Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2013., 22:20   #1
Cijene fotografskih usluga

Pogledala sam malo na ovaj podforum, nisam naišla na ovakvu temu, ako slučajno postoji, sorry, premjestite me.... Iako mi je čudno da nema ovakve teme, jer ja često imam pitanja na ovakvu temu...
Uglavnom radi se o fotografiranju osobe, portreta, za njenu osobnu upotrebu, eto da sebi ima neke dobre fotografije (znači nije za komercijalnu upotrebu). Dali je pristojna cijena 100kn/sat fotografiranja ? Fotografiram, obradim i sve spržim na CD-u, bez printanja...
Angie88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 23:19   #2
moja preporuka bi ti bila da uzimas kunu po pikselu.
__________________
Tits or GTFO
zlocesto_dijete is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 00:22   #3
Quote:
zlocesto_dijete kaže: Pogledaj post
moja preporuka bi ti bila da uzimas kunu po pikselu.
Znači za jednu forumsku fotku od 800x533px treba tražiti 426.400,00kn. Evo, kupi bilo koje dvije moje fotke po toj cijeni da se riješim svih kredita
mljac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 00:26   #4
Quote:
Angie88 kaže: Pogledaj post
Dali je pristojna cijena 100kn/sat fotografiranja ? Fotografiram, obradim i sve spržim na CD-u, bez printanja...
Sve ovisi koliko ukupno imaš sati posla oko tog. Ako imaš 1 sat fotkanja i onda tjedan dana igranja s obradom, onda nije OK. Isto ovisi i o količini opreme s kojom fotkaš i o tvojoj kvaliteti.
Al gledano ovak za nekomercijalnu upotrebu onda bi cijena mogla biti OK. Jedino kaj kupci obično hoće dogovor u vidu broja fotografija,a ne u satima fotkanja.
mljac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 23:59   #5
Quote:
mljac1 kaže: Pogledaj post
Sve ovisi koliko ukupno imaš sati posla oko tog. Ako imaš 1 sat fotkanja i onda tjedan dana igranja s obradom, onda nije OK. Isto ovisi i o količini opreme s kojom fotkaš i o tvojoj kvaliteti.
Al gledano ovak za nekomercijalnu upotrebu onda bi cijena mogla biti OK. Jedino kaj kupci obično hoće dogovor u vidu broja fotografija,a ne u satima fotkanja.
Krenula sam na cijenu od 100kn, jer će to biti sat posla, možda dva... Glupo mi je išta radit za manje od 100kn. Pitali su me odmah na koji način ću naplatit, dali po broju fotografija, ja sam rekla da idem po satu, kupac se složio, meni odgovaralo Eh.. sad, moja oprema i nije nešto velika, nemam posebnu rasvjetu.. Sve što mislim upotrebit je sony alpha 57 sa kit objektivom... Fotografiranje se odvija vani na određenim lokacijama, tako naručitelj želi. Photoshop, malo retuširanja, color pupping, ali ništa sad što će mi oduzet nešto baš previše vremena... Moja kvaliteta, hm.. naručitelj me zvao jer mu se sviđala moja kvaliteta fotografija iako sam ja svijesna da mi treba usavršavanja... Ja sam eto pukla cijenu 100kn/h jer sam neiskusna u tim cijenamm, dosada sam nekoliko foto poslova naplatila, isto tako cijene od oka, nemam uopće viziju koliko zašto tražiti... A kad me već ljudi traže i žele platiti, meni dobro dođe da skupim za ostatak opreme
Angie88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 00:01   #6
Quote:
zlocesto_dijete kaže: Pogledaj post
moja preporuka bi ti bila da uzimas kunu po pikselu.
hm.. fotoaparat mi ima 16mpx :/ pa sad ti računaj
Angie88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 07:58   #7
Quote:
Angie88 kaže: Pogledaj post
Eh.. sad, moja oprema i nije nešto velika, nemam posebnu rasvjetu.. Sve što mislim upotrebit je sony alpha 57 sa kit objektivom... Fotografiranje se odvija vani na određenim lokacijama, tako naručitelj želi. Photoshop, malo retuširanja, color pupping, ali ništa sad što će mi oduzet nešto baš previše vremena... Moja kvaliteta, hm..
Čini se kao OK cijena za počet suradnju. Kako se budeš usavršavala i kako budeš koristila dodatnu opremu, korigirat ćeš cijenu.

