Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2009., 16:24   #61
Koliko taj projekt kasni, biti će pravo čudo ako do 2035.uspije ući u službu... Cijena je pak astronomija, Izraelcima su ga ponudili po, ako se ne varam, cca 200 milijunčića po avionu... prekrašno...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 13:39   #62
Nesto o kasnjenju u f35 programu... 6-12 mjeseci
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 15:49   #63
"JSF software development is 80% complete, but the last 20% will require intensive testing in the integration laboratory."

20% sotvera nedovršeno?!?! AJme!!! Pa oni su još nekoliko godina od operativne upotrebe! Radio sam na više SW projekata i nakon što su bili gotovi 100%, uvijek je postojalo razdoblje od barem 3-6 mjeseci testiranja i uhodavanja, a govorim o čisto civilnim projektima. Imaju oni bar još godinu dana samog testiranja kada dovrše softver 100%...
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 18:46   #64
Već je bio jedan striček s idejom o multipraktik avionu, pa mu nije završilo kak si je zamislio (McNammara i F-111). Valjda će imat više uspjeha s F-35
__________________
[OO]\___Y___/[OO]
_SS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 22:00   #65
Quote:
_SS_ kaže: Pogledaj post
Već je bio jedan striček s idejom o multipraktik avionu, pa mu nije završilo kak si je zamislio (McNammara i F-111). Valjda će imat više uspjeha s F-35
Bilo je jos stricekov u medjuvremenu s uspjesnim multipraktik avionima...F-16, F-18?

Uopce ne sumnjam u F-35, jedino ce kao i sve drugo kostat barem 45% vise nego reklamirano.
__________________
DUNCO - Legendarni seljanin-monstrum koji je goloruk izbacio Nijemce iz Gornje Razj*bavine i Oštropi**e Sinjske
Dunco is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 22:05   #66
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
Naši još stignu puknut 100mil. dolara u program i pridbilježiti se za 20 -24komada F-35A,a za sada uzeti 3 -6 polovnih F-16 -bitno da se mogu održati u zraku Kad malo bolje razmislim i 12 -18kom. F-35A bi bilo OK -mislim da mi to možemo i to bi konačno bila potvrda da želimo imati malu ali ozbiljnu vojsku.
Sto ti je covjece? Pa to su preapstraktne misli za nase rukovodstvo koje najvise voli razmisljat o tako slozenim pitanjima globalne sigurnosti poput sudbine vojnih odmaralista i slicnih nekretnina u vlasnistvu MORH-a.
__________________
DUNCO - Legendarni seljanin-monstrum koji je goloruk izbacio Nijemce iz Gornje Razj*bavine i Oštropi**e Sinjske
Dunco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 00:23   #67
Lakse je napravit multipraktik od lovca nego od jurisnika. A i kad se lovac preradi da moze radit zadatke jurisnika, u pravilu ce zaostajati za cistokrvnim jurisnicima. I f16 i f18 nisu najsjajnija rjesenja za jurisnike, ako ih se gleda pojedinacno, u kao dijelovi sustava u mnogim ce situacijama ispasti najisplativije rjesenje, radije nego zasebne flote lovaca i jurisnika. Jedino mi na pamet pada f15E kao uspjesna konverzija u jurisnika, koji po performansama ne zaostaje znacajno za letjelicom slicnih gabarita kada bi i bila radjena kao jurisnik.

Sto se f111 tice, istina, ima odredjenih slicnosti s projektom f35, no situacija i taktike koje bi se koristile, doktrina uporabe nisu iste tada i danas. Drzim da je moguce da je tehnologija dovoljno napredovala da se doktrina pristupa borbi (i lovacke i jurisne zadace) promijeni dovoljno da se f35 pokaze uspjesnim. Pogotovo u sprezi s drugim platformama. Manjim zrakoplovstvima koja bi se morala oslanjati iskljucivo na eskadrilu-dvije f35 moglo bi se dogoditi da osjete neke manjkavosti... protiv brojcano jacih neprijatelja.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 00:41   #68
F-35 je propast zapadne aeronauticke industrije...

