Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2017., 09:31   #621
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ima li u nas kakav portal ili nešto gdje bi bili sakupljeni nekakvi članci ili savjeti za niskoenergetsku gradnju?
Pratim dosta portala, ali nisam naletio na nikakav specijaliziran.
Nešto tipa GreenBuildingAdvisor, samo naš?

Pitam zato što svi na koje sma naletio, kao npr webgradnja, su zapravo marketing. Tamo se samo i jedino porotherm spominje.

tu su prikazali kako grade pasivnu kuću:
https://www.pravimajstor.com/stranic...e-pasivne-kuce

a na tim stranicama ima još članaka o pasivnoj ili niskoenergetskoj gradnji
ljansi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 17:18   #622
To sam već prelistao, ali hvala svejedno.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 06:50   #623
Ipak sam to ponovno prelistao i čudnih stvari ima..

Npr tvrde da su stavljali suhe montažne deke da prekinu toplinski most. Koji toplinski most? Izolirani su im temelji i sve izvana sa 30cm grafita, gdje bi deka istovarala tu toplinu, preko kojeg mosta?

Također, na temelje stavljali EPS, što ne upija on vodu pa se u uvijete di ima vlage uvijek stavlja XPS?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 14:19   #624
PopUp House - pasivne kuće

Pozdrav svima! Nedavno sam naišla na PopUp kuće na internetu! slažu se po principu lego blokova i izgleda i zvuči super!
evo link http://www.jutarnji.hr/domidizajn/in...-kuca/3479144/
http://www.popup-house.com/en/
kakvo je vaše mišljenje?
dali netko zna dali je moguće takvo nešto graditi u HR?
u članku od jutarnjeg spominje se 700-900 eura po kvadratu(bez završne obrade) a u članku s jedne srpske stranice(ne mogu sad naći) bilo je riječi o 200eura! zašto tako drastične razlike?
dali se to onda tretira kao klasicne ciglene kuce pred zakonom?(u vezi dozvola)
šminkerica91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 19:52   #625
pod popup bi prije prošlo ovako nešto:
https://www.youtube.com/watch?v=o8tD-tBzSQo
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 22:42   #626
kakva dozvola, samo zidaj

u šumi gdje grade nema glodavaca, a mislim da je i zapaliti peć posebno iskustvo
__________________
IGNORE LISTA: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, CelMar, miki1988, SusFerox
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 14:05   #627
Pasivna kuća Sketchup

Pasivna kuća od 170m2


Katnica sa:

4 sobe
Velika i mala kupaonica
Dnevni boravak
Blagavaonica
Kuhinja



Ovdje je Sketchup projekt pasivne kuće - 106MB


Ako se služite Sketchupom pogledajte, bacite par prijedloga...
1vbnetfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 15:53   #628
kao prvo, nacrt je vrhunski, koliko je tek trebalo sati da se to napravi?

drugo, koja je cijena i namjena kuće? Vidim takve grade ili tajkuni ili povratnici iz De pa onda njih dvoje živi u 200m2 čime se gubi smisao pasivne kuće koja troši kao i neožbukana prizemnica od 60m2.

dodao bih definitivno nekakav skladišni prostor i špajzu. Otvore povećao, iako većina Hrvata živi u mraku. Terasu natkrio barem 2m mislim da to ne utječe toliko na zimsko sunce. Strehe povećao da se ne zalijeva fasada. Kosi krov umjeto ravnog ili na 2vode je puno ljepše. Prikljuci na struju, vodu, kanalizaciju?
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 11:26   #629
Pozdrav,

pogledao sam model u SketchUp-u i sviđa mi se raspored i dimenzije prostorija. Tlocrt je dobro razrađen i promišljen i dobio si jedan stvarno ugodan i komotan prostor za život.

Ja bih u master bedroom na katu (24,5m2) ubacio walk-in closet umjesto standardnog ormara. Kupaonice mi se čine malo prevelike (svaka po 13+ m2), odnosno ja bih ih obje podjelio na dvije prostorije. U prizemlju bih odvojio strojarnicu od cca 8m2 (spremnik PTV, toplinska pumpa, vešeraj) od 'male' kupaone od cca 5m2. Na katu bih ostavio više nego komotnu kupaonicu od cca 8m2, a od preostalih 5m2 bih napravio spremište.

