Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2017., 00:53   #4341
Svica nije EU i roaming je jako skup.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 10:27   #4342
da, poprilično je skupo...ali u većini EU zemalja (ne u HR) imaš feels like home opciju pa npr. kad otiđeš u Austriju će ti doći poruka da ti je feels like home opcija aktivirana te onda opet možeš koristiti svoje poruke i minute kao da si u švicarskoj
funnel_cloud is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 22:32   #4343
Ekipa pozdrav. Zanima me kako gledate naše ex yu (s naglaskom na hrvatske) programe u Švicarskoj? Hvala.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
__________________
Svijet je lopta šarena..
Hitretz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 22:53   #4344
Koji su kriteriji za dobivanje radne dozvole? Placa, velicina firme? Zanimanje?

Imam ponudu iz jedne male firme, oni su mi rekli da s obzirom da imam radnog iskustva ne ce biti problem, ali opet su druge strane imam informacije, da cu dobiti radnu dozvolu,jedino ako ju trazi velika poznata firma. S tim da navedena firma nema iskustva sa stranim radnicima.

Da li je bolje pricekati neku vecu firmu, jer ne zelim provesti 3 mj. cekajuci radnu dozvolu ako u tom periodu mozda mogu naci nesto bolje, tj. neku firmu koja vec ima uhodan proces za strane radnike?
plavidupin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 14:27   #4345
Quote:
plavidupin kaže: Pogledaj post
Koji su kriteriji za dobivanje radne dozvole? Placa, velicina firme? Zanimanje?

Imam ponudu iz jedne male firme, oni su mi rekli da s obzirom da imam radnog iskustva ne ce biti problem, ali opet su druge strane imam informacije, da cu dobiti radnu dozvolu,jedino ako ju trazi velika poznata firma. S tim da navedena firma nema iskustva sa stranim radnicima.

Da li je bolje pricekati neku vecu firmu, jer ne zelim provesti 3 mj. cekajuci radnu dozvolu ako u tom periodu mozda mogu naci nesto bolje, tj. neku firmu koja vec ima uhodan proces za strane radnike?
nema nekih točnih kriterija, ali je sigurno bolje ako si visokoobrazovan, imaš traženo zanimanje te ne prenisku plaću

što se tiče veličine firme, mislim da to ne igra neku preveliku ulogu...ja sam dobio posao u maloj firmi od 15ak zaposlenih ljudi i bio sam prvi radnik za kojeg su morali tražiti dozvolu, tako da su isto bili bez iskustva u tome

i koliko sam ja uspio skužit, kanton u kojem ćeš raditi isto igra ulogu...mislim da je u Zurichu teže dobit neko npr. u st.gallenu
funnel_cloud is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 20:47   #4346
Quote:
funnel_cloud kaže: Pogledaj post
nema nekih točnih kriterija, ali je sigurno bolje ako si visokoobrazovan, imaš traženo zanimanje te ne prenisku plaću

što se tiče veličine firme, mislim da to ne igra neku preveliku ulogu...ja sam dobio posao u maloj firmi od 15ak zaposlenih ljudi i bio sam prvi radnik za kojeg su morali tražiti dozvolu, tako da su isto bili bez iskustva u tome

i koliko sam ja uspio skužit, kanton u kojem ćeš raditi isto igra ulogu...mislim da je u Zurichu teže dobit neko npr. u st.gallenu
Hvala na odgovoru. Naravno da je teze u Zürichu jer je veca navala i time i konkurencija veca.

Posao je u zdravstvu, tako da se nadam da je trazen , obrazovanje nije problem, a sta se place tice ne bi isla ispod 7000 franaka brutto. Nadam se da ce to biti dosta za radnu dozvolu.
plavidupin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 20:24   #4347
Kakve su sanse ako se preselim blizu granice prema baselu na njemackoj strani dobiti posao kao Grenzgänger u ch?
bavarac6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 23:09   #4348
Imas opet isti problem, pogresnu putovnicu.

