Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2003., 13:10   #41
Ucio sam francuski 6 godina u osnovnoj. Bilo je zanimljivo, i lakse nego njemacki. Njem. sam ucio za vrijeme srednje, u Sovi, odrali me po 2 i nesto kilo kuna po semestru, i citava grupa je odustala nakon drugog, kada je prava gramatika dosla na red. Od 20tak nas, ostala je 1 cura kojoj je firma placala ucenje i morala je (jadna ) dalje. Tu sam se zaje... jer sam odlucivao hocu li njem, ili usavrsiti francuski. Ali citajuci ovaj topic dodatno ste me ohrabrili da taj posao dovrsim.

Moram malo prosvrljat po skolama pa iduce akademske godine, nadam sa da ce se pokrenuti.

Zalosno je da od dana rodjenja do danas nigdje mi nije taj jezik trebao, i zbog toga sam previse zaboravio u ovih 6 godina otkako zavrsih osnovnu, ali istina je da u ocima svih "vise vrijedi" osoba koja zna vise jezika, a francuski pogotovo. Njemacki je nuzan zbog zemljopisne i gospodarske situacije, ali francuski je zanimljiv, i s obzirom na struku (energetika) nadam se da ce mi koristiti u poslu. Oni su jaki na tom podrucju. Zivot u fr. nije los. Pa ak nam Kenjader razje... drzavu, nikad ne znas.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 13:30   #42
Quote:
Didi kaže:
Frites. Jedno t (ovo slučajno znam ).

Uostalom, ne... pomfrit jedu Ameri. Masno pečen, uz hamburger i puno kečapa, a usto piju lajt kolu jer paze na unos kalorija.

Al' zato ti je ovaj 'lajt' super !

A kalorije se ne koriste već od Gustafa VIII !
__________________
kako oblikovati potpise
Prijatelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 19:47   #43
Quote:
A kalorije se ne koriste već od Gustafa VIII !
Joj, da! Kako sam mogla zaboraviti da se ispravno kaže niskokilodžulna pića?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2003., 14:53   #44
Quote:
Studentica kaže:
jel zna jos tko neku stranicu francusku koja je super za citati?
ili nesto na netu gdje se moze gramatika usavrsiti?
hvala
Ja citam http://www.elle.fr
Nije bas neki intelektualni rad, al je zanimljivo

Ja sam pocela studirat francuski ove godine i to mi je taaaaak krasno
Kvejki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2003., 14:59   #45
E da..jos jedan super sajt koji ja koristim za prosirivanje francuskog i njemackog vokabulara http://www.arte-tv.com
A za gramatiku, jako dobar pregled relevantnih linkova imas na
http://french.about.com
Kvejki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 09:42   #46
Quote:
Little Earthquake kaže:
E da..jos jedan super sajt koji ja koristim za prosirivanje francuskog i njemackog vokabulara http://www.arte-tv.com
jedan od glavnih razloga zasto kud god idem, gledam francusku TV
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 09:57   #47
Quote:
luca kaže:
jedan od glavnih razloga zasto kud god idem, gledam francusku TV
e da ...al zakaj to nama tu prek satelita pocne kasnije navecer kad znam de facto da sam program pocne ici dosta ranije?
Kvejki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 12:44   #48
Quote:
Little Earthquake kaže:
e da ...al zakaj to nama tu prek satelita pocne kasnije navecer kad znam de facto da sam program pocne ici dosta ranije?
arte se pali u 19h a do tad traje la cinquième. arte onda radi do nekad po noci... oni su kao komplementarni.
inace, znam da na kablu najcesce nema la cinquème, ali ako kupis dish i usmjeris ga na francusku satelit (sad sam zaboravila ime), mozes gledati sve u bilo koje doba (i Canal + kad ide en Clair, TF1, FR2 i 3, la 5ème/Arte i M6).
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 12:46   #49
pa ja sam sto posto jednog dana kad sam bila sretno na kratko izlozena kabelskoj televiziji u jednoj europskoj civilizaciji prijepodne naisla na arte
Kvejki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 12:47   #50
a i program koji im je naveden na teletekstu nekad zna pocet vec u 10 ujutro..a obicno u14 popodne?Jest da su reprize..al ipak...
Kvejki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 12:49   #51
e da, luca, kad si vec tu, pitanje...koji se strani jezik najvise isplati znat u Francuskoj?
Jer ja studiram sad francuski pa ak otprhutam tam kaj mi se isplati znati?
Plus, kak stoje psiholozi u Francuskoj?
Kvejki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 13:13   #52
Quote:
Little Earthquake kaže:
e da, luca, kad si vec tu, pitanje...koji se strani jezik najvise isplati znat u Francuskoj?
Jer ja studiram sad francuski pa ak otprhutam tam kaj mi se isplati znati?
Plus, kak stoje psiholozi u Francuskoj?
mozda na kablu nije isto kao tu? definitvno, nekad ono sto ide na la 5ème bude reprizirano i na Arte, ali Arte se stvarno ukljucuje u 19h (ono, nastane crni ekran, nema zvuka par sekundi i onda ti kazu "dobro dosli na Arte", jingleovi su drugaciji, nestane znakic "5"...).

