Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2017., 08:17   #141
Prepisujem kompletni nalaza radiologa:

Na snimkama vratne kraljež. održana je fiziološka lordota.
Trupovi kralješaka su uredne visine i mineralizacije.
I.v. prostori su održani.

Na snimkama TH kraljež. trupovi kralješaka su uredne visine i mineralizacije.
U segmentima proksimalne polovine vidljivi su prediskalni kalcifikati i manji rubni osteofiti u smislu spondiloze te znakovi hondroze u proksimalnoj trećini.

Na snimkama LS kraljež. trupovi kralješaka su uredne visine i mineralizacije.
I.v. prostori su održani.


Molim nekog dobrog da mi nalaz prevede na laički, meni razumljiv jezik.
Išao sam na RTG radi bolnih leđa: kifoza-skolioza.

Upućuje li nalaz na neke značajnije probleme? Može li se izliječiti to što je navedeno?

Imam 30 god. a bolove u donjem dijelu leđa cca 8 godina. Bio sam ranije na RTG-u, u početku. Rečeno mi je da nisu prevelika odstupanja i od tad sam se čuvao dizanja težih tereta i nešto malo vježbao. Nije ništa pomoglo, boli me i dalje. To je vrlo neugodna i konstantna bol koja s kojom se može živjeti ali je upravo zbog te stalne prissutnosti iste čovjek nekako opterećen pa bi se htio toga riješiti.

Hvala na svakom savjetu!
Vulpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 22:35   #142
Eh da je moj nalaz u tim godinama bio barem upola tako dobar..RTG ne pokazuje znatnija odstupanja, osim početnu kompenzaciju zbog zakrivljenja kralježnice. No obzirom na dugogodišnje bolove, svakako treba otići do kvalitetnog fizijatra, redovito plivati i raditi ciljane vježbe, a ukoliko se ukaže potreba, i dodatnu dijagnostiku.
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 09:13   #143
Se kuži netko u očitavanje slika barem kako bi normalna trebala izgledati. Očitanje nalaza će mi biti tek u srijedu ali po abdomenu mi se vidi puno nekih sjena i mrlja, što me brine jer ne znam da li je fiziološki mada meni ovako izgleda čudno...a prije par godina imala sam neku poveću cistu između rebara i jetre otkrivenu slučajno na rtg-u pluća pa nisam baš najmirnija
nisamtoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 07:16   #144
Prvi dio sam rješila pa možete zanemariti. DOšla sam i do očitanja jučer,ali kod dr stignem tek krajem tjedna pa ako bi mi netko znao rastumačiti


Snimka vratnog segmenta kralježnice održane visine trupova koji su u alordozi s prekidom interkorporalne linije i ..tepozicijom C4 na C5 za 1,3mm.
U istoj razini incipijentne ventralne i dorzalne koštane apozicije.
Uredan je tijek artikulacijskih nastavaka.
Uredan je tijek spinoznih nastavaka osim onog u visini C4-C5 gdje postoji dijastaza.

Skolioza lumbalnog segmenta kralježnice.
Održana je visina bikonkavno formiranih trupova.
Održana je stražnja interkorporalna linija.
Skleroza artikulacijskih ploha malih zglobova.
Anomalno sraštavanja donjeg artikulacijskog nastavka L5
Sklerozai redukcija i.a. prostora SI zglobovapri čemu lijevi imponira erozivno promijenjen. HLA tipizacija?

Hvala!Nadam se da će mi netko odgovoriti
nisamtoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 17:05   #145
Radi se o osobi 42 god. Na rtg je isla radi bolova u ledjima. Doktorica je rekla da nalaz nije zabrinjavajuci,i posto do fizijatra ne moze sad nikako,da moze pricekati jesen.Dali nalaz ipak upucuje da bi trebala pregled prije jeseni?
Hipolordoza uz vertikalizaciju sakruma.
Rotaciona dekstrokonveksna skolioza.
Uredna visina korpusa kraljesaka.
Odrzane sirine iv prostora.
Minimalne spondiloticne promjene ventralnih kontura.
Dorzalna interkorporalna linija prati se u kontinuitetu.
Rascjep straznjeg luka s1: spina bifida occulta
Degerativne promjene apofizarnih zglobova S/L prijelaza.
screppy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 14:44   #146
Može mala pomoć oko nalaza RTG snimke vratne kralježnice

Vide se znaci početne unkartroze distalnog segmenta
U projekciji mekih česti uz spinozni nastavak Th1 kralješka vidi se ovalna vapnena sjena promjera do 1cm
__________________
.....
Niss is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 12:44   #147
Može tumačenje nalaza:
Diskretno uži i.v. prostor C4-5 u odnosu na susjedne i.v. prostore sa manjim rubnim ventralnim apozicijama C4 kralješka.
Hvala puno
svaboooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 12:21   #148
Poštovani, molim Vas tumačenje rtg nalaza vratne kralježnice. Imam 24 godine i jake migrene.

Nalaz :

Na standardnim snimkama vratne kralježnice vidi se sinistroskolioza. Trup C3 kralješka je rekliniran u odnosu na trup c5 - intestabilitet?
Znaci unkovertebralne artroze od c3 do c7. Poprečni nastavci na c7 su masivniji, ušiljeni i usmjereni prema kaudalno.

