Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2017., 10:35   #4641
potrpaj stvari u auto i još danas gas za austriju,ako je plaća kakvu si naveo....
Mortiis is offline  
Old 16.10.2017., 11:50   #4642
Od te love može živjeti četveročlana obitelj. Vrtić ovisi jel privatni ili gradski. Do kada bi dijete bilo itd. U pravilu vrtić nije više od 150€ što je manje od dječjeg doplatka koji je za taj uzrast oko 180€.
Zdravstveno ti se odbija od plaće kao i u Hrvatskoj. U Welsu život ne bi trebao biti skup... Stoga je po meni pitanje samo kada se selis.
osibk is offline  
Old 16.10.2017., 12:51   #4643
4.000.- brutto 14x = pristojna lova!
DrSigmundFreud is online now  
Old 16.10.2017., 14:26   #4644
Hvala ljudi puno svima na odgovorima!
zg_escobar is offline  
Old 17.10.2017., 10:12   #4645
Možda će vam ovo biti smiješno pitanje, ali stvarno trebam savjet. Moramo platiti proviziju za stan. Kad smo odlazili iz Hrvatske, pripremili smo gotovinu za sve predviđene troškove, a ova agentica nam je poslala račun na mail i rekla da ne smije primiti gotovinu. Mogu li uletiti u banku s tim podacima za plaćanje i platiti bez da imam otvoren račun kod njih i bez dogovorenog termina?
Pitam jer je muž jedva otvorio tekući, isto mu je trebao termin (kad je ušao u banku nisu ga htjeli primiti, pa mu je onda poznanik dogovorio u svojoj banci), a radno vrijeme banaka je takvo da on za vrijeme posla ne može otići uplatiti na račun.
KrekeriJabuke is offline  
Old 17.10.2017., 10:27   #4646
Quote:
KrekeriJabuke kaže: Pogledaj post
Možda će vam ovo biti smiješno pitanje, ali stvarno trebam savjet. Moramo platiti proviziju za stan. Kad smo odlazili iz Hrvatske, pripremili smo gotovinu za sve predviđene troškove, a ova agentica nam je poslala račun na mail i rekla da ne smije primiti gotovinu. Mogu li uletiti u banku s tim podacima za plaćanje i platiti bez da imam otvoren račun kod njih i bez dogovorenog termina?
Pitam jer je muž jedva otvorio tekući, isto mu je trebao termin (kad je ušao u banku nisu ga htjeli primiti, pa mu je onda poznanik dogovorio u svojoj banci), a radno vrijeme banaka je takvo da on za vrijeme posla ne može otići uplatiti na račun.
može, naplaćuju većinom 2.-€
DrSigmundFreud is online now  
Old 19.10.2017., 11:02   #4647
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
može, naplaćuju većinom 2.-€
Hvala na odgovoru! Uspjela sam iz trećeg pokušaja
Evo info ako će još netko biti u istoj situaciji. Prvo sam ušla u najbližu banku u kvartu, tamo su mi rekli da su oni poseban ured u kojem se ne može plaćati. Onda sam pogledala na netu popis svih poslovnica te banke i odabrala adresu na kojoj se nudi najdulji popis usluga, došla tamo stajala u redu 15ak minuta i taman kad sam došla na red i objasnila što trebam, žena mi je rekla da im je upravo počela pauza i da ne može provesti takvo plaćanje, i neka se vratim za sat vremena. Treća sreća: došla na pravo mjesto u pravo vrijeme i platila.
KrekeriJabuke is offline  
Old 19.10.2017., 21:05   #4648
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
radna dozvola ti nece bit problem ako nadjes poslodavca koji ti je spreman ponudit posao
i svim ostalima sa VSS (ali naravno uvijek posao u struci)
Evo meni nude posao u Austriji jer sam KeyWorker...
Zanima me koje sve dokumente osim svjedodžbi i certifikata moram prevesti na njemački da bih bila potpuna prijava za radnu dozvolu.

Kazu mi da se ceka i do 3 mj... a ovom trebam hitnoooo

Hvala na odgovorima!

