Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2007., 14:01   #81
Wink

Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
ako bi svi htjeli govoriti jednim jezikom, ne vidim zašto to ne bi bio latinski ili pak sanskrt. To nitko živ nezna pa će svi morati učiti. A i latinski i sanskrt su svojevremeno bili službeni jezik tada poznatoga svijeta.
ajde ti nauči sanskrt ili latinski. Esperanto je ful lagan, dovoljno ti je 5 min za njega naučit. Ako te zanima, odi na vikipediju, ali na hrvatskom jeziku (ima više neg ak odeš na eng), tamo imaš kompletnu gramatiku. Poslje možeš na www.lernu.net
__________________
n'importe quoi. totalement.
burt is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 23:32   #82
meni esperanto zvuci kao rumunjski
jako ruzno
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 23:55   #83
Mislim da je čitav projekt esperanta promašen, nerealan (recimo isto ko i kloniranje čovjeka, to je dobra usporedba. Nema dušu). Jedan velik razlog za moje mišljenjeje i engleski jezik. Ne zna sto bi tko imao protiv engleskog kada je vec toliko rasiren...
I slazem se s predviđanjma da ce u buducnosti "sluzbeni svjetski jezik" postati jedna malo pojednostavljena verzija engleskog jezika.

A sad, to što bi razni članovi različitih društava esperantista željeli da bude drugačije, i što se ne žele pomiriti s činjenicom da su sudjelovali u barem djeomično promašenom projektu, i što možda i oni paranoični koji se boje da ce hrvatski ili neki drugi jezik izumrijeti pod utjecajem engleskog jezika imaju isto mišljenje glede esparanta, to je sasvim druga stvar.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 00:47   #84
Esperanto je vrlo praktičan jezik, bilo bi ljepo kad bi ga barem svak u europi znao, nije problem, vrlo lagan jezik kojeg sam ja naučio na vikipediji. Eto, toliko od mene kao esperantista.
__________________
n'importe quoi. totalement.
burt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 09:57   #85
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
I slazem se s predviđanjma da ce u buducnosti "sluzbeni svjetski jezik" postati jedna malo pojednostavljena verzija engleskog jezika.
da, americki engleski
po mogucnosti s kalifornijskim naglaskom
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 09:59   #86
Quote:
burt kaže: Pogledaj post
Esperanto je vrlo praktičan jezik, bilo bi ljepo kad bi ga barem svak u europi znao, nije problem, vrlo lagan jezik kojeg sam ja naučio na vikipediji. Eto, toliko od mene kao esperantista.
Ljudi ne vole lagane jezike.
Ljudi vole jezicne promjene, trendove, modu, naglaske, dijalekte.
Zato esperanto nije zazivio.
Cak se i latinski mijenjao i dao romanske jezike. Esperanto ne daje nis.
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 22:53   #87
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
I slazem se s predviđanjma da ce u buducnosti "sluzbeni svjetski jezik" postati jedna malo pojednostavljena verzija engleskog jezika.
A koliko ga trebaju pojednostaviti pa da ga napokon razumiješ?
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 22:54   #88
Quote:
goranbo kaže:
I slazem se s predviđanjma da ce u buducnosti "sluzbeni svjetski jezik" postati jedna malo pojednostavljena verzija engleskog jezika.
Quote:
stitch kaže: Pogledaj post
A koliko ga trebaju pojednostaviti pa da ga napokon razumiješ?
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 02:51   #89
Quote:
stitch kaže: Pogledaj post
A koliko ga trebaju pojednostaviti pa da ga napokon razumiješ?
Ha - ha

Quote:
Anyssus kaže:
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 07:49   #90
@goranbo: PWNED!
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 17:39   #91
Kao prvo,esperanto je jezik vrlo sličan romanskim jezicima i da nije umjetan,možda bi se mogao i svrstati u tu granu jezika.....

Kao drugo,taj jezik bi mogao poslužiti kao olakšica za veliki broj europskih naroda,jer sve europske jezike povezuje veliki broj latinskih i grčkih riječi...

Ali po težini,on bi bio podjednako težak jednom Kinezu ili nekom Afrikancu baš kao i engleski i francuski.

I zato se uvođenje esperanta može smatrati samo kao olakšica za europske narode indoeuropskog podrijetla,izuzevši Fince,Mađare,Estonce i Baske.

Ako bi se već stvarao jezik koji bi bio jednak po težini za sve narode,onda bi se već morao stvoriti jezik koji nema vokabularne osobine nijednog jezika ili suprotno-da ima vokabularne osobine svih jezika.........Ali opet bi gramatički morao biti sličan jednim jezicima,a različit od drugih jezika.

Recimo ako bi u tom jeziku redoslijed u rečenici bio SUBJEKAT+PREDIKAT+OBJEKAT,takva gramatika bi bila teža Japancima ili Mongolima,a lakša Kinezima ili Portugalcima.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 17:55   #92
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Kao prvo,esperanto je jezik vrlo sličan romanskim jezicima i da nije umjetan,možda bi se mogao i svrstati u tu granu jezika.....

Kao drugo,taj jezik bi mogao poslužiti kao olakšica za veliki broj europskih naroda,jer sve europske jezike povezuje veliki broj latinskih i grčkih riječi...

Ali po težini,on bi bio podjednako težak jednom Kinezu ili nekom Afrikancu baš kao i engleski i francuski.

I zato se uvođenje esperanta može smatrati samo kao olakšica za europske narode indoeuropskog podrijetla,izuzevši Fince,Mađare,Estonce i Baske.

