Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2005., 12:37   #1
Dijalekti i njihovo formiranje

nikako da nadjem po svim mogucim forumima nekakvu raspravu ili teoriju o nastanku dijalekata u ovim krajevima

konkretno, koja su vasa saznanja o tome kako je doslo do njihovog formiranja

jer ako smo mi dinarci potomci drevnih ilira kojima je zavladala slavenska manjina i nametnula nam jezik, logicno bi bilo zakljucit da su ijekavica, ikavica i ekavica rezultat vladavine 3 srodna slavenska plemena i da prema rasprostranjenosti tih dijalekata mozemo priblizno odredit granice teritorija kojima su ta plemana vladala
ali ako gledamo najranije slavenske drzave na balkanu vidimo da njihove granice bas i ne prate linije razgranicenja tih dijalekata

s druge strane je teorija da su balkan masovno naselile 3 velike srodne slavenske grupe i tu bi onda sve bilo jasno o razgranicenju dijalekata da nam ne fali tih slavenskih gena, jer ako je seoba bila masovna, di su svi ti slaveni isparili

3. teorija bi mozda mogla bit da je balkan naselila homogena slavenska popu;acija s istim govorom, a da je do formiranja dijalekata doslo malo kasnije, ali ovo mi se cini jos manje vjerojatno

zanimljivo mi je i kako to da u slavoniji imamo kajkavsko-ekavski i istocno-slavonski ikavski govor. Kako je doslo do formiranja i razgranicenja?

nisam ni povjesnicar i geneticar pa bih zamolio bolje upucene da daju komentar

takodjer bih vas zamolio link na kartu di mogu nac razgranicenje dijalekata na balkanu

zapanjujuci je nedostatak rasprava o ovoj temi na internetu pa hajdemo to prominit

cheers
bigfoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 15:31   #2
Re: Dijalekti i njihovo formiranje

Quote:
bigfoot kaže:
nikako da nadjem po svim mogucim forumima nekakvu raspravu ili teoriju o nastanku dijalekata u ovim krajevima
malo se govorilo o tome na zavelimovim temama o genetici
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 16:02   #3
Quote:
zapanjujuci je nedostatak rasprava o ovoj temi na internetu pa hajdemo to prominit
Blago onima kojima je internet jedini izvor podataka, jer je njihovo kraljevstvo nebesko!

Problematiziraš temu polazeći od proizvoljnih postavki, pa se zato i obraćaš krivoj struci.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 16:08   #4
Quote:
bigfoot kaže:
nikako da nadjem po svim mogucim forumima nekakvu raspravu ili teoriju o nastanku dijalekata u ovim krajevima

konkretno, koja su vasa saznanja o tome kako je doslo do njihovog formiranja

jer ako smo mi dinarci potomci drevnih ilira kojima je zavladala slavenska manjina i nametnula nam jezik, logicno bi bilo zakljucit da su ijekavica, ikavica i ekavica rezultat vladavine 3 srodna slavenska plemena i da prema rasprostranjenosti tih dijalekata mozemo priblizno odredit granice teritorija kojima su ta plemana vladala
ali ako gledamo najranije slavenske drzave na balkanu vidimo da njihove granice bas i ne prate linije razgranicenja tih dijalekata

s druge strane je teorija da su balkan masovno naselile 3 velike srodne slavenske grupe i tu bi onda sve bilo jasno o razgranicenju dijalekata da nam ne fali tih slavenskih gena, jer ako je seoba bila masovna, di su svi ti slaveni isparili

3. teorija bi mozda mogla bit da je balkan naselila homogena slavenska popu;acija s istim govorom, a da je do formiranja dijalekata doslo malo kasnije, ali ovo mi se cini jos manje vjerojatno

zanimljivo mi je i kako to da u slavoniji imamo kajkavsko-ekavski i istocno-slavonski ikavski govor. Kako je doslo do formiranja i razgranicenja?

nisam ni povjesnicar i geneticar pa bih zamolio bolje upucene da daju komentar

takodjer bih vas zamolio link na kartu di mogu nac razgranicenje dijalekata na balkanu

zapanjujuci je nedostatak rasprava o ovoj temi na internetu pa hajdemo to prominit

cheers
Ajme, majko!

Tu si nadrobio toliko toga da bi mi trebalo godinu dana dopisne škole za cjelovit ispravak.

Akademik Milan Moguš napisao je dvije knjige o razvoju jezika: Fonološki razvoj hrvatskoga jezika, Nakladni zavod Matice hrvatske, Zagreb 1971. i Povijest hrvatskoga književnoga jezika, Nakladni zavod Globus, Zagreb 1993.