LP
Đometro is offline  
Old 20.10.2017., 16:26   #4649
Quote:
Đometro kaže: Pogledaj post
Evo meni nude posao u Austriji jer sam KeyWorker...
Zanima me koje sve dokumente osim svjedodžbi i certifikata moram prevesti na njemački da bih bila potpuna prijava za radnu dozvolu.

Kazu mi da se ceka i do 3 mj... a ovom trebam hitnoooo

Hvala na odgovorima!

LP
Ja bih za to vreme radila Freiberuflich za njega. Sto se tice dokumenata, ovde imas spisak (naravno, podrazumevam da znas nemacki, ako zelis ovde da radis): http://www.migration.gv.at/de/formen...kraefte/#c2918

Sto se tice kljucne radne snage u Austriji, procitaj ovo: http://www.ams.at/service-unternehme...luesselkraefte
AlessandraB is offline  
Old 20.10.2017., 18:06   #4650
Quote:
AlessandraB kaže: Pogledaj post
Ja bih za to vreme radila Freiberuflich za njega. Sto se tice dokumenata, ovde imas spisak (naravno, podrazumevam da znas nemacki, ako zelis ovde da radis): http://www.migration.gv.at/de/formen...kraefte/#c2918

Sto se tice kljucne radne snage u Austriji, procitaj ovo: http://www.ams.at/service-unternehme...luesselkraefte
Imam trenutno dobar posao za njemačku firmu gdje mi nije loše , al želim u Austriju... tako da radim kao samozaposlen, hvala, al ne da mi se to kemijat papire... dok to iskamcim, doci ce dozvola :P

Njemacki znam donekle, u tehnickim terminima sam dobar (vezano uz posao), firma stoji iza mene sa preporukama .... nadam se da nece bit problema

P.S. Imam preko 3000 brutto


Hvala svima na pomoči i savjetima!

Zadnje uređivanje Đometro : 20.10.2017. at 18:10. Reason: etotako
Đometro is offline  
Old 22.10.2017., 15:00   #4651
mi smo stan našli preko willhabena, imali smo jednu malu proviziju, a gazde su nam ga namjestile (kupili su nam i nove madrace, i suđericu i svašta), tako da nije nužno preko agencija.
a 2500 netto je stvarno dobra plaća :klap:

što se radne dozvole tiče, ja sam svoju čekala od 18. 10. do 05. 12. , priznavanje diplome je bilo gotovo za tri dana, nisam uopće trebala ovjeravati prijevode, samo prevesti i kopirati.
djecu sam prijavila samo s njihovim osobnima, nisu morali biti ovdje sa mnom.

ja imam pitanje vezano za kinderbeihilfe. dobila sam na godinu dana, je li to možda zato što mi hrvati imamo prvo onu godinu u kojoj smo vezani za poslodavca koji je ishodovao radnu dozvolu? koga moram nazvati i što moram napraviti, zna netko?
gretl is offline  
Old 22.10.2017., 18:06   #4652
To je normalno. Dobiješ poštom od finanzamta koje papire moraš dostaviti i do kada. Možeš poštom ili osobno. Za EU građane vrijede ista pravila osim za radnu dozvolu koliko ja znam.
osibk is offline  
Old 23.10.2017., 09:44   #4653
Quote:
zg_escobar kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, molim vas za info. Imam ponudu od 2500€ netto mjesecnu placu za grad Wels.
Zg_escobar, u kojem je to stručnom području ako se smije znati? Pitam jer je moj kolega dipl.ing. strojarstva (40+ godina, s iskustvom) dobio ponudu iz Graza za 2100 netto.
Kmiček is offline  
Old 23.10.2017., 11:41   #4654
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
To je normalno. Dobiješ poštom od finanzamta koje papire moraš dostaviti i do kada. Možeš poštom ili osobno. Za EU građane vrijede ista pravila osim za radnu dozvolu koliko ja znam.
Hvala. Dobila sam i Finanzamt, mijenja se to što suprug dolazi. Valjda će njegov Meldezettel biti dosta
gretl is offline  
Old 23.10.2017., 11:59   #4655
Bok svima,
jel ima na ovom topicu kakav pravnik ili netko tko se razumije u situaciju koju cu sad navesti, pa da bude ljubazan/na i uputi me kako i sta (moze i na pp)

