Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2017., 12:51   #61
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Ako je dobar Nijemcima, dobar je i nama. Ne znam jel npr. Britance netko prokleo, ali tih Filipinac/Indijaca već ima dosta.
Uostalom, mladi liječnici imaju svojih prednosti, ne rade rutinski, vrlo su pažljivi, i (još) neiskvareni. Kad se žale, ljudi se uglavnom žale na malo starije.
To ti je samo percepcija jer oni titraju. Mladi ne rutiniraju jer nemaju iskustva i sve zapravo uce na tebi. Da nema starijih klinci bi pobili tucete ljudi bzvz.

Sa starom gardom nit nemas pojma koliko je ozbiljno jer su sve vec vidjeli i ne uzbudjuju se oko nicega. U 5 minuta zna generalno sto ti je, napise terapiju / dalju obradu i dovidjenja. Istina je da im se generalno ne da bit necija psihijatrija sto ljudi ponekad krivo protumace.

Moras znati da na teskim odjelima svakog veceg KBC-a (onk / kardio / hemo) svaki dan umre netko. Doktori tamo okore, nema im druge... Ljudima je to mater / otac / brat / sestra, doktor ima jos 5 takvih koji leze i kojima mora pomoci. Nema zdravih koji tamo dodju na gemist dva i partiju bele.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 15:04   #62
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Ako hoces iz prve ruke - godisnje:
- 2-3 parfema ~300 kn
- 10tak boca balantajna / vina ~ 700 kn
- 4-5 buketa cvijeca ~ 250 kn
- 10tak kg pilica / kobasa / sira ~ 500 kn
- stotinjak jaja ~ 100kn
- dosta kave i bombona - to ostaje na odjelu pa se kuha / zvace komunalno ~ 300 kn

- jednom u cca 2 godine dodje padobranac s kuvertom jer je eto cuo da se mora podmazat kojem objasnis da to nije tako, vratis odma i kazes da moze donjet kockicu kave za odjel

- jednom se anegdotalno dogodilo da je jedan ugurao lovu u kutiju od balantajna sto smo jedva skuzili, bilo je razbijanje glave sjetit se ko je to ostavio i na iducem pregledu je to dobio nazad

Opet - ne tvrdim da nema onih koji uzimaju pare, cak i traze i ucjenjuju, ali vjeruj mi da su ti strasna manjina.

I.
~2000 kn godisnje

Evo, taman jedna bozicnica!
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 23:52   #63
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Koja hrpa komplexaša pa hajde da si i ja malo liječim....Nadam se da ćete doktoru objasniti kako mu je plaća u rangu njemačkog vozača viličara (posao koji u DE rade iskljućivo friški imigranti i ljudi sa 0% ambicije u životu) odlična kada će vas sljedeći put liječiti, iako ne želim vas razočarati, ali za 10-15 godina vas vjerojatno nece niti imati tko liječiti, možda -neki Filipanac/Indijac koji ce se ovdje doći vježbati na Hvatićima prije nego skupi dovoljno iskustva i zapali dalje za Europu
To su početne plaće, a po tebi kriterij za određivanje plaće bi trebala biti visina plaće u drugoj državi?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 07:29   #64
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
1) Startna placa doktora je 3000 kn
Za 9000 moras biti specijalist sto ti je cca 15 godina obrazovanja + rada.

...

I.
Na ovo mogu samo ovako komentirati:



Ti misliš da smo zaista s lude kruške na beton pali?

Ti misliš da smo zaboravili statistiku od prije neku godinu, koja je pokazala da od 100 najvećih plaća u državi, 80-tak je liječničkih?

Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
ali imaju dodatak koji im uvijek ostavi velika većina pacijenata

plaće male, ali imovinsko stanje i nije loše... fenomen



Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
To su početne plaće, a po tebi kriterij za određivanje plaće bi trebala biti visina plaće u drugoj državi?
... i drugome se mjeri plaća sa svim dodacima, a sebi samo osnovna, ne priznavajući nikakve doodatke.

