Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2017., 21:22   #61
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Mnogo zbrke nastaje kada se o Bogu priča kao o nekom vanjskom, dalekom, zasebnom Biću odvojenom od čovjeka i svijeta - bogu kao vanjskom autoritetu koji je "svemoćan, sveznajuć" i sve sve sve što zamislimo, a uz to nam se nekako automatski pojavi i slika uvećanog čovjeka s velikim očima i ušima i svim svim svim ... dakle, takvo biće-groteskno uvećani čovjek, (na svu sreću) ne postoji.
Odnosno, TO nije "bog" .... bog nije to.
Svaka religija je kao bajka. Prodaje se priča, a ne činjenice. Ne smijemo umanjiti doprinose religije kroz povijest, ali i ne smijemo ne znati i drugu stranu medalje. Moderno doba donosi moderne mozgove - bar bi tako logički trebalo ići. Činjenica je da to nije tako, sve se ponavlja i uvijek će se ponavljati. Uvijek će većina riječ bog percipirati kao osobu, zapovjednika, voditelja - zašto? Pa jer je ljudima inheretno da imaju vođu, lidera, nekoga koga mogu kriviti za loše postupke i život, za okolnosti, za neuspjehe... trebaju nekoga da preuzme odgovornost umjesto njih.

Ali mi smo individue. Vjerovatno smo samo zbir atoma, biološka lutka. Ljudi misle da su posebni samo zato što mogu razmišljati i imaju osjećaj jastva. Kad netko doživi nesreću i ima tešku ozljedu biomase mozga, on više nema osjećaj za jastvo. Što to govori? Ali opet, možda logika griješi, tko zna.

Slobodna volja - ne postoji. Sve ima utjecaja na naše razmišljanje. Religija, odgoj, otac, majka, kolega sa faksa, kolega sa posla, okolnosti, vremenska prognoza... ovisni smo o informacijama. Ovisni smo jedni o drugima. Bio je slučaj djevojčice koja je odgojena sa majmunima - ponašala se kao majmun. Nije iskoristila svoj biološki potencijal da dosegne visoko intelektualnu razinu. S kim si takav si, nema faktičke slobode.
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 21:36   #62
Quote:
Prokhorov kaže: Pogledaj post
Ali mi smo individue. Vjerovatno smo samo zbir atoma, biološka lutka. Ljudi misle da su posebni samo zato što mogu razmišljati i imaju osjećaj jastva. Kad netko doživi nesreću i ima tešku ozljedu biomase mozga, on više nema osjećaj za jastvo. Što to govori? Ali opet, možda logika griješi, tko zna.

Slobodna volja - ne postoji. Sve ima utjecaja na naše razmišljanje. Religija, odgoj, otac, majka, kolega sa faksa, kolega sa posla, okolnosti, vremenska prognoza... ovisni smo o informacijama. Ovisni smo jedni o drugima. Bio je slučaj djevojčice koja je odgojena sa majmunima - ponašala se kao majmun. Nije iskoristila svoj biološki potencijal da dosegne visoko intelektualnu razinu. S kim si takav si, nema faktičke slobode.
Ja vjerujem da je u svakome od nas jedno vječno, skriveno Ja koje nas pokreće. Jung je to nazvao Sebstvom. Možemo reći da je to Bog u nama.
Vjerujem da je to ono tko mi uistinu jesmo mada to nema veze s našom ljudskosti i čovještvom, osim što prosijava kroz sve, pa tako i kroz našu ljudsku ličnost.
To nešto je slobodno, samo onaj uvjetovani dio nas uglavnom nije svjestan ni toga "nečega" a još manje njegove "slobode". Svjesni smo samo nejasne težnje za slobodom i toga da nas ponekad ta težnja tjera na nejasne i neobjašnjive stvari koje su u opreci sa svim onim čemu su nas učili, ponekad čak i u opreci s našim navodnim najboljim interesima te samim nagonom za (fizičkim) preživljavanjem.