Preko njemacke firme mozes do 3 mjeseca godisnje radit u Svicarskoj bez ikakvih papira.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 23:59   #4349
Kamo Kuda Kako i pobogu Zašto?

Dragi svi koji mogu i žele pomoći,
moja situacija je ovakva. Dečko mi je njemac koji živi već 2 i pol godine u Švicarskoj, ima super posao, oduševljen je zemljom i cijelim sustavom. Ja moram priznati da nisam preoduševljena, ali zbog ljubavi razmišljam da ipak odem.
Po struci sam Magistra pedagogije, nedavno sam saznala da je kod njih to jednako Social pedagogu - što kod nas nije, pa odjendom uvidjela da ima prilično poslova. Osim toga završila sam i ze odgojiteljicu u vrtiću, najduže sam radila kao pedagog u vrtiću, a sada radim kao asistent na fakultetu. Pričam engleski i talijanski, ali dečko mi naravno živi u njemačkom kantonu (Region Bern) pa se trudim učiti njemački uz Duolingo i ono... U mom poslu je jezik vrlo bitan pa znam da neću moći raditi u struci dok ga skroz ne usavršim. I sad, što me zanima: što nepoznati ljudi (ali nadam se insajderi) misle kakve su mi tamo šanse, za posao, za život, za obitelj? Meni sve tamo izgleda sivo i surovo, da svi samo rade, a malo uživaju, tj. uživaju na drugačije načine, a ne na način poznate u našoj kulturi (ispijanje kava, druženje s prijateljima, kafici, koncerti, kazališta, đebelebarenje, ležanje na plaži, ležanje na vlastitoj verandi itd.). Znam da su to predrasude i da su uglavnom posljedica straha, ali svejedno me to sve skupa koleba pa bih voljela čuti još koje mišljenje. Ili kako je netko pred par godina pitao: Kakva je trenutna situacija u Švicarskoj (život, plaće, troškovi...). Unaprijed zahvaljujem.
KamoKuda is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 19:18   #4350
Quote:
KamoKuda kaže: Pogledaj post
Dragi svi koji mogu i žele pomoći,
moja situacija je ovakva. Dečko mi je njemac koji živi već 2 i pol godine u Švicarskoj, ima super posao, oduševljen je zemljom i cijelim sustavom. Ja moram priznati da nisam preoduševljena, ali zbog ljubavi razmišljam da ipak odem.
Po struci sam Magistra pedagogije, nedavno sam saznala da je kod njih to jednako Social pedagogu - što kod nas nije, pa odjendom uvidjela da ima prilično poslova. Osim toga završila sam i ze odgojiteljicu u vrtiću, najduže sam radila kao pedagog u vrtiću, a sada radim kao asistent na fakultetu. Pričam engleski i talijanski, ali dečko mi naravno živi u njemačkom kantonu (Region Bern) pa se trudim učiti njemački uz Duolingo i ono... U mom poslu je jezik vrlo bitan pa znam da neću moći raditi u struci dok ga skroz ne usavršim. I sad, što me zanima: što nepoznati ljudi (ali nadam se insajderi) misle kakve su mi tamo šanse, za posao, za život, za obitelj? Meni sve tamo izgleda sivo i surovo, da svi samo rade, a malo uživaju, tj. uživaju na drugačije načine, a ne na način poznate u našoj kulturi (ispijanje kava, druženje s prijateljima, kafici, koncerti, kazališta, đebelebarenje, ležanje na plaži, ležanje na vlastitoj verandi itd.). Znam da su to predrasude i da su uglavnom posljedica straha, ali svejedno me to sve skupa koleba pa bih voljela čuti još koje mišljenje. Ili kako je netko pred par godina pitao: Kakva je trenutna situacija u Švicarskoj (život, plaće, troškovi...). Unaprijed zahvaljujem.
Šanse za posao, život i obitelj ovise najviše o tebi, tvojoj motivaciji i tvojim stvarnim željama. Po tvom postu se čini da ima još prostora za napredak

