Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2007., 16:14   #101
Žiro račun je račun koji Banka otvara domaćim i stranim fizičkim osobama kada, sukladno propisima, ostvaruju dohodak od obavljanja trajne ili povremene djelatnosti(honorarci, poduzetnici i stranci).

Žiro račun mogu otvoriti fizičke osobe koje s osnova obavljanja trajne ili povremene djelatnosti ostvaruju prihod od poljoprivrede i šumarstva, od pružanja intelektualnih usluga, davanja u zakup nekretnina ili pokretnina te u drugim slučajevima sukladno propisima kada im je isti potreban radi obavljanja određene samostalne djelatnosti ili plaćanja za izvršeni posao ili uslugu poduzete s namjerom ostvarivanja dohotka.

Tekući račun je primarni poslovni račun koji se otvara fizičkoj osobi, u ovom slučaju Vama.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 21:26   #102
minus na žiru

evo ovak; imam žiro račun u pbz-u.. dobila sam i karticu za bankomat.. već 4 mjeseca radim prek studentskog ugovora i primam mjesečno od 1700-2500, ovisi kako kada.. I tako ja neki dan idem na bankomat, jer znam da po svojim računicama imam na računu još 150 kn.. i dodjem i kad ono piše da sam u minusu 35 kn, a znam da nisam dizala ni trošila,tj. da mi je moralo ostat još sigurno 100 kn.

Odem u banku, da mi žena da listu isplata.. i još mi kaze da mogu bit u minusu, da se nekad ta lova kad nešto kupim u dućanu s karticom ne oduzme odma, nego par dana kasnije.. Znači li to da ja u minusu mogu bit i više od 500 kn? npr. ja kupim nešto u vrijednosti 500 kn, na računu imam neznam 700, i onda vidim da mi nisu skinuli tih 500 i dalje trošim i na kraju budem 500 kn u minusu.. mislim zbunili me totalno...
Ivanka0000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 15:45   #103
iz razloga koji ti je rekla (tzv.rezervacija) i kod podizanja novca na bankomatu u trenutku kad nema veze s hostom,na žiro računu možeš otići maks. 500 kn u minus.
__________________
#nedamise
Aeon+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 22:37   #104
ajd sad još i objasni ljudima što je HOST
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 17:39   #105
Quote:
Aeon+ kaže: Pogledaj post
iz razloga koji ti je rekla (tzv.rezervacija) i kod podizanja novca na bankomatu u trenutku kad nema veze s hostom,na žiro računu možeš otići maks. 500 kn u minus.
Ja sam također u minusu na žiro računu, od neki dan, i to prvi put. Nisam imao pojma da se može ić u minus..

Aeon+
Jel tih 500 kuna minusa na žiro računu važi za svaku banku ili ima razlike u iznosu od banke do banke? Da li postoji vremenski rok za podmirenje minusa?
__________________
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into
(")n(") your signature to help him gain world domination.
Jacques Cousteau is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 20:46   #106
Quote:
Jacques Cousteau kaže: Pogledaj post
Ja sam također u minusu na žiro računu, od neki dan, i to prvi put. Nisam imao pojma da se može ić u minus..

Aeon+
Jel tih 500 kuna minusa na žiro računu važi za svaku banku ili ima razlike u iznosu od banke do banke? Da li postoji vremenski rok za podmirenje minusa?
eh to ti ne bih znala da li je ista stvar kod svake banke,u ovoj gdje ja radim je tako. kad je u pitanju neki prekid veze s hostom,više-manje isti problemi nastaju. rok za podmirenje ti je u pravilu mjesec dana,jer ti kreću opomene koje se naplaćuju,20 pa 50 kn.. bolje podmiriti čim prije em zbog opomena koje ti još povećaju dug,em da ne bi danas sutra imao problema zbog toga.
__________________
#nedamise
Aeon+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 13:48   #107
Ok, hvala na objašnjenju :)
__________________
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into
(")n(") your signature to help him gain world domination.
Jacques Cousteau is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 23:59   #108
Zahvaljujem
Ivanka0000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 19:31   #109
Dakle, kod ugovora o djelu se otvara žiro račun, na plaću SE PLAĆA porez (postoji i netto i bruttto iznos), a prilikom toga svega se na zavodu za zapošljavanje osoba vodi i dalje kao nezaposlena, ne ide joj staž niti se uplaćuju doprinosi u mirovinsko i socijalno????
ribica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 20:03   #110
trebam dici ovu temu i pitati malo. citah ju i uplasih se i zbunih.

