Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2002., 02:22   #1
Bog i čovječanstvo

Zbog cega je Bog uopste stvorio ljude?
Ima li neko neki logican odgovor?
Miroslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 03:18   #2
Ja ne vjerujem da je Bog stvorio ljude, nego da su ljudi svjesna materijalizacija univerzuma. Nekako, čini se da je cijeli svemir protkan težnjom za svijesti, a to ide samo kroz ljude, derivate svemira. Svemir želi spoznati samog sebe - a mi smo taj dio koji mu to daje.

Zbog toga mislim da je pitanje o razlogu stvaranja čovječanstva vrlo glupo, jer se tu dolazi samo do još jedne od velikih paradoksalnih zamki kršćanstva (ali i šire): ako je čovjek tako grešan i nesavršen, a to Bog sigurno ne želi, zašto je onda Bog stvorio ljude nesavršenima i grešnima? Sumnjam da je iz mazohizma prema sebi i sadizma prema nama...
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 03:28   #3
Zbog cega je Bog uopste stvorio ljude?

fatalna Bozja greska
JaBitTe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 04:56   #4
Bog nas je stvorio da bismo Ga spoznali, a potom obožavali. Spoznaja nužno vodi Obožavanju Jedinoga Tvorca.
Postoji svijet, i u njemu svjesno biće (čovjek) kojemu je dato sve potrebno da bi mogao spoznati Boga: Čula i Razum.
Do Boga se dolazi putem osmatranja pojavnog svijeta, a zatim promišljanja o vidjenome. Učenost vodi ka Tvorcu!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 09:51   #5
...

Ne vjerujem da je Bog stvorio ljude. Ovdje mislim na onog Boga kojeg propagiraju veće svjetske religije. Kao što Jango kaže ta pretpostavka je puna nelogičnosti, mazohizma, sadizma i ostalih
psihičkih poremećaja.

Logičnije je da su ljudi stvorili Boga, u strahu od prihvaćanja odgovornosti za osobne živote i postupke.
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 10:19   #6
Quote:
Logicnije je da su ljudi stvorili Boga, u strahu od prihvacanja odgovornosti za osobne živote i postupke
Slažem se djelomično. Ljudi su stvorili svoje različite koncepte boga, koji su različiti upravo zbog različitosti civilizacija i društvenih okvira u kojima su nastajali, ali što ne znači da bog (ili neki entitet poput njega) ne postoji.
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 10:56   #7
Quote:
Shady kaže:
Bog nas je stvorio da bismo Ga spoznali, a potom obožavali.
Stvarno sorry Shady, al' ovo mi bas nekako bezveze zvuci... (ne da ja imam bolji odgovor...)
__________________
uchiti uchiti i samo uchiti
Nimrod is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 13:00   #8
Quote:
Shady kaže:
Bog nas je stvorio da bismo Ga spoznali, a potom obožavali. Spoznaja nužno vodi Obožavanju Jedinoga Tvorca.
Postoji svijet, i u njemu svjesno biće (čovjek) kojemu je dato sve potrebno da bi mogao spoznati Boga: Čula i Razum.
Do Boga se dolazi putem osmatranja pojavnog svijeta, a zatim promišljanja o vidjenome. Učenost vodi ka Tvorcu!
Da, to je definitvno nužna stvar

Msilim, sad si rekao jednu od milijun stvari u koje se vjernici inače zapliću kad pokušavaju objasniti smisao nečega - uvijek se zapletu u mrežu besmisla.

Određivanjem smisla obično se gubi smisao.

Ako nam je konačni cilj obožavati našeg tvorca: zašto?

Koji je to univerzalni kozmički i konačni zakon koji govori i na temelju čega da je to potrebno, da je to aksiomski samorazumljivo, da Tvorca treba obožavati?

Mislio sam da je ljudima dana slobodna volja da biraju - ne želimo mi svi obožavati tvorca i sjediti ravni ko daske u ovom neistraženom svijetu.