Ima i u Švicarskoj ispijanja kava, i druženja sa prijateljima - koje u novoj okolini treba naći, a tu se mnogi spotaknu. Kafića, koncerata i kazališta ima najmanje koliko i u Zagrebu, ako ne i više. O ostatku Hrvatske da se ne govori. Ležanja na plaži nema, ali ima na drugim mjestima, kao i drugih aktivnosti kojih u Hrvatskoj nema toliko (skijanje, hodanje po brdima, i sl.)
Život, plaće i troškovi se nisu promijenili unatrag nekoliko godina. Omjer plaća i troškova je takav da većini ljudi omogućava dosta komforniji život nego u Hrvatskoj. Ali treba ići s realnim očekivanjima u svakom pogledu, neko brzo obogaćivanje samo od normalne plaće nije moguće.

Situacija u kojoj je dečko oduševljen životom u Švicarskoj, a ti baš nisi, nije baš sjajna i za vas kao par može biti potencijalno jako opasna. Zato vam je najpametnije zajedno donijeti odluku o mjestu života, uzimajući sve aspekte u obzir, kako ne bi jedno od vas postalo toliko nesretno da sve upropasti.
trekker is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 23:08   #4351
Quote:
Hitretz84 kaže: Pogledaj post
Ekipa pozdrav. Zanima me kako gledate naše ex yu (s naglaskom na hrvatske) programe u Švicarskoj? Hvala.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
ja imam Nettv

https://nettvplus.com/Televizija
Blagom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 15:47   #4352
Pozdrav,
Zanima me slijedece pa ako netko moze pomoci. Ima par godina zivimo u Austriji, muz je inzenjer strojarstva, ja sam trenutno na porodiljnom, dolazimo iz Hrvatske. Njemacki smo ucili al daleko je to od idealnog. Trenutno zivimo od otprilike 2600€ netto mjesecno plus jos dva puta godisnje dobijemo toliko. Stan sa jednom spavacom sobom placamo 750€. Zanima me u situaciji da se preselimo u Svicarsku, nije u pitanju Zürich nego jedno manje mjesto, uz muzevu placu npr 100000 franaka godisnje koliko bi to bilo netto mjesecno? Odnosno racunajuci sve troskove i skup zivot u Svicarskoj, bi li nase financije bile puno bolje u Svicarskoj? Cilj nam je sto prije ustediti neki iznos i vratit se u Hr, pa me zanima isplati li se ponovno seliti. Kakvo je radno vrijeme u Svicarskoj, ovdje je odlicno sto se petkom radi samo do 13 npr.
eva88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 20:03   #4353
https://www.lohncomputer.ch/en/your-result/

Muževa neto plaća bi po tomu bila 6700 franaka odnosno oko 6500 eura (računao sam jedno dijete)
Nisam iz Švicarske, ali to je puno više od 2600 eura i uz veće troškove života.

Da, financije bi bile dosta bolje. Švicarska je skupa, al sigurno nije 3x skuplja od Austrije u svemu.