Čudno, nije mu palo na pamet da usporedi, recimo, plaću doktora na Kubi i njegovu?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 10:09   #65
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
~2000 kn godisnje

Evo, taman jedna bozicnica!
Moglo bi se reci. Ali vjeruj mi nedovoljno za znatniji nesrazmjer place sa imovinskim stanjem kako je netko naveo

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Na ovo mogu samo ovako komentirati:



Ti misliš da smo zaista s lude kruške na beton pali?

Ti misliš da smo zaboravili statistiku od prije neku godinu, koja je pokazala da od 100 najvećih plaća u državi, 80-tak je liječničkih?
Ak nisi sukzio dosad - ne izmisljam podatke nego je info iz prve ruke. Doduse staziranje je bilo prije 10+ godina nemam pojma kak je danas. U to vrijeme je placa doktora medicine (frisko s faksa) koji je trebao odraditi staz (prije dobivanja licence) iznosila 3000 kn.

Statistika nije bitna. Pricam ti sto je pisalo na isplatnom listicu!

I.

P.S.

Zanimljivo je kako su ljudi skloni izmisljanju teorija zavjere na temelju nekih poluprovjerenih informacija i ne zele prihvatiti stvarne cinjenice.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 10:10   #66
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
To ti je samo percepcija jer oni titraju. Mladi ne rutiniraju jer nemaju iskustva i sve zapravo uce na tebi. Da nema starijih klinci bi pobili tucete ljudi bzvz.

...
I.

Nisam baš mislila na titranje nego na posvećenost samom poslu, al dobro.


Kad smo kod mladih, kako se riješilo ono oko specijalizacije? Dijeli li puno njih stav kako bi bolnice trebale poprilično uložiti u njih, a da oni nakon toga mogu otići za gotovo simbolične cifre?
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 10:34   #67
pa meni nije jasno,ako neko vidi kak je to super posao i pljuga, zakej ne ode to raditi ?
pa nije valjda da su nesposobniji od drugih
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 11:44   #68
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Ako hoces iz prve ruke - godisnje:
- 2-3 parfema
- 10tak boca balantajna / vina
- 4-5 buketa cvijeca
- 10tak kg pilica / kobasa / sira
- stotinjak jaja
- dosta kave i bombona - to ostaje na odjelu pa se kuha / zvace komunalno

- jednom u cca 2 godine dodje padobranac s kuvertom jer je eto cuo da se mora podmazat kojem objasnis da to nije tako, vratis odma i kazes da moze donjet kockicu kave za odjel

- jednom se anegdotalno dogodilo da je jedan ugurao lovu u kutiju od balantajna sto smo jedva skuzili, bilo je razbijanje glave sjetit se ko je to ostavio i na iducem pregledu je to dobio nazad

Opet - ne tvrdim da nema onih koji uzimaju pare, cak i traze i ucjenjuju, ali vjeruj mi da su ti strasna manjina.

I.
Nisi zadovoljan s nabrojanim poklonima?

Opet ovisi gdje radiš kao doktor jer ne dobije istu pinku kirurg ili obiteljski

Činjenica je da se kuka o potplaćenosti, ali s druge strane imovinski nije loše kod većine barem što ja poznajem iz svoje okoline.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 14:42   #69
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post

Nisam baš mislila na titranje nego na posvećenost samom poslu, al dobro.


Kad smo kod mladih, kako se riješilo ono oko specijalizacije? Dijeli li puno njih stav kako bi bolnice trebale poprilično uložiti u njih, a da oni nakon toga mogu otići za gotovo simbolične cifre?

Koliko znam jos je uvijek shema da OB uvjetuju specke 10 godisnjim ugovorom dok KBCi generalno nemaju nikakvih ugovornih klauzula. Ali za KBC je dobit specku prilicno tesko jer svi dodju na tu ideju.

I da - jos prije 10 godina je bilo lako platiti odlazak iz OB. Stotinjak tisuca kuna i dobar si. Sad traze cca milijun sto je previse.