u Francuskoj se isplati znati bilo koji jezik, ali ako ces ici u vode znanstvene, najbolji je naravno engleski (zbog literature, komuniciranja sa suradnicima, medjunardnim skupovima itd...).
poslije ovisi o struci: nekima treba vise njemacki ili spanjolski ovisno sto ljudi vec rade...
za psihologe ne znam konkretno: privatni kabineti vjerojatno stoje kao i sve druge privatne djlatonosti, ali opcenito u Fr ima vise potrebe za psiholozima nego u HR: djeca, psi, macke, svi trebaju takvu uslugu osim toga, na vise mjesta se vjerojatno mozes zaposliti u drzavnoj strukturi ili kod privatnika (npr na aerodromu unutar jedinice za prvu pomoc ili u firmi koja zeli da joj radnici nauce kontrolirati stres itd). mislim da ima prilike za zaposljavanje...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 13:17   #53
Quote:
luca kaže:
mozda na kablu nije isto kao tu? definitvno, nekad ono sto ide na la 5ème bude reprizirano i na Arte, ali Arte se stvarno ukljucuje u 19h (ono, nastane crni ekran, nema zvuka par sekundi i onda ti kazu "dobro dosli na Arte", jingleovi su drugaciji, nestane znakic "5"...).

u Francuskoj se isplati znati bilo koji jezik, ali ako ces ici u vode znanstvene, najbolji je naravno engleski (zbog literature, komuniciranja sa suradnicima, medjunardnim skupovima itd...).
poslije ovisi o struci: nekima treba vise njemacki ili spanjolski ovisno sto ljudi vec rade...
za psihologe ne znam konkretno: privatni kabineti vjerojatno stoje kao i sve druge privatne djlatonosti, ali opcenito u Fr ima vise potrebe za psiholozima nego u HR: djeca, psi, macke, svi trebaju takvu uslugu osim toga, na vise mjesta se vjerojatno mozes zaposliti u drzavnoj strukturi ili kod privatnika (npr na aerodromu unutar jedinice za prvu pomoc ili u firmi koja zeli da joj radnici nauce kontrolirati stres itd). mislim da ima prilike za zaposljavanje...

Ja znam engleski super,i dost dobro njemacki i ruski. I mislim da cu se upisat na tecaj talijanskog uskoro.
Nisam bas nikad ozbiljno razmisljala o tome da selim u Francusku, vise sam pucala na Skandinaviju, al sad me bas nekak drzi francuski duh

Arte je stvarno super kanal...pogotovo filmovi...bas mi je zao sto nemam satelitsku u Zagrebu, a kamoli kabelsku
Kvejki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 13:23   #54
Quote:
Little Earthquake kaže:
Ja znam engleski super,i dost dobro njemacki i ruski. I mislim da cu se upisat na tecaj talijanskog uskoro.
Nisam bas nikad ozbiljno razmisljala o tome da selim u Francusku, vise sam pucala na Skandinaviju, al sad me bas nekak drzi francuski duh