"Osjećaj za jastvo" s tim nečim nema veze, pošto je jastvo (u smislu ega) tek privremena konstrukcija sastavljena od svega od čega se čovjek već sastoji ....
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 21:47   #63
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da je u svakome od nas jedno vječno, skriveno Ja koje nas pokreće. Jung je to nazvao Sebstvom. Možemo reći da je to Bog u nama.
Vjerujem da je to ono tko mi uistinu jesmo mada to nema veze s našom ljudskosti i čovještvom, osim što prosijava kroz sve, pa tako i kroz našu ljudsku ličnost.
To nešto je slobodno, samo onaj uvjetovani dio nas uglavnom nije svjestan ni toga "nečega" a još manje njegove "slobode".
Čemu to ako je nesvjesno i zašto je nesvjesno? Postoji li nešto što je nesvjesno cijelo vrijeme?
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 23:53   #64
Quote:
Prokhorov kaže: Pogledaj post
Čemu to ako je nesvjesno i zašto je nesvjesno? Postoji li nešto što je nesvjesno cijelo vrijeme?
Mnogo toga je "nesvjesno cijelo vrijeme".
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 02:11   #65
Quote:
Prokhorov kaže: Pogledaj post
Čemu to ako je nesvjesno i zašto je nesvjesno? Postoji li nešto što je nesvjesno cijelo vrijeme?
'Sve' je nesvesno osim malene lampice svesti koja sebe poistovećuje sa jednim malenim ograničenim setom informacija - nazovimo to individualni život, ili život izmišljene ličnosti (jer svaka ličnost na ovom svetu je izmišljena jer ličnost u principu ne postoji osim kao plod mašte na osnovu impresija (prošlosti), najvećim delom ta gradnja je nesvesna, a kod najvećeg broja ljudi je to do kraja života ili "cijelo vreme nesvesno".

Otisak "privremene stvarnosti" u umu (materije i njene ciklične prirode kao i tog bljeska u nama koji nužno od celine stvara zasebne forme) je ništa drugo do samo lažan otisak koji je uvek prošlost, akumulacija - i nije problem on sam po sebi, osim kada se poistovećujemo s tim otiskom kao da je on direktna stvarnost.

Koliko god toga bili "svesni", to zapravo i nije stvarna svesnost, već govori upravo o nečemu nesvesnom, o imaginaciji u kojoj svest sanja ili stvara celokupan svet i u tom svetu načinjenog od impresija (akumulacije) "ja" postoji kao: individualna osoba sa svim individualnim aspektima i odvojeno od Svega ostalog ("ja" i "ostalo").
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 08:01   #66
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Sveznanje nije uplitanje, već jasno određen tijek događaja koji se samim tim ne bi mogao izmijeniti.
misliš na one price o predodređenosti? koje pojedinci koriste da bi opravdali sebe i svoje postupke?

sorry, al po meni je to kontradiktorno sa bogom
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 12:54   #67
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
'Sve' je nesvesno osim malene lampice svesti koja sebe poistovećuje sa jednim malenim ograničenim setom informacija - nazovimo to individualni život, ili život izmišljene ličnosti (jer svaka ličnost na ovom svetu je izmišljena jer ličnost u principu ne postoji osim kao plod mašte na osnovu impresija (prošlosti), najvećim delom ta gradnja je nesvesna, a kod najvećeg broja ljudi je to do kraja života ili "cijelo vreme nesvesno".

Otisak "privremene stvarnosti" u umu (materije i njene ciklične prirode kao i tog bljeska u nama koji nužno od celine stvara zasebne forme) je ništa drugo do samo lažan otisak koji je uvek prošlost, akumulacija - i nije problem on sam po sebi, osim kada se poistovećujemo s tim otiskom kao da je on direktna stvarnost.

