Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2012., 21:16   #1
Andrea Zlatar-Violić

Nova ministrica kulture Andrea Zlatar, za koju sam dosad zbilja vjerovala kako je jedna od rijetkih u novoj Vladi kojoj se nema što prigovoriti i čiji su dosadašnji nastupi davali nade da bi moglo doći do koliko-toliko sređenije situacije u nekim područjima njezinog resora, postala je sudionica afere vezane uz HTV, na način da je djelovala upravo suprotno od onog što javno deklarira kao jedan od svojih važnih zadataka u mandatu - sređivanje stanja na HTV-u: transparentnog poslovanja, postupanja po zakonu, provođenja javnih natječaja...

Quote:
Ministrica kulture Andrea Zlatar i ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC) Hrvoje Hribar snažno su lobirali kod čelnih ljudi Hrvatske radio– televizije želeći da Hrvatska televizija ne obustavlja koprodukcijski odnos vrijedan u 3,6 milijuna kuna sa privatnom produkcijskom kućom »Interfilm« u vlasništvu Ivana Maloče. Taj koprodukcijski odnos, međutim, formalno-pravno nikad nije dogovoren.

Novi list u posjedu je cjelokupne prepiske koja potvrđuje lobiranje vrijedno 3,6 milijuna kuna.
http://www.novilist.hr/Scena/TV/Mini...ojeceg-ugovora

Ne znam što bih rekla.

Za Brešana i Hribara se ne čudim previše, nisu od jučer u mutnim vodama filmskog biznisa u kojima o pripadanju "pravom" klanu i lobiranjima ispod i iznad stola ovisi podjela malog dijela proračunskog kolača namijenjenog filmskoj produkciji. Svi su u javnim nastupima blagoglagoljivi, svi zahtijevaju "kriterije", "transparentnost", sve poštenjak do poštenjaka, ali u praksi se ponašaju kao čopor vukova koji se otima za (premali) plijen... Kažem, njihovi me postupci i ucjene ne čude...

Ali kako, zašto si je ministrica dozvolila da je uvuku u svoje prljave igre, to mi nije jasno.

A ne sviđa mi se ni njeno "izvlačanje" i apsolutno "netransparentan" odgovor na pitanje o svemu ovom:
Quote:
Ministrica Andrea Zlatar najprije nam je odgovorila da o svemu navedenom malo zna, a potom nam se javila glasnogovornica Ministarstva kulture Nataša Petrinjak.

– Ne bih rekla da je to izlazak u susret produkcijskoj kući Interfilm. To je izlazak u susret filmu. Sasvim sam sigurna da je riječ o načelnoj podršci ministrice projektu i autorima, rekla je Petrinjak. Na pitanje podržava li ministrica dopisima HRT-u svaki sličan projekt, Petrinjak je odgovorila: »Drugi je nisu pitali za podršku. Ovi su pitali. To pismo nije poslano s lošom namjerom.«
Odgovor glasnogovornice ja pak za
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 21:50   #2
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Odgovor glasnogovornice ja pak za
Što fali odgovoru?

Pa napisala je pismo, nije zvala i prijetila. Nekako mi se to cini u okvirima normale.
Primitive is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 23:03   #3
Quote:
Primitive kaže: Pogledaj post
Što fali odgovoru?
... Nekako mi se to cini u okvirima normale...
U demokratskom i uređenom društvu nije "u okvirima normale" da bilo tko tko s pozicije vlasti na bilo koji način (usmeno, telefonom ili pismeno) utječe na dodjelu financijskih sredstava neke institucije , a pogotovo kad su za dodjelu tih sredstava predviđene regularne procedure dodjele, tj. javni natječaj.
Upravo je takva "po babi i stričevima" dodjela sredstava vanjskim produkcijama i suradnicima od strane HTV-a najkritiziraniji dio poslovanja HTV-a kakav je dosad vladao, a nužan i hitan prestanak takve prakse, javne natječaje, "transparentnost" i kontrolu zakonitog poslovanja... upravo je obećavala i najavljivala ministrica Zlatar.