Naime, moja frendica iz Cro posjeduje nekretninu u Becu (rjeseni papiri, sve ok) kojom upravlja Hausverwaltung te zgrade. E sad, problem je u tom covjeku koji ih vara, renta stanove ispod cijene, ne da im da dodju fizicki u nekretninu itd. Duga prica. Vec je ocajna i ne zna kome se obratiti, gdje naci zakon i ovlasti koje Hausverwaltung ima odn. nema, itd. Svaki savjet je zlata vrijedan

Koga zanimaju detalji, slobodno u pp pisite jer ne bih javno vise od ovoga iznosila Hvala vam!
miss blondie is offline  
Old 24.10.2017., 11:15   #4656
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
potrpaj stvari u auto i još danas gas za austriju,ako je plaća kakvu si naveo....
Ovo je stvarno dobra plaća a posebno kad se dobije i 13-ta i 14-ta koje su još i veće zbog manjeg odbitka...

Iz iskustva jedino može biti problem radna dozvola, dobijem pozitivan odgovor nakon razgovora i onda se premišljaju i na kraju ne bude ništa jer valjda nađu nekoga ko već ima papire pa im se ne da čekati 3 mjeseca...
jostein is offline  
Old 24.10.2017., 22:49   #4657
Pozdrav!

Završio sam fakultet ovo ljeto, dobio posao u Austriji, u Grazu. Sredjena mi je dozvola i sljedeći tjedan krećem s poslom. Ishodovanje dozvole i prevođenje svih diploma je trajalo otprilike 25 dana za one koje zanima. U međuvremenu još rješavam u Zagrebu sve odjave koje trebam obaviti. Za sada sam prijavio privremeni odlazak iz Hrvatske. Sada me naravno zanima da ne zapadnem pod dvostruko oporezivanje pa ako mi netko može reći moram li se odjaviti i s porezne. Nemam nikakvu nekretninu na svoje ime, nemam ženu ni dijete ovdje. Do sada sam bio kao porezna olakšica roditeljima, znači do sada sam nisam plaćao nikakav porez u Hrvatskoj. Jasno mi je da će me roditelji morati odjaviti, no moram li i ja obaviti nekakvu odjavu?

Druga stvar. Sredio sam Meldezettel, trenutno mi je gore status Nebenwohnsitz jer sam odlučio da mi ostane prebivalište u Zagrebu (za početak). Kolko sam shvatio sada unutar tri mjeseca od pronalaska posla moram obaviti Anmeldebescheinigung. Prelazi li mi tada status automatski u Hauptwohnsitz ili mogu opet birati Nebenwohnsitz ili Hauptwohnsitz?
Hvala na odgovorima.
b-baller is offline  
Old 27.10.2017., 09:42   #4658
Nadam se da se nitko neće ljutiti od moderatora.
Trebam info od vas iskusnih "austrijanaca", kad otprilike počinju u Austriji ona predbožićna sniženja na elektroničke naprave(TV, kompjuteri i to)?
Zaletili bi se......
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Old 27.10.2017., 09:44   #4659
Ja kupujem sve online. Geizhals.at
osibk is offline  
Old 27.10.2017., 09:54   #4660
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
Nadam se da se nitko neće ljutiti od moderatora.
Trebam info od vas iskusnih "austrijanaca", kad otprilike počinju u Austriji ona predbožićna sniženja na elektroničke naprave(TV, kompjuteri i to)?
Zaletili bi se......
toga nema više, moraš se stalno informirati gdje, što, tko i kada...
mi većinu kupujemo kod https://www.0815.at/
per e-mail naručimo i dignemo u 6om bezirku, blizu nam je i uvijek ima parkinga
DrSigmundFreud is online now  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:54.