Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2017., 18:28   #61
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Koliko se ja sećam a bilo je to davno zaistadavno sam čitao ,Pavle je bio lider neke sekte zvane Nazarećani ili Nazareni tako nekako.Sad čitam ovde nešto pa se pitam kako je mogao biti liderom netko tko je upao među njih kao onaj koji je bio protiv njih plus trojica tkzv stubova su bili još živi tada Jakov Petrus Ivan.
Pavle je po Novom Zavjetu bio optužen da je bio lider neke sekte kad su ga htjeli uhvatiti pa su ga spasili Rimski vojnici.

Ja sam govorio o Nazivu Nazareni i Nazivu Kršćani. Rane Kršćane, Isusove učenike i Isusa su u Palestinskom okruženju zvali Nazarenima. Izvan Palestine su ih prozvali Kršćanima. U to rano vrijeme oni još nisu niti bili pravi kršćani, ali oba ta naziva i Nazareni i Kršćani su bili pogrda.

Nije mo namjera da se svađam sa teologijom. Govorim ono što se tiće ove teme. Zato ću ti odgovoriti.

Teologija tvrdi da je Pavle bio progonitelj koji se preobratio na putu za Damask. To je moglo biti poslije Stjepanova mučeništva jer su tada počeli progoni Helenskih Židova. Hebrejske židove nisu progonili. Piše u Djelima da Apostole nitko nije dirao.

Dakle nisam ja rekao da je Pavle bio liderom.

U Novom Zavjetu se tvrdi da je Pavle postao kršćaninom jer je sreo uskrslog Krista. On tvrdi da nije ni sa kim razgovarao, želeći reći da nije od Ljudi dobio Evanđelje da ga propovijada među poganima.

Prema pokazateljima u Evanđeljima, Djelima pa i prema Poslanicama U Ranoj crkvi je postjalo vodstvo.

U početku je Isus bio vođa pokreta. Isus je odabrao Petra kao vođu crkve kad je govorio o stijeni na kojoj će sagraditi crkvu. Odabrani su Zebedejevi sinovi da budu poput dvojice stupova. Dakle: Petar, Jakov i Ivan. Tako je to po evanđeljima.

Poslije Raspeča i uskrsnuća priča se nastavlj u djelima gdje i po Poslanicama i po djelima vidimo da su Supovi: Jakov, Kefa i Ivan. Sad je oko 20 godina poslije raspeča postao vođa Jakov brat gospodinov.

Pitanje je zbog čega je Petar smijenjen i zašto Petar nije vođa Jeruzalemske crkve.

Trebalo je proučiti što sam do sada napisao na ovoj temi. Ali ukratko. Pavle je vjrojatnije od Jeruzalemske crkve dobio dozvolu da se bavi misionarenjem. Iz nepoznatih razloga Pavle je promijenio Židovsku vjeru. U Ratu 66. do 70 je Jeruzalemska crkva nestala. A u Rimskom carstvu je bobjedila Pavlova verzija vjere.

Tako je nastala Rimska crkva. Judeokršćane su poslije proglašavali hereticima. A kroz tekstove je sakrivena činjenica da su Isus i njegovi učenici kasnije apostoli bili Judeo kršćani koji nisu namjeravali odustati od Mojsijevog Zakona. Oni su se od drugih Židova razlikovali jer su vjerovali da je Mesija Isus Uskrsnuo i da će se vratiti. Zato su i došli u Jeruzalem.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 18:36   #62
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Pavle je po Novom Zavjetu bio optužen da je bio lider neke sekte kad su ga htjeli uhvatiti pa su ga spasili Rimski vojnici.

Ja sam govorio o Nazivu Nazareni i Nazivu Kršćani. Rane Kršćane, Isusove učenike i Isusa su u Palestinskom okruženju zvali Nazarenima. Izvan Palestine su ih prozvali Kršćanima. U to rano vrijeme oni još nisu niti bili pravi kršćani, ali oba ta naziva i Nazareni i Kršćani su bili pogrda.