Quote:
Pa napisala je pismo, nije zvala i prijetila...
U korumpiranom društvu kakvo je naše vrijedi pravilo po kojem se ponašaju svi, ako ne žele "posljedice" koje slijede: kad ti "viša sila" (pogotovo tvoj nadležni ministar!) "da znak", znaš što ti je činiti. Ministar nema potrebe ni zivkati, ni prijetiti. Ministar nema potrebe djelovati "silom", kad može isto postići "u rukavicama".

Čak sam , baš zbog pisane forme, sklona vjerovati kako ministrica možda i nije imala zle namjere. Oni koji "znaju posao" vjerojatno ne ostavljaju ni pisane tragove...

Ostaje upitati se kako je (i je li?) moguće da osoba na njenoj funkciji i njenog obrazovanja ne prepoznaje da radi upravo ono protiv čega se bori: s pozicije vlasti lobira za konkretan projekt i konkretne osobe (redatelja Brešana i privatnog producenta).

(Isti takvi potezi bivšeg premijera (i drugih mćnika HDZ-ovske nomenklature) bez ustručavanja su nazivani pravim imenom: reketarenjem. Doduše, naši vrli mediji to su se usudili tek nakon što je "demontiran" s vlasti...)

Zadnje uređivanje Špranja : 25.03.2012. at 23:11.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 09:53   #4
Kad vec spominjete ministricu, jeli mi netko moze reci zasto ju Hrvatsko slovo stavlja na naslovnicu s velikim upitnikom i rijeci "ZASTO?". Ubih se trazeci unutar neki tekst koji bi to objasnio no nema nista. Samo po par ceetvrtina stranica sa velikim upitnicima.
Kaj im nije dala pare? Nekako mi se cini da se radi o, oprostite na vulgarnosti i mogucoj politickoj nekorektnosti, "Jebes domoljublje ako se nema novaca"

Zadnje uređivanje Smiljan_HR : 26.03.2012. at 10:45.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 18:08   #5
Andrea Zlatar je opravdala svoje mjesto u Vladi RH.I čak štoviše,mislim da je najbolja do sada od kada imamo Ministarstvo kulture.U stratu je krenula vrlo dobro,da bi u prvih 100 dana završila sa odličnim.
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 11:55   #6
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Andrea Zlatar je opravdala svoje mjesto u Vladi RH.I čak štoviše,mislim da je najbolja do sada od kada imamo Ministarstvo kulture.U stratu je krenula vrlo dobro,da bi u prvih 100 dana završila sa odličnim.
Što se vidi iz ....

Malo si nedorečen.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 20:31   #7
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Andrea Zlatar je opravdala svoje mjesto u Vladi RH.I čak štoviše,mislim da je najbolja do sada od kada imamo Ministarstvo kulture.U stratu je krenula vrlo dobro,da bi u prvih 100 dana završila sa odličnim.
Valjda sam neobavještena! S čime je to opravdala svoje mjesto u vladi? Nakon četiri mjeseca, pa najbolja? Čudni su ti kriteriji, a i zahtjevi skromni.
Ne daju se takve ocjene za tako maleno vrijeme.
rama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 03:31   #8
Lijep primjer kako se ostvaruju predizborna obećanja/naklapanja o preferiranju struke i dokazane uspješnosti nad stranačkim kadroviranjem: http://www.novilist.hr/Kultura/Izloz...skupicev-kadar

Ako Vesna Kusin nije dokazala stručnost i uspješnost u vođenju institucije kojoj je bila na čelu, ja ne znam tko jest...

Sramite se, Andrea Zlatar!

Zadnje uređivanje Špranja : 08.04.2012. at 03:43.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 07:04   #9
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Lijep primjer kako se ostvaruju predizborna obećanja/naklapanja o preferiranju struke i dokazane uspješnosti nad stranačkim kadroviranjem: http://www.novilist.hr/Kultura/Izloz...skupicev-kadar

Ako Vesna Kusin nije dokazala stručnost i uspješnost u vođenju institucije kojoj je bila na čelu, ja ne znam tko jest...