Zbog njega ce propasti originalni kapaciteti vecine zapadnih zemalja(ukljucujuci i SAD, gdje Lockheed defacto ima monopol sada na sve vaznije programe aviona sa pilotom), a sam avion po sebi nije nista posebno. Pokusali su previse uvaliti u "jedan" avion i rezultat je jack of all trades, master of none. Jos kad na vidjelo izidju ne bas sjajne letne performanse... plus sad ameri i braci britancima zabranili source kod od letnog softwarea. Pisi propalo
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 15:32   #69
Quote:
Dunco kaže: Pogledaj post
Bilo je jos stricekov u medjuvremenu s uspjesnim multipraktik avionima...F-16, F-18?

Uopce ne sumnjam u F-35, jedino ce kao i sve drugo kostat barem 45% vise nego reklamirano.
Al ne multipraktik u toj mjeri. Svi ti lovci s mogućnosti napada na ciljeve na zemlji iz teen serije su samo dobili tu dodatnu mogućnost. s više ili manje uspjeha. I ni jedan od nijh nije bio predviđen da zamjeni toliko različitih platformi.

Ajde da jedan avion mjenja F-16 i F/A-18, al kad se tu doda i Harrier i A-10 zvuči malo preoptimistično. Valjda će ipak uspjet to složit u dogledno vrijeme
__________________
[OO]\___Y___/[OO]
_SS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 19:04   #70
Quote:
_SS_ kaže: Pogledaj post
Al ne multipraktik u toj mjeri. Svi ti lovci s mogućnosti napada na ciljeve na zemlji iz teen serije su samo dobili tu dodatnu mogućnost. s više ili manje uspjeha. I ni jedan od nijh nije bio predviđen da zamjeni toliko različitih platformi.

Ajde da jedan avion mjenja F-16 i F/A-18, al kad se tu doda i Harrier i A-10 zvuči malo preoptimistično. Valjda će ipak uspjet to složit u dogledno vrijeme
Mislim da ce F-35 bit dobra zamjena za F-16, kao i za Harrier (u STOVL varijanti). No USN ce ostat prikracena (IMHO) jer ni Super Hornet nije idealna zamjena Tomcat/Phoenix kombinaciji.

A-10 niti ne pokusavaju zamjenit. Taj je avion kao siroce, USAF ga se htio rijesit sto puta vec ali im Kongres ne da zbog pritiska US Army. Pomalo zalosno jer se radi o vrhunskoj spravi za ono sto je namijenjena, a u letackom smislu mora da je iskonski izazov za pilota.
__________________
DUNCO - Legendarni seljanin-monstrum koji je goloruk izbacio Nijemce iz Gornje Razj*bavine i Oštropi**e Sinjske
Dunco is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:20   #71
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Rusi su s druge strane počeli avione raditi jučer? Ja tebi ne tvrdim ništa, osim što se divim stvarima koje ti "vidiš" na osnovi nekoliko fotografija i par video klipova... Avion, pogotovo multifunkcionalni ne čini samo Stealth... najbolji (i vrlo bolni) primjer je F-35 koji je na kraju ispao Stealth samo s prednje strane, uz golemu žrtvu... smiješno mala brzina za presretačke misije, smiješno mali plafon leta (oboje usprkos najjačem do sada ugrađenom motoru u jednu letjelicu veličine lovca), ograničena mogućnost nošenja BVR projektila... bla bla bla... kompromis na kompromis... i na kraju nakon 300 milijardi ulupanih u razvoj, rupa bez dna se samo širi, otkazuju se narudžbe ne radi štednje, negoli preusmjeravanja para u razvoj da se to čudo ipak dovrši... od proizvodnji ni p...
Ja sam vrlo jasno rekao da nisam fan F-35, ali da budemo posteni, valjda vec svatko zna da F-35 nije presretac i nije air-superiority lovac. Prema tome, nema smisla govoriti da su mu to mane, onda mozemo reci da je Raptoru mana sto ne moze sletiti na nosac aviona, a morao bi za te pare .
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:29   #72
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Ja sam vrlo jasno rekao da nisam fan F-35, ali da budemo posteni, valjda vec svatko zna da F-35 nije presretac i nije air-superiority lovac. Prema tome, nema smisla govoriti da su mu to mane, onda mozemo reci da je Raptoru mana sto ne moze sletiti na nosac aviona, a morao bi za te pare .
JSF je F-35, ne A-35, a ukoliko je samo jurišnik, onda je pak cijena razvoja retardirana (mislim, i bez toga jest)... Tko god kupi to gebelo krme... to će mu biti praktično jedini zrakoplov sposoban za air superiority i presretačke misije... (uz amere, iznimka će vjerojatno biti briti kojima isti treba za onaj promašaj od Queen Elisabeth klase)... Dakle, F-35 je i presretač, i air superiority lovac... Raptori se više štancati neće... dakle ostati će na tih 170 komada, koliko je za državu poput amerike kronično premalo... kako se budu prizemljivali Eaglovi, a hoće... kako vrijeme bude odmicalo sve većim intenzitetom... nema ga što mijenjati nego JSF... Isto vrijedi i za mornaricu, udarnu snagu amerikanaca... na kojima će F-35
biti jedina borbena letjelica (eventualno uz pokojeg Growlera)... dakle i bombarder, i presretač, i air superiority lovac... i sve...

