Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2016., 03:27   #181
Quote:
laro010 kaže: Pogledaj post
Točno tako, koliko sam se ja raspitao, ovim izmjenama zakona se može doskociti na način da se direktor prijavi na 5 sati na osnovicu 5.030,36 kn, sto bi bilo približno punom radnom vremenu na minimalcu.
Znači toliko su nesposobni da više ni porez ne znaju odrati kako spada...
Ima li nešto što me sprječava da umjesto tih 5 sati dnevno stavim npr. 1 sat tjedno ili još bolje 1 sat mjesečno?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 10:12   #182
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Znači toliko su nesposobni da više ni porez ne znaju odrati kako spada...
Ima li nešto što me sprječava da umjesto tih 5 sati dnevno stavim npr. 1 sat tjedno ili još bolje 1 sat mjesečno?
Nije porez nego doprinosi,

Minimalna prijava je 1 sat tjedno odnosno 12 minuta dnevno.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 12:56   #183
Porez na tvrtku ili naziv je ukinut...točno?

Edit: htjela sam pitanje postaviti na temi porezna reforma 2016 ali mojom nepažnjom dospjelo ovdje...isprika
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 16:59   #184
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Porez na tvrtku ili naziv je ukinut...točno?

Edit: htjela sam pitanje postaviti na temi porezna reforma 2016 ali mojom nepažnjom dospjelo ovdje...isprika
Točno,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 17:05   #185
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Nije porez nego doprinosi,

Minimalna prijava je 1 sat tjedno odnosno 12 minuta dnevno.
e sad mi ništa nije jasno
al stvarno

ne treba mi mirovinsko (ne računam na HR penziju), ne treba mi zdravstveno (imam privatno) mogu li onda prijaviti samog sebe na 4h mjesečno i plaćati doprinose samo za to ukoliko već ne plaćam doprinose nigdje?

Za početak, bio bih jedini radnik i vlasnik u firmi.
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 08:13   #186
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Pitanje za upućenije:
Da li se prijavom na pola radnog vremena ova osnovica od 5.030,36 kuna kao i pripadajući porezi smanjuju za pola, ili navedena osnovica ostaje fiksna neovisno o tome da li kao direktor imam ugovor na puno radno vrijeme ili pola radnog vremena?
Ne znam koliko ti je to bitno, ali prijavom na kraće radno vrijeme od punoga se dobije razmjerno manje i staža, pa tako npr. za 2 dana rada na pola radnog vremena se računa tek 1 dan radnog staža. Definitivno nije najsretnije rješenje za nekog tko računa na mirovinu, međutim nekima je to u redu, pa sad kako tko voli...
nicked is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 13:19   #187
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
e sad mi ništa nije jasno
al stvarno

ne treba mi mirovinsko (ne računam na HR penziju), ne treba mi zdravstveno (imam privatno) mogu li onda prijaviti samog sebe na 4h mjesečno i plaćati doprinose samo za to ukoliko već ne plaćam doprinose nigdje?

Za početak, bio bih jedini radnik i vlasnik u firmi.
To što tebi ne treba mirovinsko i zdravstveno državu ne zanima, zakonski su propisani doprinosi koji se plaćaju iz i na plaću.

Možeš se prijaviti na 4 sata dnevno i plaćati doprinose sukladno osnovici za 4 sata ( minimalno 3.276 kn / 2 ).
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 13:19   #188
Da li je itko primijetio da Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju i dalje nije promijenjen? I dalje postoji mogućnost naknadnog lova na vještice kao što je bio u dijelu prošle i ove godine, tj. u njemu i dalje postoji trojanac koji kaže:

Članak 7. (NN 137/13)

(1) Na obvezno zdravstveno osiguranje prema ovom Zakonu obvezno se osiguravaju i stječu status osiguranika:

4. članovi uprave trgovačkih društava i izvršni direktori trgovačkih društava, ako nisu obvezno zdravstveno osigurani po osnovi rada kod druge pravne ili fizičke osobe u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 15:42   #189
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Da li je itko primijetio da Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju i dalje nije promijenjen? I dalje postoji mogućnost naknadnog lova na vještice kao što je bio u dijelu prošle i ove godine, tj. u njemu i dalje postoji trojanac koji kaže:

Članak 7. (NN 137/13)

(1) Na obvezno zdravstveno osiguranje prema ovom Zakonu obvezno se osiguravaju i stječu status osiguranika:

4. članovi uprave trgovačkih društava i izvršni direktori trgovačkih društava, ako nisu obvezno zdravstveno osigurani po osnovi rada kod druge pravne ili fizičke osobe u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici
Taj zakon još uopće nije mijenjan, no morat će ga uskladiti jer je osnovica za člana uprave sada propisana...mislim da bi u roku 60 ili 90 dana, nisam sigurna trebali uskladiti sve zakone..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 16:30   #190
Toliko o prijedlogu za donošenje zakona po hitnom postupku...