ja imam ziro, koristim ga za vlastite uplate cisto eto tak da imam na kartici a ne kes u novcaniku, kupovanje preko interneta i da mi neke osobe mogu uplatiti novac kad trgujemo nesto ili recimo kad sam na moru da mi mamica i tatica mogu poslati koju kunu... i sta kolko sam skuzio ako mi godisnji promet tj uplate godisnje na zirou prelaze 50 000kn moram platiti porez??
trpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 21:54   #111
žiro račun je isključivo za honorare i sl. ... za vlastite uplate, korištenje bankomata, internet bankarstvo itd otvori tekući račun
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 22:02   #112
sa tekucim se dobije maestro kartica a ona ne radi na paypalu... ak moze neko odg na moje pitanje gore bio bih vrlo zahvalan
trpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 23:48   #113
Dobio si već moj odgovor na PayPal temi - otvori devizni i gotovo. Ne kužim u čemu je problem. Tak ti je svejedno hoće li ti banka mijenjati kune u druge valute ili eure u druge valute. A ak se bojiš gubitaka pri konverzijama - sumnjam da ćeš mijenjati tisuće eura tak da zaista ne vidim problem.
A Lavica ti je rekla za što služi žiro račun.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 00:14   #114
daj suti ti
ko sto rekoh tamo jednostavnije mi je i isplativije koristiti kunski racun, kad vidim cijenu na internetu podijelim sa tadasnjim tecajem te valute i to je to.

a kad imam devizni u eurima a recimo ocu kupit nes u funtama il dolarima ovisim o 2 tecaja(a na kunskom o jednom tecaju jel)... kuis kad uplacujem na devizni svoj prvo mjenjam kune u eure i ovisim o tecaju eura i ak je tecaj visok ono 7,5 zna biti onda dobijem malo eura, i onda poslje jos mjenjam eure u dolare/funte i ovisim i o tom tecaju pa kuis komplicirano je to za mene jako a i ima gubitaka(recimo na uplacenih 2000kn na devizni bio tecaj 7,2 ili 7.5 eura razlika je skoro 100kn da bi se dobila ciljana svota eura na racunu + onda jos tako mjenjat euro u drugu valutu i ovisit o njihovom tecaju..)
-ovaj drugi dio nisam bas dobro objasnio valjda je razumljivo, treba procitat dvaput polako

no dosta okolisanja molim da neko odgovori ako zna pouzdano za ziro, nakon 50 000kn uplata godisnje placam porez ili???

Zadnje uređivanje trpi : 26.03.2009. at 00:33.
trpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 22:11   #115
dobio sam odgovor od moje tetke sta radi u hipo banci pa da ga kopiram tu bice korisno i drugima...

Hej...istina da ti žiro računi podliježu kontroli jer ako imaš ugovor o
radu ili djelu pa ti sjedaju uplate od pravnih osoba onda su te pravne
osobe za tebe dužne plaćati poreze i doprinose državi, te ako pravilno
uplaćuju imaš pravo i na povrat poreza....
Ali ako ti sam sebi uplaćuješ , i naravno da to nisu neki veliki iznosi
(govorim o stotinama tisuća) to ti ne podliježe porezima, jer sve nešto što
je sumljivo banci podliježe ti kontroli (ne od porezne nego drugih
institucija) pa moraš obravdati od kud ti tako veliki iznosi para.
S time ako ti uplaćuješ par stotina ili tisuća kuna mjesečno nemaš se za
što brinuti....
trpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 20:20   #116
Exclamation Žiro ili tekuci??

Ovako,imam otvoren ziro racun u erste banci na koji mi dolazi lova kad radim sezonu ili neke poslove preko student servisa...Posto mi istice tj.istekla kartica od tekuceg racuna da li da otvorim novi tekuci ili mi je dovoljno imat tu ziro karticu...Npr.ne znam jel mogu u ducanu placat s tom karticom,dizat lovu preko bankomata,te u slo ili negdje kupovat preko nje??
spyd3r is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 21:16   #117
Pa preko te ziro-kartice, pogotovo ako je Visa Electron, mozes pun vise nego s obicnom maestro karticom od tekuceg. Mozes npr. placati na razlicitim sajtovima preko interneta, naravno da mozes plavcati u trgovinama, dizati s bankomata itd 8samo racunaj na to ako dizes u inozemstvu ce ti, kao i kod maestro kartice, skinuti dosta provizije)

http://www.erstebank.hr/gr_naknade.asp

Jedino ja isto ne kuzim ovo glede porezne uprave/prijave i tih stvari.