Dakle, opaska ti ne stoji...
EDIT: I Tema je PAK-FA, stoga... prestanimo s offtopicom...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:40   #73
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
JSF je F-35, ne A-35, a ukoliko je samo jurišnik, onda je pak cijena razvoja retardirana (mislim, i bez toga jest)... Tko god kupi to gebelo krme... to će mu biti praktično jedini zrakoplov sposoban za air superiority i presretačke misije... (uz amere, iznimka će vjerojatno biti briti kojima isti treba za onaj promašaj od Queen Elisabeth klase)... Dakle, F-35 je i presretač, i air superiority lovac... Raptori se više štancati neće... dakle ostati će na tih 170 komada, koliko je za državu poput amerike kronično premalo... kako se budu prizemljivali Eaglovi, a hoće... kako vrijeme bude odmicalo sve većim intenzitetom... nema ga što mijenjati nego JSF... Isto vrijedi i za mornaricu, udarnu snagu amerikanaca... na kojima će F-35
biti jedina borbena letjelica (eventualno uz pokojeg Growlera)... dakle i bombarder, i presretač, i air superiority lovac... i sve...

Dakle, opaska ti ne stoji...
Da budemo posve precizni, radi se o 187 Raptora.

Sto se tice ostalih tvrdnji, pa i F/A-18 ima F u nazivu, dakle po tome F-18 je air superiority lovac i presretac. Inace, od milja ga zovu Draq queen u americkoj mornarici.

Mornarica vec polako odustaje od F-35C i najvjerojatnije ce si raditi svoj vlastiti F-XX avion 5/6 generacije(Boeing je nedavno cini mi se bio predstavio koncpet tailless delta aviona bas za taj tender).

F-35 je perfektno sposoban izvrsiti sve zadace za koje je dizajniran, dakle bombardiranje raznih -stan drzava, prodaja lojalnim saveznicima, zamjena Harriera. Ili mozda tvrdis da bi bilo mudrije i bolje zadrzati 16ice i 18ke, ili Harriere?


Edit: Isprike na offtopicarenju
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:06   #74
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Da budemo posve precizni, radi se o 187 Raptora.

Sto se tice ostalih tvrdnji, pa i F/A-18 ima F u nazivu, dakle po tome F-18 je air superiority lovac i presretac. Inace, od milja ga zovu Draq queen u americkoj mornarici.
Jest, F/A-18 jest multifunkcionalni lovac za svaštarenje, od air superioritia, presretanja/zaštite flote do bombardiranja... Ili tvrdiš da US Navy ne presreće sa Superhornetima? Tko je zadužen za presretanje na nosačima? Hawkeye?

Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Mornarica vec polako odustaje od F-35C i najvjerojatnije ce si raditi svoj vlastiti F-XX avion 5/6 generacije(Boeing je nedavno cini mi se bio predstavio koncpet tailless delta aviona bas za taj tender).
How yes no... baš će im netko nakon toliko love upucane u F-35 dozvoliti da drljaju sa svojim projektima.. .ai ovo sa 6 generacijom je dobar vic... možda bolje da se orijentiraju na razvoj 7. ili 8. generacije... to će biti sigurno još naprednije...


Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
F-35 je perfektno sposoban izvrsiti sve zadace za koje je dizajniran, dakle bombardiranje raznih -stan drzava, prodaja lojalnim saveznicima, zamjena Harriera. Ili mozda tvrdis da bi bilo mudrije i bolje zadrzati 16ice i 18ke, ili Harriere?
F-35 trenutno nije u stanju ništa odraditi... a kamo li perfektno... Niti 300 milijardi dolara i ne znam koliko odgoda još nisu u stanju krenuti s proizvodnjom... BTW. Što se -stan država tiče... za njih su i trenutne snage totalni overkill...

I ne, ne mislim da je bilo mudrije zadržati F-16 i F-18, nego kažem da je bilo mudrije ne pretjerivati s megalomanskim zahtjevima koji su na kraju izrodili avion koji košta kao svetog petra klajgana (za koliko su ga ono ponudili izraelcima, čini mi se 200 mil. po komadu), a performanse su mu dobrim dijelom zaqratz...

Mislim cijela ideja multifunkcionalnih letjelica je u kresanju para... "Nećemo više koristiti tri različita tipa aviona za jednu misiju, nego jedan"... I s te strane to je korektno razmišljanje... Međutim kada se cijena razvoja takvog čuda popne na JSF razine... tada cijela priča nema ama baš nikakvog smisla... dobio si letjelicu koja "može" odraditi posao za koje bi inače trebale tri tipa, po cijeni koja je 6 puta veća negoli da koristiš tri različita tipa... i pri tome si znatno manje učinkovit...

Da ponovim, do sad je u razvoj JSF-a ulupano od 15-30 (bliže ovoj drugoj brojci) para u razvoj od PAK-FA... S kakvim ono učinkom?
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:22   #75
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Jest, F/A-18 jest multifunkcionalni lovac za svaštarenje, od air superioritia, presretanja/zaštite flote do bombardiranja... Ili tvrdiš da US Navy ne presreće sa Superhornetima? Tko je zadužen za presretanje na nosačima? Hawkeye?
americka mornarica trenutno presretanja vrsi sa Hornetima i Super Hornetima, ali tvrditi da je on neki veliki presretac je smjesno. Za te zadace je bio zaduzen Tomcat, al kako je opasnost od ruskog swarm attacka opala znatno raspadom SSSR-a, za njim vise nije bilo potrebe. Pa je danas i 18ica dobar presretac.

Quote:
How yes no... baš će im netko nakon toliko love upucane u F-35 dozvoliti da drljaju sa svojim projektima.. .ai ovo sa 6 generacijom je dobar vic... možda bolje da se orijentiraju na razvoj 7. ili 8. generacije... to će biti sigurno još naprednije...
Zasto ne, pa zaboravljas povijest USN-a. ISTA stvar je bila i sa F-111, pa su opet uspjeli izboriti se za F-14.

