Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Pogledaj rezultate ankete: Pet najboljih pjesama Magazina moglo bi biti:
Kokolo 5 20.00%
Ivana 1 4.00%
Tamara 4 16.00%
Piši mi 10 40.00%
Sve bi seke ljubile mornare 3 12.00%
Put putujem 14 56.00%
Idi 5 20.00%
Tri sam ti zime šaptala ime 8 32.00%
Ti si želja mog života 10 40.00%
Kako sam te voljela 3 12.00%
Suze krijem, one padaju 2 8.00%
Besane noći 0 0%
Ljube se dobri, loši, zli 6 24.00%
Rano, ranije 4 16.00%
Starimo dušo (Da mi te zaljubiti u mene) 2 8.00%
Simpatija 4 16.00%
Nostalgija 5 20.00%
Zlato jubavi 1 4.00%
Suze biserne 5 20.00%
Minut srca tvog 6 24.00%
Ginem 6 24.00%
Opijum 5 20.00%
Gutljaj vina 3 12.00%
Na svijetu sve 1 4.00%
Idi i ne budi ljude 1 4.00%
Ako poludim 3 12.00%
Kasno je 1 4.00%
Nemam snage da se pomirim 1 4.00%
Ko me zove 3 12.00%
S druge strane Mjeseca 1 4.00%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 25. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2017., 15:47   #961
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Ja to nisam ni rekao...



Evo ga, dile je razumio kako spada.
Kako nisi kad si napisao:

Quote:
Magi-ne tečne klavijature
To je kao da si napisao: Mladen - ne tečna gitara.



Zadnji album koji sam kupio je bio Samo par godina za nas i učinilo mi se da su tekstovi napisani nabrzaka tek toliko da ih bude uz glazbu (osim naslovne pjesme). Krug mi je, primjerice, kriminal od teksta.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 00:58   #962
Quote:
Mr Mojo 995 kaže: Pogledaj post
Interpretacija je osobna stvar, a naravno da ce obozavatelji benda uvijek biti na njegovoj strani.

Tesko je govoriti o kompletnom opusu, no upravo ta sirovost i teska emocija se lako moze shvatiti kao teška patetika i kič - snazne slike: oci boje mesa, pretenciozne metafore u pjesmi zid itd, itd...

Ja EKV vidim kao alternativu koja je pitka na prvu loptu, a to potvrduje i masa klinaca koji se nazivaju pasioniranim obozavateljima benda.

Nikako ne zelim osporiti ranije postove fassgodarda, njihova muzika svakako zraci i neosporivo stvara kompletni dozivljaj.
EKV/The Doors/Nirvana je trijumvirat bendova koji tinejdžeri vole, a za čije razumijevanje treba proći dosta toga u životu.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 01:01   #963
Quote:
suburbian kaže: Pogledaj post
Patetika i kič su sve samo ne odlika benda EKV, to čak ni pretenciozni rock kritičar Dragaš ne bi mogao da prigovori. Ne znam da li namerno praviš lapsus calimi vezano za ime jedne od najboljih pesama EKV-a ili samo oponašaš Bandića (prilikom gledanja Anđelininog bezveznog filma), ipak značaj benda kao kolektiva, Milana kao sjajnog tekstopisca i veoma dobrog gitariste, uz prepoznatljiv vokal iz koga izbija emocija praćena egzistencijalističkim krikom, Magina kreativnost u svakom pogledu posebno njeno klasično muzičko obrazovanje koje oplemenjuje jedan rock sastav pored fizičke lepote koju je posedovala, Bojanova atipična bas linija koja nosi melodiju a ne običnu ritam pratnju, do ponajboljih bubnjara ex Yu scene koji su prošli kroz bend poput Vda, Žike i Firčija daje malo objektivniju vizuru od puke nekritičnosti njenih fanova koji ne moraju biti nužno samo klinci.
Tekstovi su, međutim, nešto u čemu nema ni trunke banalnosti, još manje ima pretencioznosti u pesmi Zid. Imao je Sartr zbirku pripovedaka pod imenom Zid, meni se čini da je inspiracija za njegovu istoimenu pesmu bila upravo ta knjiga, odnosno priča pod istoimenim nazivom samo smeštena u doba Španskog građanskog rata. Nekad i koncizne i snažne metafore deluju pretenciozno.