Hvala puno i srdačan pozdrav!
sandly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2019., 12:35   #149
LSK u dva smjera. Jača donja lordoza. Uredna forma i mineralizacija trupova i nastavaka. L5 kralješka diskretno anteponiran, ali bez znakova instabiliteta. Početno stražnje sužavanje i.v. prostora L4/5 u smislu diskopatije. dg.: M54.1 Radiculopathia lumbosacrale susp.

Ovo je moj nalaz od prije 6g. Fizijatrica me nije slala na magnetnu jer obzirom na moje držanje i fizičke testove nije posumnjala u diskus herniju. Od tada sam se oporavio ali ponekad (rjeđe) sam znao osjetiti leđa i puno rjeđe utrnulost desne strane desnog stopala i laganu bol u nadkoljenici i desnoj strani lista desne noge. E sad. Zadjih 10 dana je to stanje konstantno odn. nogu jedva osjetim i ne svaki dan ali utrnulost stopala je jača oept i to svaki dan da bi prema kraju dana bila puno manja. Napravio sam test odizanja ispružene noge i dižem ju bez boli do kraja (do 90 stupnjeva). Odižem stopalo do kraja samostalno. Voyim bicikl i plivam leđno (krenuo nedavno konačno) bez problema. Standardno kod dužeg sjedenja osjetim donji dio leđa. Što sad? Mišljenja? Opet sam krenuo na yumeiho masažu i radim i dalje vježbe za jačanje donjeg dijela leđa ali sam to prije znao i zanemariti (nisam vježbao svaki dan). Javljali su se i tada neuropatski ispadi ("kuckanje" mišića) na listu i kod ramena ali sada su osjetno češći, pogotovo ovi na listu desne noge (gore rijetko).
gnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2019., 15:45   #150
Molim tumaćenje RTG vratne kralježnice

RADIOGRAMI CERVIKALNE KRALJEŽNICE

Izravnata je fiziološka lordoza cervikalne kralježnice.
Prikaže se cervikalna kralježnica do donjeg ruba trupa C6 kralješka.
Trupovi kralježaka su uredne visine kao i pripadajuæi i.v. prostori.
Stražnja interkorporalna linija je pravilna.
Osteoartritis apofizarnih i unkovertebralnih zglobova vidi se u segementu C4 do C6 kralješka.


Imam 32 godine i hvata me ponekad vrtoglavica pri naglim pokretima.

Molio bih da mi netko ratumači dijagnozu i uputi me što mi je dalje činiti

Hvala!
volimpivu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2019., 16:28   #151
RTG kralježnice

Molim tumačenje nalaza...zanima me koje vježbe bi pomogle...da li bi pomogao inverzijski stol?hvala
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20190826_162205-640x128.jpg‎
Views:	133
Size:	9.2 KB
ID:	20851  
Bero3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2020., 13:23   #152
Slikana vratna kralježnica zbog vrtoglavica i boli i slabinska zbog boli (starii nalaz je inicijalni osteoartritis)

Prepisujem skupa s greškama jer nisam sigurna da bih točno ispravila:
"Uredna je struktura kralješaka.
Induficijentna kompenzatorna ksolioza s kifotično preoblikovanim fiziološkim sagitalni zavojem, punctum max u visini C5.
Normopozicija C1.
Diskopatija C4/% i C5/6.
Dorzalna interkorporalna linija je intaktna.
L5 normnolordoza.
Diskopatija L5/S!.
Rani osteoartritis fasetnih zlobovakaudalnije L4."

Može objašnjenje što znači što?
I kome se mogu javiti dalje za sprečavanje razvoja artritisa (usporavanje, napredak bez boli?)

Hvala.
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2020., 17:39   #153
Slikana ti je vratna kralježnica ali je uočena diskopatija na L 5- kod kukova ? Znači li to da neuredno sjediš?Odi kod fizijatra ili fizijatrice
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2020., 19:56   #154
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Slikana ti je vratna kralježnica ali je uočena diskopatija na L 5- kod kukova ? Znači li to da neuredno sjediš?Odi kod fizijatra ili fizijatrice
Slikana vratna kralježnica zbog vrtoglavica i boli i slabinska zbog boli (starii nalaz je inicijalni osteoartritis)
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2020., 01:54   #155
Ako ima netko da mi malo rastumači sljedeći nalaz radiologa RTGa vratne i slabinske kralježnice. Radi se o osobi mlađe odrasle dobi.

Cervikalna hipolordoza.
Početno reducirani iv prostor C4-C5 uz ventralne spondilofite trupova.
Manji ventralni spondilofit donje pokrovne plohe trupa C6 kralješka.
Blaži ventralni pomak trupa C4 u odnosu na C5 za 2 mm.
Subhondralna sklerozacija zglobnih ploha malih zglobova.

Desnostrana devijacija osovine uz lumbalnu hipolordozu.
Početno suženje iv prostora L1-L2 uz ventrolateralni spondilofit gornje pokrovne plohe trupa L2.
Izraženije suženje iv prostora L5-S1 uz subhondralnu sklerozaciju pokrovnih ploha i dorzalni spondilofit donje pokrovne plohe trupa L5 kralješka.
Ventralni spondilofit preostalih prikazanih trupova kralješaka.
Manji dorzalni pomak trupa L5 u odnosu na S1 za 2 mm.
Početne degenerativne promjene malih zglobova kaudalnih segmenata.
Sophias is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2022., 13:14   #156
Može netko komentirati nalaz od sestre, 50 gdina, bolovi u ledjima
merak etme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:06.