Sramite se, Andrea Zlatar!
A kajjaznam. Pitanje je koliko je napravila Vesna Kusin, a koliko ljudi koji su s njom radili. Vrhnje javnih zasluga uvijek pobere šef. Koliko ja znam upravo je nova šefica Klovićevih dvora osobno najviše radila na najuspješnijim velikim izložbama za koje se zaslužnom smatra Vesna Kusin.

Nisu to sad neki egzaktni pokazatelji, nego subjektivni dojmovi. Sigurno je da tu ima puno različitih stavova. Hoću samo reći da nije sve onako kako izgleda na površini. To su uvijek kompliciranije priče.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 01:46   #10
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
A kajjaznam. Pitanje je koliko je napravila Vesna Kusin, a koliko ljudi koji su s njom radili. Vrhnje javnih zasluga uvijek pobere šef. Koliko ja znam upravo je nova šefica Klovićevih dvora osobno najviše radila na najuspješnijim velikim izložbama za koje se zaslužnom smatra Vesna Kusin.

Nisu to sad neki egzaktni pokazatelji, nego subjektivni dojmovi. Sigurno je da tu ima puno različitih stavova. Hoću samo reći da nije sve onako kako izgleda na površini. To su uvijek kompliciranije priče.
Nemoj, Emerizy, prodavat "komplicirane priče" tamo gdje su stvari sasvim jasne:

Jesu li Klovićevi upravo s dolaskom i djelovanjem Vesne Kusin kao ravnateljice postali izuzetno "uspješna priča" jedne kulturne institucije, jedna od rijetkih (ako ne jedina!) koja ne samo da ostvaruje impresivan kulturni program, nego je prepoznata i od publike/posjetitelja, i u skladu s time ostvaruje, za kulturne ustanove (ah, tako tradicionalno "neprofitabilne"), značajne vlastite prihode od ulaznica?

Jesu.

Ima li ikoga razumnog koji "mijenja konja koji dobiva trku"?
Ima li ikoga razumnog koji mijenja trenera izuzetno uspješne ekipe?

Nema.

Quote:
Pitanje je koliko je napravila Vesna Kusin, a koliko ljudi koji su s njom radili.
Kao što je to pitanje koje se može postaviti za bilo kojeg šefa. (Karikirano, ali: pitanje je koliko je zaslužan uspješan direktor "Čistoće", a koliko ljudi koji zapravo rade posao?)
Ili misliš da bi samo Kusin, od svih "šefova", trebala biti ta koja sve radi sama, pa da joj se tek onda mogu priznati zasluge za uspješnu "firmu"?
Po istoj logici, bi li ju (nju ili bilo kojeg šefa) itko oslobodio krivnje za loše rezultate "firme" (jer: tko zna koliko je loše radila ona, a koliko ljudi koji su s njom radili )? Ja ne bih.

Vjerujem da je Kusin u svojoj uspješnoj "firmi" imala uz sebe i kvalitetnu ekipu kojom je, očito, znala dobro upravljati, ali to za nju (i svakog šefa) može biti samo plus, a ne minus kako se ti trudiš prikazati.

Za kraj: tvoji pokušaji relativizacije cijele priče prilično su me razočarali, nekako bih (po tvom forumaškom opusu, doduše s nekih drugih pdf-ova i tema...) očekivala da si ti od onih koji se ne bi libili osuditi licemjerje i politikantstvo, ma s koje strane dolazili... No, dobro, idemo dalje...