Odgovor ljudima koji misle da kukam. Ne kukam. Samo sam dao cinjenice kolike su place medicinskih djelatnika, konkretno doktora. A kad su krenule insinuacije da svi doktori primaju mito i sastrane zaradjuju statijaznam sam naveo tocno koliko iznosi to "mito".

A ljudi ne odlaze zbog place nego zbog uvjeta rada i odnosa sustava prema njima, te neplacenih prekovremenih koje nitko ni ne biljezi. Sad mi krenite sa spikama "pa ne biljezi se niti ovima i onima" - ja cu vam reci - ni to nije u redu. Ako covjek radi mora biti placen. Samo je fora da doktor kaze hvala lijepa i ode, a zamjeni ga ceduljica na vratima na kojoj pise: ne radimo pretragu - doktor otisao.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 14:57   #70
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Koja hrpa komplexaša pa hajde da si i ja malo liječim....Nadam se da ćete doktoru objasniti kako mu je plaća u rangu njemačkog vozača viličara (posao koji u DE rade iskljućivo friški imigranti i ljudi sa 0% ambicije u životu) odlična kada će vas sljedeći put liječiti,
ajde da se i ja "malo liječim"...
po mojem sudu liječničko razočarenje s plaćama najprije proizlazi iz činjenice što političari imaju znatno veće plaće od njih, odnosno činjenica da " neki javni službenik" kakav su jebi vjetri od naših političara primaju od države veću plaću od nekog tko liječi. možda je zato toliko liječnika u politici. i po meni su tu liječnici skroz u pravu.

no, drugi par rukava ove teme je što inženjeri "kod privatnika" zarađuju kao medicinske sestre u bolnici.
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:02   #71
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa meni nije jasno,ako neko vidi kak je to super posao i pljuga, zakej ne ode to raditi ?
pa nije valjda da su nesposobniji od drugih
Ja bi išao da se ne ukočim samo od gledanja igle i da mi ne dolazi slabo kada se porežem.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 20:57   #72
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
To su početne cifre na njih se slaže sve ostalo.(Staž itd)

Ja ne znam kako o nisu dobre plaće, evo ubi me (mislim u HR). Stalno si zaposlen i imaš redovita primanja, koja su debelo dovoljna da ne spajaš kraj s krajem i ne živiš od mjeseca do mjeseca. Znam znam... ali u zemlji gdje masa ljudi radi od mjeseca do mjeseca, gdje i državne institucije nalaze načine da ne zapošljavaju ljude (znam čovjeka koji već 10 godina radi na određeno a zakon je da te poslije 3 moraju uzeti za stalno) i to u državnoj upravi za nekih 3500 kn u trgovine nema smisla niti ulaziti jer to nisu ni radnici nego robovi (nepoštivanje radnog vremena, neplaćanje prekovrmenih, nemogućnost odbijanja prekovremenog rada) To je sve HR realnost, zato vjerujem da je netko tko ima 7500 ili 9000 kuna mjesečno kao start u jako dobroj situaciji.

Ako ništa, barem se ne mora prije spavanja birnuti hoće li ili neće potpisati ugovor za idući mjesec
Zao mi je sto imamo različite apetite i očekivanja i sto je prosječnom hrvatu dovoljno na poslu da je na neodređeno.
Ja sam primjerice liječnik na onkologiji, školovao se ukupno 18 godina od svojih 28, trenutno na doktoratu, znači još tri.
I u moijh 7000 ide hrpetina nepoštivanja radog vremena, ostajanja popodne, dolazaka vikendom... da ne govorim o psihološkom aspektu posla... koliko puta ste probdijeli noću u strahu za nečiji život?
Žao mi je ali želim sa svojom krvavo zarađenom plaćom osigurati stambeno pitanje, zbrinuti obitelj i otići na putavanje kada hoću.
To su moja očekivanja, i vrlo je neizgledno da cu ih moći ispunjavati ovdje i odoh van.
Dok se stvari sustavno ne krenu mijenjati neće nam biti bolje. Ni u zdravstvu niti igdje... pogotovo sa stavom samo da sam na neodređeno.
Radniku treba puno više da bude zadovoljan.
Loiislane is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 21:04   #73
Quote:
dogbert kaže: Pogledaj post
Pa možda jest opušteniji nego u operacijskoj dvorani ili na hitnoj kad ti dođe životno ugroženi pacijent, ali nastavnički posao sasvim sigurno ne spada među poslove kod kojeg možeš biti opušten. Većina ljudi danas nije u stanju izaći na kraj ni s vlastitim djetetom (najčešće jednim ili dvoje), ali, eto, misle kako je nastavnicima u razredu s njih 25 ili 30 baš super.