Meni nije jasno tko to piše i kako takve nebuloze uopće prolaze u prvom redu...
nicked is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 18:19   #191
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Taj zakon još uopće nije mijenjan, no morat će ga uskladiti jer je osnovica za člana uprave sada propisana...mislim da bi u roku 60 ili 90 dana, nisam sigurna trebali uskladiti sve zakone..
ako sam onda prijavljena kao direktor na 1h-2h dnevno, plaćat ću doprinose u skladu sa satnicom?
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 18:33   #192
Quote:
chloe jay kaže: Pogledaj post
ako sam onda prijavljena kao direktor na 1h-2h dnevno, plaćat ću doprinose u skladu sa satnicom?
Tako je.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 01:51   #193
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
To što tebi ne treba mirovinsko i zdravstveno državu ne zanima, zakonski su propisani doprinosi koji se plaćaju iz i na plaću.

Možeš se prijaviti na 4 sata dnevno i plaćati doprinose sukladno osnovici za 4 sata ( minimalno 3.276 kn / 2 ).
Znači za 4 sata minimalni doiprinosi su 1638kn?

Ja isto istražujem detalje oko osnivanja firme (bojim se i reć da razmišljam o osnivanju firme, doo-a, kada sve ovo čitam) i istomi više ništa nije jasno.
Znam prije dve godine kada sam se raspitivao, za slučlaj da osnujem doo i jedini sam zaposlenik, nisma zaposlen drugdje, minimalna davanja a plaću bila su, za minimalac, 1100kn.

Koja su danas (tj od sutra) minimalna davanja na plaću?
I 2) Koja su davanja za puno radno vrijeme

Mogu li ja kao jedini zaposlenik biti prijavljen samo na 1 sat dnevno, i što će onda biti ako izdam neki račun u vrijeme koje nije izmedju, npr, 14 i 15

Pa ono, ja gledam, ko jos nije zatvorio malu firmu u RH, taj ce to uciniti u 2017. (za slucaj da nije vec negdje zaposlen, to je onda druga stvar... )
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 01:56   #194
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
To što tebi ne treba mirovinsko i zdravstveno državu ne zanima, zakonski su propisani doprinosi koji se plaćaju iz i na plaću.

Možeš se prijaviti na 4 sata dnevno i plaćati doprinose sukladno osnovici za 4 sata ( minimalno 3.276 kn / 2 ).
Znači za 4 sata minimalni doiprinosi su 1638kn?

Ja isto istražujem detalje oko osnivanja firme (bojim se i reć da razmišljam o osnivanju firme, doo-a, kada sve ovo čitam) i istomi više ništa nije jasno.
Znam prije dve godine kada sam se raspitivao, za slučlaj da osnujem doo i jedini sam zaposlenik, nisma zaposlen drugdje, minimalna davanja a plaću bila su, za minimalac, 1100kn.

Koja su danas (tj od sutra) minimalna davanja na plaću?
I 2) Koja su davanja za puno radno vrijeme

Mogu li ja kao jedini zaposlenik biti prijavljen samo na 1 sat dnevno, i što će onda biti ako izdam neki račun u vrijeme koje nije izmedju, npr, 14 i 15

Kao jedina osoba zaposlena u doou, ogu se prijavit i na samo 1 sat tjedno???? Pa kolika je onda plaća/osnovica i koliki su doprinosi...

Pa ono, ja gledam, ko jos nije zatvorio malu firmu u RH, taj ce to uciniti u 2017. (za slucaj da nije vec negdje zaposlen, to je onda druga stvar... )

Može netko pojasnit ovaj dio http://www.virtualni-ured.net/hr/rac...direktora.html , i kako se to odnosi s 3.276 kn koje ti devilgirl spominješ
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:55.