U ranijem postu sam pomenuo da mi nedostaju Olovne godine na popisu, skoro podjednako kao i Geto

Kakva deskriptivna bravura koja vas baca u težak amok.

Edit: užasno mali broj ljudi do ovog trenutka, poražavajuća činjenica koja govori za sebe.
Dragaš je počeo bacati u stranu u zadnje vrijeme. Stvarno ne znam što bi onakav osvrt na OK Computer trebao značiti.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 01:05   #964
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Kako nisi kad si napisao:

To je kao da si napisao: Mladen - ne tečna gitara.


.
On je odvojio nastavak za posvojni pridjev. Fora je kad to stave na grob, tipa "vječno počivalište Horvat-ovih".
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 01:47   #965
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
EKV/The Doors/Nirvana je trijumvirat bendova koji tinejdžeri vole, a za čije razumijevanje treba proći dosta toga u životu.
Zanimljiva teza. Nedostaje životnog iskustva slušanja Šemse Suljaković i Mitra Mirića kako bi pojmili svu vedrinu tekstova Mladenovića, Morrisona i Cobaina.


Nego kad sam se već uhvatio teksta pesme Zajedno, zaboravio sam da pored Ljube Đukića pomenem mnogo bitnije ljude za Milana. Pečar, Suba i Firči su nesumnjivo značajni za bend EKV, još značajniji za samog Milana koji im je i posvetio pesmu navodeći njihova imena, kako sam već napisao, na početku pomalo skrajnute pesme. Suba (Rex Ilusivii) je Brian Eno sa ovih prostora. Sarađivao je sa EKV-om na albumu Par godina za nas, takođe i na Milanovom poslednjem projektu Angel's Breath. Nažalost, preminuo je prilikom požara u njegovom studiju u Brazilu, nastojeći da spase svoj snimljeni materijal. U Brazilu je stekao velika priznanja radeći i na filmskoj muzici.



@judolino

Nisam ni ja preterano oduševljen tim albumom. Milan je čak imao dosta rezervi prema naslovnoj pesmi i nije bio siguran da li da je uopšte stavi na album. Ta pesma je u izboru nekadašnjeg Radija B92 proglašena najboljom pesmom koja je nastala u bivšoj Jugi. Mislim da je prevladavao slobodarski duh slušaoca (većina pacifisti) tog nekada slavnog radija prilikom izbora upravo pomenute pesme za najbolju. Nema više par godina za nas, sve smo ih proćerdali, pa i od tog kritičarski nastrojenog medija nastao je formatirani (lobotomizirani) grčki radio Play.

Srce i Krug su pesme za raju, potpuno odudaraju od diskursa turobnoih tekstova EKV-a, moguće nastali i to nesvesno kao vrsta protivteže.

Pored naslovne album su izdigle Margitine pesme Sinhro i moja omiljena sa albuma - Nisam mislio na to
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 07:42   #966
Predinova pjesma o Margiti...



"Neke proljetne noći slučajno sam na TV uhvatio kraj filma o bendu Ekatarina Velika, s kojim smo se upoznali, susretali i družili na koncertnim binama cijele bivše države.

Margitu Stefanović, crnu princezu Yu Novoga vala, bolje sam upoznao na Koncertu za ljudska prava, u beogradskom SKC decembra 1988 godine, na kojem smo imali, čekajući na tonske probe, puno vremena za razgovor.

Naši bendovi, Lačni Franz i EKV, bili su na neki dublji način vrlo slični, mada u glazbenom izrazu ponekad čak diametralno suprotni. Dojmila me je snaga Margitinih stavova, mirnoća govora i nježnost njenih pokreta.

Očigledno me je tragična sudbina mojih glazbenih kolega do te mijere potresla, da sam te noći pod dojmom filma, sanjao, da sam sreo Margitu, ali da me ona nije prepoznala zbog moje kose boje srebra.

