Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2010., 12:19   #141
Evo i mene, nakon toliko godina.
Pitajte, kritizirajte, podržite...

U međuvremenu, http://www.esperanto.hr,
ili Galerija (hrvatska esperantska povijest u slikama):
http://www.esperanto.hr/galerio.htm
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 13:58   #142
Besplatni tečajevi jezika u Zagrebu: za početak - esperanto!

Nacionalna humanistička udruga - Liga Humanitas http://www.liga.humanitas.info - u suradnji s Turističkom agencijom Esperanto predlaže svima zainteresiranima besplatan "Ljetni tečaj esperanta u 14 večeri". Tečaj će se održavati od 10. lipnja do 9. rujna 2010. godine svakog četvrtka od 18.00 do 19.30 sati u prostoru Turističke agencije Esperanto na Trgu kralja Tomislava 18, Zagreb (u neposrednoj blizini Glavnog kolodvora). Svi materijali za učenje (udžbenik, gramatika, rječnik, konverzacijski priručnik) besplatni su i mogu se preuzeti s naslovne internetske stranice Lige Humanitas - rubrika "Priručnici". Na tečaj se može prijaviti preko poveznice Kontakt na stranici Lige Humanitas, telefonom na broj (01) 363 50 90 ili osobno u Turističkoj agenciji Esperanto utorkom od 18.00 do 19.30, na redovnim tjednim susretima članova i prijatelja Lige Humanitas. Dobrodošli!

Esperanto je najlakši za učenje jezik na svijetu. Velik dio esperantskih riječi lako je prepoznatljiv i lagan je za učenje jer su korijeni riječi najčešće latinski. Esperanto već govori preko 100 000 ljudi u stotinjak zemalja svijeta. Idealan je za prijateljstva s ljudima iz različitih zemalja. Mnogi od njih vole se dopisivati, drugi predlažu razmjenu gostoprimstva, treći nude besplatna noćenja u svojim domovima, četvrti traže partnera... Širom svijeta održavaju se tijekom godine stotine esperantskih susreta, uključujući velike skupove s preko 1000 sudionika. Za sudjelovanje u svim esperantskim skupovima nude se maksimalno povoljne cijene smještaja. Na esperantu izlaze deseci časopisa, godišnje se izdaju deseci knjiga, neke radiopostaje imaju esperantske emisije, postoji velik broj internetskih stranica na esperantu, velik broj esperantista dostupan je na društvenim mrežama poput Facebooka i mreže Ipernity.

Već preko stotinu ljudi iz nekoliko desetaka zamelja svijeta koji govore esperanto simpatizeri su Lige Humanitas. Liga Humanitas će u suradnji s Turističkom agencijom Esperanto organizirati grupna putovanja esperantskim prijateljima širom svijeta, a bit će i domaćinom stranim esperantistima u Hrvatskoj. Termin četvrtkom u 18.00 postat će stalnim terminom okupljanja hrvatskih esperantista humanističkog svjetonazora. Njegujmo u međusobnom komuniciranju i druženju te zajedno promičimo humanističke ideale i vrijenosti na za to idealnom jeziku - esperantu, jeziku kakav su priželjkivali mnogi veliki mislioci humanističkog nadahnuća! Napominjemo da Liga Humanitas ovime ne ignorira vrijednost i važnost poznavanja nacionalnih jezika, dapače, u pripremi su besplatni tečajevi i drugih jezika, već od jeseni ove godine ponudit ćemo i besplatni jednogodišnji tečaj ruskog jezika.
antibarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 23:14   #143
Besplatni tečaj esperanta

Pozdrav svima


U prostorijama Studentskog esperantskog kluba (SEK) u Zagrebu na adresi Kneza Mislava 11 uskoro počinje besplatni tečaj jezika esperanta za sve zainteresirana (udžbenik košta 40kn). Tečaj bi počeo u tjednu nakon 25. listopada, a završio početkom siječnja.

Više informacija o tečaju na pm ili možete pogledati grupu "Tečaj esperanta" na facebooku:
http://www.facebook.com/search/?q=&i...d=408151529571

Više o esperantu možete pročitati i na www.esperanto.hr ili na wikipediji http://hr.wikipedia.org/wiki/Esperanto

Ako je netko već zainteresiran može se prijaviti putem ove ankete
https://spreadsheets.google.com/view...VUhWcEpwMGc6MQ

Tečajevi se održavaju više pute godišnje, ako ste zainteresirani za buduće obavijesti učlanite se u gore napisanu facebook grupu.
zivotopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 14:15   #144
Pažnja, pažnja!