Lijepo to pročitaj, da ne gubim vrijeme.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 16:24   #5
Daj, intelektualci sto ste bahati tako, mozete li dati koju mrvicua nama nepismenima neukima ? Nazvati jedan minimalni pedagoski gest gubljenjem vremena je anti...anti...anti revolucionarno, eto.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 16:27   #6
Aha, trebao bih napisati tekst od 50.000 znakova samo zato što se vama ne da otići u knjižnicu.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 16:37   #7
Quote:
krazykat kaže:
Daj, intelektualci sto ste bahati tako, mozete li dati koju mrvicua nama nepismenima neukima ? Nazvati jedan minimalni pedagoski gest gubljenjem vremena je anti...anti...anti revolucionarno, eto.
Što može biti "pedagoškije" od toga da se nekoga natjera da malo čita knjige umjesto da samo bulji u monitor tražeći gotova rješenja?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 16:40   #8
Ako carobnjaku nad carobnjacima treba 50000 znakova, predpostavljam da Mogus prica za specijaliste pa nema sanse da bigfoot skuzi o cemu se radi u Mogusevoj knjizi.
Bigfoot ! Jos si smallfoot.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 16:42   #9
Quote:
Didi kaže:
Što može biti "pedagoškije" od toga da se nekoga natjera da malo čita knjige umjesto da samo bulji u monitor tražeći gotova rješenja?
Pa kako ces ga natjerati ako ga prvo otjeras ?
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 16:43   #10
Quote:
krazykat kaže:
Ako carobnjaku nad carobnjacima treba 50000 znakova, predpostavljam da Mogus prica za specijaliste pa nema sanse da bigfoot skuzi o cemu se radi u Mogusevoj knjizi.
Bigfoot ! Jos si smallfoot.
Prva knjiga ima samo 110 stranica. I nije komplicirano pisana. No, problem su potpuno pogrešne teze. Tako je to kad se povjesničari miješaju u posao jezikoslovcima.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 16:54   #11
Quote:
krazykat kaže:
Pa kako ces ga natjerati ako ga prvo otjeras ?
Ne znam. Nisam mu ni mama ni učiteljica. Mogu mu samo dati savjet, a na njemu je da posluša ili ne posluša.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 16:58   #12
I za pocetak nam savjetujes potpuno pogresne teze ! Pa ce nam se jos vise nadrobiti u glavi !
Ionako cim se spomene jezik nastaje opce drobljenje.
E pa je cu i dalje doperavat moj dubrovacki i taj me najvise i gusta.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 17:10   #13
Quote:
Didi kaže:
Ne znam. Nisam mu ni mama ni učiteljica. Mogu mu samo dati savjet, a na njemu je da posluša ili ne posluša.
Jeeee, vidi ti bigfuta, tek je doso, tri posta i vec hoce 50000 znakova od Velikog Carobnjaka ! Bigfute, prije svega, dobro prostudiraj Goetheov
Der Zauberlehrling (ne znam kako se prevodi - Segrt-carobnjak, tako nesto), to je poucna knjga. Ima i crtic Walt Disneya ali tu se pak nista ne razumije sto je pjesnik htio reci.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 17:51   #14
Re: Dijalekti i njihovo formiranje

Quote:
bigfoot kaže:
logicno bi bilo zakljucit da su ijekavica, ikavica i ekavica rezultat vladavine 3 srodna slavenska plemena

Zaboravio si đekavicu.
__________________
Ako ti jave: umro sam,
a bio sam ti drag
,
... preporuka za sig je do tri reda uključujući i prored
žaoka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 18:46   #15
Quote:
krazykat kaže:
1. I za pocetak nam savjetujes potpuno pogresne teze! Pa ce nam se jos vise nadrobiti u glavi !

2. Ionako cim se spomene jezik nastaje opce drobljenje.

3. E pa je cu i dalje doperavat moj dubrovacki i taj me najvise i gusta.
1. To sam i ja rekla. Da Bigfoot iznosi pogrešne teze, napabirčene tko zna gdje.

2. Nije toliko problem u općem drobljenju, koliko u tome što nitko ne sluša sugovornika. A to je glavna značajka dogmatskog mišljenja.

3. A tko ti brani?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 18:48   #16
Quote:
krazykat kaže:
Jeeee, vidi ti bigfuta, tek je doso, tri posta i vec hoce 50000 znakova od Velikog Carobnjaka ! Bigfute, prije svega, dobro prostudiraj Goetheov
Der Zauberlehrling (ne znam kako se prevodi - Segrt-carobnjak, tako nesto), to je poucna knjga. Ima i crtic Walt Disneya ali tu se pak nista ne razumije sto je pjesnik htio reci.
Čarobnjakov šegrt. A može i đavolov učenik.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 19:01   #17
Quote:
stitch kaže:
Prva knjiga ima samo 110 stranica. I nije komplicirano pisana. No, problem su potpuno pogrešne teze. Tako je to kad se povjesničari miješaju u posao jezikoslovcima.
Tako i meni stoka onamad reče uzmi Moguša i pročitaj. Ja uzeo, pročitao, ponovo stavio na forum par pitanja, a on meni: "Ma Moguš ti nema pojma"
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 19:05   #18
Koliko sam ja do sad shvatio ne samo na našem područuju nego svekoliki slavenski prostor u stoljeću šetom i sedmom od Urala do Jadrana i Soluna govorio je jednim te istim jezikom s par ne toliko različitih dijalekata. Razlog? Zato što je bio novostvoreni koine Avarskog kaganata. Raspad počinje par stoljeća kasnije nestankom kaganata i prihvaćanjem jezika od strane raznojezičnih domorodaca. To mi se čini i najlogičnijim objašnjenjem jer je preočito kako današnji slavenski narodi osim jezika imaju malo toga zajedničkog.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 19:16   #19
Spada li etruščanski u nostratičke jezike?
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 19:30   #20
Slaveni su Balkan i Panoniju naseljevali iz dva pravca, s istoka donjim tokom Dunava te zapadnim putem preko Slovačke. Ta dva vala su se srela u Slavoniji, Sloveniji i zap. Mađarskoj. To je područje s najvećom koncentracijom istočnoeuropskog R1a u Panoniji, oko 40%.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:09.