Nije mo namjera da se svađam sa teologijom. Govorim ono što se tiće ove teme. Zato ću ti odgovoriti.

Teologija tvrdi da je Pavle bio progonitelj koji se preobratio na putu za Damask. To je moglo biti poslije Stjepanova mučeništva jer su tada počeli progoni Helenskih Židova. Hebrejske židove nisu progonili. Piše u Djelima da Apostole nitko nije dirao.

Dakle nisam ja rekao da je Pavle bio liderom.

U Novom Zavjetu se tvrdi da je Pavle postao kršćaninom jer je sreo uskrslog Krista. On tvrdi da nije ni sa kim razgovarao, želeći reći da nije od Ljudi dobio Evanđelje da ga propovijada među poganima.

Prema pokazateljima u Evanđeljima, Djelima pa i prema Poslanicama U Ranoj crkvi je postjalo vodstvo.

U početku je Isus bio vođa pokreta. Isus je odabrao Petra kao vođu crkve kad je govorio o stijeni na kojoj će sagraditi crkvu. Odabrani su Zebedejevi sinovi da budu poput dvojice stupova. Dakle: Petar, Jakov i Ivan. Tako je to po evanđeljima.

Poslije Raspeča i uskrsnuća priča se nastavlj u djelima gdje i po Poslanicama i po djelima vidimo da su Supovi: Jakov, Kefa i Ivan. Sad je oko 20 godina poslije raspeča postao vođa Jakov brat gospodinov.

Pitanje je zbog čega je Petar smijenjen i zašto Petar nije vođa Jeruzalemske crkve.

Trebalo je proučiti što sam do sada napisao na ovoj temi. Ali ukratko. Pavle je vjrojatnije od Jeruzalemske crkve dobio dozvolu da se bavi misionarenjem. Iz nepoznatih razloga Pavle je promijenio Židovsku vjeru. U Ratu 66. do 70 je Jeruzalemska crkva nestala. A u Rimskom carstvu je bobjedila Pavlova verzija vjere.

Tako je nastala Rimska crkva. Judeokršćane su poslije proglašavali hereticima. A kroz tekstove je sakrivena činjenica da su Isus i njegovi učenici kasnije apostoli bili Judeo kršćani koji nisu namjeravali odustati od Mojsijevog Zakona. Oni su se od drugih Židova razlikovali jer su vjerovali da je Mesija Isus Uskrsnuo i da će se vratiti. Zato su i došli u Jeruzalem.
Proverio sam sad,sekta je Nazareni i Pavle je njhov lider piše u delima apostolskim.
Izgleda iz neka razloga ti to izbegavaš ili nisi znao.

Moram priznati da sam malo razočaran,pratio sam desetak tvojih postova delovali su vrlo slojevito i smisleno i da barataš velikim poznavanjem temologije.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 18:44   #63
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Koja je nauka Ebijonita? Može li par rečenica odlike toga učenja,koje su glavne postavke ili prepoznatljivosti te sekte?
Prepoznatljivosti od čega. Kad kažeš sekta sigurno misliš na današnje kršćanstvo i da su se ebioniti odvojili od današnjeg kršćanstva. Ali to ovisi o tome kad su se pojavili.

Tu je problem što iste riječi mogu označavati različite pojmove.

Ti vjerojatno znaš bolje od mene njihove glavne odlike zato tako i govoriš. Meni za ovu temu to nije mnogo bitno.

A pravi problem je u tome što ja tvrdim da su Isus i njegovi učenici kasnije Apostoli u Jeruzalemskoj crkvi bili Judeokršćani. Pavle je bio i progonitelj, postao je kršćaninom, poslan je u misionarenje, ali bio je u sukobu zbog odbacivanja Mojsijevih zakona.

To je i logično jer se svi slažete sa tvrdnjom da je Kršćanstvo razvijeno iz Židovske vjere. Ne slažete se samo sa logičnom činjenicom da su rani kršćani mogli vjerovati u Isusa unutar Židovske vjere.

