištenje, manipulaciu robe u skladištu (izlaz i ulaz robe iz skladišta itd.)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.