Moze li meni netko na ziro uplatit samo neku lovu bezveze, dakle koja se ne tice ama bas icega (recimo netko mi je duzan i uplati mi na ziro). Hocu li zbog toga imat problema s poreznom prijavom?
Ili da za tu svrhu radije koristim tekuci racun (koji mi je prilicno neaktivan, 0.00 je na njemu vec godinu dana.)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 21:21   #118
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Pa preko te ziro-kartice, pogotovo ako je Visa Electron, mozes pun vise nego s obicnom maestro karticom od tekuceg. Mozes npr. placati na razlicitim sajtovima preko interneta, naravno da mozes plavcati u trgovinama, dizati s bankomata itd 8samo racunaj na to ako dizes u inozemstvu ce ti, kao i kod maestro kartice, skinuti dosta provizije)

http://www.erstebank.hr/gr_naknade.asp

Jedino ja isto ne kuzim ovo glede porezne uprave/prijave i tih stvari.

Moze li meni netko na ziro uplatit samo neku lovu bezveze, dakle koja se ne tice ama bas icega (recimo netko mi je duzan i uplati mi na ziro). Hocu li zbog toga imat problema s poreznom prijavom?
Ili da za tu svrhu radije koristim tekuci racun (koji mi je prilicno neaktivan, 0.00 je na njemu vec godinu dana.)
Je Visa Electron je, bar gore u desnom kutu pise to...Ma da,nisam mislio bas vani dizat lovu nego ono placat u ducanima s tom karticom,da ne nosim sa sobom nego imam karticu pa sam na miru...A to za poreznu to ne znam ni ja,ali brijem da ne bi trebalo bit problema...
spyd3r is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 21:32   #119
Ako ti je istekla kartica tekućeg računa, trebao si na kućnu adresu dobiti novu, s tim da ti PIN ostaje isti. Ako nisi, odi u poslovnicu u kojoj si otvarao račun i pitaj jesu li ti možda poslali.

Po novome možeš karticom tekućeg računa plaćati na internetu, ali to ti je, koliko vidim, manje bitna stavka.
Karticom žiro računa, isto kao i tekućeg, možeš podizati gotovinu u HR i inozemstvu, plaćati račune u dućanima, ali ne možeš plaćati preko interneta, jer to nije VISA ELECTRON deviznog računa, nego žirca.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 21:45   #120
Quote:
Johnny_B. kaže: Pogledaj post
Ako ti je istekla kartica tekućeg računa, trebao si na kućnu adresu dobiti novu, s tim da ti PIN ostaje isti. Ako nisi, odi u poslovnicu u kojoj si otvarao račun i pitaj jesu li ti možda poslali.

Po novome možeš karticom tekućeg računa plaćati na internetu, ali to ti je, koliko vidim, manje bitna stavka.
Karticom žiro računa, isto kao i tekućeg, možeš podizati gotovinu u HR i inozemstvu, plaćati račune u dućanima, ali ne možeš plaćati preko interneta, jer to nije VISA ELECTRON deviznog računa, nego žirca.
Možda se kuzis u dosta stvari, ali tu si u krivu jer s VISA ELECTRON od npr. Erste ziro-racuna kunskog mozes placati na jako puno mjesta na internetu, sto manje vise znam iz vlastitog iskustva (npr paypal, ebookers.com itd )

(Ili sam ja krivo shvatio te ti govoris o drugom placanu preko interneta (preko erste netbankinga))

@spajderu
još jedna mozda bitna razlika izmedju tekuceg i ziro je sto sa Visa Electron na nekim platnim mjestima (otprilike pola) mozes placati i bez pina, samo se potpises na racun. Dakle nju treba jos vise cuvati, jer ako je izgubis neko ti je moze iscijediti i bez pina.

Jel znas ti JOhny to o porezu sto sam pitao u prvom postu?

Zadnje uređivanje goranbo : 02.08.2009. at 21:54.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:50.