Ako bi se već stvarao jezik koji bi bio jednak po težini za sve narode,onda bi se već morao stvoriti jezik koji nema vokabularne osobine nijednog jezika ili suprotno-da ima vokabularne osobine svih jezika.........Ali opet bi gramatički morao biti sličan jednim jezicima,a različit od drugih jezika.

Recimo ako bi u tom jeziku redoslijed u rečenici bio SUBJEKAT+PREDIKAT+OBJEKAT,takva gramatika bi bila teža Japancima ili Mongolima,a lakša Kinezima ili Portugalcima.
Čunga-lunga, lupetaš.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 18:42   #93
Quote:
dementiapraecox kaže: Pogledaj post
Čunga-lunga, lupetaš.
Mislio sam samo u tom segmentu S-P-O,inače znam da su im gramatike različite.

Recimo-ja sam tvoj sin

Kin.kant.-Ngo hai lei ge zai.
Kin.mand.-Wo shi ni de erzi.
Jap.-Ore wa omae no musuko da.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 19:13   #94
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Mislio sam samo u tom segmentu S-P-O,inače znam da su im gramatike različite.

Recimo-ja sam tvoj sin

Kin.kant.-Ngo hai lei ge zai.
Kin.mand.-Wo shi ni de erzi.
Jap.-Ore wa omae no musuko da.
Kada znaš, za kojega vraga petljaš portugalskí tamo gdje mu nije mjesto ?!
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 20:45   #95
Quote:
dementiapraecox kaže: Pogledaj post
Kada znaš, za kojega vraga petljaš portugalskí tamo gdje mu nije mjesto ?!
Pa rekao sam ti da se to odnosi samo na međusobni odnos subjekta,predikta i objekta.Normalno da nisam lud da ih samo zbog toga stavljam u isti koš,jer bi onda japanski i latinski bili srodni ako bi se po tome gledalo.

Usput bih te pitao ima li ijedan romanski jezik da je naslijedio redoslijed riječi u rečenici iz latinskog?Mislim na redoslijed S-O-P.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 20:52   #96
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Pa rekao sam ti da se to odnosi samo na međusobni odnos subjekta,predikta i objekta.Normalno da nisam lud da ih samo zbog toga stavljam u isti koš,jer bi onda japanski i latinski bili srodni ako bi se po tome gledalo.

Usput bih te pitao ima li ijedan romanski jezik da je naslijedio redoslijed riječi u rečenici iz latinskog?Mislim na redoslijed S-O-P.
Mah, ne odnaša se ni tolikor, dovraga. Govoriš li o portugalskomu sâmočinno ubrajaš, kastiljanskí, katalunjskí, itr. Kruške i jabuke ne sbrajamo.

Vou falar de vôce. Gdje ti je tu SOV ?! Uglavnom su svi romanskí jezici danas SVO skladnje.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 20:18   #97
Nekako u zadnje vrijeme gravitiram esparantistickim argumentima, otkad sam skuzio koliko sam potcjenjivao tezinu engleskog.

Sto se tice ne razvijanja novih jezika iz espareranta, taj jezik je malo preplodan za njegovo dobro (Mundolinco, Esperant', Ido (jedini ozbiljni potomak), Popido, Poliespo, i lista se nastavlja u nedogled).

Preferirao bi Lojban za jezik znanosti, cisto zbog njegove matematicki korektne prirode (mogao bi se pokazati koristan).

Trenutno stanje, dok u znanosti engleski vlada je definitivno bolje od situacije kad nema dominantnog jezika, koja je prilicno losa.

Malo o povijesti cijele stvari, s prijedlogom jos jednog IAL-a (koji izmedju ostalog vuce daleko podrijetlo iz Esperanta):
http://www.geocities.com/Athens/Forum/5037/AIL.html

Esperanto je relativno neutralan, cak i kad razmotrimo azijce, pogotovo s obzirom na njihov velik broj izolata, i mikrogrupa.

Neneutralan bi, i to izrazito, bio interlingua.

Zimske radosti bi se trebao nauciti cemu sluze quote tagovi.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 17:02   #98
esperanto je kao drugi planski medj. jezik presao danas preko praga od 100 000 clanaka na wikipediji... hr jezik "lezi" na ca. 44 000 clanaka
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 22:26   #99
Esperanto ne može biti svjetski jezik međusobne komunikacije. Iz jednostavnog razloga- zato što on već ima osobine mnogih romanskih i germanskih jezika. On nije neutralan, kako bi neki rekli. Leksički je uglavnom sastavljen od germanizama i latinizama, a vrlo mali broj riječi je nekog drugog podrijetla.

Ništa on lakši od engleskog neće biti jednom Indonežaninu ili Alžircu, pa ni govornicima neindoeuropskih jezika u Europi- Baskima, Mađarima, Fincima, Estoncima...

Esperanto je ipak koristan i može poslužiti kao pomoć u komunikaciji, ali samo među govornicima romanskih i germanskih jezika, a naravno i onim pojedincima koji znaju neki od ovih jezika. U ostalim slučajevima se slabo isplati.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 20:19   #100
Esperanto - Kako se informirati ili naučiti

Jedna novija anketa u Zagrebu je pokazala da bi 1/3 opće populacije Zagrepčana učila esperanto, kad bi imala priliku. Jeste li i vi u toj trećini?

-------------------------------------------------
Učenje esperanta preko Web-a

Nabavite udžbenik esperanta

Stranice Hrvatskog saveza za esperanto (dvojezične)

Želite li, pak, diskutirati o njemu (što već dugo nije na ovom forumu činjeno), eto vam ovaj thread....
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.