Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša

Lijepa naša Gradovi i sela Hrvatske - Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Babina Greda...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2006., 00:32   #81
Ja san iz Sibenika, najlipseg grada na svituuuuuu!!
 
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 01:17   #82
Ajde mi onda odgovori ima li koja toverna još da je otvorena u Šibeniku i koja to. Nikako da dobijen jebeni odgovor
Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 10:09   #83
Ako već nije kasno, neka potraži u knjižnici knjigu J.Ćuzela: Šibenski fortifikacijski sustav, u njoj je vrlo detaljno obrađena tvrđava sv. Nikole.

Quote:
kreky kaže:
Alo Šibenčani,jeli možete pomoć jednom Splićaninu?
Mlađa sestra mi radi seminarsku radnju o Šibeniku i o tvrđavi Sv.Nikole i triba joj jedan podatak: Kolika je dužina onih zidova(oba su ja mislim iste dužine) na tvrđavi Sv.Nikole? Jeli zna netko ili može nekoga pitat? Bija bi van jako zahvalan!
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 10:23   #84
Lianne, čitam malo ove tvoje postove i čudim se što uopće misliš preseliti u Šibenik kad smo po tvom mišljenju tako zaostali.
Ne želim se ovdje svađati s nikim i nemoj ovo shvatiti kao napad, ali nije lijepo širiti ovakve predrasude o stanovnicima nekog grada. Niti smo glupi, niti smo neobrazovani, a bogami ima nas i što se služimo kompjuterom već duže od 20 godina, kada ga vjerojatno i neki u metropoli nisu vidjeli.
Dakle činjenica je da i u Zagrebu postoji veliki broj siromašnih ljudi koji si kompjuter ne mogu priuštiti, ne bih baš rekla da od 1 000 000 stanovnika Zagreba svi imaju kompjuter i priključak na internet. Većina ljudi koje poznam u Šibeniku znaju se služiti kompjuterom, imaju ga doma i koriste se s njim.
Ja poštujem tvoje mišljenje, ali malo se zapitaj u kakvom se to društvu u Šibeniku krećeš ako si stekla takav dojam? Vjeruj mi, ima tu i obrazovanih ljudi, kojima je život u ovom prekrasnom malom gradu sasvim ispunjen bogatim kulturnim događanjima, poslom, druženjem, a i surfanjem internetom.
Pozdrav
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 10:26   #85
Ej, Rockatansky, ima ih još par ali na tajnim lokacijama, samo za članove tajnog društva.
Zezam se, znam za nekoliko, ali nisu to one stare, autentične. U samom centru grada većina je zatvorena, mislim da samo jedna još radi, ali to smo krivi mi, jer smo postali prefini za sjedenje na drvenim bancima i radije idemo po kafićima.
Ajde, kad dođeš u Šibenik pitati ću moga didu da mi otkrije di izlazi pa ti javim..

Quote:
Rockatansky kaže:
Ajde mi onda odgovori ima li koja toverna još da je otvorena u Šibeniku i koja to. Nikako da dobijen jebeni odgovor
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 11:06   #86
Quote:
Mme Pipi kaže:
Ej, Rockatansky, ima ih još par ali na tajnim lokacijama, samo za članove tajnog društva.
Zezam se, znam za nekoliko, ali nisu to one stare, autentične. U samom centru grada većina je zatvorena, mislim da samo jedna još radi, ali to smo krivi mi, jer smo postali prefini za sjedenje na drvenim bancima i radije idemo po kafićima.
Ajde, kad dođeš u Šibenik pitati ću moga didu da mi otkrije di izlazi pa ti javim..
Tko zna možda san ti se i zapija s didon koji put
Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 15:45   #87
Quote:
Mme Pipi kaže:
Lianne, čitam malo ove tvoje postove i čudim se što uopće misliš preseliti u Šibenik kad smo po tvom mišljenju tako zaostali.
