Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji

Ostali mediji O medijima, bez televizije. I novinarima. Podforumi: Tisak, Radio, Internet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2009., 20:41   #21
Casopis se financira najcesce samo preko oglasiva i prodaje (malim dijelom). S obzirom na tako malu nakladu prihod od prodaje je zanemariv. Pokretanje magazina je lako, ali razvijanje magazina je problem tj. iziskuje puno rada i truda a najcesce je profit mali, pogotovo u Hrvatskoj gdje vladaju velike izdavacke kuce koje vec imaju izgradjene prijateljske odnose s velikim oglasivacioma. Samostalnim magazinima je jako tesko, iako nije moguce dok postoji dobra ideja
boles is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 22:01   #22
Troškovi tiska magazina-časopisa na srednje kvalitetnom papiru, s nešto malo tvrđim omotom, na bazi od 5.000 primjeraka, 40 strana bili bi 23.000 - 25.000 kn (pdv uključen)
daniko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 01:09   #23
Pozdrav! mene zanima od kuda početi što se tiče zakonskih obaveza pri pokretanju časopisa. kako se i gdje registrirati, kome se obratiti.

Zadnje uređivanje iveec100 : 18.07.2012. at 01:11. Reason: nedovršeno
iveec100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 19:43   #24
Podižem temu. I mene bi zanimala zakonska strana pokretanja časopisa...jedino sam našla dobivanje ISSN broja u NSK. U financije, suradnike, tisak ne bi ulazila..sve nam je poznato i pokriveno. Hvala!
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 23:24   #25
Pozdrav ljudi!

Podižem temu jer projekt je u planu u skorije vrijeme i u fazi sam raspitivanja, naime, nevjerojatno je koliko su tiskare neozbiljne, ili bar imaju neozbiljne zaposlenike, neću imenovati, ali strahota jedna. Od 7 upita u tiskarama 4 ih je bilo ispod svakog praga pismenosti i profesije, dok 1 'nema' kapacitet, a druge dvije su poslale svoju ponudu. Izdvojio sam 'jeftiniju' da ubuduće ljudi koje zanima ovaj fah znaju o kakvim je ciframa riječ:

http://i.imgur.com/Gm8OuYx.png

Posvetit ću se, naravno ispitivanju tržišta i dalje, no zanimaju me vaša iskustva. Dobro bi mi došao neki podatak iz prve ruke(ako netko radi u redakciji i sl.).

Ono što me zanima; koliko bi na mjesečnoj bazi morao izdvojiti za plaće:
  • glavnog urednika(jedan)
  • novinara(jedan)
  • grafičkog dizajnera(jedan)
  • menadžera(?)

Za časopis bi većinom radili honorarci, pošto je tako, na koji način bi ih plaćao? Po kartici teksta? Nije mi to jasno.
7odevet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 00:10   #26
Sto tisuća kuna mjesečno samo za tisak? Sretno!
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 00:22   #27
Aha, nisam pojasnio. Namjerno sam tražio ponudu za toliku nakladu i toliki broj stranica, naime, naklada bi iznosila (1. izdanje) 3500 I 4000, broj stranica s koricama bio bi između 70 i 80.

Ovu cijenu koju sam dobio, smatram nerealnom, jer vidim da su me uzeli na gramaži. U svakom slučaju, tisak prvog izdanja iznosio bi maksimalno 5000 eura.
7odevet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 14:37   #28
Quote:
7odevet kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

Podižem temu jer projekt je u planu u skorije vrijeme i u fazi sam raspitivanja, naime, nevjerojatno je koliko su tiskare neozbiljne, ili bar imaju neozbiljne zaposlenike, neću imenovati, ali strahota jedna. Od 7 upita u tiskarama 4 ih je bilo ispod svakog praga pismenosti i profesije, dok 1 'nema' kapacitet, a druge dvije su poslale svoju ponudu. Izdvojio sam 'jeftiniju' da ubuduće ljudi koje zanima ovaj fah znaju o kakvim je ciframa riječ:

http://i.imgur.com/Gm8OuYx.png

Posvetit ću se, naravno ispitivanju tržišta i dalje, no zanimaju me vaša iskustva. Dobro bi mi došao neki podatak iz prve ruke(ako netko radi u redakciji i sl.).

Ono što me zanima; koliko bi na mjesečnoj bazi morao izdvojiti za plaće:
  • glavnog urednika(jedan)
  • novinara(jedan)
  • grafičkog dizajnera(jedan)
  • menadžera(?)

Za časopis bi većinom radili honorarci, pošto je tako, na koji način bi ih plaćao? Po kartici teksta? Nije mi to jasno.
Pohvalno je kada netko pokaže inicijativu da pokrene biznis. No ako projekat nije plod privatnog zanosa bez komercijalnih ciljeva, dobro je napraviti studiju isplativosti.

Za navedenu količinu može se dobiti cijena 3-4 Kn po primjerku. Bez obzira na to mislim da su šanse značajno veće da se pokrene isti projekat kao web portal. Kao prvo jako malo časopisa je danas isplativo, među njima je The Economist i to iskljjučivo zato jer je jedinstvan tj ima ono što drugi nemaju (mišljenja poznatih stručnjaka o temama). Dobiti oglašivače za časopis je danas vrlo vrlo teško i bit će sve teže.

