Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2003., 00:59   #21
Quote:
krshcanin kaže:
Nisam ja reko da mi ljudi trebamo biti netolerantni, nego da trebamo ukazati na gdijeh i ispravno tumačiti Bozju pravednost ali i milost. Tebi se puno toga čini jer si sve to površno nešto čuo i pročitao. Nikakve emocije, trudim se da govorim iz načela. Isus je doaša i govorio o carstvu milosti ali ne zaboravi da će Njegov drugi dolazak biti dolazak da uspostavi carstvo pravde.
Povrsnost? heh. Cini mi se da to nije kljuc problema. Jer mnogi puno dubiozniji ljudi tumacili su stvar na hrpu nacina. Uglavnom unutar sebe kontradiktornim. Sto se tice nacela, nacelo je samo jedno. A to je nacelo ljubavi. A to sto biblija pise lose o homoseksualcima i inim likovima mi je opet jedna kontradikcija. Cini mi se da je to prica o magdaleninom paradoxu. I ideji da kurva moze biti itekako cedna.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 00:22   #22
Quote:
Shady kaže:
O Isusovom nauku postoje tako drastična mimoilaženja jer je u bazi novog Zavjeta namjerna laž, i jer u pisanoj formi nije sačuvano učenje koje bi u cjelosti poticalo od Isusa, sina Marijinog, ili od njiegovih prvih učenika (svjedoka). Danas postoje samo neke mrvice njegovog učenja, čije obrise nalazimo u raznoraznim evandjeljima i apokrifima, a to su tektstovi koji su, u svakom slučaju, imali svoj višestoljetni evolutivni razvoj. Od najprostijih dokumenata, daljnjom nadgradnjom i evolucijom mašte su obogaćeni prbobitni textvovi.

U početku, priče o Isusu Nazarećaninu su kružile narodom u usmenoj formi, uz eventualno postojanje nekih jednostavnijih izvora, da bi oko nepuni stotinak godina kasnije pojavili prvi složeniji pisani dokumenti, koji se lažno pripisuju učenicima (apostolima) kako bi se povećao autoritet njihovog sadržaja. Medjutim, evandjelja, ipak, nisu najstariji novozavjeti dokumenti, što bi bilo u neku ruku i normalno, budući da se oni (makar lažno) pripisuju učenicima! Najstariji novozavjetni dokument su Paulove poslanice, i sva evandjelja (kao i dobar dio apokrifne literature) nesumnjivo su pisana pod jakim utjecajem paulinijanskog kršćanstva, to jest, tek onda kada je Paul iz Tirsa već ustanovio prve crkvene zajednice i hijerarhiju.

Dotjerivanje tih prvih kanonskih tekstova nastavljeno je i u narednih nekoliko stoljeća, to jest, sve do IV st. kada je Kanon novog Zavjeta prvi put i utvrdjen, na Nikejskom Koncilu (Saboru), koji je upriličen pod patronatom jednog mnogobošca (Konstantin).

No, i nakon ovoga skupa nastavljeno je sa evolutivnom nadgradnjom evandjelja. Neke evandjeljske priče, koje se lažno pripisuju Isusu Nazarećaninu, ubacivane su u Evandjelja sve do IX stoljeća. Na primjer: priča o bludnici koju su židovi htjeli kamenovati, zatim, cijelo zadnje poglavlje Markovog Evandjelja koje opisuje dogadjaje nakon ustajanja iz groba, početak Ivana, itd.

Ako je, dakle, u biti jedne knjige laž (kao na primjer ta, da su autori kanonskih evandjelja sami učenici, ili da je Paul iz Tarza autor svih 14. poslanica, koje se njemu pripisuju) onda nas današnja šarenolikost više hiljada kršćanskih crkvi uopće ne trebaju čuditi.
A Quran? Nije li Quran nastao kombiniranjem Biblije, krscanske Biblije i razlicitih Midrasha (rabinskih komentara Biblije)?

Sto se tice sarolikosti, ona pocinje od Bereshit (Knjige postanka) kroz citavu Bibliju, nastavlja se s Isusom... upravo je ta "sarolikost" njezino bogatstvo jer je onaj tko je pisma kanonizirao jos u ono vrijeme (ovdje mislim i na zidovske i na krscanske kanonizatore) imao izuzetan smisao za pluralizam tradicija. Po meni, pluralizam ni najmanje ne dovodi u pitanje moju vjeru, dapace cini je cvrscom.