Ali ako nije tako onda kao možete objasniti iznenadan nastanak Kršćanske vjere kad se kršćanstvo po svemu protivi Židovskim vjerskim principima.

Tvrdnje da su Judeo kršćani Kršćanska sekta su neistinite i netočne. Iako je točno da su se i kasnije pojavljivale sekte koje su se odvojile od kršćanstva.

Prvi Judeo Kršćani su bili Sveti Apostoli. Oni su bili sekta koja se odvojila od Židovske vjere. Današnje kršćanstvo počinje sa Pavlom koji je odbacio Mojsijeve zakone. A sukob je nastao zato jer Sveti Apostoli nisu namjeravali odbaciti Mojsijeve Zakone.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 18:55   #64
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Prepoznatljivosti od čega. Kad kažeš sekta sigurno misliš na današnje kršćanstvo i da su se ebioniti odvojili od današnjeg kršćanstva. Ali to ovisi o tome kad su se pojavili.

Tu je problem što iste riječi mogu označavati različite pojmove.

Ti vjerojatno znaš bolje od mene njihove glavne odlike zato tako i govoriš. Meni za ovu temu to nije mnogo bitno.

A pravi problem je u tome što ja tvrdim da su Isus i njegovi učenici kasnije Apostoli u Jeruzalemskoj crkvi bili Judeokršćani. Pavle je bio i progonitelj, postao je kršćaninom, poslan je u misionarenje, ali bio je u sukobu zbog odbacivanja Mojsijevih zakona.

To je i logično jer se svi slažete sa tvrdnjom da je Kršćanstvo razvijeno iz Židovske vjere. Ne slažete se samo sa logičnom činjenicom da su rani kršćani mogli vjerovati u Isusa unutar Židovske vjere.

Ali ako nije tako onda kao možete objasniti iznenadan nastanak Kršćanske vjere kad se kršćanstvo po svemu protivi Židovskim vjerskim principima.

Tvrdnje da su Judeo kršćani Kršćanska sekta su neistinite i netočne. Iako je točno da su se i kasnije pojavljivale sekte koje su se odvojile od kršćanstva.

Prvi Judeo Kršćani su bili Sveti Apostoli. Oni su bili sekta koja se odvojila od Židovske vjere. Današnje kršćanstvo počinje sa Pavlom koji je odbacio Mojsijeve zakone. A sukob je nastao zato jer Sveti Apostoli nisu namjeravali odbaciti Mojsijeve Zakone.
Današnje hrišćanstvo i Ebijoniti?

Ebijoniti su sekta Jevrejstva/Judeizma,hrišćanstvo tada nije ni postojalo u današnjem obliku.Tako da poređivanje je besmisleno.

Bilo bi zanimljivo znati radi čega su sekta Judeizma jer taj Jakob je bio ubijen od strane nekih Jevreja radi razlika u teološkim učenjima bio je heretik u njihovim očima.Radi hereze je platio.
Ebioniti nisu Hrišćani jer kod njih nema Hrista boga u teologiji.Tako da Ebijoniti nisu pra Hrišćani uopće.
Tvoja teze ne pije vodu.


Prahrišćani su jedna druga sekta toga vremena iz koje se granalo više sekti poslije.Ako me sećanje ne vara,davno sam bio to čitao.
Ima lepa jedna knjiga Jakob brat Isusa gotovo 1000 i kusur stranica..
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 19:00   #65
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Proverio sam sad,sekta je Nazareni i Pavle je njhov lider piše u delima apostolskim.
Izgleda iz neka razloga ti to izbegavaš ili nisi znao.

Moram priznati da sam malo razočaran,pratio sam desetak tvojih postova delovali su vrlo slojevito i smisleno i da barataš velikim poznavanjem temologije.
Ovo je Forum.