Quote:
F-35 trenutno nije u stanju ništa odraditi... a kamo li perfektno... Niti 300 milijardi dolara i ne znam koliko odgoda još nisu u stanju krenuti s proizvodnjom... BTW. Što se -stan država tiče... za njih su i trenutne snage totalni overkill...
F-35 je tek usao u proizvodnju i testiranje. Ne znam koji je avion u tom stupnju razvoja spreman ista odraditi, mada sam siguran da PAK-FA vec danas moze protiv F-15 u 1:5 omjeru najmanje

Quote:
I ne, ne mislim da je bilo mudrije zadržati F-16 i F-18, nego kažem da je bilo mudrije ne pretjerivati s megalomanskim zahtjevima koji su na kraju izrodili avion koji košta kao svetog petra klajgana (za koliko su ga ono ponudili izraelcima, čini mi se 200 mil. po komadu), a performanse su mu dobrim dijelom zaqratz...
Mislis da ce PAK-FA biti puno jeftiniji za Ruse relativno gledajuci. Sumnjam. Performanse su dobre za ono za sto je namijenjen, ali izgleda to tebi nikako da dodje.

Quote:
Mislim cijela ideja multifunkcionalnih letjelica je u kresanju para... "Nećemo više koristiti tri različita tipa aviona za jednu misiju, nego jedan"... I s te strane to je korektno razmišljanje... Međutim kada se cijena razvoja takvog čuda popne na JSF razine... tada cijela priča nema ama baš nikakvog smisla... dobio si letjelicu koja "može" odraditi posao za koje bi inače trebale tri tipa, po cijeni koja je 6 puta veća negoli da koristiš tri različita tipa... i pri tome si znatno manje učinkovit...
Da, ali ti si to maksimalno pojednostavnio i naravno dobio potpuno krivi zakljucak. Naravno da su specijalizirani avioni u pravilu jeftiniji jer su jednostavniji, medjutim zaboravljas da je onda potrebno i odrzavati 3 tipa aviona, a dugorocno, odrzavanje je VISESTRUKO skuplje od pocetne nabavne cijene aviona i onda ti kupovina 3 razlicita jeftinija aviona da obave posao jednog skupljeg vise ne izgleda tako bajno
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 16:28   #76
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
americka mornarica trenutno presretanja vrsi sa Hornetima i Super Hornetima, ali tvrditi da je on neki veliki presretac je smjesno. Za te zadace je bio zaduzen Tomcat, al kako je opasnost od ruskog swarm attacka opala znatno raspadom SSSR-a, za njim vise nije bilo potrebe. Pa je danas i 18ica dobar presretac.
Nego je kakav, mali presretač? Ideja multifunkcionalnog zrakoplova je 1 za sve... e pa to sve, (osim bombardiranja) je s obzirom na uložena sredstva problematično...

Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Zasto ne, pa zaboravljas povijest USN-a. ISTA stvar je bila i sa F-111, pa su opet uspjeli izboriti se za F-14.
Ista stvar? , i u razvoj Aadvarka su ulupali 300 milijardi zelembaća... nisam znao... hvala na informaciji...

Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
F-35 je tek usao u proizvodnju i testiranje. Ne znam koji je avion u tom stupnju razvoja spreman ista odraditi, mada sam siguran da PAK-FA vec danas moze protiv F-15 u 1:5 omjeru najmanje
Vidiš, ja bih rekao da je PAK-FA debelo u razvoju i da ne može protiv F-15 baš ništa...

Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Mislis da ce PAK-FA biti puno jeftiniji za Ruse relativno gledajuci. Sumnjam. Performanse su dobre za ono za sto je namijenjen, ali izgleda to tebi nikako da dodje.
Pa zasad je 30 puta jeftiniji... držim da je to dobar početak... Za ono za što ti tvrdiš da je namijenjen dovoljno dobre prefromanse imajui F-16 i F-18... problem će nastati kad PAK-FA i slični počnu za desetak godina nicati po -stanovima... Da li će performanse JSF-a i tada biti dovoljno dobre... u 1000 na 12 svakako... ali u nekom malo izjednačenijem scenariju? Već danas bi protiv Su-30 ili Su35 imao golemih problema... da se najblaže moguće izrazim...



Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Da, ali ti si to maksimalno pojednostavnio i naravno dobio potpuno krivi zakljucak. Naravno da su specijalizirani avioni u pravilu jeftiniji jer su jednostavniji, medjutim zaboravljas da je onda potrebno i odrzavati 3 tipa aviona, a dugorocno, odrzavanje je VISESTRUKO skuplje od pocetne nabavne cijene aviona i onda ti kupovina 3 razlicita jeftinija aviona da obave posao jednog skupljeg vise ne izgleda tako bajno
Ako je dugoročno održavanje višestruko skuplje... koliko će onda koštati JSF kroz životni vijek ako u startu košta 200 milijona... možda milijardu...? To su ucjene vojnog lobija i ništa drugo... Današnji pojam održavanje je totalna zamkakoliko ono košta gripen po satu leta... 3 ili 5 tisuća dolara? Koliko je ono Raptorovo... bliže 50... uz "nikakav" avejlabiliti... o JSF-u možem osamo nagađati... ali kladim se da LM i dalje misli mastiti brk... Uz glavni slogan "imat ćemo jedan ip pa će biti jeftiniji"... buLšit.. ništa vezano uz zapadni vojno industrijski lobi nema veze sa "jeftinim" i "povoljnim"...


Kod održavanja više tipova letjelica cijena tu nije toliki faktor koliko je to logistička noćna mora... ali i tu se da doskočiti... Možeš imati dva potpunio različita aviona a da opet dijele po 60 i više posto dijelova... (vidi pod Su-34 i Su-35)...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 16:36   #77
Quote:
Ista stvar? , i u razvoj Aadvarka su ulupali 300 milijardi zelembaća... nisam znao... hvala na informaciji...
Quote:
ali u nekom malo izjednačenijem scenariju? Već danas bi protiv Su-30 ili Su35 imao golemih problema... da se najblaže moguće izrazim...
Quote:
Pa zasad je 30 puta jeftiniji... držim da je to dobar početak... Za ono za što ti tvrdiš da je namijenjen dovoljno dobre prefromanse imajui F-16 i F-18... problem će nastati kad PAK-FA i slični počnu za desetak godina nicati po -stanovima...
Mislio sam ozbiljno odgovoriti, ali vise mi nema smisla gubiti vrijeme
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 17:40   #78
Bez obzira na kompromise koji su učinjeni pri konstrukciji i razvoju F-35, mislim da se radi o izuzetno potentnoj platformi koja se u potpunosti uklapa u američki pristup uništenju protivničke PZO. Potpuna fuzija onboard senzora sa podacima dobivenim od svih ostalih platformi (sateliti, AWACS, zemaljske stanice...), force multiplier efekt pri djelovanju sa nešto manje naprednim zrakoplovima (F-18 E/F, growler, teen) te all stealth task force (F-22, F-35, B-2). Doktrina je uništiti protivničke PZO i zračne snage na zemlji i time umanjiti mogućnost borbe u zraku. Dakle potpuno je besmisleno raspravljati o sukobu suhoja i lightninga jedan-na-jedan, takav scenarij je po mome mišljenju moguć samo kao dio ratne igre. Ili kompjuterske igrice.
Što se tiče mogućnosti F-35 u BVR/WVR ponovno se susrećemo sa potpuno drugačijim pristupom nego kod recimo Rusa. Konstruktori lightninga su morali pomiriti primarne strike mogućnosti, zadržavanje stealtha ali i mogućnost samoobrane. Za BVR tu su trenutno najnapredniji AESA uparen sa AMRAAM AIM-120D (i planiranim naprednim verzijama među kojima je i ona sa pasivnim IIR tragačem sa AIM-9X block II predviđena primarno za obaranje krstarećih i balističkih projektila) no za WVR se ne mogu osloniti na nekakvu superpokretljivost i brzinu kao kod ostalih 4++ i 5.gen zrakoplova. Zato je već u startu predviđena do sada neviđena količina senzora raspoređenih po čitavom zrakoplovu (EODAS, EOTS, radar, EWS) koji nude stalnu sliku kompletne sfere. Predviđeni HMDS koji kombinira sve dobivene podatke od navedenih senzora, HOBS AIM-9X block II/III koji je LOAL (lock on after launch sposoban zahvatiti svaki cilj bez obzira na položaj nosa zrakoplova) bi trebao potpuno anulirati prednost supermanevrirajućih protivnika.
Za razliku od Rusa koji su se odlučili za evoluciju dosadašnjeg pristupa koji datira još od 70-ih (novost su TVC 3D+kanardi, kombinacija naprednih verzija R-27 i R-77, IRST i PESA radari velike izlazne snage, uz R-73+HMS) a to je zrakoplov visoke pokretljivosti koji je na BVR u mogućnosti ispaliti na cilj IR i ARH rakete a zatim po potrebi u dogfightu uništiti manevrirajućeg protivnika koji je do tada u inferiornom položaju zbog gubitka snage i brzine. Američki pristup bih nazvao revolucionarnim u tom smislu što je po prvi put sirova agilnost zrakoplova stavljena u drugi plan a istaknute osobine vezane uz tehnologije 21. stoljeća. Tko je na pravom putu za sada je teško reći no siguran sam da ćemo u skoroj budućnosti(tj. u nekom od budućih ratova) vidjeti tko je napravio bolji posao.