S obzirom da je cijeli ljudski rod sama po sebi nelogična pojava, zašto onda otvarač teme pokušava vidjeti neku logiku u njegovom postojanju?
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 13:02   #9
I još nešto: zašto bih ja sebi nešto stvorio da me spozna, kao što je to po tebi Bog napravio?


Shvaćaš općenitu nelogičnost te izjave?
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 13:34   #10
Neznam jel bog stvorio ljude, vjerujem da ima neki inteligenti uzrok da smo ovdje i sve ostale planete itd, ali neznam nista o Njemu, nemam dokaza tko je i kako se zove i cim se bavi u zadnje vrijeme.

Sva tradicionalna poimanja boga su definitivno stvorena od ljudi...tako da je izjava da su ljudi stvorili boga uvelike tocna.

Shady...lijepo je imati upad u svemirske tajne, ali mi te moramo pitati Zasto i odkud ti to? Zasto je bog stvorio ljude da ga bi ga oni obozavali? Odkud ti uopce ta tvrdnja? Jel ti to Bog objavio ili si negdje procitao ili si sam tako si zamislio da bi bilo logicno...a da nemas bas nikakvog dokaza osim da je to tvoje subjektivno uvjerenje? Kao sto bi moje moglo biti da je bog stvorio covjeka da igra ping pong.

Ja jos nisam pravio djecu ali kad krenem, bit ce to da zive i cisto u prokreacijske svrhe...pa nek me spoznaju kolko hoce ali ne pravim ih s tim ciljem. A Bogo nek se malo proseta sa nama, nek nam se predstavi, javi barem svaki drugi dan pa da ga upoznamo i spoznamo....a ne da gledamo cvijece pa u cvijecu spoznajemo boga. Kao da ja dofuram na ovaj svijet dijecu pa im objasnim u nekoj razglednici (kuran, biblija) da nek samo gledaju oko sebe i misle...i upoznat ce mene.

Shvacas li shady, koliko u ovakvim tvojim izjavama ima shablonskog mitoloskog sadrzaja koji ima smisla samo u toj svojoj recenici...kao sto recimo dogma ima smisao samo za sebe....nemoze odgovoriti ni na jedno logicko pitanje koje zahtjeva malo razumskog dokazivanja.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 13:41   #11
Quote:
Bog nas je stvorio da bismo Ga spoznali, a potom obožavali
Prilično sujetan taj Bog, ne?
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 15:30   #12
Re: Bog i covjecanstvo

Quote:
Miroslav kaže:
Zbog cega je Bog uopste stvorio ljude?
Ima li neko neki logican odgovor?
Da bi prosirio nebesku obitelj sretnih bica koji ce Ga slaviti, izmedju ostalog.
__________________
...jedan od prorockih sinova.
Prorok is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 15:35   #13
Quote:
kaskader:
Shvacas li shady, koliko u ovakvim tvojim izjavama ima shablonskog mitoloskog sadrzaja koji ima smisla samo u toj svojoj recenici...kao sto recimo dogma ima smisao samo za sebe....nemoze odgovoriti ni na jedno logicko pitanje koje zahtjeva malo razumskog dokazivanja.
Dragi kaskader, bez uvrede ali cini se da ne mozes ni ti, pa svejedno vjerujes....

Quote:
kaskader:
Neznam jel bog stvorio ljude, vjerujem da ima neki inteligenti uzrok da smo ovdje i sve ostale planete itd, ali neznam nista o Njemu, nemam dokaza tko je i kako se zove i cim se bavi u zadnje vrijeme.
__________________
uchiti uchiti i samo uchiti
Nimrod is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 00:26   #14
mene je zaprepastilo kada mi je proletjela misao(btrw a otkud dolaze nase misli)

ma NE MOZE POSTOJATI NISTA

zamislite nista

nista

nista

nista

ma to je besmislica...

sve postoji oduvijek

tj ono sto je realno

oduvijek bilo i oduvijek ce biti
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 02:16   #15
Semergl se gore složio sa Baphometom (parafraziram) da su sve poznate religije čovjekova tvorevima, ali da to ne znači da Boga nema.