Ne želim se ovdje svađati s nikim i nemoj ovo shvatiti kao napad, ali nije lijepo širiti ovakve predrasude o stanovnicima nekog grada. Niti smo glupi, niti smo neobrazovani, a bogami ima nas i što se služimo kompjuterom već duže od 20 godina, kada ga vjerojatno i neki u metropoli nisu vidjeli.
Dakle činjenica je da i u Zagrebu postoji veliki broj siromašnih ljudi koji si kompjuter ne mogu priuštiti, ne bih baš rekla da od 1 000 000 stanovnika Zagreba svi imaju kompjuter i priključak na internet. Većina ljudi koje poznam u Šibeniku znaju se služiti kompjuterom, imaju ga doma i koriste se s njim.
Ja poštujem tvoje mišljenje, ali malo se zapitaj u kakvom se to društvu u Šibeniku krećeš ako si stekla takav dojam? Vjeruj mi, ima tu i obrazovanih ljudi, kojima je život u ovom prekrasnom malom gradu sasvim ispunjen bogatim kulturnim događanjima, poslom, druženjem, a i surfanjem internetom.
Pozdrav
takvi su jako rijetki,a i vjerujem da se se i ti doselila(imam dojam da nisi domorodac)...
ko kaze da su zaostali?zaostali su na nekim poljima jer jednostavno niti ima interesa i volje za neka podrucja i financije ne dopustaju neke stvari.pa ako znas sta je i tko je sibenik i ljudi u njemu dobro ces znati da vecina krpa kraj s krajem.osim grcica&c.o.
i da je stupanj obrazovanja dosta nizak-to je cinjenica.jako malo mladih zavrsi fakultet.a i ovih par sto su po sibeniku ne nude neku preveliku perspektivu za daljnje zaposljavanje,a s druge strane roditelji opet ne mogu bas svakome priustiti studij u drugom gradu.
i to nisu nikakve predrasude-to je nazalost cinjenicno stanje....
naravno ni da u zg nemaju svi comp,ali dinamika posla nalaze da ga moras imati,a i mogucnosti su puno drugacije...
naravno da ima obrazovanih ljudi i u sibeniku,ali su u prevelikom defecitu.
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 09:48   #88
Quote:
lianne kaže:
takvi su jako rijetki,a i vjerujem da se se i ti doselila(imam dojam da nisi domorodac)...
ko kaze da su zaostali?zaostali su na nekim poljima jer jednostavno niti ima interesa i volje za neka podrucja i financije ne dopustaju neke stvari.pa ako znas sta je i tko je sibenik i ljudi u njemu dobro ces znati da vecina krpa kraj s krajem.osim grcica&c.o.
i da je stupanj obrazovanja dosta nizak-to je cinjenica.jako malo mladih zavrsi fakultet.a i ovih par sto su po sibeniku ne nude neku preveliku perspektivu za daljnje zaposljavanje,a s druge strane roditelji opet ne mogu bas svakome priustiti studij u drugom gradu.
i to nisu nikakve predrasude-to je nazalost cinjenicno stanje....
naravno ni da u zg nemaju svi comp,ali dinamika posla nalaze da ga moras imati,a i mogucnosti su puno drugacije...
naravno da ima obrazovanih ljudi i u sibeniku,ali su u prevelikom defecitu.
Lianne, imaš krivi dojam. Šibenka sam, rođena i odrasla tu, kao i moji roditelji, djedovi i... Bila na faksu, vratila se i ne mrdam odavde jer obožavam ovaj grad.
Čuj, i ti ja imamo neko svoje mišljenje, ali mislim da jedini relevantni podatak o postotku obrazovanih/neobrazovanih u Šibeniku može dati službena statistika, do koje nažalost ne mogu doći.