Arte je stvarno super kanal...pogotovo filmovi...bas mi je zao sto nemam satelitsku u Zagrebu, a kamoli kabelsku
uh, a ja cijeli zivot zivim u francuskom duhu (to ti je smusen duh ) a sad cu morati na neko vrijeme na sjever... (do vraga i projekti!).
nadam se da cu se onda opet vratiti u Fr, tu se stvarno najbolje osjecam...

nadam se da oni ludjaci na sjeveru dozvoljavaju stavljanje disha jer ce biti svega ako ne mogu gledati francusku TV (ostale me zifciraju HTV i CNN mi daleko najvise skode )...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 13:25   #55
meni je bilo tak krasno u Francuskoj a bila sam samo jedan dan, u prolazu, na putu na maturalac , onda jos nisam imala pojma da cu ikad uopce uciti francuski, kamoli studirati...sad se nadam da cu uskoro ulovit neku priliku da odem tamo
Kvejki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 13:35   #56
Quote:
Little Earthquake kaže:
meni je bilo tak krasno u Francuskoj a bila sam samo jedan dan, u prolazu, na putu na maturalac , onda jos nisam imala pojma da cu ikad uopce uciti francuski, kamoli studirati...sad se nadam da cu uskoro ulovit neku priliku da odem tamo
ma Francuska je divna tu puno stvari nije idealno, dapace puno stvari nije niti dobro (to bi moj muz znao najbolja nabrajati), ali tu se ja osjecam kako treba
sve volim: kretene i ludjake, bundzije i strajkace, ljencine i nesposobnjakovice koji melju cijelo vrijeme volim zemlju (geografski), kulturu, kuhinju, stil, arhitekturu, umjetnost...
vesele me, ck i kad me zivciraju
tu se stvarno najbolje osjecam...

samo ti dodji, kad se priviknes na sve specificnosti (nelogicnosti?) bit ce ti fino
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 13:42   #57
Quote:
luca kaže:
ma Francuska je divna tu puno stvari nije idealno, dapace puno stvari nije niti dobro (to bi moj muz znao najbolja nabrajati), ali tu se ja osjecam kako treba
sve volim: kretene i ludjake, bundzije i strajkace, ljencine i nesposobnjakovice koji melju cijelo vrijeme volim zemlju (geografski), kulturu, kuhinju, stil, arhitekturu, umjetnost...
vesele me, ck i kad me zivciraju
tu se stvarno najbolje osjecam...

samo ti dodji, kad se priviknes na sve specificnosti (nelogicnosti?) bit ce ti fino
Ma ja mislim da bi bila prehomesick...meni je ovdje lijepo makar je shugavo...makar mi zazubice rastu kad cujem kak se zivi u europi...ipak mi nista ne moze zamijeniti setnju krasnim zagrebom...ignoriram sav primitivizam oko sebe i uzivam u ljepotama onog sto nikakva europa ne moze nadmasiti
Kvejki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 18:54   #58
About

Nisam jos skroz istrazio, ali nasao sam jednu stvarcicu koja je specificna i zanimljiva - ima testove za gramatiku i sl. pa mozete provjeriti znanje.

husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 10:06   #59
Quote:
Didi kaže:
Joj, da! Kako sam mogla zaboraviti da se ispravno kaže niskokilodžulna pića?
My dear Didi !


to ti je samo marketinški trik kojima tvrtke otimaju djeci đeparac, koji su njihovi roditelji teško zaradili.

Meni je francuski od Delboya najbolji.
__________________
kako oblikovati potpise
Prijatelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 10:08   #60
[QUOTE]Little Earthquake kaže:
[B]e da, luca, kad si vec tu, pitanje...koji se strani jezik najvise isplati znat u Francuskoj?

Nijedan! Možeš ubit' francuza, on neće progovoriti ništa osim francuskog.
__________________
kako oblikovati potpise
Prijatelj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:11.