Evo ti dokumentacija za određivanje cijene:

http://www.fotoreporteri.hr/userfile...0prirucnik.pdf

http://www.fotoreporteri.hr/files/Cj...20Hrvatske.pdf
mljac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:16   #8
pitanje

danas me lik pitao dali bi mu slikao neku opremu za pecanje za katalog..
mamci, kutijice, udice i to.. trebalo bi okinuti oko 100 slika i staviti mu sve na dvd da moze nositi na printanjei dijeliti dvd kao katalog..

e sad glavno pitanje koje me muci..koliko da uzmem za to??

hvala
kantonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 11:48   #9
ja bih tražio min 1000 kuna, ali sve to ovisi o tome kako ti to radiš. kakvu opremu koristiš i koliko si vješt fotograf. Nije isto ako ćeš složiti mali desktop studio samo za tu potrebu i osvjetljavati bljeskalicama, ili ćeš samo složiti na kuhinjski stol i pucati jednu za drugom..
luciole_furieux is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 22:40   #10
fotograf amater
uzeo sam 450kn.. 34 slike. priprema za tisak, uredivanje..ubacivanje texta.
slozio sam si ligthbox..

e da..moja prva zarada s fotoaparatom , ak ne racunam slikanje za piće, čevape i tako to
kantonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 23:20   #11
:)

Dolazim iz malog gradića u kojem je fotkanje portreta nemoguće naplatiti više nego što naplaćujem. Za 10 obrađenih fotografija naplaćujem 300 kn. Ovdje možete pogledati fotkice ako koga zanima

Zadnje uređivanje mljac1 : 28.05.2013. at 23:58. Reason: Obrisan link - reklama
happythoughts is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2014., 15:26   #12
Quote:
Angie88 kaže: Pogledaj post
Pogledala sam malo na ovaj podforum, nisam naišla na ovakvu temu, ako slučajno postoji, sorry, premjestite me.... Iako mi je čudno da nema ovakve teme, jer ja često imam pitanja na ovakvu temu...
Uglavnom radi se o fotografiranju osobe, portreta, za njenu osobnu upotrebu, eto da sebi ima neke dobre fotografije (znači nije za komercijalnu upotrebu). Dali je pristojna cijena 100kn/sat fotografiranja ? Fotografiram, obradim i sve spržim na CD-u, bez printanja...
Zainteresirana sam za fotografiranje pa me zanima radite li još uvijek?
lusilou is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 22:57   #13
help :ne zna:

Koliko oko prilike bi vi naplatili kada bi vas neka firma (ili nesto tako slicno) zvali da im dodjete fotkat kada im u posjetu dodje neka poznata osoba. Nekih pola sata posla fotkanja, i malo obrade. Te fotke bi koristili kao reklamu za fejs, web itd..
domooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 21:14   #14
Ovisi koliko slika treba napravit, koliko traje put do tamo itd. Treba uračunat amortizaciju opreme. "Nekih pola sata fotkanja i malo obrade" je vjerojatno priča naručitelja da bi mogao srušit cijenu. Na kraju ostaneš dva sata a kad dodaš vrijeme za obradu ispadne desetak sati.

Treba to objasnit i krenut s 1000 kn. Daj neki mali popust ako ti je to prvi posao i nemaš referenci. To je jeftino. Jer ako pristaneš radit u bescjenje omalovažavš svoj rad i svoju stručnost a otimaš kruh fotografima koji znaju posao i žive od toga. A ako prihvatiš prenisku cijenu pa napraviš brzo i jeftino i predaš loš rad, onda gubiš šansu za buduće poslove.
stilicon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 18:06   #15
Cijene i određivanje istih je dosta nezgodna stvar, s jedne strane imaš ekipu koja se uvukla u neke krugove i često naplaćauju bolesne iznose za više ili manje kvalitetno odrađene poslove, a s druge strane imaš hrpu amatera koji će odraditi posao za 100kn jer eto aparat su si tako i tako kupili...