Ja nemam taj dojam o niskom stupnju obrazovanja, budući da većina ljudi s kojima sam svakodnevno u kontaktu ima završen fakultet, ili barem srednju školu. Činjenica je da to sve ovisi u kakvim se krugovima krećeš, ali mislim da Šibenik ne zaostaje za državnim prosjekom, a to ti je 7 % VSS.
Dinamika posla u Zg. nalaže da moraš imati comp, ali i mi u Ši funkcioniramo na taj način. Nije valjda da misliš da još radimo sa pisaćim mašinama i faksevima?
Meni kao čestom gostu u Zagrebu u zadnje vrijeme sve više bode oči ogroman broj stanovnika metropole koji kopaju po kantama smeća usred bijela dana u potrazi za plastičnim bocama. Nalaže li i njima njihov posao da imaju comp?
No hard feelings, ali čini mi se da si ipak stekla krivi dojam o Šibeniku, a ja, kao građanin tog grada ne bih željela da ovo pročita netko tko nikad nije bio u Šibeniku i na osnovi tvog posta stvori negativno mišljenje o samom gradu i njegovim stanovnicima.
Ja ti želim dobrodošlicu u Šibenik i nadam se da ćeš s vremenom promijeniti neke stavove.
Pozdrav.
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 12:47   #89
Ne da mi vrag mira pa sam uspjela iskopati podatke državnog zavoda za statistiku, doduše iz 2001.g. ali mislim da se ništa radikalno nije promijenilo do danas.
Dakle statistika obrazovne strukture stanovništva Šibenika kaže:
Grad Šibenik ima 43.166 stanovnika, od toga sa završenom srednjom školom 23.153, viša škola 1.244, sa VI.stupnjem 745, VII stupanj, tj.VSS 3.454, umjetničke akademije 47, i nekih 12.200 sa osnovnom ili nekoliko razreda osnovne.
Nisam neki matematičar, ali ako 7% od 43.166 iznosi 3.021, znači da smo po broju VSS iznad državnog prosjeka .
Blago ti ga nama, pametni li smo
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 17:19   #90
zao mi je sto si stekla dojam da deskreditiram grad ili nesto slicno.ja ga zaista volim i ne bi se selila u njega da mi ne odgovara.takoder u njemu sam jako cesto i to od svog rodenja,tako da ga poznam vec podosta,a slobodno mogu reci i vise no svoj rodni grad,jer kako je malen brzo ga upoznas i zavolis...
malo ti racunica ne stima posto fali jos oko 3500 ljudi,ali to pretpostavljam da su oni bez osnovne skole(nisu se mozda nikad ni upisali)pa ni ne ulaze u statistiku...
ne znam koliko idu brojkice u zg,ali mislim da je situacija puno bolja.ali ne bi htjela da ispadne da branim zg,kad ga u sustini ne volim-ali da je mentalni i financijski sklop totalno drugaciji-da.
to kopanje po smecu je pojava koja se vidi u svakom vecem gradu,a kamoli miljunskom.mozda bi i u sibeniku netko kopao,a da se ne boji da ce ga vidjeti rodjak ili susjed
sibenik je malen grad i ne moze se po takvim nekim stvarima komparirati.u sibeniku svako svakog zna i totalno je drugaciji nacin zivota nego u zg.ja ne mislim da je sibenik zaostao ali da je puno unazaden zbog masu stvari-je.
nije bezveze sininim za sibenik"mrtav grad"...pokazatelj razvoja grada je infrastruktura,a dobro i ti i ja znamo d se u sibeniku u gotovo nista ne ulaze niti se puno toga gradi(ako se gradi)...ja se nadam da ce biti bolje,jer u komparaciji sa Zadrom koji se u zadnjih par god.razvio da je to za nevjerovat-sibenik stagnira vec godinama.i ne samo da stagnira nego samo jos vise tone.i to je sve povezano sa cijelokupnim problemom,a to je kronicni nedostatak novaca u tom gradu.a iskreno niti nema radnih mjesta(sama znas di je sibenik sa nezaposlenosti) niti neke izglednije buducnosti da se neke stvari rijese u dogledno vrijeme.sibenik je u povijesti bio dosta jak i bogat industrijski grad,pa sad sama znas da je jedini ostatak tog doba TLM pred stecajem,ako cak i nije usao-a bio je zadnja grana induistrije u sibeniku.niti ima vecih poduzeca,niti vecih perspektiva-svatko tko zeli nesto novo boji se iti zapoceti jer jednostavno nema izvjesnu buducnost.