Medjutim, ne znam koja bi bila svrha u tome da Bog, ako je i stvorio svijet, uopće ne utiče na taj svijet, ili da ne utiče na put, ili razvoj, čovjeka. To je isto kao da kažemo da je roditelj dobio sina, a onda ga istog trena ostavio samome sebi i prepustio vlastitoj sudbini. To jest, kao što Majka ne bi ostavila svoga sina sebi samome, tako vjerujem i da Bog vodi čovjeka.

Konkretno, nisam pristalica bajkovitih priča o čudesima, kakvim su mnogi dogadjaji predstavljeni u poznatim religijama, (na primjer: u židovskoj vjeri: putovanje ili borba Jehove i andjela zajedno sa "svojim" narodom, zaustavljanje čak i kretanja sunca..itd; u kršćanstvu: uplitanje Andjela, čak i kad obavještavaju žene da nema Isusovog tijela u grobu;... u islamu: pojavljivanje arhangela Gibrila tokom cijelog Muhammedovog života, čak i kad ga upozorava da mu neko sprema smrtnu zamku, kako je to opisano u mnogim hadisima... itd.), ali nisam ni za koncepciju prema kojoj je Bog, možda, pokrenuo svijet i ljude u njemu, a onda sve samo posmatra sa strane... Suprotno takvom pogledu na Boga, mislim da se Bog može definirati kao "Onaj koji svakoga nešto djela " (pogledati i značenja: Al-Rekib, Al-Vekil, Al-Mukit, El-Kajjum, itd.) pa se i te kako upliće i u samu povijest, ali na jedan način koji je mnogima, ili svima, nedokučiv. Mi o tome možemo imati znanje samo u momentima, i samo na kapljice, čak sam ubjedjen je i jezik kojim govorio presiromašan da bi se moglo opisati jedno ovakvo "uplitanje".

Ako prihvatimo da ima Bog, zatim ako prihvatimo da ne stoji samo po strani već i djeluje - onda je sasvim ločićno da ne stoji po strani i kada je u pitanju čovjek. Mislim da Bog vodi i odgaja čovjeka na mnoge različite načine. Jedan je svakako - preko ljudskog Uma (sjetimo se velikana ljdskog uma, i to u svim oblastima, od umjetnosti i znanosti do religije...).

Kada su u pitanju religije, na prvom mjestu treba spomenuti da je čovjek Božije stvorenje i da od Njega imamo sluh, vid i razum, kakvima smo i stvoreni. Vjerujem da je Bog taj koji je darivao znanje i genijalnost odredjenim poslanicima. Veliki ljudi odredjuju tokove povjesti na bazi one inteligencije koja im je data...

Trebamo shvatiti da ne može svako od nas biti Nikola Tesla u znanosti, i ne može svako od nas biti jedan Shopen, Picasso, Da vinči, Bethoven, u umjetnosti... Isto tako ne može svako od nas biti Budha, Isus, Muhammed! Mojsije, Budha, Isus, Muhammed... bili su ljudi kao i mi, ali sa jednim visokim stupnjem inteligencije i sklonosti ka istraživanju duhovnih i svjetovnih puteva... i ne treba obezvrijediti njihova nastojanja i motive. Treba samo iz religijskih koncepta ukloniti one nus pojave koje daju prostora vjerskom fašizmu, netoleranciji, nasilju, nemoralu, nacionalizmu, ili politeizimu.

U tome vidim glavni prioritet da ne treba zapostaviti ovakve vrijednosti religije (ili religija u množini) kao ni rezultate i dostignuća pojedinačnih poslanika, isto kao što ne treba zapostaviti ni dostignuća spomenutih znanstvenika i umjetnika u njihovim oblastima. Naprotiv, znanje o njima treba njegovati, proširiti i drugima prezentirati, kako bi se uklonili uzroci vjerske isključivosti i mržnje, koje radjaju ljudska patnju.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 02:28   #16
Zašto je stvorio ljude?

Zašto je stvorio dinosauruse ??

Zašto je stvorio X raznih već izumrlih bića???