http://f35arizona.org/wp-content/upl...-prospects.pdf
zeitgeist is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 04:06   #79
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Naravno da su specijalizirani avioni u pravilu jeftiniji jer su jednostavniji...
Nije zato, nego zato jer trebaš manje sati naleta za uništenje zadanog cilja, a neke ciljeve koje možeš isčeprkat sa A10, sa F35 nemreš ni skužit.

Quote:
, medjutim zaboravljas da je onda potrebno i odrzavati 3 tipa aviona, a dugorocno, odrzavanje je VISESTRUKO skuplje od pocetne nabavne cijene aviona i onda ti kupovina 3 razlicita jeftinija aviona da obave posao jednog skupljeg vise ne izgleda tako bajno
To je tak samo teoretski.
Opet zato kaj, trebaš više sati naleta, više naoružanja, više benzina, više pilota, itd...za isti efekt. U slučaju rata, tu upoče nema dileme i F35 nikada neće adekvatno zamijeniti A10 (u AG zadacima), ni F16 (u AA zadacima) i početna razlika u cijeni će se rastopit za tjedan dana ratovanja, a da niti ne pričamo o sigurnosti i samopouzdanju pilota koji lete u tim aparatima.

Sve ok, samo nemoj citirat "energo"a (autor PDFa), jer je to Norveški JSF fanboy, koji i nema baš previše pojma o čem se tu radi (kod aviona opčenito), osim da treba kupit Američko...
Cola1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 12:51   #80
Quote:
zeitgeist kaže: Pogledaj post
Dakle potpuno je besmisleno raspravljati o sukobu suhoja i lightninga jedan-na-jedan, takav scenarij je po mome mišljenju moguć samo kao dio ratne igre. Ili kompjuterske igrice.
Ja stvarno ne kužim zašto se iznova i iznova vadi ovaj argument koji to zapravo nije... Rasprava bi se trebala držati F-35, a ne američkog ratnog stroja... Da, gle čuda, ako dovučeš 1000+ zrakoplova na tehnički inferiornog protivnika zgazit ćeš ga (Irak, Jugoslavija... nastavi niz), to nije sporno... AWACS, B2, B-52, F-15, F-16, F-18... bum... U takvoj prii uvođenje F-35 će samo smanjiti tvoje i tako nevelike gubitke... no što je s onima koji se neće moći osloniti na F-15 i F-22 koji će odrađivati presretanje? Što je s onima koji neće moći imati nekoliko AWACS-a u zraku konstatno? Oni će Lightning morati koristiti za sve, i za air suoeriority, i za presretanje i za napade zemaljske ciljeve... Tu nastaje "mali" problem... ne čini li ti se?
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.