Baci oko na stranicu houseplanshelper.com - meni je puno pomogla oko organizacije prostorija i još više oko rasporeda elemenata unutar pojedinih prostorija.
ivan2304 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 10:45   #630
Quote:
ivan2304 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

pogledao sam model u SketchUp-u i sviđa mi se raspored i dimenzije prostorija. Tlocrt je dobro razrađen i promišljen i dobio si jedan stvarno ugodan i komotan prostor za život.

Ja bih u master bedroom na katu (24,5m2) ubacio walk-in closet umjesto standardnog ormara. Kupaonice mi se čine malo prevelike (svaka po 13+ m2), odnosno ja bih ih obje podjelio na dvije prostorije. U prizemlju bih odvojio strojarnicu od cca 8m2 (spremnik PTV, toplinska pumpa, vešeraj) od 'male' kupaone od cca 5m2. Na katu bih ostavio više nego komotnu kupaonicu od cca 8m2, a od preostalih 5m2 bih napravio spremište.

Baci oko na stranicu houseplanshelper.com - meni je puno pomogla oko organizacije prostorija i još više oko rasporeda elemenata unutar pojedinih prostorija.
Tesko je nekome dati sugestije jer stvako ima svoj stil.

1. Glavno procelje mi je preprazno malo i jedan mali prozorcic sa odvodnom cijevi, mozes pomaknuti odvodnu cijev na bok kuce?
2. Glavni ulaz bi napravio dmoninantniji, ovako se cini dosta usko kada si stavio dva bocna zida, razmisli o dva stupa da se prostor otvori da nemas dojam da ulazis u nesto usko.
3. Ovdje sam negdje procitao da treba paziti da prozori ne budu kao puskarnice. To se dogodoi kada su malih dimenzija i kada imas debelu fasadu. Oni budu recimo to tako jako puno unutra. Ti si ih napravio na procelju zgrade u modelu,ali zapravo ce oni biti bar 15 ili 20 cm unutra. Nakon te sugestije ovdje,ja sam sve svoje prozore prosirio, imao sam slicne uske prozore, ali vise tipa visoki uski, kod tebe je obrnuta situacija. Preporucam ti dodati jedan block u google sketchup pod imenom fasada tako da dobijes dojam dubine prozora. Ako treba pomoc javi na p.m. ali vidim da baratas sa GS.
4.Dvije istake iznad dnevnog i spavacih soba su mi nekako prejednostavne, ne znam, kao da nisu dio te zgrade.
5. vidim ubacio si i cijevi od DT ispod kuce

Unutarnji raspored necu komentirati tu svatko ima svoje ideje i zelje.

Raspored dnevni i kuhinja ti je identican kao kod mene, kao c/p
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2018., 23:24   #631
Pozdrav ekipa,

molio bih vas za misljenje o izvodacima i tehnici pasivnih/niskoenergetskih kuca u hr, tj. kakva su vam iskustva, koga odabrati? Vidim da se online cesto spominju Troha dil i Domus plus npr. Eto ukratko, zanima me sto vise informacija iz prve ruke.
Hvala
.shorty. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2018., 07:57   #632
izvodaca bas pasivnih kuca u hr nema, to sto neki zovu pasivne kuce to nek objese macku o rep.
Sto se tice niskoenergetskih to je druga stvar. Ako te bas zanima niskoenergetska, a spominjes domus, onda odi na temu montazne kuce pa mozes vidjeti moja iskustva i tijek gradnje, kuca je A+ energetski razred.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2018., 08:44   #633
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
izvodaca bas pasivnih kuca u hr nema, to sto neki zovu pasivne kuce to nek objese macku o rep.
Sto se tice niskoenergetskih to je druga stvar. Ako te bas zanima niskoenergetska, a spominjes domus, onda odi na temu montazne kuce pa mozes vidjeti moja iskustva i tijek gradnje, kuca je A+ energetski razred.
Hvala ti, ok to mislim - moze i niskoenergetska, uglavnom da je A+ razred, mislim da je to kriterij. Pogledat cu temu, svakako su dobrodosla i druga iskustva sa izvodacima...
.shorty. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2018., 14:54   #634
Quote:
.shorty. kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