Zadnje uređivanje Špranja : 09.04.2012. at 02:07.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 07:21   #11
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Nemoj, Emerizy, prodavat "komplicirane priče" tamo gdje su stvari sasvim jasne:

Jesu li Klovićevi upravo s dolaskom i djelovanjem Vesne Kusin kao ravnateljice postali izuzetno "uspješna priča" jedne kulturne institucije, jedna od rijetkih (ako ne jedina!) koja ne samo da ostvaruje impresivan kulturni program
Nisu. To se dogodilo već za njezina prethodnika Ante Sorića. I ne vidim prepreke da se nastavi za njezine nasljednice.

Quote:
Kao što je to pitanje koje se može postaviti za bilo kojeg šefa. (Karikirano, ali: pitanje je koliko je zaslužan uspješan direktor "Čistoće", a koliko ljudi koji zapravo rade posao?)
Da. To sam pitanje upravo i postavio. Ti, izgleda, misliš da je jedino šef važan. I to jedan jedini. Nezamjenjivi.

Mijenjanje šefa nije ni najmanje neuobičajeno. Recimo, nije ni najmanje neuobičajeno da veliki orkestri povremeno mijenjaju svoje dirigente. Sve važne funkcije u društvu obično su vezane uz ograničene mandate. S dobrim razlogom.

Quote:
Vjerujem da je Kusin u svojoj uspješnoj "firmi" imala uz sebe i kvalitetnu ekipu kojom je, očito, znala dobro upravljati, ali to za nju (i svakog šefa) može biti samo plus, a ne minus kako se ti trudiš prikazati.
Zašto izmišljaš? Jesam li išta loše rekao o gospođi Kusin? Nisam. Samo izlažem sumnji ideju da su Klovićevi dvori, njihov prošli, sadašnji i budući uspjeh nerazdvojni od njezina lika i djela. Jer skoro sigurno nisu. Kao što sam rekao, slika je sigurno kompliciranija nego što ju ti pokušavaš prikazati.

Quote:
Za kraj: tvoji pokušaji relativizacije cijele priče prilično su me razočarali, nekako bih (po tvom forumaškom opusu, doduše s nekih drugih pdf-ova i tema...) očekivala da si ti od onih koji se ne bi libili osuditi licemjerje i politikantstvo, ma s koje strane dolazili... No, dobro, idemo dalje...
Ako dajem takav dojam na forumu, to je samo zato jer uvijek zastupam samo svoje osobno mišljenje, a ne pokušavam ugoditi nekom tuđemu. Tako i sada.

Naravno, ne odričem mogućnost da je riječ o politici. Ne bi bilo ništa neobično. Uostalom, nemam pojma je li politika možda bila ključan faktor i pri postavljanju gospođe Kusin. Gledamo li kad je imenovana, ni to ne bi bilo ništa neobično. Kad je imenovana u Klovićeve dvore, imala je manje referenci za to mjesto nego što danas ima Marina Viculin.

Stvarno to ne znam. Ne poznam ni nju niti sam poznavao Sorića (osim na razini "dobar dan, kako ste"), a ne znam ni nasljednicu Viculin.

Samo mi se čini nepotrebnim toliko insistirati na Kusin kao osnovici i srži Klovićevih dvora. Ne vidim za to objektivnih razloga. Klovićevi dvori su solidna ustanova, značajan kulturni mehanizam. Dobro ih je vodio Sorić i dobro ih je vodila Kusin. Zašto ne i Viculin?

Zadnje uređivanje Emericzy : 09.04.2012. at 07:32.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 18:56   #12
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
...Klovićevi dvori su solidna ustanova, značajan kulturni mehanizam. Dobro ih je vodio Sorić i dobro ih je vodila Kusin. Zašto ne i Viculin?
Sorić je "otišao" silom prirode (rođ. 1929., zadnju veliku izložbu priredio 2002., u dobi od 73 godine), nitko ga prije toga nije smjenjivao na način "ajmo sad probat nekog drugog, valjda će isto bit dobar..."

