Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2003., 03:55   #81
Re: 0 bodova

Quote:
gorcin kaže:
nekad mi vas je žao.
Mržnja izbija iz vaših usta a još je gore ono što vaše grudi skrivaju.

Bulaznite u kršćanstvu a gdje je ta kršćanska ljubav i milosrđe?

A na konkretna pitanja nemate odgovore!

Rima tebe zanima da li znam za neke konvertite poslije 11.
Znam više njih lično!
Jedan se zvao Mario, sad se zove Hamza.
Mario je nekad bio veliki katolik sad je veliki vjernik.
Hoces reci da je sada veliki musliman?
Ili po tebi katolici ne mogu biti vjernici?
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 18:52   #82
Kaskader: Shady..ti nemas potpore za svoje sto god trubis bas kao ni krscanin za svoje.
- odgovor: Ja potporu za ono što govorim ne oslanjam na Qur-an, već na smislene argumente koji ishode iz razuma, kojim semi, ljudska bića, služimo. Ako se sa tim razlozima poklapaju Qur'an ili Biblija, ili bilo šta drugo, ne bunim se.
_______________


Kaskader: ali bas je isti kao sto sam dobio od svih drugih krscana, budista, hinduista, itd..."proucavaj, udji pa vidi, itd shit"....kuzis svi ste potpuno isti...svi kazete da treba uci duboko da bi se vidjelo kako je samo tu istina...
- odgovor: Ja ti ne kažem da proučavaš kao bi shvatio, nego kažem da nemaš legitimitet suditi o ovoj Knjizi ako ju nisi makar jedamput pročitao. Miislim, kakvi su tvoji lični temelji za raspru o Qur'anu, koji je centralna točka islama?
_______________


- Kaskader: Ti o bogu nebi imao nikakve spoznaje koju bi mogao staviti u neku logicku recenicu da nije bilo Kur'ana, i ljudi koji su nesto o tome izmisljali....
- odgovor: Joj, šta ti pričaš... Pa, ljudsko znanje se nadogradjuje i čovjek kroz povjest koristi svoj razum i ranije stečena znanja, da bi dobio odgovore na pitanja koja ga zaokupljuju. Ljudi (valjda od svog nastanka) traže odgovore na ta pitanja, i daju odgovarajuće argumente za svoje stavove. Ja sam samo jedan od ljudskih bića, i sad ne kontam... nije valjda da imaš protiv da čovjek uopće treba promišljati o ovim stvarima?
_______________


- Kaskader: koje bi ti imao spoznaje o transcedentnom bogu...i odkud znas da on nebi mogao sebi nastancati par sinova koje ce proglasiti bogovima....zapeo si za nesto ko pijanac za plot samo zato sto tebi "ima smisla i logicno je"...
- odgovor: Pa imao bih, recimo, iste one spoznaje koje su imali mnogi monistički filozofi od nastanka čovjeka do danas, a ti ne možeš negirati kao bezvrijedno, civilizacijsko filozofsko nasljedje mnogih filozofa. Bog je nužno jedan i ne može ih biti više, otvorit ću topic specijalno na tu temu (recimo, Monoteitam vs. Politeizam), pa ćemo, ako imaš vremena, ukrstiti argumente. Svoje sam potvrde tome dao na Filozofiji u nekoliko topica. Prouči, na primjer, moje pisanje u ovom postu. http://www.teme.org/showthread.php?s=&threadid=1916
_______________


- Kaskader: Pa nije ni moja namjera da "utvrdjujem" koje je boje mu kosa i jel prdne koji put...nego da ti usmjerim da ti nemas mogucnosti saznati jel bogova ima vise gore bas kao sto nemas mogucnosti saznati jel prdne.
- odgovor: Ovo je negacija logike i ljudskog razuma. I te kako čovjek može, logičkim rasudjivanjem, doći do Istine da je Bog jedan, i da ih ne može biti više. Otvoriću topic.
_______________


- Kaskader: U stanju si agnoze, nikad nista nisi niti cuo od njega niti si ga vidio...
- odgovor: Ma, Boga niko nije vidio, ali mi ljudi bre imamo razum, kaskader!!! Putem tog razuma mi dolazimo do istine da je Bog jedan i da ih ne može biti više. Pa koliko je samo bilo monističkih filozofa u ljudskom rodu?!
_______________


- Kaskader: uhvatio si se za "procisceni monoteizam" u Islamu kao da su arapi prvi dosli do ideje o jedinom bogu i kao da je to sva mudrost svjeta.Po kojim principima je tebi "procisceni monoteizam" mjerilo bilo cega...nasuprot koje znanstvene cinjenice ti mjeris takve stvari? Jesi ti vidio jedinog boga pa da onda znas i prema tome mjeris sve ostalo?
- odgovor: Mnogi su prije Židova i Arapa imali ideje monoteizma, i ja ne kažem da su ju samo Arapi imali, nego kažem da je Islamski tewhid (monoteizam) čist od politeističkih i antropomorfističkih primjesa. Dakle, samo kažem da je najčistiji, ne i jedini! Doista, svako ko poznaje islam , zna koliko je on očuvao svoj tewhid, komu nema premca u ostalim religijama. Nemoj se ljutiti opet, zbog ovoga što kažem, ali doista je tako.
_______________