molio bih vas za misljenje o izvodacima i tehnici pasivnih/niskoenergetskih kuca u hr, tj. kakva su vam iskustva, koga odabrati? Vidim da se online cesto spominju Troha dil i Domus plus npr. Eto ukratko, zanima me sto vise informacija iz prve ruke.
Hvala
tebi treba prvo projektant koji će isprojektirati pasivnu kuću a za izvođača je lako. saka iole ozbiljnija firma može napraviti pasivnu kuću ako ima dobar projekt. nije to svemirski brod
frki16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2019., 15:00   #635
Quote:
more kaže: Pogledaj post
na koji način gradili vi morate osigurat minimalno 10 lit zraka u sekundi po osobi.Sistem ako će biti prisilni sa rekupetatorom i sl obavezno po zakonu mora imati ugrađen protubakteriski sistemi koji se mora aktivirat svakih 14 dana.Pravi HVAC sustav u Hrvatskoj se može solidno projektirat ali ugradnj nema sposobne tvrtke s 20 godina iskustva i izgrađenih barem 500 jedinica.
nema dijelova i dučana kao što je ovaj http://www.hvac-online.biz/ i slični drugi.

U japanu ima izgrađen pasivni staklenik s jednostavnim sistemom i basoslovnom cijenom princip je sljedeći
Sjeverni zid je dupli sa šuplinom od 200 cm ispunjenom vodom vanjska stijenka izolirana kamenom vunom 50 cm
Vanjske staklene površine su izo trostuko staklo s tim da je zadnja komora 20 cm debela koja se kada pada noč pod tlakom puni vermikulitom i ujedno se automatski cijeli objekat pokriva prekrivačem punjenim polyesterom a iznutra aluminiskim tkanjem slično svensonu ali japanski proizvod.
Pod je dubine 2 m
Prvi sloj Polyisocyanurate debljine 20 cm + folije
Glina+kamenje+plodno tlo površinski 30 cm i zasičeno vodom uglavnom objekat održava razliku temperature od 50 stupnjeva (poslije akumulacije topline u vodu i tlo) 14 dana bez dodatnog grijanja(zaboravija sam podatke iz studije 100% točne)Inaće ako izađe sunce svakih 7 dana ne treba dodatno grijati.Od robota i automatike ugrađene neču ni prićat tisuće mikro releja,kontrolora,elektroventila.

Pouka svega je za niskoenergetsku ili pasivnu kuču su tri osnovne stvari

Masa objekta
(najbolje je zidove izgradit od šamota,pune cigle,beton,betonskog bloka pa tek ciglenom opekom a na kraju bi liste trebao doči porotherm i tako dalje)
Izolacija
(što deblje to bolje materijali su drvo, Polyisocyanurate, polyretan, stiropor, kamena vuna
Smještaj objekta sa izračunom kutom sunca i uravnoteženja sunčevog zračenja sa željenim temperaturama po mjesecima
primjer kako su amerikanci pojednostavili sistem http://aes.missouri.edu/bradford/edu...greenhouse.php
i sad to primjenite na vlastite kuće s tim da morate dodati ventilaciju
jedan post iz naftalina..

zanimljivo...MASA...
frki16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2019., 15:03   #636
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
konkretno slojevi zidova ovisi i o klimatskoj zoni gdje je kuća, poanta je spustiti gubitak konstrukcije na ispod 0,15 , a ukupni godišnji gubitak kuće na 15 W/m2 netto površine
radila sam proračun jedne takve kuće, taman dođem do te magične 15 W/m2 granice i onda uključim opciju: mehaničko provjetravanje zraka sa rekuperatorom (povrat topline) ... i gubici padnu na 2 W/m2
i sad mi više ništa nije jasno
da li definicija pasivne kuće automatski znači korištenje rekuperatora i mehaničko provjetravanje ili se definicija odnosi na gubitak bez tog uređaja