mozda bas zato sto se kreces u VSS drustvu ne vidis realnost grada.moji svi prijatelji su sss.i nitko jos do dana danasnjeg nije nasao stalniji posao.cure rade za crkavicu po pumpama,ducanima,pekarama-roditelji im krpaju kraj s krajem(vecinom su nezaposleni na socijali).ima doduse nekolicina bolje situiranih,ali sto su sve poznanstva,veze vezice i kako to vec ide.evo konkretno i ja stizem sa jakim fakultetom dole,pa nemam pojam di cu raditi,ako cu uspjeti ikako naci posao...
tesko je-necemo se praviti da nije.i ovo malo mojih poznanika sto zavrsava fax dole(a sve mahom turizam)isto nema pojma sta ce i kako ce.svi sanjaju odseliti se jer neke izvjesnije buducnosti nema.ljudi globalno nemaju novaca i to je to.sreca da ih dosta ima rodjake,pa se snalazi na ove i one nacine(malo proda vina,malo uja,malo ribe i sl.) ili netko radi negdje van sibenika...to je realnost vecine ljudi tamo.naravno da postoji manjina koja uziva.
najapsurdnija je cinjenica i da je opca bolnica zbog dugova u totalnom stecaju,a na cijelom odjelu muvaju se 2 nervozne sestre.fali kadra,fali zanimanja,fali interesa za ista.pa sama robna kuca eto opet mjenja vlasnika po ko zna koji put.a i ona bi mozda u stecaj da grad mozda ne subvencionira njeno ne zatvaranje...i to ti je opet hrpa radnica bez posla za mjesec dana jer ce novi igrac ubaciti svoje radnike...to je tako.ja ne kazem da to tako nije u cijeloj zemlji,ali kako dole sve stagnira to je jako evidentno.i evidentnije no sto se misli,a situacija ce mozda jos neko vrijeme biti grozna dok se neke mlade snage ne uhavate boriti za grad...
jedino sto cvijeta su kafici jer ih ima tko puniti.iako je riva isto jako izumrla i dobro posluje mozda samo nekoliko kafica u gradu.
no ja se nadam da ce biti bolje.vjerujem u taj grad i nadam se d ce se stvari jednog dana promijeniti.a prvenstveno nam treba mladih ambicioznih ljudi i parova,pa ce stvari krenuti nabolje...
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 15:13   #91
Quote:
lianne kaže:
cure rade za crkavicu po pumpama,ducanima,pekarama-roditelji im krpaju kraj s krajem(vecinom su nezaposleni na socijali).ima doduse nekolicina bolje situiranih,ali sto su sve poznanstva,veze vezice i kako to vec ide.evo konkretno i ja stizem sa jakim fakultetom dole,pa nemam pojam di cu raditi,ako cu uspjeti ikako naci posao...
tesko je-necemo se praviti da nije.i ovo malo mojih poznanika sto zavrsava fax dole(a sve mahom turizam)isto nema pojma sta ce i kako ce.svi sanjaju odseliti se jer neke izvjesnije buducnosti nema.ljudi globalno nemaju novaca i to je to.sreca da ih dosta ima rodjake,pa se snalazi na ove i one nacine(malo proda vina,malo uja,malo ribe i sl.) ili netko radi negdje van sibenika...to je realnost vecine ljudi tamo.naravno da postoji manjina koja uziva.
sve šta si napisala stoji.