To samo ON zna !
__________________
IM Forumaš
Agri is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 02:29   #17
Quote:
Nimrod kaže: Stvarno sorry Shady, al' ovo mi bas nekako bezveze zvuci... (ne da ja imam bolji odgovor...)
Ma nema potrebe za sorry, Nimrode, shvatam da ne može svako razumjeti. Ako podješ od pretpostavke da Bog postoji i da je stvorio svijet, sigurno ćeš naći i da ne postoji drugi odgovor osim tog kojeg sam gore dao: Bog nas je stvorio da ga spoznamo! Mi imamu um. Putem uma sasvim je moguće zaključiti da Bog ima i postoji. O tome sam više pisao u tvom topicu "Spoznati Boga" (ako sam pogodio naslov) i ne bi bilo loše da sve pročitaš ako si nešto propustio. U svakom slučaju, podji od te pretpostavke i razmišljaj koliko hoćeš - vidjećeš na kraju da nema drugog odgovora osim gornjeg.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 02:58   #18
Kaskader,
Ti me pitaš odakle meni jedna tvrdnja, recimo ona odozgore. To pitaš homosapiensa, a ne robota koji bez razmišljanja ponavlja ono što mu je neko usadio u čip. Nikada mi u životu ne bi palo na pamet da govorim nešto za nešto što duboko u sebi znam da je lažno, pa prema tome možeš i pretpostaviti i da imam neke svoje unutarnje razloge zašto nešto tvrdim, makar to nešto bilo iz Qur'ana.Valjda je važno šta se kaže, a ne odakle je to. Zar je istina (ili laž) koju ja izreknem, manje ili više istina ili laž, ako sam je čuo od nekoga drugog, ili pročitao negdje, i o njoj razmišljao, nego ako to nije moja originalna misao? Nije li nadgradnja znanja nešto što je svojestveno ljudima, ili svaka nova generacija ponovo mora započinjati svoja istraživanja i prikupljanje informacija, od točka i vatre, na dalje?

Konkretno, ono što sam gore napisao jeste postulat islamskog vjerovanja i ja sam ga izrekao. Je li to manje istina, ako sam ga JA izrekao? Po meni, nije niti manja niti veća! Ta izjava ima svoj odredjeni stupanj tačnosti (ili pogrešnosti) bez obzira na dioptriju mojih islamskih naočala, pa bi stoga i trebalo kritički pristupiti samom iskazu i usredsrediti se na nj., umjesto da se elaborira moj psihološki profil iz topica u topic. Eto, ukoliko podjemo od pretpostavke da Bog postoji (ma koje mu ime davali) i da je stvorio svijet, onda reci mi ti koji bi drugi razlog za stvaranje svijeta bio? Ako smatraš da ne znaš, zašto ti je onda stalo da to niko drugi ne zna, ili da niko drugi ne treba da zna, ili da niko drugi ne treba čak ni da bude uvjeren da zna?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 03:22   #19
Quote:
Shady kaže:
Bog nas je stvorio da bismo Ga spoznali, a potom obožavali. Spoznaja nužno vodi Obožavanju Jedinoga Tvorca.
!

Kakav je to isprazan (vain) bog, koji trazi da ga se obozava....

Mislim to mi je kao kada poklonis prosjaku staru obleku i das mu neku sitnu lovu... a zauzvrat trazis da ti bude beskrajno i do groba zahvalan.... ma to mi je big time preseravanje.... ja u takvog boga ne bih nikada vjerovala cak i da postoji....
 
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 07:05   #20
Pale,
uopće nije u pitanju takav hir, da Bog očekuje nešto slično kao ti od tog prosjaka. To nema pojma. Bog može biti bez svih svijetova, i uopće nije u pitanju da je on tako isprazan, ili sujetan, kako kaže Semergl. Eto razmislite oboje, i ti i Semergl, vidjet ćete na koncu da nema drugog odgovora (naravno, ukoliko ste pošli od pretpostavke da Bog postoji i da je stvorio svijet). Podjite od nje i pokušajte naći neki drugi odgovor, ja čekam.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:27.