Mogu se složiti s dobrim dijelom onog što si napisao, ali u zaključku ja u ovoj smjeni jedne uspješne ravnateljice jasno vidim prste politike, a ti ne (odnosno, kako kažeš, možeš i sumnjati da je tako, ali repliciraš ako to netko napiše?)
.
.
.
Da, i ja se nadam kako će i Viculin biti dobra, jer su, kako kažeš, Klovićevi ustanova-"mehanizam", kojeg je Viculin i dosad bila dio i sigurno će nastaviti primjenjivati neke provjerene "recepte" vođenja ustanove, uz, nadam se, i vlastite dobre nove ideje.

Ali - pitanje ni tema nije bilo hoće li (ili neće) Viculin isto uspjeti biti dobra ravnateljica, već opravdanost smjene dosadašnje uspješne ravnateljice.

Zadnje uređivanje Špranja : 09.04.2012. at 19:07.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 21:30   #13
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Sorić je "otišao" silom prirode (rođ. 1929., zadnju veliku izložbu priredio 2002., u dobi od 73 godine), nitko ga prije toga nije smjenjivao na način "ajmo sad probat nekog drugog, valjda će isto bit dobar..."

Mogu se složiti s dobrim dijelom onog što si napisao, ali u zaključku ja u ovoj smjeni jedne uspješne ravnateljice jasno vidim prste politike, a ti ne (odnosno, kako kažeš, možeš i sumnjati da je tako, ali repliciraš ako to netko napiše?)
.
.
.
Da, i ja se nadam kako će i Viculin biti dobra, jer su, kako kažeš, Klovićevi ustanova-"mehanizam", kojeg je Viculin i dosad bila dio i sigurno će nastaviti primjenjivati neke provjerene "recepte" vođenja ustanove, uz, nadam se, i vlastite dobre nove ideje.

Ali - pitanje ni tema nije bilo hoće li (ili neće) Viculin isto uspjeti biti dobra ravnateljica, već opravdanost smjene dosadašnje uspješne ravnateljice.
Ne razumijem. Mandat je istekao. Onaj tko po pravilima ima pravo postaviti novog čovjeka to je učinio. Novi čovjek je kvalificiran i ima debelog iskustva. U čemu je problem? Što je tu protupropisno ili protuzakonito ili besmisleno?

Čudno je bilo dovesti Vesnu Kusin takoreći 's ceste'. Ispalo je odlično. (Biškupić je stara lija.) Dovesti Viculinku _nije_ čudno. Ona je prilično logičan izbor. Zašto to ne bi ispalo odlično?

Ja sam jako protiv da se institucije takve vrste pretvaraju u sinekure za zaslužne starce. Ljude na takvim mjestima treba rotirati, osobito u maloj kulturi kakva je naša, u kojoj je broj takvih mjesta jako ograničen.

Gledam kako Zidić više nije kustos Moderne galerije. A tamo je stvarno napravio puno. Velik je majstor. I što sad? Hoće li Moderna propasti? Naravno da neće. Hvala bogu da je netko nov dobio priliku.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 19:11   #14
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Jesu li Klovićevi upravo s dolaskom i djelovanjem Vesne Kusin kao ravnateljice postali izuzetno "uspješna priča" jedne kulturne institucije, jedna od rijetkih (ako ne jedina!) koja ne samo da ostvaruje impresivan kulturni program, nego je prepoznata i od publike/posjetitelja, i u skladu s time ostvaruje, za kulturne ustanove (ah, tako tradicionalno "neprofitabilne"), značajne vlastite prihode od ulaznica?

Jesu.

Ima li ikoga razumnog koji "mijenja konja koji dobiva trku"?
Ima li ikoga razumnog koji mijenja trenera izuzetno uspješne ekipe?

Nema.
Naravno da ima. Npr, predsjednicima drzava su ograniceni mandati, bez obzira na to jesu li dobri konji.

Osim toga, nije smijenjena. Prema tome, blesava 'afera' s nikakvom pozadinom.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 15:55   #15
Post Korporatizam

zato ova nije blesava

Kako je Milan F. Živković toliko zbunio pa razljutio ministricu kulture Andreu Zlatar Violić, da ga je smijenila s položaja njezina savjetnika?