Slijedećeg jutra napisao sam pjesmu i u maju snimio je u zagrebaćkom studiu Davis, Studijski bend u postavi Branimir Gazdik bubanj, Henry Radanović bass, Ivan Pešut gitara, Marijan Jakić klaviature i Bruno Urlić violina i udaraljke, pod producentskim vodstvom Jakića i Urlića napravio je nježnu podlogu za moj glas, kojeg su romantično zagrlili prateći vokali Darje Hodnik Marinković."

Zoran Predin
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 08:01   #967
@suburbian
odličan suba, gle stavljala sam ga na nevjerojatno nov np
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 09:26   #968
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Zadnji album koji sam kupio je bio Samo par godina za nas i učinilo mi se da su tekstovi napisani nabrzaka tek toliko da ih bude uz glazbu (osim naslovne pjesme). Krug mi je, primjerice, kriminal od teksta.
Volim kada Milan pusti glas iz grlaaaaa,
kada viče i vrišti
i onda kada ne viče,
a viče i buni se.

U Krugu ne viče.
Ne smeta mi tekst,
Krug mi je kompletno, onako tralala.
Ne čujem ni da ga je razbio ni da njega vjetar razbija, čujem tralala
Aha, aha, mmm, aha

i onaj suvišni doprinos pratećih glasova.
Lettore is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 14:33   #969
Quote:
suburbian kaže: Pogledaj post
Patetika i kič su sve samo ne odlika benda EKV, to čak ni pretenciozni rock kritičar Dragaš ne bi mogao da prigovori. Ne znam da li namerno praviš lapsus calimi vezano za ime jedne od najboljih pesama EKV-a ili samo oponašaš Bandića (prilikom gledanja Anđelininog bezveznog filma), ipak značaj benda kao kolektiva, Milana kao sjajnog tekstopisca i veoma dobrog gitariste, uz prepoznatljiv vokal iz koga izbija emocija praćena egzistencijalističkim krikom, Magina kreativnost u svakom pogledu posebno njeno klasično muzičko obrazovanje koje oplemenjuje jedan rock sastav pored fizičke lepote koju je posedovala, Bojanova atipična bas linija koja nosi melodiju a ne običnu ritam pratnju, do ponajboljih bubnjara ex Yu scene koji su prošli kroz bend poput Vda, Žike i Firčija daje malo objektivniju vizuru od puke nekritičnosti njenih fanova koji ne moraju biti nužno samo klinci.
Tekstovi su, međutim, nešto u čemu nema ni trunke banalnosti, još manje ima pretencioznosti u pesmi Zid. Imao je Sartr zbirku pripovedaka pod imenom Zid, meni se čini da je inspiracija za njegovu istoimenu pesmu bila upravo ta knjiga, odnosno priča pod istoimenim nazivom samo smeštena u doba Španskog građanskog rata. Nekad i koncizne i snažne metafore deluju pretenciozno.

U ranijem postu sam pomenuo da mi nedostaju Olovne godine na popisu, skoro podjednako kao i Geto

Kakva deskriptivna bravura koja vas baca u težak amok.

Edit: užasno mali broj ljudi do ovog trenutka, poražavajuća činjenica koja govori za sebe.
Ispravio sam se u postu ispod tako da nema potreba za usporedbom s Bandićem.

A prije sam također naglasio kako je interpretacija osobna stvar, a cini mi se da je u mojim postovima istaknuta i velicina EKV-a.

Ne vidim čemu čuđenje na moj post, kao da svi ne znaju da su kritike o bendu poprilicno podijeljene. Tesko je osvrnuti se na mozebitne lose strane benda kad postoji netko tko u Milanovom glasu cuje egzistencijalisticki krik...