Koliko god toga bili "svesni", to zapravo i nije stvarna svesnost, već govori upravo o nečemu nesvesnom, o imaginaciji u kojoj svest sanja ili stvara celokupan svet i u tom svetu načinjenog od impresija (akumulacije) "ja" postoji kao: individualna osoba sa svim individualnim aspektima i odvojeno od Svega ostalog ("ja" i "ostalo").
Hvala na ovom postu! Odlično rečeno!
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 15:16   #68
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
misliš na one price o predodređenosti? koje pojedinci koriste da bi opravdali sebe i svoje postupke?

sorry, al po meni je to kontradiktorno sa bogom
Slažem se da je kontradiktorno.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 16:02   #69
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
misliš na one price o predodređenosti? koje pojedinci koriste da bi opravdali sebe i svoje postupke?

sorry, al po meni je to kontradiktorno sa bogom
To je ono što sam prvo i rekao. Ako postoji slobodna volja, onda Bog ne može biti sveznajuć.

Naime, ako Bog unaprijed zna tvoj izbor, onda je tvoj izbor predodređen.

To je jedna od brojnih logičkih kontradikcija na tu temu.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 17:08   #70
Varas se wand 1 ako ne vjerujes u slobodnu volju jer kad ne bi bilo slobodne volje covjek jednostavno ne bi bio covjek,ne bi mogao zasluzit ni nagradu ni kaznu,a to znaci da onda ne bi postojao ni raj ni pakao. Ali kako Bog onda moze unaprijed znati svaku covjekovu slobodnu odluku? Bog to moze samo zato jer moze vidjeti buducnost,ali to njegovo nepogresivo gledanje buducnosti ne uvjetuje nase slobodne odluke.U objavama Marije Valtorte u kojima se daju odgovori na sva teoloska pitanja Isus je lijepo rekao:"Bog poznaje sudbinu,ali vi sami stvarate tu sudbinu". Ali ako Bog ne bi mogao gledati buducnost,ni On,makar je beskrajno mudar,ne bi mogao predvidjeti svaku covjekovu slobodnu odluku. Evo jedan primjer: Isus je od pocetka znao da ce ga Juda izdati,ali to ne znaci da ga je Juda morao izdati.Juda je to ucinio potpuno slobodno,ali je tu slobodnu odluku Isus kao Bog unaprijed vidio.Dakle,Bozje predznanje ne ponistava nasu slobodu volje jer Bog unaprijed vidi ono sto smo mi slobodno odlucili.
valtortianus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 17:51   #71
Quote:
valtortianus kaže: Pogledaj post
Isus je od pocetka znao da ce ga Juda izdati,ali to ne znaci da ga je Juda morao izdati.Juda je to ucinio potpuno slobodno,ali je tu slobodnu odluku Isus kao Bog unaprijed vidio
Ako unaprijed vidiš nečiju odluku, to znači da je ona negdje zapisana i nečim određena.
Bog je mogao unaprijed znati da će Juda izdati samo na osnovu poznavanja Judine prirode, koju je stvorio upravo on - Bog.
Drugim riječima, Bog je stvorio Judu takvim kakav jest, bez mogućnosti promjene, odnosno bez Judine bilo kakve slobodne volje.
Jer, što bi bilo da je Juda "izdao" svoju vlastitu prirodu određenu Bogom, nadmašio je i odabrao ono čemu se ni sam Bog ne bi nadao?
To bi značilo da je Bog stvorio Judu kojega ne može predvidjeti, odnosno Judu slobodnog da mijenja prirodu koju mu je on, Bog, odredio.
Dakle, biraj: Ili je Bog stvorio Judu takvog da ovaj nema nikakve mogućnosti promjene od toga kakav je stvoren, odnosno stvorio ga je kao zarobljenika vlastite prirode (koju mu Bog odredio i dao i na osnovu koje može predvidjeti svaki njegov korak) - ili je Bog stvorio Judu dajući mu mogućnost da se odmakne od vlastite prirode, da evoluira i razvije se, odnosno dajući mu slobodu da postane drugačiji od onoga kakvim ga je on stvorio, tj da prestane biti izdajnik.
U prvom slučaju Juda nema slobodne volje - unaprijed ga određuje priroda od boga dana: Bog ga je stvorio ko izdajnika i umrijet će ko izdajnik.
U drugom slučaju Juda ima slobodne volje - Bog je ostavio prostora da Juda svojom voljom izmijeni prirodu koju mu je on dao i postane nešto drugo a ne izdajnik, s tim da dajući mu tu slobodu Bog sebi odriče mogućnost predviđanja Judine finalne odluke (on može ali ne mora prestati biti izdajnik - ovisi o njemu samome pošto ima slobodu da odabere a ta sloboda se ne može predvidjeti ničim)