U prostorijama Studentskog esperantskog kluba (SEK) u Zagrebu na adresi Kneza Mislava 11 počinje novi proljetni besplatni početnički tečaj esperanta Broj polaznika je neograničen, svi su pozvani i poželjni. Tečaj bi trebao početi za otprilike dva tjedna, a prijave se primaju do četvrtka, 21. travnja. Termini se dogovaraju s polaznicima tečaja. Tečaj će biti intenzivan, ali ne preintenzivan

Mail za prijave i pitanja: [email protected]

Poželjno je da se u mailu predstavite, napišete otprilike kada i dokad bi vam odgovaralo održavanje tečaja. Plan je da tečaj završi u lipnju ili srpnju, točni datumi i termini ovise o željama polaznika

Facebook-stranica: http://www.facebook.com/group.php?gid=408151529571

Lijep pozdrav,
mv

Zadnje uređivanje mili vanili : 15.04.2011. at 14:41.
mili vanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 18:24   #145
U Križevcima, malom gradiću, u gradskoj knjižnici se također održava besplatan tečaj esperanta.

http://www.knjiznica-krizevci.hr/dog...sp?id_broj=299

Ja dolazim, a vi?
__________________
Nothing is what it seems.
bubu5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 23:50   #146
Pozdrav svima

U prostorijama Studentskog esperantskog kluba (SEK) u Zagrebu na adresi Kneza Mislava 11 od sljedećeg tjedna počinje novi proljetni početnički tečaj esperanta Broj polaznika i ovaj je put neograničen, svi se osjećajte pozvanima.

Prijaviti se možete tako da ispunite ovu anketu:

https://docs.google.com/spreadsheet/...YWVIRGJyb1E6MQ

Lijep pozdrav,
mv
mili vanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 12:48   #147
http://www.vecernji.hr/regije/s-espe...-clanak-432010
__________________
Nothing is what it seems.
bubu5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 00:22   #148
Moram priznat da me zaintrigirala ova tema nakon sto sam procitao poprilican broj postova...

Ideja za "kreiranjem" univerzalnog jezika je vrlo dobra. Kao sezonskom radniku na terasama restorana, postojanje jezika kojeg ce znati svi gosti na mojoj terasi, tjera na euforicno veselje.
Engleski, esperanto, pa i bilo koji drugi, samo da, pobogu,
skuzim sta oce jest

Quote:
Zimske Radosti kaže: Pogledaj post
On je neutralan jezik, pripada svakom narodu podjednako, što je mnogo pravednije nego da svi moramo učiti engleski, a da Amerikanci i Englezi ne moraju učiti ništa.
Ne bih se slozio sa onime, da je narodima koji ne zive na englesko govornom podrucju i sto moraju uciti engleski, nanesena nekakva nepravda. Bas nas smatram privilegiranim. A one "engleze" zakinutima za znanje jos jednog stranog jezika.
Pogledajmo npr. belgijance ili svicarce koji govore mnogim jezicima sto zbog svog geoloskog polozaja, sto zbog raznih povijesnih zbivanja tamo kod njih, a nijedan nije engleski.
Tada tome jos dodamo engleski za kojeg cemo pretpostaviti da mnogi znaju i ti ljudi su do 20. godine POLIGLOTI. Pa ja sam ljubomoran na njih... Dakle, ne svidja mi se taj argument da je pravedno da esperanto postane svjetski jezik broj jedan prosto stoga sto znanje jednog novog jezika smatram velikim bogatstvom (pa onda zasto ne i esperanto, ako se prihvati kao opcija)

Ali, kako je on to neutralan?

1. Meni on najvise lici nekom romanskom jeziku. Ciju je gramatiku preuzeo taj jezik? Ako nije gramatika osmisljena na jedan potpuno novi nacin, uvijek ce nekima biti lakse, nekima teze pohvatati.
Sada smo opet na pocetku, jedino smo dobili jos jedan u nizu skolskih predmeta djeci za koju vec sada placemo da su isforsirana
I jos je jedna sreca u svemu tome i to za malu "englesku" djecicu, koja ce napokon nauciti strani jezik

2. Kojim se pismom pise? Tu je tesko ostati neutralan buduci da neki pisu ulijevo, neki udesno, neki pak na dole...

Quot linguas calles, tot homines vales..... pa kao sto rekoh, svejedno je koji je to jezik, samo da postoji jezik kojeg ces znati i da bez znanja tog jezika neces moci dobiti putovnicu

peace
penci is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 13:24   #149
Quote:
penci kaže: Pogledaj post
Ali, kako je on to neutralan?