Je li njegova priča o promjeni načina naplate pristojbe HRT-a doista jedini razlog za smjenu? Hoće li radna skupina za izradu državne Medijske strategije, koju je okupio smijenjeni Živković, nastaviti s radom ili se raspasti?

Kojim je to korporativnim i tajkunskim interesima stao na žulj? Zašto ga napada i ministrica Pusić, a brani Akademska solidarnost i NGO-scena? O svemu tome u večerašnjoj Temi dana - smijenjeni Milan F. Živković.

__________________
>>Vratio im se Ivo. Lopovi, lupeži, kriminalci, oni koji daju i primaju mito, neće više mirno spavati!<<
Melron is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 16:26   #16
Quote:
Melron kaže: Pogledaj post
zato ova nije blesava
Slažem se. Nije blesava. Šteta za Živkovića. Svi ljudi koji rade u medijima s kojima sam razgovarao hvalili su ga.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 17:33   #17
Otvoreno pismo novinara ministrici zbog ove smjene:

Quote:
Poštovana ministrice Zlatar Violić,
Obraćamo Vam se kao grupa novinara, intelektualaca i predstavnika scene civilnog društva od kojih veći dio s Ministarstvom kulture zajednički radi na oblikovanju buduće medijske strategije i na rješavanju urgentnih problema koji muče hrvatsko novinarstvo i novinarske medije.

Zapanjeni smo Vašom najavom smjene g. Živkovića zbog iskrivljenih interpretacija njegovih izjava o reformi HRT-pristojbe od strane nekih komercijalnih medija, što je čin koji je znatno ispod razine na kojoj bi trebala djelovati hrvatska Vlada.

Ne vidimo racionalan razlog za smjenu g. Živkovića. Njegov odaziv na poziv na razgovor za Novi list i spominjanje mogućnosti drugačijeg modaliteta financiranja HRT-a, kao buduće eventualne radnje, nikako ne bi smjeli biti razlog za smjenu, tako da se otvara i pitanje je li riječ o nekoj vrsti političke odmazde te u čijem je interesu ona provedena.

Napominjemo da se dio potpisnika ovog pisma okupio u radnim grupama prvi put u povijesti ministarstva kojemu ste Vi na čelu, a isključivo zahvaljujući upravo Vašem savjetniku za medije, te da je on u svom radu pokazao razumijevanje problema novinarstva i poštovanje prema profesiji, ali i prijeko potrebnu inicijativu i hrabrost u prokazivanju i pokušaju rješavanja problema tzv. krize novinarskih medija.

Spomenuta se kriza, prema našem mišljenju, ogleda u egzistencijalnoj ucijenjenosti većine novinara, padu prodaje tiskanih medija, smanjivanju ili potpunom ukidanju brojnih redakcija, netransparentnom vlasništvu u novinskim kućama, nezakonitoj praksi vezanoj uz radnopravni status novinara, privatnom profitu kao motivu za uzurpiranje medijskog prostora, nepostojanju redakcijskih statuta i, kao posljedici svega, dramatičnom padu novinarskih sloboda. Mnoge od ovih tema su, zbog snažnog djelovanja interesnih skupina, bile dugo godina gurane pod tepih. Vjerovali smo da će nova medijska strategija ponuditi smjernice i rješenja za sva nabrojana pitanja i da će se ovo Ministarstvo kulture, prvi put, oduprijeti golemom pritisku novinskih izdavača da se ti procesi zaustave.

Prije nekoliko mjeseci počeli smo fokusirano raditi na poticanju javne rasprave, podizanju svijesti o svim navedenim problemima unutar struke i šire javnosti, ali i kreiranju mogućih rješenja. U tu svrhu oformljene su četiri radne grupe koje su okupile četrdesetak novinara i medijskih djelatnika, i to upravo na inicijativu Vašeg savjetnika za medije.