Sloboda je između ostalog i sloboda od bilo kakvog predviđanja, jedna totalna neizvjesnost koja ovisi o miljun međusobno prožimajućih ali i neprožimajućih faktora.

Ako postoji nekakva Očinska figura koja upravlja svime i sve određuje od početka do kraja, svaki potez svake figure, svaki pad svake jabuke, itd itd - onda tu nema slobode ni za figure ni za jabuke. Odnosno jedini koji ima slobodu je onaj koji sve određuje - svi ostali akteri su unaprijed određeni njegovim autoritetom i voljom, tako da je priča o njihovoj slobodi priča o "lud jebe zbunjenog". A tako nekako zvuči i tvoj post


Probaj unaprijed odrediti sa stopostotnom sigurnošću kojim putem će tvoje dijete ići u školu i istovremeno mu reći da je slobodno ići kojim god putem hoće. Ako uspiješ, uvjerio si me u to da se sloboda može unaprijed predvidjeti.
/Slobodan si odabrati i nekakav drugi primjer, po vlastitom nahođenju... /
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 20:23   #72
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
To je ono što sam prvo i rekao. Ako postoji slobodna volja, onda Bog ne može biti sveznajuć.

Naime, ako Bog unaprijed zna tvoj izbor, onda je tvoj izbor predodređen.

To je jedna od brojnih logičkih kontradikcija na tu temu.
nije,
ponovo ponavljam, sveznanje nema veze s predodređenošću (osim ako nisi protestant ili musliman ). u ostalim vjerama (ak se ne varam) covjek sam bira svoj put bez obzira na božje sveznanje

inace, bog kao takav (kako ga ti tumaciš) ne bi bio bog ....jer ako on mjesto tebe odlucuje , onda ti nemaš šta snositi posljedice za svoje loše postupke...pojam raja i pakla pada u vodu itd...itd...
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 20:47   #73
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
nije,
ponovo ponavljam, sveznanje nema veze s predodređenošću (osim ako nisi protestant ili musliman ). u ostalim vjerama (ak se ne varam) covjek sam bira svoj put bez obzira na božje sveznanje

inace, bog kao takav (kako ga ti tumaciš) ne bi bio bog ....jer ako on mjesto tebe odlucuje , onda ti nemaš šta snositi posljedice za svoje loše postupke...pojam raja i pakla pada u vodu itd...itd...
Ponovimo...ako je tvoj izbor unaprijed poznat Bogu što ti onda biraš, između kojih opcija?

U čemu se očituje tvoja sloboda? Da odabereš ono što bog već zna da ćeš odabrati?

Može li se to uopće zvati biranje?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 21:20   #74
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ponovimo...ako je tvoj izbor unaprijed poznat Bogu što ti onda biraš, između kojih opcija?

U čemu se očituje tvoja sloboda? Da odabereš ono što bog već zna da ćeš odabrati?