Ali ako misliš na isto mjesto u Bibliji, ja sam u jednoj bibliji našao izraz bodežari što bi značilo zeloti ili banditi. Mojoj teoriji to ne smeta. Ali bi nekome smetalo. Ja sam i prije pisao o tome da je Isus bio razapet zbog pobune i da su ga razapeli Rimljani zbog pobune.

Iz toga onda proizilazi da bi Nazareni bili isto Zeloti. Dokazi su u nadimcima Petra. Pravo je ime Šimun. Nadimak je Petar ili Kefa što znači stijena ili kameni. Takav nadimak ne bismo dali mirnim i pokornim učenicima jednog miroljubivog božjeg čovjeka koji sam putuje i propovijeda o kretanju drugog obraza. Ili drugi obraz znači nešto drugo. Osim toga Petar nosi mač i ne razmišlja mnogo da li će ga upotrijebiti pa znamo da je čovjek ostao bez uha.

A jedan se učenik i zove bodežar, sikarijanac ili zelot. Zebedejevi sinovi imaju interesamšntan nadimak BOANERGES što znači sinovi groma. Znamo da su bogovi rata pračeni gromovima i olujama.

Iako ne mogu garantirati da ću nekoga u nešto uvjeriti a nije mi ni namjera reći ću svima da će najbolje razumjeti temu kako ju ja shvačam ako pročitaju moje upise. Ne treba čitati moje odgovore drugim forumašima nego samo one upise gdje izlagao probleme koji proizilaze iz tekstova.

Pa ukoliko nekoga zanima može objasniti drugačije te probleme.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 19:06   #66
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Ovo je Forum.

Ali ako misliš na isto mjesto u Bibliji, ja sam u jednoj bibliji našao izraz bodežari što bi značilo zeloti ili banditi. Mojoj teoriji to ne smeta. Ali bi nekome smetalo. Ja sam i prije pisao o tome da je Isus bio razapet zbog pobune i da su ga razapeli Rimljani zbog pobune.

Iz toga onda proizilazi da bi Nazareni bili isto Zeloti. Dokazi su u nadimcima Petra. Pravo je ime Šimun. Nadimak je Petar ili Kefa što znači stijena ili kameni. Takav nadimak ne bismo dali mirnim i pokornim učenicima jednog miroljubivog božjeg čovjeka koji sam putuje i propovijeda o kretanju drugog obraza. Ili drugi obraz znači nešto drugo. Osim toga Petar nosi mač i ne razmišlja mnogo da li će ga upotrijebiti pa znamo da je čovjek ostao bez uha.

A jedan se učenik i zove bodežar, sikarijanac ili zelot. Zebedejevi sinovi imaju interesamšntan nadimak BOANERGES što znači sinovi groma. Znamo da su bogovi rata pračeni gromovima i olujama.

Iako ne mogu garantirati da ću nekoga u nešto uvjeriti a nije mi ni namjera reći ću svima da će najbolje razumjeti temu kako ju ja shvačam ako pročitaju moje upise. Ne treba čitati moje odgovore drugim forumašima nego samo one upise gdje izlagao probleme koji proizilaze iz tekstova.

Pa ukoliko nekoga zanima može objasniti drugačije te probleme.
Mešaš te grupacije.Zeloti su jedno a Nazareni su drugo.

Ubaciti ću posle pasos iz biblije o Nazarenu Pavlu
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 19:25   #67
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Današnje hrišćanstvo i Ebijoniti?

Ebijoniti su sekta Jevrejstva/Judeizma,hrišćanstvo tada nije ni postojalo u današnjem obliku.Tako da poređivanje je besmisleno.

Bilo bi zanimljivo znati radi čega su sekta Judeizma jer taj Jakob je bio ubijen od strane nekih Jevreja radi razlika u teološkim učenjima bio je heretik u njihovim očima.Radi hereze je platio.
Ebioniti nisu Hrišćani jer kod njih nema Hrista boga u teologiji.Tako da Ebijoniti nisu pra Hrišćani uopće.
Tvoja teze ne pije vodu.


