Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2017., 00:08   #1
Artroza skočnog zgloba - kako lječiti, njegovati?

Imamo psa, malo mješanca pekinezera i kažu nam maltezera. Star je oko 8 godina. Prije par godina ga je udario auto i pregazio mu stražnju nogu. Uspješno se oporavio, no stalno je nakon duže šetnje ili trčanja znao preselit težinu na drugu nogu i rasteretit ovu koja je bila ozljeđena.
E sad, vjerojatno to što ga muči nema veze sa gore navedenom nesrećom, al pošto je u pitanju ista noga da spomenem.

Neki dan smo bili vani s njim i najnormalnije je trčao ujutro, istrčao iz stana, trčao vani i onda najednom nije htio po stepenica do stana kad smo išli kući i čekao da ga se uzme na ruke. Do kraja dana se nije ni oslanjao na tu nogu, te je s njom uglavnom mahao (čak i dok je ležao ili u hodu) kao da želi neštro bacit sa nje.
Bili smo u Bubi na slikanju kuka i noge, utvrđeno je da ima artrozu skočnog zgloba. Kod veterinara je dobio Ketofen inekciju, te Neurobion i neke tablete protiv bolova za doma. Međutim, kasnije popodne se valjda nezgodno pomaknuo i cvilio je nekoliko sekundi iz svega glasa, a nismo znali kako mu pomoć. U strahu da se ne ponovi to smo ponovo išli veterinaru i dobio je na lijevu nogu (ona koja ga ne boli) flaster protiv bolova koji traje 3 do 5 dana.

Flaster sada nosi 3. dan, a ukupno je 4. dan otkad ima bolove. Problem je u tome što se to navodno neda lječit i nije operativno, a njega bi bolovi trebali nekad popustiti, a nekad uhvatiti, te bi s tim trebao živjeti. On je danas (4. dan) gore neko prvi dan u smislu da ništa ne jede, ni ne pije (moramo mu špricom davat vodu i hranu), te uglavnom cijeli dan leži i blago cvili. Kad hoda, onda se osloni na nogu (ne potpuno) i više ne trese s njom kao prvi dan.

Što da radimo, jel ima netko neku ideju? Ili veterinara/kliniku za preporučit? Da sami tražimo neki drugi pregled? Nemam osjećaj da mu je do sada bolje, sve me više brine što ne jede i pije, a prvi dan kad nije ni htio stat na nogu je najnormalnije jeo i pio. Tek otkad ima flaster (jel moguće da je to povezano?) ne jede i pije, te cvili gotovo cijelo vrijeme.
Žao nam ga je, a ne znamo kako da mu pomognemo.

I što mi je najčudnije, artroza koliko čitam dolazi postepeno. A kod njega, najnormalnije trči i kreće se i onda najednom drži nogu u zraku, cvili, ne može po stepenicama, ni niš ostalo. Kao da ga je uhvatilo u roku par minuta.

Ne mogu znat kako je, ali izgleda da ga noga manje boli, a on sam kao da je dosta lošije (ne jede i ne pije).
daniel2809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 12:45   #2
Quote:
daniel2809 kaže: Pogledaj post
Što da radimo, jel ima netko neku ideju? Ili veterinara/kliniku za preporučit? Da sami tražimo neki drugi pregled? Nemam osjećaj da mu je do sada bolje, sve me više brine što ne jede i pije, a prvi dan kad nije ni htio stat na nogu je najnormalnije jeo i pio. Tek otkad ima flaster (jel moguće da je to povezano?) ne jede i pije, te cvili gotovo cijelo vrijeme.
Žao nam ga je, a ne znamo kako da mu pomognemo.
Moja je preporuka dr. Matko u Sloveniji - link. Nazovite i zakažite pregled.

Quote:
I što mi je najčudnije, artroza koliko čitam dolazi postepeno. A kod njega, najnormalnije trči i kreće se i onda najednom drži nogu u zraku, cvili, ne može po stepenicama, ni niš ostalo. Kao da ga je uhvatilo u roku par minuta.
Da, napreduje postepeno, ali kad pređe određenu granicu, pojave se bolovi. Prethodno oštećenje (trauma) zgloba nažalost je dobra podloga za razvoj osteoartritisa.

Quote:
Ne mogu znat kako je, ali izgleda da ga noga manje boli, a on sam kao da je dosta lošije (ne jede i ne pije).
Ne znam kakav su mu flaster stavili, ako je ljudski, onda je uglavnom u pitanju opioid pa je najvjerojatnije od toga ošamućen, da ne kažem nadrogiran. Nazovi Bubu i pitaj za naziv flastera pa izguglaj - ako je u sastavu fentanil, onda je to u pitanju.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 13:51   #3
Hvala Vam puno na odgovoru.
Što se tiče navedenog doktora, on je općenito jedan od boljih veterinara ili je specijalist baš za naš slučaj? Sljedećih nekoliko dana nismo baš u prilici doć tamo zbog posla, pa da idemo prije toga još svejedno možda na veterinarski u Zagrebu?
Tražio sam jučer već nazive flastera jer sam pročitao ime kad je dobivao, al nisam zapamtio, znam samo da je od plive. Našao sam fentagesic i mislim da je to u pitanju, vidim da ima fentanil u sastavu. Hvala puno, puno, nadam se da mu je to samo od flastera sad.
daniel2809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 16:52   #4
Dr. Matko je specijalist ortoped. Nekoliko nas ovdje već je bilo kod njega zbog raznih ortopedskih problema, između ostalih i ja sa svojom psicom.

Na tvojem bih se mjestu - sry, ali mislim da se na internetu i forumu možemo slobodno oslovljavati sa 'ti' - naručila kod njega, a ovdje eventualno potražila pomoć ako malca nešto bude boljelo. U svakom slučaju, treba ga štedjeti.

Veterinarski faks osobno zaobilazim u širokom luku.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:40.