RTV-pretplata kao i financiranje javnih medija jedna je od važnih tema unutar medijske politike i kao takva podložna javnoj raspravi u kojoj jednako trebaju sudjelovati i država i civilno društvo, stručna javnost i građani. Medijsko-političkom manipulacijom koja je uslijedila nakon istupa Milana F. Živkovića, kao i Vašom naknadnom interpretacijom, ove su važne teme prepuštene površnim i zlonamjernim tumačenjima, ocjenama tabloidnog novinarstva i stranačkim prepucavanjima.

Molimo Vas da razmotrite sljedeći kontraprimjer: prije nepunih mjesec dana ravnatelj HZZO-a najavio je da će se svim građanima smanjiti socijalna prava iz zdravstvene zaštite. Riječ je o dosad možda najjačem udaru na socijalnu državu. Nakon mjesec dana već se govori o tome da su "novinari krivo interpretirali izjave ravnatelja" - je li zbog ovoga netko u izvršnoj vlasti sankcioniran? Koliki je nemir u građanima izazvala vijest da će ostati bez prava na liječenje u odnosu na vijest o reformi pristojbe za HRT?

Ako znamo da je Milan Živković podržao glas struke da bezuvjetno smanjenje PDV-a na tiskane medije nema smisla jer taj čin predstavlja samo još jedno prelijevanje novca u džepove medijskih tajkuna, ako znamo da je sudjelovao u radu tribina na kojima se ocijenio protuzakonitim tzv. RPO-status (lažni honorarni status, u kojemu je već najmanje 400 novinara, a koji se drže u pokornosti jer ih se može trenutačno i bez ikakvih posljedica otpustiti) i napokon, ako znamo da se Vaš savjetnik svojim radom zamjerio izdavačima i upravama najvećih medijskih kuća u našoj zemlji - koje, ujedno, imaju višegodišnju praksu manipuliranja i dezinformiranja - nameće se sljedeći zaključak: Živković je smijenjen zato jer su njegov rad i namjera da popravi stanje u medijima smetali umreženim koruptivnim interesima, a potpuno iskonstruirana i podmetnuta afera oko prijedloga novog modela financiranja HRT-a iskorištena je kao zgodan povod.

Zbog svega navedenog, oštro se protivimo Vašoj najavi smjenjivanja Milana F. Živkovića s funkcije na kojoj je radio savjesno i kompetentno, te tražimo da je još jednom preispitate u kontekstu javnog interesa, a ne stranačkog ili pak korporativnog.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 13:31   #18
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Ako Vesna Kusin nije dokazala stručnost i uspješnost u vođenju institucije kojoj je bila na čelu, ja ne znam tko jest...

Sramite se, Andrea Zlatar!
cini se da nije kapitalizirala proslost


Zlatar Violić je lagala; osam dana prije Živkovića govorila o HRT-porezu
__________________
>>Vratio im se Ivo. Lopovi, lupeži, kriminalci, oni koji daju i primaju mito, neće više mirno spavati!<<

Zadnje uređivanje Melron : 13.12.2012. at 14:16.
Melron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 14:10   #19
A koji je krimen tog gospodina?
Mislim smjeniti savjetnika......i to jos u kulturi....
jbg.malo previse...
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 18:59   #20
"(...) Naime ukoliko Zlatar Violić, ne zna što radi kada pristaje na pritisak stranke i medija, umjesto hrabre i principijelne intelektualke ostat će zapamćena kao pokorna i nemoćna ministrica koja je poslušno pristala na sabotažu vlastitog programa. Veliki je to rizik. Nadamo se da na njemu neće propasti, i da nije već kasno." - http://www.kulturpunkt.hr/content/u-zemlji-sarenih-lazi

Zlatar bi možda bila idealna ministrica kulture u Finskoj, ali nekako se dalo naslutiti da će je ovaj specifičan hrvatski vladajući sistem slomiti. Totalna šteta.
Carole Ledoux is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:56.