Radno vrijeme u Autriji, bar ako se ne varam, je do 13 sati samo vjerojatno kod muževe firme i to jako ovisi o novoj firmi koliko će raditi u Švici.
I nemam pojma za Švicarsku, ali Austrija je poznata kao zemlja sa strašno puno godišnjeg i praznika.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 00:47   #4354
Puno hvala na odgovoru. Ja sam krivo shvatila, mislila sam da se u Svicarskoj isplacuju brutto place i da sam sebi placas doprinose a zapravo ako sam sad dobro shvatila placas sam sebi samo dodatno zdravstveno. Pa kazu da je bas jaako skupo u Svicarskoj, zanima me koliko to. Koliko sam uspjela vidjeti stan bi bio oko 1700 do 2000 eura, zanimaju me dodatni troskovi, npr autoosiguranje, hrana... Inace dosta firmi, bar ovdje gdje zivimo ima 38.5 sati radni tjedan, te za zaposlene u "uredu" petkom do 13. 5 tjedana godisnjeg odmora i dosta praznika, 1,2 vise nego u Hrvatskoj.
eva88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 21:47   #4355
Hvala Trekkeru na odgovor na moja pitanja i nedoumice.
Ako zna netko još nešto o poslovima iz pedagoške struke, neka se javi.
Za evu88: Dakle, Švicarci imaju mnogo veću plaću od Hrvata i ja nekako gledam kad sam tamo da je to isti omjer. Naime, tamo je prosječna plaća oko 5000 ch (i više), a tako je otprilike i ovdje. I kad tako gledam, njima je tamo sve 3 puta jeftinije nego nama naše, a nešto i mnogo više. Npr. kave su 4 ch, kruh 1-2ch, mlijeko 1-2ch...stanovi, u tom omjeru jeftiniji nego ovdje, kao i sve režije i svi troškovi života.
Jedino...tamo je svaki kanton priča za sebe. Ovaj njemački kanton ima najmanje blagdana, godišnjeg imaju, za početak, 20 dana, a puno radno vrijeme je 42,5 sati tjedno, odnosno 8,5 dnevno u što ne ubrajaju pauzu za ručak, pa s njom (koja je obavezna 1,5) dođe da radiš 10 sati dnevno. Naravno, sigurno ima razlika, raznih poslova i vremena, ali eto..tako moj dečko radi svaki dan od 7,30 do 17,30. I to mi se naravno ne sviđa
KamoKuda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 11:08   #4356
Quote:
KamoKuda kaže: Pogledaj post
Hvala Trekkeru na odgovor na moja pitanja i nedoumice.
Ako zna netko još nešto o poslovima iz pedagoške struke, neka se javi.
Za evu88: Dakle, Švicarci imaju mnogo veću plaću od Hrvata i ja nekako gledam kad sam tamo da je to isti omjer. Naime, tamo je prosječna plaća oko 5000 ch (i više), a tako je otprilike i ovdje. I kad tako gledam, njima je tamo sve 3 puta jeftinije nego nama naše, a nešto i mnogo više. Npr. kave su 4 ch, kruh 1-2ch, mlijeko 1-2ch...stanovi, u tom omjeru jeftiniji nego ovdje, kao i sve režije i svi troškovi života.
Jedino...tamo je svaki kanton priča za sebe. Ovaj njemački kanton ima najmanje blagdana, godišnjeg imaju, za početak, 20 dana, a puno radno vrijeme je 42,5 sati tjedno, odnosno 8,5 dnevno u što ne ubrajaju pauzu za ručak, pa s njom (koja je obavezna 1,5) dođe da radiš 10 sati dnevno. Naravno, sigurno ima razlika, raznih poslova i vremena, ali eto..tako moj dečko radi svaki dan od 7,30 do 17,30. I to mi se naravno ne sviđa
Vidi se da si se interesovala svezi mjesta gdje zivis, donekle si u pravu, radno vijeme ne propisuje kanton nego firma, tako isto i godisnji, to je minumum, pa poslije ide po godinama. isto i sa pauzama, zakon kaze koliko dnevni odmor mora biti pri koliko sati td...koji je kantnon, koji posao
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 14:31   #4357
Quote:
eva88 kaže: Pogledaj post
Puno hvala na odgovoru. Ja sam krivo shvatila, mislila sam da se u Svicarskoj isplacuju brutto place i da sam sebi placas doprinose a zapravo ako sam sad dobro shvatila placas sam sebi samo dodatno zdravstveno. Pa kazu da je bas jaako skupo u Svicarskoj, zanima me koliko to. Koliko sam uspjela vidjeti stan bi bio oko 1700 do 2000 eura, zanimaju me dodatni troskovi, npr autoosiguranje, hrana... Inace dosta firmi, bar ovdje gdje zivimo ima 38.5 sati radni tjedan, te za zaposlene u "uredu" petkom do 13. 5 tjedana godisnjeg odmora i dosta praznika, 1,2 vise nego u Hrvatskoj.
Dobro si shvatila, u Svicarskoj se isplacuju brutto place, sam sebi placas i doprinose i zdravstveno, a bogami i porez.