Naravno istina je negdje između. Evo kako ja cijenim uglavnom. Eventi cca 500 - 1000kn ovisi o klijentima i zahtjevima. Vjenčanja 1500 - 3500 također ovisi o samom dogovoru. Fotkanje za portale, portretno, 200kn cca 3h posla obrada i shooting. Narudžba specifičnih motiva, cca 90kn po fotki.

Ima tu još putnih troškova i sl. ali ugrubo to je to.


Dosta fotografa će reči kako je to jeftino i slažem se no u sredini u kojoj radim je vrlo vrlo teško naplatiti više, borim se i sa ovim visinama cijena. Uglavnom, luda kuća
__________________
Čovjek uči dok je živ.....
del23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 18:41   #16
Quote:
del23 kaže: Pogledaj post
Cijene i određivanje istih je dosta nezgodna stvar, s jedne strane imaš ekipu koja se uvukla u neke krugove i često naplaćauju bolesne iznose za više ili manje kvalitetno odrađene poslove, a s druge strane imaš hrpu amatera koji će odraditi posao za 100kn jer eto aparat su si tako i tako kupili...

Naravno istina je negdje između. Evo kako ja cijenim uglavnom. Eventi cca 500 - 1000kn ovisi o klijentima i zahtjevima. Vjenčanja 1500 - 3500 također ovisi o samom dogovoru. Fotkanje za portale, portretno, 200kn cca 3h posla obrada i shooting. Narudžba specifičnih motiva, cca 90kn po fotki.

Ima tu još putnih troškova i sl. ali ugrubo to je to.


Dosta fotografa će reči kako je to jeftino i slažem se no u sredini u kojoj radim je vrlo vrlo teško naplatiti više, borim se i sa ovim visinama cijena. Uglavnom, luda kuća
Onda bolje nemoj raditi, nego što radiš za te novce. Sam sebi uništavaš posao ( svjesno ili nesvjesno ).
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 20:56   #17
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Onda bolje nemoj raditi, nego što radiš za te novce. Sam sebi uništavaš posao ( svjesno ili nesvjesno ).
E baš sam to čekao Nažalost financijska snaga na području u kojem primarno radim je mala. Kada se samo sjetim koliko sam poslova izgubio jer sam "preskup".

Antone, svi se bore, nekome je krenulo bolje nekome lošije. Osobno se u načelu ne žalim ni na ove cijene iako bi trebalo ići gore za recimo 30ak %, opet se vraćam, i sa ovim cijenama se gro poslova "izgubi".

Naravno, možemo mi teorizirati do besvjesti, znaš ono, ako ne poštuje tvoj posao bolje da ga nisi ni imao za klijenta... bla bla bla, e jebiga, možda je tako ali kada ti se desi da tražiš za nešto 3,5k kuna, a posao dobije fotograf koji istu stvar cijeni 2,5k kuna i to, recimo, tri puta, miki moj ti si ladio jaja, a kolega je uzeo 7,5k kuna u međuvremenu.

Ne, nisam sklon previše pregovarati, kažem cijenu i načelno se je držim ali ovo su realni "problemi". I da, sada tu ne pričamo o kvaliteti koja je priča za sebe, nego o cijenama.

A sada jesu li realne cijene? Pročitaj moju prvu rečenicu prvog posta, mislim da sam tu sve rekao.
__________________
Čovjek uči dok je živ.....
del23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 21:50   #18
Quote:
del23 kaže: Pogledaj post
E baš sam to čekao Nažalost financijska snaga na području u kojem primarno radim je mala. Kada se samo sjetim koliko sam poslova izgubio jer sam "preskup".
U potpunosti te razumijem, jer se i sam nalazim u takvom području.

Quote:
Antone, svi se bore, nekome je krenulo bolje nekome lošije. Osobno se u načelu ne žalim ni na ove cijene iako bi trebalo ići gore za recimo 30ak %, opet se vraćam, i sa ovim cijenama se gro poslova "izgubi".
Meni je to na neki način oslobođenje. Tim bolje. Nije sve u novcima. Na svu sreću, ovo mi nije primarni izvor prihoda.