Zadnje uređivanje Mr Mojo 995 : 13.08.2017. at 15:23.
Mr Mojo 995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 19:49   #970
Zapravo, vjerojatno je rijec o posudivanju diskursa iz nekih viših formi (klasičnog pjesništva i književnosti). Navedeno svakako nije cesta pojava u pop muzici, a reciklaža i ponavljanje u umjetnosti nikad nije poželjna stvar. No opet cu ponoviti, na nama je da donesemo konačni sud :-)

Da li se netko susretao s novim ekv lp i cd-ima?
Mr Mojo 995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 22:54   #971
teško. Ekatarine nema već 23 godine.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 23:03   #972
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
teško. Ekatarine nema već 23 godine.
Mislim na reizdanja iz 2016. cini mi se
Mr Mojo 995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 00:00   #973
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
Dragaš je počeo bacati u stranu u zadnje vrijeme. Stvarno ne znam što bi onakav osvrt na OK Computer trebao značiti.
Moguće, samo je napisao tekst u Jutarnjem listu, povodom 40 godina od prvog albuma Ramonesa, tako da sam se prosto istopio.
Pogodi i on nekada suštinu.

Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
@suburbian
odličan suba, gle stavljala sam ga na nevjerojatno nov np
Sjajno, preslušavao sam ga danas tokom gledanja utakmice Zvezde i moraću da češće ponavljam s obzirom na dobar rezultat.
Uvek se obradujem kad vidim da Suba kod naših ljudi nije zaboravljen u potpunosti, da ne govorim o njegovom boljem statusu u Brazilu što i nije neko iznenađenje pošto je tamo duže radio.
Konstatujući Janjatovićevu EX YU ROCK Enciklopediju, Milan i Suba su sarađivali još od 1985 godine, tako da se deo materijala pojavio na Subinom albumu "Disillusioned" i to 1987 godine, kada je nastupao pod pseudonimom Rex Ilusivii. Sa Milanom, gitaristom Vejvodom bili su deo neformalne grupe Dah anđela, stoga ne iznenađuje naziv poslednjeg njihovog zajedničkog projekta (svakako Milanov poslednji) Angel's Breath kada su njih dvojica potpomognuta brazilskim muzičarima napravili, kako je Milan govorio, "psihodelični samba rock sa balkanskim uticajima".
Koristili su delom i pomenuti neobjavljeni materijal iz 1985 godine.

Ima i snimak njihove saradnje tokom osamdesetih
Milan i Suba

Ideja Diletu da u neko dogledno vreme upoznamo Mitra Subotića.

Quote:
Mr Mojo 995 kaže: Pogledaj post
Ispravio sam se u postu ispod tako da nema potreba za usporedbom s Bandićem.
Nisam ništa loše mislio, Bandić je napravio nenameran lapsus. A i šta bi ti falilo da budeš glavni u Zagrebu.

Quote:
A prije sam također naglasio kako je interpretacija osobna stvar, a cini mi se da je u mojim postovima istaknuta i velicina EKV-a.

Ne vidim čemu čuđenje na moj post, kao da svi ne znaju da su kritike o bendu poprilicno podijeljene. Tesko je osvrnuti se na mozebitne lose strane benda kad postoji netko tko u Milanovom glasu cuje egzistencijalisticki krik...
Čini mi se da je mala kontradiktornost u tvom legitimnom stavu o bendu EKV i Milanu. S jedne strane tvrdiš da je najslabija karika benda Milan, posebno njegovi tekstovi koji su banalni i pretenciozni, a da bend uzdižu Magi i Bojan. S druge strane iznosiš ideju da je možda reč o najvećem bendu sa ex yu scene. Mogu samo zamisliti kakvo mišljenje tek imaš o ostalim bendovima sa te scene.

Mladenović je alfa i omega grupe EKV, ne sporeći pri tome uticaj Magi, Bojana, Vda, Firčija i Žike. Niko nikada na jugoslovenskoj sceni nije unosio takvu emociju u pesmama, to mu ne spore ni velikani poput Dade Topića, Predina, Rundeka i ostalih bitnih muzičara sa ovih prostora.
Krajem osamdesetih i posebno tokom poslednjih godina on unosi svu svoju energiju u interpretacijama pesama, koji su zapravo mali konceptualni prikazi surove realnosti (ima tvrdnji da je rak pankreasa posledica njegovog emotivnog stradanja zbog dešavanja na ovim prostorima), korespondirajući sa vremenom otprilike kao što je to svojevremeno Dylan radio u Americi, naravno bez približnog vokala iz objektivnih razloga. Ne upoređujem pak ni Milanove tekstove sa genijalnim Dylanom, ali da je možda i jedini bio blizak tom standardu na našim prostorima...o, da.