- Kaskader: Ajooj sad sam vidio jednu tvoju recenicu...moram ju kvotirati: "jer postoje nacini logicnog filozofskog promišljanja koji jasno vode na put transcedentnog Tvorca." Ja mislio tebi se Bog javio i predstavio se kao transcedentni jedinopostojeci bog....a ti koristio 'nacine logicnog filozofskog promisljanja'....hee hee. Ma molim te daj nam ukratko postavi te metode kojima se dodje do 'znanstvene cinjenice o jedinom bogu, po Islamskom receptu'.
- odgovor: Ne znam kada sam ja rekao da mi se Bog javio, i ne znam kako si uopće došao da tako nešto misliš? Metode za koje pitaš... Pa koliko je samo bilo islamskih filozofa?! A da ne spominjemo Kur'an časni, koji uopće nije takvim kakvim ga zamišljaš (tj. da samo kaže "ovako ja kažem i ovako vjeruj"), nego je prepun argumenata za svaki svoj stav! No, više o tim metodama reći ću u topicu koga kanim otvoriti.
_______________


- Kaskader: Evo opet si pio nesto....ne vezuje se za autoritet Qurana....shady, dizem ruke od tebe...
- odgovor: Ama čovječe, pokušaj shvatiti šta ti govorim, pametan si momak. Ja, koji sam tu knjigu čitao, kažem tebi, koji tu knjigu nisu čitao, da ta knjiga daje argumente za svoje stavove. Kuži?!?. Nema tamo "Objavljuje ti se, pa vjeruj ili ne vjeruj..." Nego se sa sve daje argument. Evo na primjer ovako: Ako neko sumnja u postojanje Boga, on dobija pregršt argumenata! Ako neko misli da bogova ima više, on dobija argument u protiv!Ako neko sumnja da je proživljenje na budućem svijetu nemoguće, takodjer dobija argumenate... . Dakle, ne kaže se samo: "Boga ima, i jedan je... i bićete proživljeni" nego se uz sve to daju mnogi argumenti.Argument ima formu logičnog odgovora, u kome su sve elementi smisleno povezani, i gdje konačni stav koji se iz njega izvlači ne ostavlja dojam "nemogućeg".
_______________


Kaskader: ali buraz, Kuran je samo ljudski pokusaj objasnjavanja Boga iz arapske perspektiva bas kao sto je SZ iz zidovske.
- odgovor: Kur'an je ono što je diktirao Muhammed, a.s. a ne arapi. U njemu nema elemenata koji potuču od nekoga drugog arapina. Inače, ti dobro znaš da je ovo i moj stav, i da Qur'an časni smatram Muhammedovom triječju, ali sa tom razlikom što ja tvrdim da Bog pomaže čovjeku da do Njega dodje, pa je tako i Muhammed a.s. (kao i mnogi prethodni proroci) bio nadaren da akceptira ovakve istine, i drugima ih saopći! To je na arapskom "Vahj", ili nadahnuće! U tom smislu i onakva moja signatura (potpis).
_______________


Kaskader: Ma koje ti imas dokaze o bogu jednonogom, dvonogom ili jednom bogu ili trojstvu.
- odgovor: Ajjjjj, druže, prijatelju, brate, čovječe... kako god hoćeš... hajde reci mi: zašto jednu istu stvar neprestano ponavljaš? Ja ti već jako dugo govorim, da mene ne zanima izgled Boga, niti sam ikada tako nešto napisao ili pomislio! Dakle, ne zanima me ima li on bradu i koliko ima nogu, da li prdne i ide unatraške... Ja ti i gore to napisao ti opet isto. Jedino što o Bogu možemo znati jeste da ga ima, da je jedan, i možemo znati neke Njegove atribute (savršeni, nepropadljivi, i sl.), a do svega dolazimo putem logičkog rasudjivanja. Da Boga ima znamo jer vidimo da postoji postojanje. o bi stvorio posojanje, osim Njega.
_______________


Kaskader: Ti ne mozes nista o Bogu znati pa nemozes znati jel Islam ima bilo kakve veze o bogu uopce. Islamsko ucenje (kao i svako drugo) zaista moze biti jedinstveno po ovoj ili onoj tocki...a to koliko je tocni i istinito....haa...nemozes nikako znati.
- odgovor: O, i te kako ja to mogu znati, kao što možeš i ti... Jer mi imamo razum. Pogledaj moj raniji topic. "Dokazi za postojanje Boga". Pročitaj i onaj topic za koji sam ti gore dao link.
_______________


Kaskader: "Npr...ja jedini na svijetu imam cistu teoriju da stvorenja na planeti Cuchumkibicious imaju razradjen sistem kanalizacije prema kojem se njihova govna preradjuju u kremu s kojom kad se namazu postanu nevidljivi. Pazi, ja sam jedini na svijetu koji imam tu teoriju, cistu od politeizma i antropomorfizma.....a to koliko imam potporu da tu teoriju dokazem...he...isto koliko i ti islamsku teoriju o bogu."
- odgovor: Dobro ime za njih! Medjutim, ja doista nemam ništa protiv da oni postoje. Ti govoriš o stvorenjima (vanzemaljcima) i zašto bih ja imao protiv njihova postojanja? Naprotiv! Jedino ne vidim kakve ovo veze ima sa islamskom teorijom. Hajde pročitaj onaj link gore, pa se tamo javi. O svemu onome, što ovdje negiraš, tamo sam već dao odgovore. Logične, naravno. Predlažem: manje igraj fudbal, i odvoj malo vremena za Qur'an časni.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:13.