1. Meni on najvise lici nekom romanskom jeziku. Ciju je gramatiku preuzeo taj jezik? Ako nije gramatika osmisljena na jedan potpuno novi nacin, uvijek ce nekima biti lakse, nekima teze pohvatati.
najvise rijeci dolazi upravo iz romanskih jezika ..ima oko 20% rijeci iz njemackog i engleskog..i onda poljskog i ruskog..internacionalne rijeci poput ikebane ili cunamija su isto ubacene i jos uvijek se mogu ubacivati..
koliko je jezik neutralan ne ulazim u to ali postiji 140g i prezivio je i hitlera i staljina..pise se latinicnim pismom i funkcionira na fonetskom sustavu kao hrvatski i turski (mislim)..gramatika je napravljena bez izuzetaka..proslo, buduce i sadasnje vrijeme se uci u 2-3 min
ako neko zeli jeftino putovati ovo je idealan nacin
evo jedan kratak tekst o Hrvatima koprian s esperanto wikipedije za one koji se prvi put susrecu s e(k)sperantom da vide koliko se moze razumjeti:
"Kroatoj (sialingve Hrvati) estas sud-slava popolo, kiu ĉefe loĝas en Kroatio, Bosnio kaj Hercegovino, kaj apudaj landoj. Estas ĉirkaŭ 4,6 milionoj da kroatoj, kiuj loĝas en la balkana regiono, kaj proksimume 9 milionoj tra la mondo. Pro politikaj, sociaj, kaj ekonomikaj kialoj, multaj kroatoj migris tra la mondo, kaj tiel faris sufiĉe grandan kroatan diasporon. Grandaj kroataj komunumoj ekzistas en pluraj landoj, inkluzive Usonon, Aŭstralion, Germanion, Ĉilion, Nov-Zelandon, kaj Sud-Afrikon. Kroatoj estas notindaj pro sia unika kulturo, kiu, tra la epokoj, estas influita de kaj la orienta kaj la okcidenta mondoj. La kroatoj estas ĉefe katolikaj, kaj ilia lingvo estas la kroata."
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 15:29   #150
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
gramatika je napravljena bez izuzetaka..proslo, buduce i sadasnje vrijeme se uci u 2-3 min
to znaci da nema imperfekta, aorista i takvih slicnih "pristojnijih" nacina izrazavanja??
ja, osobno, volim te dijelove u svim jezicima, inace bi mi jezik bio dosta jednodimenzionalan

da li se prilikom persiranja koristi mnozina kao, recimo, u hrvatskom - "VI", ili jednina kao, recimo, u talijanskom "LEI", ili je pak nesto novo osmisljeno?

Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
za one koji se prvi put susrecu s e(k)sperantom
i da, jel ovo fakat nedoumica ili jednostavno komoditet nekih da ubacuju "k" kao u primjeru espresso/ekspresso?

Zadnje uređivanje penci : 09.10.2012. at 15:34.
penci is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2012., 09:39   #151
ciao penci,
tek sad vidjeh da si odgovorio pa malo kasnim s odgovorom..
naravno da postoji imperfekt i pluskvamperfekt i sve ostalo..sto se tice "lei" i persiranja funkcionira kao u engleskom..imas zamjenicu "vi" koja znaci hr. vi i ti..doduse na engleskom ako citas bibliju imas i vi i ti..ili pjesnike...stvar navike..
esperanto treba zamisliti kao frankenstajnovo cudoviste koje je ozivjelo i dobilo dusu..i pocinje razmisljati (ako si citao knjigu onda znas da je cudoviste pocelo pitati zasto ono nema partnera (zensku))..tako je i ovdje slucaj..jezik se razvija cijelo vrijeme i upadaju u pripremljene sablone..cak mozes izmisljati rijeci i svi ce te razumjeti..recimo primjer papa..kao bi se zvao papa zenskog spola? papinica, papanka ili nesto trece.. ovdje nema tih problema..
vecina gleda esperantiste kao neke naivce ali prosjek obrazovanja je zavrsen fakultet i ekonomski bolji od prosjeka..dalje vrlo bitna stvar..ako netko zeli se sluziti sa vise od jednog stranog jezika dobra osnova je latinski (koji je brat bratu tezak) ili esperanto ..
ne zelim biti neki jehovin svjedok i dosadjivati to je od osobe do osobe kako i sto napraviti..
ono "k" je bila moja interna sala od pojma esperanto (onaj koji ceka) u eksperanto (ekspert)
da..ako imas zelju imas predivnu stranicu na hr. jeziku i pogledaj samo prvu lekciju i kako to otprilike funkcionira
lekcija br 1..imas i gramatiku dole koja ce ti objasniti stvari bolje nego ja..
u svakom slucaju mirno more
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 19:40   #152
dankeschön
iliti dankon
penci is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 07:20   #153
Evo jedne grupe na Fejsu: http://www.facebook.com/groups/esperanto.grupo/
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 18:10   #154
Zaintrigirao me ovaj jezik jako, počela sam danas od nule, i ne čini mi se teško. Malo dvojim oko izgovora ali pokušat ću nać na internetu neke glasovne lekcije.
__________________
Unbowed, Unbent, Unbroken
Garfieldica 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2020., 23:52   #155
Na prvu mi je zvučao kao neki dijalekt španjolskog

Sada mi vuče na talijanski. Zapravo kao nekakvi novi romanski jezik sa gomilom utjecajem iz neki drugih jezika
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2021., 22:50   #156
Esperanto

Znali netko od vas esperanto? I ako da koliko je kompliciran i koliko vam je dugo trebalo da ga naučite? Ja osobno znam samo osnove.
patek2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2021., 02:41   #157
Quote:
patek2404 kaže: Pogledaj post
Znali netko od vas esperanto? I ako da koliko je kompliciran i koliko vam je dugo trebalo da ga naučite? Ja osobno znam samo osnove.
Trebalo mi je nekih 2-3 mjeseca da dovršim dopisni tečaj. Gramatika je laka. Najteže mi je bilo usvajanje vokabulara. No s dobrim rječnikom nije nekakav problem. Najveća prepreka je praksa t.j. naći nekoga drugog s kojim bi govorio esperanto.
Nyittiuny is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:59.