Yeah, right. Od svih mojih kolega s faksa, frendica koja radi u školi (i to u gimnaziji) ima najnižu plaću. Ne znam otkud te ideje da bi osoba sa završenim fakultetom (često i jako teškim fakultetom) trebala biti zadovoljna s 5500 ili 6000 kn mjesečne plaće.
Pa normalno da ne bi trebala biti zadovoljna, posebno ne jer takvu plaću i kao učitelj imaš tek nakon dosta godina staža, nego u prosjeku plaće u privatnom sektoru su još mizernije od toga. Prosječna plaća u Hrvatskoj je 6000 kuna, a plaće državnog i javnog sektora su u prosjeku veće 2000 kn. Prosjek privatnog sektora je izrazito mizeran, to je sve što sam htio reć. Standard države nam dosta diže državni aparat.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 21:36   #74
Quote:
Loiislane kaže: Pogledaj post
Zao mi je sto imamo različite apetite i očekivanja i sto je prosječnom hrvatu dovoljno na poslu da je na neodređeno.
Ja sam primjerice liječnik na onkologiji, školovao se ukupno 18 godina od svojih 28, trenutno na doktoratu, znači još tri.
I u moijh 7000 ide hrpetina nepoštivanja radog vremena, ostajanja popodne, dolazaka vikendom... da ne govorim o psihološkom aspektu posla... koliko puta ste probdijeli noću u strahu za nečiji život?
Žao mi je ali želim sa svojom krvavo zarađenom plaćom osigurati stambeno pitanje, zbrinuti obitelj i otići na putavanje kada hoću.
To su moja očekivanja, i vrlo je neizgledno da cu ih moći ispunjavati ovdje i odoh van.
Dok se stvari sustavno ne krenu mijenjati neće nam biti bolje. Ni u zdravstvu niti igdje... pogotovo sa stavom samo da sam na neodređeno.
Radniku treba puno više da bude zadovoljan.
Ti si još i skroman, s obzirom na ulaganje. Mislim da bi trebao biti ambiciozniji, ali i to će doći, nadam se, za tebe.

Iskreno ti želim barem 10x veću plaću, u nekoj organiziranoj državi, organiziranoj bolnici i iskreno želim da mene i članove moje obitelji, nikad ne liječiš.

Živio.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 22:54   #75
Quote:
Loiislane kaže: Pogledaj post
Zao mi je sto imamo različite apetite i očekivanja i sto je prosječnom hrvatu dovoljno na poslu da je na neodređeno.
Ja sam primjerice liječnik na onkologiji, školovao se ukupno 18 godina od svojih 28, trenutno na doktoratu, znači još tri.
I u moijh 7000 ide hrpetina nepoštivanja radog vremena, ostajanja popodne, dolazaka vikendom... da ne govorim o psihološkom aspektu posla... koliko puta ste probdijeli noću u strahu za nečiji život?
Žao mi je ali želim sa svojom krvavo zarađenom plaćom osigurati stambeno pitanje, zbrinuti obitelj i otići na putavanje kada hoću.
To su moja očekivanja, i vrlo je neizgledno da cu ih moći ispunjavati ovdje i odoh van.
Dok se stvari sustavno ne krenu mijenjati neće nam biti bolje. Ni u zdravstvu niti igdje... pogotovo sa stavom samo da sam na neodređeno.
Radniku treba puno više da bude zadovoljan.
pajdo jesi sam platio 500 000 kn. za školovanje, uzeo kredit, roditelji platili ?
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 23:49   #76
Zanimljivo da se ovaj argument uvijek izvlači kod doktora, nisam nikad čuo tako nešto za jednog strojara ili FER-ovca - nešto poput "kako se samo usudio otići na brod/platformu/raditi fini inženjerski posao u Njemačku i zgrtati pare a mi mu platili studij"...