Dok ne dobijes stalnu boravisnu dozvolu, na racun dobijas neto placu, od koje su porez i doprinosi vec odbijeni. To je cifra koju izbacuje npr. lohncomputer.ch Kad dobijes stalnu boravisnu dozvolu (C-vizu), dobijas na racun bruto placu umanjenu za doprinose, a porez placas preko godisnjeg obracuna.

Ovih 100 000 franaka vise zvuci kao bruto, nego kao neto placa. Skoro nitko u Svicarskoj ne razmislja o neto iznosu place, bas zbog toga jer si to svatko placa sam, i ovisi o mnogo faktora koji su za svakog razliciti.


Zdrastveno placas sam od prvog dana, i iznosi od 200-300 franka, ovisi o kvaliteti usluge koju izaberes.

U Svicarskoj ces tesko imati 38.5 satni radni tjedan, osim ako ne ugovoris 80% radnog vremena (i 80% placu). Realnije ce to biti 40 i vise sati tjedno.

Kolicina godisnjeg odmora ovisi o firmi, ali 5 tjedana je neki minimum, mislim. Praznika je nesto manje nego u Hrvatskoj.

Autoosiguranje, hrana...otprilike kostaju kao i drugdje. Najskuplja stavka su stanarine, to pojede oko trecine place.

Suma sumarum, kao sto sam vec puno puta napisao, place u Svicarskoj su takve da osiguravaju prilicno komforan zivot za vecinu ljudi s normalnim potrebama. Ali, omjer placa i troskova je ipak takav da se ne moze u vrlom kratkom vremenu tako jako obogatiti, pa da se za koju godinu vratis u Hrvatsku i ostatak zivota prozivis kao maharadza. To ipak ne ide
trekker is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 14:43   #4358
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Dobro si shvatila, u Svicarskoj se isplacuju brutto place, sam sebi placas i doprinose i zdravstveno, a bogami i porez.

Dok ne dobijes stalnu boravisnu dozvolu, na racun dobijas neto placu, od koje su porez i doprinosi vec odbijeni. To je cifra koju izbacuje npr. lohncomputer.ch Kad dobijes stalnu boravisnu dozvolu (C-vizu), dobijas na racun bruto placu umanjenu za doprinose, a porez placas preko godisnjeg obracuna.

Ovih 100 000 franaka vise zvuci kao bruto, nego kao neto placa. Skoro nitko u Svicarskoj ne razmislja o neto iznosu place, bas zbog toga jer si to svatko placa sam, i ovisi o mnogo faktora koji su za svakog razliciti.


Zdrastveno placas sam od prvog dana, i iznosi od 200-300 franka, ovisi o kvaliteti usluge koju izaberes.

U Svicarskoj ces tesko imati 38.5 satni radni tjedan, osim ako ne ugovoris 80% radnog vremena (i 80% placu). Realnije ce to biti 40 i vise sati tjedno.

Kolicina godisnjeg odmora ovisi o firmi, ali 5 tjedana je neki minimum, mislim. Praznika je nesto manje nego u Hrvatskoj.

Autoosiguranje, hrana...otprilike kostaju kao i drugdje. Najskuplja stavka su stanarine, to pojede oko trecine place.