Sa druge strane web portal može se napraviti sa nekoliko novinara i pretplatom na izvore vijesti - manje teksta, veće slike itd. Ulaganja u tiskanje, distribuciju itd mogu se prebaciti na web oglašavanje što će biti značajno efikasnije. Novinari mogu raditi od kuće što daljnje pojeftinjuje stvar. Za razliku od magazina, na web portalu je lakše prodati i oglasni prostor pa je unaprijed moguće izračunati koliki će biti potencijalni prihod i troškovi.

Da bi to uspjelo treba imati jasnu predodžbu o tome što je to dobar web portal. To je onaj koji nudi visoku kvalitetu, tj više od onoga što čitatelji očekuju. Da li će biti visokokvalitetan politički portal, ekonomski ili pak celebrity/žutilo portal nije toliko bitno - bitno je da bude visokkvalitetan u onome što radi (i u žutilu se može biti visokokvalitetan prema kriterijima toga žanra).

Portal ne smije varati publiku ka što vara većina današnjih portala jeftinim prepisivanjem tuđih vijesti i klik-navlakušama ('Nećete vjerovati što se onda dogodilo...'), jer narod prepoznaje kada ga se vara. Iako poznati portali prolaze jer ljudi po inerciji nemaju kamo drugdje otići po domaće vijesti, to nije način za nove pridošlice. Američka poslovica kaže, ako radiš dobro ne trebaš se brinuti za uspjeh jer konkurencija je vrlo mala. Vrlo je bitno ne imati 'skrivene namjere' (hidden agenda) kao što ima 95% današnjih portala koji vuku vodu na mlin svoje političke ili financijske opcije. Vlasnik portala bez osobnog integriteta ne može napraviti kvalitetan portal jer narodu je dosta prijevara svih vrsta

Portal može zadobiti početnu popularnost praveći prvo TV kampanju sa ponavljanjem kratkih reklama (10-15 sekundi), te kasnije održavati preko Google oglašavanja koje je prilično povoljno za ono što nudi. Sve je to neusporedivo jeftinije nego progurati tiskani časopis, a i dugoročno je održivije. Nakon uspjeha portala kasnije se može probno napraviti tiskano izdanje, ali ne obratno. Za cijenu tiska prvog broja 5000 EUR može se dobiti milijun prikaza Google Display oglasa ili 80,000 klikova na oglas (uz prikazanih 25 mil prikazanih oglasa).

Nakn ovih operativnih odluka potrebno je donijeti neke strateške odluke. Politički portal neće imati toliko čitatelja kao celebrity/žutilo portal, što znači i manje prihode. Portal o kriketu nema kod nas prođu kao u Indiji gdje je to nacionalni sport. Znači potrebno je odabrati smjer koji će imati dovoljno potencijalne publike. Nema ekonomskog smisla raditi portal za svoj gušt o temi koju vlasnik voli, to je onda hobi. Kao što nema smisla da postolar radi njemu omiljene žute cipele ako narod traži plave.

Primjer onoga što narod traži je Coolinarika, jer žene masovno razmjenjuju recepte pošto svi moramo jesti. Žene su inače vjerniji konzumenti specijaliziranih časopisa, ali i glazbe.

Moje subjektivno mišljenje je da bi možda prošao laganiji portal pozitivne/optimističke orjentacije sa kvalitetnim tekstovima, bez navlakuša, bez vrijeđanja drugih, političkih prepucavanja i sa korisnim savjetima, uputama od životnih do poslovnih. I naravno puno slika, ponešto automobila, novaca, zgodnih cura itd. Svi mi volimo biti u dobrom društvu.

Za manji portal dovoljno je dnevno imati 3-5 autorskih vijesti plus ostalo od agencijskih izvora, što može odrađivati redakcija od par ljudi.

Zadnje uređivanje rolandus : 23.03.2015. at 14:52.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 18:21   #29
tisak je jeftin, kako bi to prodavao? čak i da besplatno dijeliš i to podijeliti dođe skuplje od tiska.
inkpink is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 20:49   #30
A zasto ne izdavati tjednik ili dvotjednik?
__________________
Balkanski mentalitet se sastoji od nacije,histerije,vjere i primitivizma..Pijani pale jer trijeznih nema.-Nemanja Enjingi
Talha Kos-Taas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 21:21   #31
Quote:
Talha Kos-Taas kaže: Pogledaj post
A zasto ne izdavati tjednik ili dvotjednik?
pa možeš

ako imaš sredstva za 6 mjeseci poslovanja bez ulaza love
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 21:32   #32
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
pa možeš

ako imaš sredstva za 6 mjeseci poslovanja bez ulaza love
A sto,6 mjeseci je neki okvir da uspijem ili propadnem..?
I o kojim se novcanim sredstvima radi?
__________________
Balkanski mentalitet se sastoji od nacije,histerije,vjere i primitivizma..Pijani pale jer trijeznih nema.-Nemanja Enjingi
Talha Kos-Taas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:09.