Prahrišćani su jedna druga sekta toga vremena iz koje se granalo više sekti poslije.Ako me sećanje ne vara,davno sam bio to čitao.
Ima lepa jedna knjiga Jakob brat Isusa gotovo 1000 i kusur stranica..
Ne bi se moglo reći da ZBOG ovih razloga i EBIONITA, moje teze koje i nisu moje, a mislim da su stručne- ne piju vodu. Ne kažem da su ove tvrdnje neoborive, ali mi smo na forumu i vi, forumaši ste počeli govoriti o Ebionitima.

Niti Ebioniti, niti nazareni nisu bitni u ovoj teoriji. To kažem da bismo se razumjeli.

Ja sam govorio o onome što piše u Poslanicama i Djelima i što se tiče odnosa Jakova, brata gospodinova iz Novog Zavjeta u vrijeme dok je Pavle dolazio u Jeruzalem i dok je Pavle Misionario. Dakle prema Djelima i Poslanicama: Jakov, Kefa i Ivan su stupovi. Opće pitanje je da li je postojao otpor Pavlovom odbacivanju Mojsijevih zakona.

Prema problemima koje nisam ja otkrio izgleda da je takav otpor postojao. Teologija tvrdi da je sve mirno i prijateljski riješeno, ali u tekstovima postoje pokazatelji, izdajničke tvrdnje koje govore da problemi nisu bili riješeni.

Mislim da je ova teorija u pravu i da između 60 i 80te godine prvog stolječa u tekstovima postoji praznina i da je teologija izbjegavala objašnjavati utjecaj rata 66 do 70 na kršćanstvo. Davana su samo opčenita i nedovoljna objašnjenja kako se kršćanstvo već prije rata potpuno razvilo.

Meni je na primjer poznato da su se još rani crkveni oci čudili i pitali kako to da o Isusu Kristu nitko nije pisao. Ova tema tvrdi da je razlog taj što je Isus bio Židovski Mesija a Krist je postao dugo vremena nakon smrti na križu.

Meni je to i logično. U početku je bila Židovska vjera. Isus je razapet. Učenici su tvrdili da je Njihov Mesija uskrsnuo. Židovi nikada nisu zamišljali da bi Mesija uskrsnuo. To je dakle bila promjena židovske vjere i odmak od Judaizma prema kasnijem kršćanstvu. Pavle je propovijedao odbacivanje Mojsijevih zakona. Tada nastaje kršćanstvo. Kako prihvatiti teoriju teologije da u Jeruzalemskoj Crkvi nije bilo otpora toj ideji.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 19:29   #68
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Mešaš te grupacije.Zeloti su jedno a Nazareni su drugo.

Ubaciti ću posle pasos iz biblije o Nazarenu Pavlu
Ne bih rekao da nešto miješam. Nisi me razumio. Znam da su Zeloti jedno a Nazareni drugo.

Problem je što se mene uvlači u raspravu o Nazarenima i o Ebionitima a ja tu raspravu nisam niti pokrenuo.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 19:30   #69
Pominješ Pavla a nije bitno što je lider Nazarena ?

Lol jako stručno.

Preporučam ti knjigu Jakob brat Isusa od Eisehmana.

Master piece !
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 19:36   #70
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao da nešto miješam. Nisi me razumio. Znam da su Zeloti jedno a Nazareni drugo.

Problem je što se mene uvlači u raspravu o Nazarenima i o Ebionitima a ja tu raspravu nisam niti pokrenuo.
Pa pominješ Jakoba i Pavla a Ebijoniti i Nazareni su sekte kojima su pripadali.

Prvo trebaš razumeti tu problematiku da bi se bavio pojedincima njih dvojicom i eventualnim sukobima a pominješ neke sukobe.

Vrlo konstruktivan predlog od mene kojeg izbegavaš.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 22:16   #71
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Za svaku tvrdnju posebno ja tebi dokazujem tekstovima Evanđelja, Djela i poslanica a ti meni upadaš sa nekakvim biciklima. Trolanje.
Ovo je vrh.

