Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2003., 08:35   #1
Red face Hereza ethosa

Sve upućuje da je na djelu još jedna hereza.

U beskrajnom nizu krivovjera, krivih tumačenja, krivih interpretacija, neispravnih ćudorednih normi još jedna hereza ne čini vrhunac skeptičnog mišljenja.

Radi se naime o herezi morala, gdje je pojedinac poklekao nad svojim privatnim, sebičnim nagonima, uspostavljajući pritom kategoriju "prirodnosti" tih odnosa, jer Božje zakone ne usvaja srcem, već ignorira duh i teži samo ispunjenjem slova pisanih zakona.
Previše riječi stvara sljepilo za transcedenciju, od silina popapirčenih knjiga zaboravismo što smo čitali, i zašto čitamo.

A kada se zatvore svi putevi duhovne prakse, čovjek kao nositelj vrednota, koji ih ostvaruje u težnji ispunjavanja dobra na ovom svijetu,onda duhovno ne raste.

Kao kržljava biljka koja usprkos vlazi i svjetlu, postoji ali stagnira.
Prihvaća ali ne djeluje, razumije ali miruje, jer misliti više ne znači pasivno motriti, već se aktivno angažirati.

Što je i kakva je to duhovna praksa, koja nas maksimalno angažira?

Kakva aktivnost zajednice i ljudi u njoj mora biti , da se suprotstavi "teološkom egoizmu" pojedinca?

Zašto Božje zakone prilagođavati svojim interesima i naumima,
dovodeći u sumnju svrsishodnosti Božje riječi?
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 09:36   #2
Re: Hereza ethosa

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Zašto Božje zakone prilagođavati svojim interesima i naumima,
dovodeći u sumnju svrsishodnosti Božje riječi?
Jos nam samo reci koje zakone, tj. cije interpretacije tih zakona trebamo slijediti. Ko ce nam objasniti sta je pravi smisao i cilj tih zakona? I kako mozemo znati koji su bozanski, a koji nisu?

Ti bi, jarane, imao dosta istomisljenika na IslamBosna forumu, pa se dogovori s ljudima tamo, pa nam javi sta ste zakljucili. Je li posteno?
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 10:17   #3
Re: Re: Hereza ethosa

Quote:
Damir kaže:
Jos nam samo reci koje zakone, tj. cije interpretacije tih zakona trebamo slijediti. Ko ce nam objasniti sta je pravi smisao i cilj tih zakona? I kako mozemo znati koji su bozanski, a koji nisu?

Ti bi, jarane, imao dosta istomisljenika na IslamBosna forumu, pa se dogovori s ljudima tamo, pa nam javi sta ste zakljucili. Je li posteno?

Pošteno.

Ali kao prvo svog si druga jaranom zovi, mene izuzmi iz te koncepcije.
Ako nisi shvatio početni tekst, zaludno je da te "jaran" uči.

Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 10:31   #4
Burazi(ce)...you started off on the wrong foot...let's try again....

Mislim definitivno da je Damir krivo shvatio ste je ND htio reci....nema veze...upoznat cete se jos...

Ali ova recenica kaj je Damir qvotiro i mene buni...Imam osjecaj da je to iz nekog veceg konteksta izvadjeno a da je originalni autor ipak netko tko "zna" koji su to bozji zakoni samo ga muci ljudska zloupotreba istih te pozicija ega. Sto je fer enough, ali takodje bih istog autora pitao odkud i po kojim principima on zna koji su to bozji zakoni koji se zloupotrebljavaju.

A kad bi nam taj autor objasnio koji su to bozji zakoni onda bih ga pitao koju interpretaciju istih treba sljediti i ne zloupotrebljavati.

Quote:
dovodeci u sumnju svrhihodnost bozje rijeci
Koja je to bozja rijec?
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 10:37   #5
Smile Clare et distincte!

Nemoj se ljutit, ali topic starter ti je jako nerazumljiv i zbrkan.
Zato se ne čudim da je Damir ovako reagirao.
Pokušaj kraće i jasnije.
Pozdrav!
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 10:45   #6
Quote:
kaskader kaže:
Burazi(ce)...you started off on the wrong foot...let's try again....

Mislim definitivno da je Damir krivo shvatio ste je ND htio reci....nema veze...upoznat cete se jos...

Ali ova recenica kaj je Damir qvotiro i mene buni...Imam osjecaj da je to iz nekog veceg konteksta izvadjeno a da je originalni autor ipak netko tko "zna" koji su to bozji zakoni samo ga muci ljudska zloupotreba istih te pozicija ega. Sto je fer enough, ali takodje bih istog autora pitao odkud i po kojim principima on zna koji su to bozji zakoni koji se zloupotrebljavaju.

A kad bi nam taj autor objasnio koji su to bozji zakoni onda bih ga pitao koju interpretaciju istih treba sljediti i ne zloupotrebljavati.



Koja je to bozja rijec?
Ona "oficijelna" za ovaj prostor, utvrđena dogmom, nama tradicionalno i kulturološki bliska/ili možda daleka kako se gleda.
Sjedište vjerskog autoriteta i moći koja leži na jedinoj Čizmi.
I koja uzima sebi za pravo ispravnost tumačenja Božje riječi.
Veoma jednostavo.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 10:49   #7
A..onda tu nemamo kaj puno reci....
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:22.