šta se tiče ovih na turizmu... oni koji ne uspiju ili radi obiteljskog financijskog stanja ne mogu na faks u zg, st, zd, ri, upisuju turizam, a u zadnje vrime momci upisuju informatiku. čitala san jednom da u dubrovniku ima 400-tinjak (il nešto tako) onih koji su završili turizam, a triba ih ?? (bila je neka brojka). uglavnon puuuuno manje nego šta ih je završilo. kolko ih onda triba šibeniku i našoj županiji, a kolko imamo/ćemo imat diplomiranih?

mladi sanjaju o životu van šibenika, van ove županije... istina. oni koji odu studirat negdi nadaju se da se neće vratit.
kod nas nema industrije, s tin nema posla za razne inžinjere. znan curu koja je završila kemijski inžinjering, radi u tlm-u, a dokad? i di će onda?
prijateljici je otac ing. građevine. do nedavno je radija u splitu. sad radi u nekoj privatnoj firmi u šibeniku.

ekonomisti, pravnici, geodeti, koji su se uspili/se uspiju zaposlit u nekoj banci, osiguranju, pošti, katastru, na općini, sudu, ili neko na policiji (valjda bi se dalo navest još štokod) dobro. al za ostale plaća ne ide proporcionalno sa završenon školon, ni radno misto ovisno o zanimanju.
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 22:14   #92
je bas je tako-tesko je i ne moze se reci da je lako i idealno.ali gura se.srecom selo dosta pomaze(tko ima rodbinu u okolici,a vecina ima)i hrpa rodaka dobro dode,pa se nakako ljudi snalaze..
eto mi se cesto salimo fda nam zg hrani i gradi kuci dole,ali to je istina-da zivimo svi dole puno teze bi uspjeli dogurati do ovoga di smo sad.ali bitno je da se nesto desava i ja vjerujem da ce kroz neko vrijeme biti bolje.mora biti bolje.jedina losa stvar je da mladi konstantno napustaju grad-posebice oni oji su studirali u nekom drugom gradi-pa tamo i ostanu.
ali to su malo ovako crnije i teze teme.
kada se sve to makne sibenik je jedan karizmatican grad i tko ga jednom zavoli i zaljubi se u njegovu karizmu-uvijek mu se vraca...
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 12:34   #93
jel itko gledao milijunasa?
nemojte pricati da zaostajemo po obrazovanju...
a ti jaka fakultet...samting...njo , ocito nisi u sibeniku tako cesto kako pricas, ili nisi primijetila onu buzu pokraj zeljeznickog kolodvora.
eto, i sama si rekla da se druzis s ekipom koja nije udobre s tehnikom, nema to veze s gradom. a to sto esesesovci uzimaju svakakve poslove, to je tako svugdje. kad bi ljudi malo manje govorili u negativnom kontekstu o gradu onda... jel, bi manje govorili u negativnom kontekstu. sibenik je 4. u ligi.
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 14:43   #94
Quote:
late bloomer kaže:
jel itko gledao milijunasa?
ko je bija, šta je bilo, kolko je dobija?
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 16:40   #95
Quote:
Maisie kaže:
ko je bija, šta je bilo, kolko je dobija?
bila su 2 za redom. jedan konobar (labor, cini mi se) i jedan iz prosle emisije, student (papesa ili tako nesto). osvojili 32 i 64. konobar legenda, osim sto navija za hajduk, a ovaj, a boze moj... da nije citao nista od rodina (tako ga je i izgovarao), naime, kipara, a da je procitao milijun knjiga jer je opci gimnazijalac.