TI mene optužuješ za trolanje, a ti već godinama pišeš u zamasima jedno te isto kad te uhvati skribomanija.

Jedino mi nije jasno kako te moderatori nisu dosad skresali.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 22:17   #72
kom1, daj reci dal ti ovdje želiš komunicirati s ljudima ili pisati svoje blogove
jer
ako želiš ovo drugo, a onda tak reci i kraj priče
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 00:27   #73
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Koja je nauka Ebijonita? Može li par rečenica odlike toga učenja,koje su glavne postavke ili prepoznatljivosti te sekte?
po zenonu Kosidowskom (u epohalnom štivu "Priče Evanđelista"), najstariji dokumenti koji potiču iz ebionitske sredine, optužuju Pavla Taržanina da je izdao nauk Isusa iz Nazaretha, proglasivši ga Božijim sinom, a uz to i samim Bogom. vjerovali su da je Isus obećani prorok i mesija najavljen u ranijim pismima i potvrđen čudima. dakle, radi se o izvornim hrišćanima, koji danas više ne postoje nigdje na planeti zemlji. iz njihova ugla posmatranja, svi današnji kršćani su sekta, bez izuzetka.

Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Pominješ Pavla a nije bitno što je lider Nazarena? Lol jako stručno.
pavle lider Nazarena?! hahahh, ovo je kao da kažeš da je Martić bio lider domovinskog rata. to su dvije suprotnosti! ali, razumijem želju paulinista da se proguraju u kršćanstvo, pa makar to bilo i povijesnim falsifikatima, ili falsifikatima u Pismu. Uspjelo im je, doduše.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:52   #74
Iz Dela apostolskih 24:5
"We have found this man to be a troublemaker, stirring up riots among the Jews all over the world. He is a ringleader of the Nazarene sect

Dakle Pavle je lider grupacije Nazareni.


Tko su Nazareni?

Nazareni ne održavaju Šabat nego Nedelju a pošto ne održavaju Šabat ili subotu verovatno se ni ne obrezuju.

Ovaj Kom 1 govori o Šabatskoj crkvi a ne Nazarenskoj.

Imamo još u delima da Pavle nedeljom lomi kruh...Dakle imamo u biti hrišćanstvo u malenom obliku u obliku Nazarenske sekte koja po mojoj saznanjima u to doba bila oko 40 000 sledbenika.

No ne treba smetnuti s uma ni Esene koji isto tako su distancirani od mainstrem Jevrejstva toga doba po pitanju krvnih žrtava životinja koje su žrtvovali na oltaru u Jerusalimu.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:58   #75
evo i teme:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=7221
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 11:03   #76
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
po zenonu Kosidowskom (u epohalnom štivu "Priče Evanđelista"), najstariji dokumenti koji potiču iz ebionitske sredine, optužuju Pavla Taržanina da je izdao nauk Isusa iz Nazaretha, proglasivši ga Božijim sinom, a uz to i samim Bogom. vjerovali su da je Isus obećani prorok i mesija najavljen u ranijim pismima i potvrđen čudima. dakle, radi se o izvornim hrišćanima, koji danas više ne postoje nigdje na planeti zemlji. iz njihova ugla posmatranja, svi današnji kršćani su sekta, bez izuzetka.
Bez novine neobrezanja ne bi bilo nove religije koja se formirala iz Jevrejstva ,dakle tvoja teza je bezvezna nema smisla uopće zašto bi se dupliralo nešto.Taj Isus o kojem oni govore nije isti Isus to je Isus sin Navina iz stara zaveta koji je uterivao na silu obrezanje.No u tom slučaju je točno što govori

Quote:
pavle lider Nazarena?! hahahh, ovo je kao da kažeš da je Martić bio lider domovinskog rata. to su dvije suprotnosti! ali, razumijem želju paulinista da se proguraju u kršćanstvo, pa makar to bilo i povijesnim falsifikatima, ili falsifikatima u Pismu. Uspjelo im je, doduše.
Ti mešaš Nazarene i Subotare iz Jerusalima.Nazareni su odvojeni od njih a opisao sam i zašto jer Nazareni štuju Nedelju a nisu se ni obrezivali.
Ti si zamenio Jerusalemske subotare s Nazarenima.