Može li se to uopće zvati biranje?
mogucnost izbora je mogucnost izbora.
to što bog zna ishod svakog mog izbora nema veze s mojom slobodom jer ja sam ta koja bira, ne bira bog mjesto mene niti me na ikoji nacin ogranicava u tom mom izboru.

nemreš boga poistovjecivati sa mizernim covjekom koji se petlja u živote drugih ljudi jer misli da uvijek sve zna bolje od onog drugog
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 21:38   #75
Ako Bog zna unaprijed što ćeš ti odabrati, onda si ti vezana njegovim "znanjem" da odabereš upravo to što on "zna" da hoćeš.
I nisi slobodna promijeniti to božje znanje, htjela ti to ili ne.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 21:57   #76
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
mogucnost izbora je mogucnost izbora.
to što bog zna ishod svakog mog izbora nema veze s mojom slobodom jer ja sam ta koja bira, ne bira bog mjesto mene niti me na ikoji nacin ogranicava u tom mom izboru.

nemreš boga poistovjecivati sa mizernim covjekom koji se petlja u živote drugih ljudi jer misli da uvijek sve zna bolje od onog drugog
Ograničava te činjenica da netko unaprijed zna što si odabrala. Ako to unaprijed netko zna onda tu nije moglo biti slobode jer je moralo biti tako. Ne znam da li je moguće da to ne razumiješ? Nemam ja ništa protiv da ti vjeruješ u to ali bar priznaj da je logički besmisleno.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 22:09   #77
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ograničava te činjenica da netko unaprijed zna što si odabrala. Ako to unaprijed netko zna onda tu nije moglo biti slobode jer je moralo biti tako. Ne znam da li je moguće da to ne razumiješ? Nemam ja ništa protiv da ti vjeruješ u to ali bar priznaj da je logički besmisleno.
Ako nastavljaš o božanskom znanju govoriti iz vizure jedne antropomorfne PERCEPTIVNOSTI, onda ćeš uvijek biti u problemu. Svejedno, ono što sam već prije pisao, trebalo bi biti dostatno da se vidi kako nema logičke kontradikcije. Više od toga nemam za dodati.

Budući da se ne volim igrati s antropomorfizmima koji to nužno jesu ukoliko se govori o savršenoj dobroti, sveznanju i svemogućnosti, radije biram put koji misli kako su u Bogu sadržane sve mogućnosti.

Nisi u potpunosti u pravu kada tvrdiš kako sve velike monoteističke religije tako definiraju Boga. Sama činjenica da ti tražiš definiciju Boga, znači da si Boga razložio na druga misliva štostva. Ako nam već treba kopula "je", onda je Bog ono 'biti samo'. Naravno, postoje problemi i s ovakvom koncepcijom.

Da bi se 'o' Bogu moglo početi misliti pa kasnije i misiti (ne više 'o') nego Boga samoga, po meni, najbolje je ući u 'platonističke' autore. Dakle, ne više nekakva skolastika ili suvremena apologetika, nego Platon, Proklo, Anselmo, Bonaventura, Ivan Duns Škot... Tako da prije nego što počnemo lupetati definicije počnemo misliti ispravnije. I ti i ja i svi mi.
__________________
Non piu andrai, farfallone amoroso.
mirandola is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 22:55   #78
Quote:
mirandola kaže: Pogledaj post
Ako nastavljaš o božanskom znanju govoriti iz vizure jedne antropomorfne PERCEPTIVNOSTI, onda ćeš uvijek biti u problemu.
Antropomorfne? Šališ se? Pa kakva druga postoji?

Ti, pretpostavljam, nisi u problemu, jer o božanskom znanju govoriš iz božanske perceptivnosti?

Quote:
Svejedno, ono što sam već prije pisao, trebalo bi biti dostatno da se vidi kako nema logičke kontradikcije. Više od toga nemam za dodati.
Ima logičke kontradikcije i od toga se ne može pobjeći.

To vidi i budala. Ne trebaš pokušavati ubaciti par termina iz filozofije, to neće spasiti stvar.