Platio ga je jednako kao i netko tko je završio filozofiju, sociologiju, ekonomiju ili pravo. Svi oni imaju pravo otići van odmah nakon završetka fakulteta, ali doktori izgleda ne, oni bi trebali ostati, pristati na uvjete koje im ponude i šutjeti.

Da ne velim da Hrvatska treba svakog doktora koji izađe s fakulteta, a svakog filozofa i indologa baš i ne. A upravo će oni s fakultetima koji se ne mogu dobro unovčiti bilo ovdje ili u inozemstvu prvi potegnuti argument "mi smo im platili studij"...
Opteron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 04:59   #77
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
pajdo jesi sam platio 500 000 kn. za školovanje, uzeo kredit, roditelji platili ?
jesu, platili su mu roditelji, i djed i baka ....
a i on ponešto plaća

inače pol milje, kaj su samo njemu predavali svi ?
on je bar otplatio svoj dug, samo s jednim pacjentom, za razliku od drugih


Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ja bi išao da se ne ukočim samo od gledanja igle i da mi ne dolazi slabo kada se porežem.
eto, znači nije posao pljuga očito
ovo za igle razumjem skroz, ja ih isto nevolim
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 06:46   #78
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Moglo bi se reci. Ali vjeruj mi nedovoljno za znatniji nesrazmjer place sa imovinskim stanjem kako je netko naveo



Ak nisi sukzio dosad - ne izmisljam podatke nego je info iz prve ruke. Doduse staziranje je bilo prije 10+ godina nemam pojma kak je danas. U to vrijeme je placa doktora medicine (frisko s faksa) koji je trebao odraditi staz (prije dobivanja licence) iznosila 3000 kn.

Statistika nije bitna. Pricam ti sto je pisalo na isplatnom listicu!

I.

P.S.

Zanimljivo je kako su ljudi skloni izmisljanju teorija zavjere na temelju nekih poluprovjerenih informacija i ne zele prihvatiti stvarne cinjenice.
Odlično.
Koliko je plaća magistra farmacije prvihgodinu dana?
Ili, kolika je plaća magistra strojarstva dok je "na stručnom osposobljavanju"?

Sad bi ti uspoređivao plaće na stažiranju i stručnom?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 08:18   #79
zašto on nije završio za doktora?
ili ovaj drugi ?

ako ih toliko muči plaća doktora naspram inžinjera (iako mislim da su tu negdje )
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 09:24   #80
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
To ti je samo percepcija jer oni titraju. Mladi ne rutiniraju jer nemaju iskustva i sve zapravo uce na tebi. Da nema starijih klinci bi pobili tucete ljudi bzvz.

Sa starom gardom nit nemas pojma koliko je ozbiljno jer su sve vec vidjeli i ne uzbudjuju se oko nicega. U 5 minuta zna generalno sto ti je, napise terapiju / dalju obradu i dovidjenja. Istina je da im se generalno ne da bit necija psihijatrija sto ljudi ponekad krivo protumace.

Moras znati da na teskim odjelima svakog veceg KBC-a (onk / kardio / hemo) svaki dan umre netko. Doktori tamo okore, nema im druge... Ljudima je to mater / otac / brat / sestra, doktor ima jos 5 takvih koji leze i kojima mora pomoci. Nema zdravih koji tamo dodju na gemist dva i partiju bele.

I.
je, ti stari što sve znaju po Šuvarici su najbolji. Sve oni znaju, nema toga što ne znaju.. rentgen, krvna slika i šolja kafe i spreman si za obradu
Kaidos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:34.