I Quran ima svoja visestruka izdanja, jedina je razlika sto one koji se to usude kazati proguta zemlja kao heretike kao sto je zemljica gutala i pripadnike starijih sestrinskih religija (judaizma i krscanstva) dok se iste nisu "reformirale".
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 00:44   #23
Negdje prije 2000 i nesto sitno godina rodio se jedan covjeculjak koji je imao sjajnu pricu i ideju no nazalost posto je malo promasio vrijeme prikucali su ga na kriz.

p.s. Ukoliko ne mozete shvatiti poruku gornjega teksta molio bih vas da se potrudite i malko proucite tu knjizicu koju mnogi zovu Biblijom a neki od nas su za nju pronasli konkretnu uporabnu vrijednost kao podmetac za stol koji malko visi.
Abbadon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 02:21   #24
abandon, sta mislis kad bi se to trebao roditi isus da bude pravo vrijeme?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 23:41   #25
Quote:
illegale kaže:
A to sto biblija pise lose o homoseksualcima i inim likovima mi je opet jedna kontradikcija.
Nema tu nikakvih kontradikcija, ima ih samo za one koji vole mudrovati.
 
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 23:54   #26
"Negdje prije 2000 i nesto sitno godina rodio se jedan covjeculjak koji je imao sjajnu pricu i ideju no nazalost posto je malo promasio vrijeme prikucali su ga na kriz."

Nije li on zavrsio na krizu zato jer su po rimskom zakonu tamo zavrsavali svi koji su se proglasavali mesijom i bunili ljude
(radi toga je takav zakon i postojao)? Ako je to bio zakon, ocito nije bio jedini koji se proglasavao mesijom.
Citao sam isto tako kako se Poncije Pilat (u svojim memoarima) dogadjaja uopce nije sjecao.

Napomena: Za ove obje stvari nisam potpuno siguran.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2003., 11:28   #27
Dokaži to znanstveno.


Ljubavlju protiv mržnje znači, ne puštati nekoga da te gazi, nego baš tom ljubavlju, blagošću, razumjevanjem drugoga (koji mrzi), pokazati mu da se može i drugačije i da mu nisi neprijatelj.

mržnja rađa mržnju, i samo je više raspiruje.
 
Odgovori s citatom
Old 27.01.2003., 23:40   #28
Quote:
Solaris kaže:
Ljubavlju protiv mržnje znači, ne puštati nekoga da te gazi, nego baš tom ljubavlju, blagošću, razumjevanjem drugoga (koji mrzi), pokazati mu da se može i drugačije i da mu nisi neprijatelj.

mržnja rađa mržnju, i samo je više raspiruje.
Tako je. No kako preci s rijeci na djela? ja vjerujem da je to moguce samo kad si 100% cist. A kako se ocistiti? Zapravo, mozda je dovoljna trajna tendencija ka tom principu bez tabua. i polako ali sigurno, postat cemo Isus. A mozda i ne.

Evo, primjer iz tvog quota. Ne pustati nekoga da te gazi. Sto to tocno znaci? I nije li Isus otisao upravo da kraja svojim postupkom. mozemo li mi otici do kraja? Koliko mozemo ici uopce?

btw, cesto primjetim da se te ideje Isusa Krista vrlo cesto drze osobe kojie su toliko zagrizle u mrznju da je to jadno za gledati. Cisto huljenje.

Kumek, heh. tko zna? Vjerujem da je kult Isusa tek naknadno pridodan Bibliji, kad je postalo ocito da je bolje prikloniti se tako mocnom protivniku pa ga iz nutra sjebati. Uspjeli su. Poprilicno.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2003., 23:50   #29
Quote:
illegale kaže:
Tako je. No kako preci s rijeci na djela? ja vjerujem da je to moguce samo kad si 100% cist. A kako se ocistiti? Zapravo, mozda je dovoljna trajna tendencija ka tom principu bez tabua. i polako ali sigurno, postat cemo Isus. A mozda i ne.
Polako...od tame prema svjetlu, od mržnje prema ljubavi.....spoznajom sebe, svijeta, Boga.

Najvažnije je krenuti, pomaknuti se s mrtve točke.
 
Odgovori s citatom
Old 28.01.2003., 02:55   #30
Quote:
krshcanin kaže:
I što znači 'okrenuti drugi obraz' po tebi, to mnogi različito interpretiraju.
Ja to shvaćam tako da čovjek treba nastojati po svaku cijenu izbjeći sukob, a pogotovo miješanje u političke sukobe.
Sve slicno tome je dobra interpretacija .

Ja na to recimo gledam ko na nacin nabijanja osjecaja krivnje jer i najgori covjek je jos uvjek covjek, a to mozda i shvati kad mu drugi obraz okrenesh... Osim mozda ak nema sadistickih poremecaja, al za nikog nije kasno il se bar nadam da nije
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 23:20   #31
Quote:
kumek kaže:
"ocito nije bio jedini koji se proglasavao mesijom.
Da i Baraba je sebe proglasio Mesijom i čak je činio i čuda uz pomoć Sotonske sile.
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.