uglavnom zid je: žbuka-Porotherm 25cm+ stiropor 20 m + mineralna žbuka

podovi imaju također20 cm stiropora ili 15 cm skupljih PUR ploča( firma: tetragon)
krov ima 20 cm PUR ploča na bet. krov ( tetragon)

solarno grijanje nikad nije samostalno, dogrijavanje ide sa strujom, plinom, drvima ... a može i kombinacija svega

low-E prozori su za oko 10-20% skuplji od običnih ,ti su na 0,80 gubitka, no za pasivne kuće postoje i bolji prozori koji su na samo 0,63, e njihovu cijenu ne znam, jer mi je investitor rekao: ima se para, hoću pasivnu
još jedan iz naftalina..

25cm blok+20cm stiropor + rekuperator = 2W/m2!!!
frki16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2019., 19:33   #637
Ahahahaha, vrhunska matematika
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2019., 07:14   #638
Pasivna kuća u HR je trenutno vrlo skupa. Meni je izračun ispao da takva kuća košta cca 40-80% više naspram niskoenergetske masivne gradnje. Također pasivna kuća nosi određene kompromise u dizajnu i načinu korištenja/opremanja naspram klasične gradnje.

S obzirom na trendove u solarnim panelima i toplinskim pumpama mislim da je trenutno pametnije graditi (masivnu) niskoenergetsku kuću i nakon cca 10g investirati u manju solarnu elektranu (cca 10kW) koja bi takvu kuću pretvorila u objekt nulte potrošnje energije. tj. solarni paneli skoro u potpunosti pokriju potrošnju struje takvog objekta (koji je jedini energent u kućama sa toplinskom pumpom).
core_zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2019., 07:36   #639
Ja mogu iz osobnog primjera navesti da nas je kuća došla cca. 10% skuplje jer sam išao na pasivan standard gradnje (veća/jača toplinska izolacija, ventilacija sa rekuperacijom, RAL ugradnja prozora, solarno staklo prozora, prozorski profili sa XPS umecima bez čeličnog ojačanja, bolja vrata, a brtvljenje gipsanom žbukom ionako sam mislio napraviti...). Kako smo dobili oslobođenje od komunalnog doprinosa zbog izgradnje pasivne kuće - na kraju nas je došla cca. 7% skuplje.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2019., 08:29   #640
Quote:
core_zero kaže: Pogledaj post
Pasivna kuća u HR je trenutno vrlo skupa. Meni je izračun ispao da takva kuća košta cca 40-80% više naspram niskoenergetske masivne gradnje. Također pasivna kuća nosi određene kompromise u dizajnu i načinu korištenja/opremanja naspram klasične gradnje.

S obzirom na trendove u solarnim panelima i toplinskim pumpama mislim da je trenutno pametnije graditi (masivnu) niskoenergetsku kuću i nakon cca 10g investirati u manju solarnu elektranu (cca 10kW) koja bi takvu kuću pretvorila u objekt nulte potrošnje energije. tj. solarni paneli skoro u potpunosti pokriju potrošnju struje takvog objekta (koji je jedini energent u kućama sa toplinskom pumpom).
vjerojatno nije baš toliko skuplja ali treba pokupiti principe koji se koriste u pasivnoj kući tipa solarna orjentacija i sl.

bitna stvar je zrakotijesnost i rekuperacija. zrakotijesnost se u masivnoj gradnji IMO postiže poprilično lako ako se obrati pozornost na to...
a što se tiče ovog drugog pasosa, to je identičan moj plan
zaboravio si još i električni automobil.
dakle kada HEP uvede godišnji obračun tj. prelamanje proizvedene i potrošene energije solari idu na krov i dobivam NZEB

a što se tiče pasivnih standarda amerikanci ismijavaju 30cm izolaciju ispod temeljne ploče (u smislu da je pretjerano), jedna studija provedena na nizu pasivnih kuća kroz nekoliko godina pokazala je da troše samo 30% energije koja je bila proračunata. dakle poprilično predimenzionirano
frki16 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.