Suma sumarum, kao sto sam vec puno puta napisao, place u Svicarskoj su takve da osiguravaju prilicno komforan zivot za vecinu ljudi s normalnim potrebama. Ali, omjer placa i troskova je ipak takav da se ne moze u vrlom kratkom vremenu tako jako obogatiti, pa da se za koju godinu vratis u Hrvatsku i ostatak zivota prozivis kao maharadza. To ipak ne ide
Oprosti, zivis li u CH ili ne, kazes 5 tjedana, poznas ili mislis,... osiguranje 200-300franaka moza ali ako nesto pises, reci i pod kojim uvjetima, tj. koliki dio placas sam tj., franciza,. bilo bi posteno od tebe, ...na pocetku su spomenio doprinose, poslije si napisao drugacije svezi doprinosa....80 % radnog vremna je ispod tih njenih pozeljnih radih sati, bi bilo oko 90 %
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 22:18   #4359
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Oprosti, zivis li u CH ili ne, kazes 5 tjedana, poznas ili mislis,... osiguranje 200-300franaka moza ali ako nesto pises, reci i pod kojim uvjetima, tj. koliki dio placas sam tj., franciza,. bilo bi posteno od tebe, ...na pocetku su spomenio doprinose, poslije si napisao drugacije svezi doprinosa....80 % radnog vremna je ispod tih njenih pozeljnih radih sati, bi bilo oko 90 %
ne treba takvim tonom. SLobodno popravi ili ispravi bilo koji dio mog odgovora kojeg smatras netocnim. Ovdje nismo zbog nadmudrivanja

5 tjedana ima vecina ljudi koje znam. Ne vjerujem da je puno ljudi s manje godisnjeg. Ako imas druge podatke, slobodno me ispravi.
Fransize oko zdravstvenog - detalji su puno puta opisivani, i koga to zamara, lako se sam informira. Ili, napisi ti, slobodno, ako zelis, ali potrudi se da bude razumljivo za novopridosle u Svicarsku. Nije bas tako jednostavno.
Doprinosi se odbijaju iz plaće. Sori ako sam bio nerazumljiv.
Ne znam kakve su njene želje u pogledu cenzusa. Nisam analizirao, niti mi je bila namjera.
trekker is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 22:35   #4360
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
ne treba takvim tonom. SLobodno popravi ili ispravi bilo koji dio mog odgovora kojeg smatras netocnim. Ovdje nismo zbog nadmudrivanja

5 tjedana ima vecina ljudi koje znam. Ne vjerujem da je puno ljudi s manje godisnjeg. Ako imas druge podatke, slobodno me ispravi.
Fransize oko zdravstvenog - detalji su puno puta opisivani, i koga to zamara, lako se sam informira. Ili, napisi ti, slobodno, ako zelis, ali potrudi se da bude razumljivo za novopridosle u Svicarsku. Nije bas tako jednostavno.
Doprinosi se odbijaju iz plaće. Sori ako sam bio nerazumljiv.
Ne znam kakve su njene želje u pogledu cenzusa. Nisam analizirao, niti mi je bila namjera.
Godisnji te sleduje poslije 50te godine zivota..ostalo je dobra volja firme..


Zdrastveno, ...placa se, ovisnoti od kantona tj.njihove tarife zdrastvenih usluga, Nidwalden na primjer manje , Luzern vise, sama ponuda je bolja, ali nemozes ici u Luzern bez dozvole lijecnika.....
Mozes placat 200 franaka, ali prve racune do 2500 placas sam na godis joj razini, i sve ostale 10% do 700 franaka..
Ljudima treba reci kako je, da se bude oprezan....place neto bruto..vize prije C, sveti se odbije sem zdrastvenog,,, sa C i CH drzavljani, jos placas porez....
Treba napomenuti, da drugi stup penzionog kojeg solidarno sa radnikom uplacuje i firma u najcesscem slucaju mozes podignuti, ako prije redovne mirovine napustastas CH, ali i tu ima mnogo faktora..

Zadnje uređivanje Svicar : 07.11.2017. at 22:46.
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:30.