Quote:
Budući da se ne volim igrati s antropomorfizmima koji to nužno jesu ukoliko se govori o savršenoj dobroti, sveznanju i svemogućnosti, radije biram put koji misli kako su u Bogu sadržane sve mogućnosti.
Čak i one kontradiktorne ?

Quote:
Nisi u potpunosti u pravu kada tvrdiš kako sve velike monoteističke religije tako definiraju Boga. Sama činjenica da ti tražiš definiciju Boga, znači da si Boga razložio na druga misliva štostva. Ako nam već treba kopula "je", onda je Bog ono 'biti samo'. Naravno, postoje problemi i s ovakvom koncepcijom.
Znači da Bog nije sveznajuć? Ili što ?

Quote:
Da bi se 'o' Bogu moglo početi misliti pa kasnije i misiti (ne više 'o') nego Boga samoga, po meni, najbolje je ući u 'platonističke' autore. Dakle, ne više nekakva skolastika ili suvremena apologetika, nego Platon, Proklo, Anselmo, Bonaventura, Ivan Duns Škot... Tako da prije nego što počnemo lupetati definicije počnemo misliti ispravnije. I ti i ja i svi mi.
Definiraj slobodno. Ti ili Platon, svejedno mi je.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 23:13   #79
Quote:
valtortianus kaže: Pogledaj post
Isus je od pocetka znao da ce ga Juda izdati,ali to ne znaci da ga je Juda morao izdati.Juda je to ucinio potpuno slobodno,ali je tu slobodnu odluku Isus kao Bog unaprijed vidio
Bog to zna. Ali je problem zašto se neki puta upliće , a neki puta ne.

Mt 2,13-18
13A pošto oni otiđoše, gle, anđeo se Gospodnji u snu javi Josipu: "Ustani, reče, uzmi dijete i majku njegovu te bježi u Egipat i ostani ondje dok ti ne reknem jer će Herod tražiti dijete da ga pogubi. 14On ustane, uzme noću dijete i majku njegovu te krene u Egipat. 15I osta ondje do Herodova skončanja - da se ispuni što Gospodin reče po proroku: Iz Egipta dozvah Sina svoga. 16Vidjevši da su ga mudraci izigrali, Herod se silno rasrdi i posla poubijati sve dječake u Betlehemu i po svoj okolici, od dvije godine naniže - prema vremenu što ga razazna od mudraca. 17Tada se ispuni što je rečeno po proroku Jeremiji: 18U Rami se glas čuje, kuknjava i plač gorak: Rahela oplakuje sinove svoje i neće da se utješi jer više ih nema.


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Znači da Bog nije sveznajuć? Ili što ?
To nam apsolutno ništa ne znači. Toje kao da igramo šah, a pored nas jedan superkompjuter prati igru. I on zna najbolje u svakom potezu.
Ali to najbolje mi ne znamo, nego moramo mozgati prije svakog poteza.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 23:51   #80
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
To nam apsolutno ništa ne znači. Toje kao da igramo šah, a pored nas jedan superkompjuter prati igru. I on zna najbolje u svakom potezu.
Ali to najbolje mi ne znamo, nego moramo mozgati prije svakog poteza.
Krena, koncentriraj se.

Igramo šah i kompjuter prije nas zna koji je najbolji potez, ali ne zna koji ćemo mi potez odigrati posebno kad smo ovako glupi, jeli Znači, slobodni smo odabrati savim glupi potez iz tog complexitry treea. Kompjuter zna koji su sve mogući potezi u nekoj situaciji. čak i koji su vjerojatni, ali nema načina znati koji ćemo mi odigrati.

Dakle, nije pitanje da li Bog zna što je najbolje za nas, nego da li zna što ćemo odabrati.

Ako zna što ćemo odabrati, to znači da je naš izbor predodređen (jer ga drugačije nije moguće sa sigurnošću znati) i da slobodne volje i slobodnog izbora nema.

Je li ti barem tebi jasno ?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:27.