Verovatno, uzimajući broj tvog nicka, nisi u tim godinama da bi do kraja shvatio kontekst vremena i njegovu borbu sa vetrenjačama tih ratnih godina. Njegov glas je zaista ma koliko delovalo frezerski i pretenciozno bio pravi egzistencijalistički krik, kao da je tom vikom želeo da probudi savest većine ljudi koji su hibernirali, praveći se da se ništa ne dešava u neposrednoj okolini.

Najbolji primer je pesma sa istoimenog albuma Dum Dum, pažljivo pogledaj svaku sekvencu i njegovu interpretaciju.

Dum dum

To ti je Srbija 1991 godine, ne postoji bolji umetnički trag koji bi to bolje opisao, nisu to ni Dragojevićevi filmovi "Lepa sela...", "Rane" niti Paskaljevićev "Bure baruta". To ti je Milanova pesma i genijalni spot pesme Dum dum, poredio bih ga sa najboljim spotom ikada snimljenim od grupe REM, pretpostavljam da se zna na koju pesmu mislim.

Još nešto, EKV nije sveta krava da se ne bi mogla kritikovati, međutim, kad kažeš da je Milan najslabija karika, hmm, trebalo bi onda da mnogo podrobnije obrazložiš svoj stav.


Da ne mračim previše, glavni mi je utisak povratak dveju forumašica koje jako cenim na Diletovoj temi. Samo da se ne uplaše i nestanu opet, to bi me baš smorilo.
Kakva su to bila vremena na Panglossovoj i Diletovoj temi, voleo bih da se vrati većina ljudi poput Susannah, Meche, pomenutog Panglossa, Ljudve etc.
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 00:12   #974
neka netko ispravi e u a , suburbian što je amok?

https://www.forum.hr/newreply.php?do=...e=1&p=65024833
EKV- Geto
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 00:54   #975
Quote:
arenx kaže: Pogledaj post
neka netko ispravi e u a , suburbian što je amok?

https://www.forum.hr/newreply.php?do=...e=1&p=65024833
EKV- Geto
Sad si me naterala da čitam svoj kilometarski post.

Amok ima svoje medicinsko značenje, koje iskreno ne bih definisao da me ne bi izbacili sa foruma.
Koristi se u prenesenom značenju za stanje teške rastrojenosti, barem sam ga ja tako shvatio čitajući kolumne omiljenog kolumniste Basare u "Danasu" koji često upotrebljava taj termin. Drugim rečima, bedak.
Ako ima neko bolju definiciju, slobodno neka je iznese.

Kolegenice, gde je Geto?
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 01:07   #976
u sarajevu
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 01:18   #977
Quote:
arenx kaže: Pogledaj post
u sarajevu
Što bi reko Ashton Kutcher. "you 've been punked!".

Ovo je bio napad na instituciju EKV...težak amok.
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 01:44   #978
ja sam zamenila dan za noć pa ću sutra biti u amoku
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 04:04   #979
@suburbian
super si mi i volim te čitati. baš to, najveća poveznica s ljudima tog vremena u srbiji nije mi bio nikakav dragojević, baš ne.
a s milanom mladenovićem sam se i onda mogla povezati, a mogu i danas.

i je, suba je mrak!
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 13:55   #980
@suburbian

Sve stoji, i prije sam također naveo da je u mom doživljaju benda izostao društveno povijesni kontekst. Gledajuci kroz tu prizmu svakako ima vise smisla.

Opet kazem, sto se tekstova tice, visoka lirika i eksplicitno iznosenje emocija nisu karakteristika pop muzike, patetika ili visoki domet - na slušatelju je da prosudi. Bend kao sinergija je svakako nudi nešto više.

No ipak, Šarlo mi je draži projekt (možda bude i tjedan s njima ako vec i nije bio ), ali neke stvari valjda dođu s godinama.
Mr Mojo 995 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.