No ja držim da je prelazak u obrnutom smeru,Pavle je prešao u obrezane s jednom namjerom po mome shvaćanju.
Zato je Pavle u Jerusalimu odrezao kosu koju su Nazareni nosili kao zaštitni znak a i obrezao se u Jerusalimu da bi mogao ući u hram( u delima apostolskim )
Dakle to dokazuje moju tvrdnju da je iz Nazarena Pavle došao među Subotare ili Šabat sektu obrezanih.

No Pavle nije samo bio član Nazarena i Šabatske Jerusalimske sledbe nego sviju sledbi toga doba.I Esena i Saduceja i Farizeja no ne istvoremeno nego postepeno.
Čovek je sve prošao učenja i razumevanje po mome mišljenju ima mnogo veće od sviju tadašnjih ljudi.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 12:23   #77
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

pavle lider Nazarena?!
Baš, svašta se o njemu priča, beskonačne pogrešne informacije.
Al
ima i nečeg istinitog, primjerice, dok je bio farizej imao je najboljeg frenda koji je bio saducej
i
sad to pomalo čudno, ne, imat naj frenda koji odbija činjenicu uskrsnuća
no izgleda su se unatoč tim razlikama dobro slagali... sve dok Savao nije postao Pavao, sad više ni farizej, pa ga njegov naj frend počeo ganjati, puko frendšip, kaj se more, tak vam je to oko prijateljstva u ranom kršćanstvu, vele paz s kim se družiš.
Novi zavjet je prepun dobronamjernih savjeta.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 13:32   #78
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Treba razumeti nauku Ebionita kojima je lider bio Jakob Pravednik.
Onda kad se ta nauku razume poređuje se s onim što je bilo pre i što je bilo posle i tako se dođe do nekog zaključka.

Ebioniti su imali novi nauk koji nije Rimskoj crkvi pogodan iz nekih razloga no nije ni main stream Jevrejstvu tadašnjeg doba,pa se ovaj nalazio između dve vatre i bio likvidiran.
Treba čitati Novi Zavjet.

Evanđelja ne govore o Ebionitima.

Evanđelja i djela govore o jakovu bratu gospodinovu. Nigdje se ne govori o Ebionitima.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 13:37   #79
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Pa nije to bila bitka Švabe i Partizani pa da pobedila jedna strana.


Kad je u pitanju dogma ona ima tijek svoga razvoja a ne juriš idemo na nečiju tvrđavu da svrgnemo i pobedi opcija današnje hriščanstvo.
Dajte uozbilijte se iako je ovo sve onako kroz relax pisanija no malo ozbiljnosti nije na odmet.

Hrišćanstvo ima svoj razvoj 4 stoleća koji je zapečatiran Nikejskim koncilom i nije uopće definirano u prvom stoleću nego ima neke uzroke u prvom stoleću.

Najneozbiljnija je teza pravo i krivo hrišćanstvo to koristu sekte da budu exlusiva da nahrane svoj ego.
Kojue pravo i krivo kršćanstvo i koji Švabe i Partizani.

Treba se držati teme. Rano kršćanstvo nema veze sa Ebionitima i Nazarenima u tom kontekstu u kome vi o tome govorite. Mi se držimo onoga što piše u Novom Zavjetu.

Rano Kršćanstvo počinje sa Evanđeljima i nastavlja se sa Djelima. U početku su u jeruzalemu bili Hebrejski kršćani i Helenski kršćani od kojih se izdvaja Pavle. Točka.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 13:42   #80
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Koja je nauka Ebijonita? Može li par rečenica odlike toga učenja,koje su glavne postavke ili prepoznatljivosti te sekte?
Nije bitno. To ne piše u Novom Zavjetu.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:57.