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 19:51   #96
ajde neka
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 10:46   #97
Lianne, mislim da se generalno slažemo oko mišljenja Šibeniku, ali sve ovisi s koje pozicije gledaš. Znaš onu, nekom je čaša dopola puna, nekome dopola prazna. Ne živim ja baš u oblacima, ali volim misliti na lijepe stvari u ovom gradu. A sad, naravno da svugdje ima puno ljudi sa SSS, međutim, živjeli oni u Šibeniku, Zagrebu, Splitu ili bilo gdje u Hrvatskoj ista im je stvar. Je, u Zagrebu možda imaju veće plaće ali i veće troškove, i mislim da baš ne izlaze u kazalište, na izložbe, predavanja, bez obzira gdje se nalazili. Sigurno da je kulturni život Šibenika siromašniji od nekog velikog grada, nažalost, sramota je da nemamo kino, ali eto pitaj nekoga od te svoje ekipe je u zadnje vrijeme bio u knjižnici na predavanju ili izložbi, a vjeruj mi stalno se nešto događa. Stvar je to kulture i usađenih navika.
U pravu si da jedino kafići rade, ali oni koji vise cijeli dan po kafićima i kukaju da nemaju love su posebna kategorija. Umjesto u kavu i cigarete, mogli bi tu lovu uložiti u neki tečaj stranih jezika, kupiti kompjuter za koji ti kažeš da mnogi nemaju, i sl. Da se razumijemo, i ja uživam otići na kavu na rivu, ali jednom u par dana , a ne preseliti se u kafić kao pojedini. To je stanje duha u Šibeniku, i nažalost je lakše kukati nego se pokrenuti.
Međutim, osim tih likova koje ljudi viđaju po kafićima i na osnovu njih stvaraju dojam o cjelokupnom stanovništvu, ima puno više onih koji nešto stvarno rade i nadaju se da će i ovaj grad konačno krenuti naprijed.

Želim ti da nađeš posao u Šibeniku, štoviše, ako stvarno želiš raditi uvjerena sam da ćeš ga naći. Nije baš toliko crno, samo se treba potruditi, i čak ići pitati od vrata do vrata, ali u konačnici se isplati. Sretno!
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 11:02   #98
Quote:
late bloomer kaže:
jel itko gledao milijunasa?
nemojte pricati da zaostajemo po obrazovanju...
a ti jaka fakultet...samting...njo , ocito nisi u sibeniku tako cesto kako pricas, ili nisi primijetila onu buzu pokraj zeljeznickog kolodvora.
eto, i sama si rekla da se druzis s ekipom koja nije udobre s tehnikom, nema to veze s gradom. a to sto esesesovci uzimaju svakakve poslove, to je tako svugdje. kad bi ljudi malo manje govorili u negativnom kontekstu o gradu onda... jel, bi manje govorili u negativnom kontekstu. sibenik je 4. u ligi.
tamo nesto kopaju,ako nije zavrseno..kako bi onda primjetila?
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 11:04   #99
@mme pipi-naravno,ja se slazem s tobom.ja uopce ne idem u kafice(dobro mozda,ali rijetko )...malo jesam krenula na taj pesimisticni "ton",ali kad je situacija takva kakva je.a vjerujem da ce krenuti na bolje.mora krenuti na bolje...
a cuj-nadam se da cu nesto naci
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 11:14   #100
Quote:
Mme Pipi kaže:
u Zagrebu možda imaju veće plaće ali i veće troškove
slazem se, evo sad kad sam otisla iz svog rodnog grada (Sibenika, da se razumimo ) u dragi nam Zg, osjetila sam to na svojoj kozi...konkretno, nevjerojatno je koliko moja majka moze doli napraviti s svojom mizernom placom koja (cijela) meni tu ne bi bila dovoljna da platim stan i rezije...
OT: kad san vidila one slike na pocetku, skoro san se rasplakala, toliko mi fali moj Sibenik...nije sve crno tako doli, ima duha jos u ljudima (bar u mladima, a na njima svit ostaje)...pozdrav svim sibencanima i sibencankama!!!
__________________
Jedna jedina sila goni sav zivot. Jedna je jedina sila razvila organizme od jednostanice...: nagon za samoodržanjem...raščlanjen u " glad i ljubav "
rofl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:47.