Quote:
Naravno, možemo mi teorizirati do besvjesti, znaš ono, ako ne poštuje tvoj posao bolje da ga nisi ni imao za klijenta... bla bla bla, e jebiga, možda je tako ali kada ti se desi da tražiš za nešto 3,5k kuna, a posao dobije fotograf koji istu stvar cijeni 2,5k kuna i to, recimo, tri puta, miki moj ti si ladio jaja, a kolega je uzeo 7,5k kuna u međuvremenu.
Da, i? Vjerojatno je proizveo tri smeća. Ja to neću. Dakako, apsolutno nemam ništa protiv onoga tko hoće, no ja na taj način više ne funkcioniram.

Quote:
Ne, nisam sklon previše pregovarati, kažem cijenu i načelno se je držim ali ovo su realni "problemi". I da, sada tu ne pričamo o kvaliteti koja je priča za sebe, nego o cijenama.

A sada jesu li realne cijene? Pročitaj moju prvu rečenicu prvog posta, mislim da sam tu sve rekao.
Cijene su kod nas sramotne. Čisto ovako da nabacim podatak, pošto sam na hrpi stranih foruma, grupa i kanala, minimalna cijena fotkanja ( pazi, samo fotkanja vjenčanja ) u nekim dijelovima SAD-a je 2500 dolara. Pazi, to je samo fotkanje u obliku fotosešna i obreda i tu priča staje. Za 1000 dolara rade klinci koji se uče zanatu.

Da, jasno da su bogatiji od nas, ali nisu 10 puta bogatiji od nas.

Irska, video, minimalno cca 1000 eura ako hoćete snimku obreda i možda neki kratki spot, dakle bez svatova.

I tako dalje.

U biti, ne da mi se raspravljati o ovome. Samo sam rekao svoje mišljenje.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 23:12   #19
Forumi jesu za raspravljanje, zar ne?

Ali upravo je to problem, Irska, USA, Njemačka.... Da jesu, bogatiji su i plaćaju više. Amen. A sa tim cijenama kod nas radije se nemoj ni truditi dobivati poslove ili ćeš biti u onoj maloj skupini ljudi koja se je probila ili "probila". Ostali rade šareno, a znaš to i sam.

BTW ona priča o minimalnoj cijeni fotkanja vjenčanja od 2.5k usd je potekla ako se ne varam od jedne poznatije fotografkinje i u stvarnom svijetu to uopće nije istina. Oni imaju dosta raširene fotografe, profesionalce, koji su nešto kao obiteljski fotografi i cijena vjenčanja kreće od 1k usd na dalje, ponavljam, nisu u pitanju rođina djeca nego fotografi koji rade i žive od toga.
__________________
Čovjek uči dok je živ.....
del23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 00:43   #20
Quote:
del23 kaže: Pogledaj post
Forumi jesu za raspravljanje, zar ne?
Jesu, naravno, ali u startu se slažemo da se ne slažemo.

Quote:
Ali upravo je to problem, Irska, USA, Njemačka.... Da jesu, bogatiji su i plaćaju više. Amen. A sa tim cijenama kod nas radije se nemoj ni truditi dobivati poslove ili ćeš biti u onoj maloj skupini ljudi koja se je probila ili "probila". Ostali rade šareno, a znaš to i sam.
Ne, nisi me shvatio. Nisam rekao da kod nas moraju biti cijene kao i vani, ali ne može biti razlika 10 puta, razumiješ? Nije tolika razlika u plaćama. Što je najtužnije, mi još uza sve to, skuplje plaćamo opremu.

Quote:
BTW ona priča o minimalnoj cijeni fotkanja vjenčanja od 2.5k usd je potekla ako se ne varam od jedne poznatije fotografkinje i u stvarnom svijetu to uopće nije istina. Oni imaju dosta raširene fotografe, profesionalce, koji su nešto kao obiteljski fotografi i cijena vjenčanja kreće od 1k usd na dalje, ponavljam, nisu u pitanju rođina djeca nego fotografi koji rade i žive od toga.
Nemam pojma o čemu pričaš. Napisao sam ti da pratim grupe i forume koji se time bave i otamo vučem cijenu. 1000 dolara naplaćuju klinci i studenti koji tek ulaze u posao. I isto je samo fotkanje obreda i neki kratki spot, ništa više od toga.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:22.