Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2008., 14:34   #61
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
o tome da je djecu određenog spola lakše ili teže odgajati? možeš li navesti neki naslov? o tome da su dječaci svojeglaviji i tvrdoglaviji? što to uopće znači, svojeglavost i tvrdoglavost? što misliš pod "odgajati", da krenemo od toga? što misliš kad kažeš da je muško "divlje"? u kojoj dobi se počinje uočavati razlika u maznosti i privrženosti dječaka i djevojčica? što misliš kad kažeš "autoritet"? što smatraš "ranim odgojem"? jel autoritet koji ide od oca ono "vidićeš ti svog boga kad ti ćaća dođe doma" , kako uopće zamišljaš obitelj u kojoj je autoritet samo jedan roditelj, pod uvjetom da dijete živi s oba?
lara, molim te da mi odgovoriš na pitanja, i da mi navedeš neke naslove. jako me zanima tematika, a do sad nisam imala prilike susresti se s literaturom na tu temu.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 14:46   #62
hoću zdušno... kad dođem doma navečer. Sad sam na poslu
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 14:47   #63
Quote:
PiaLolla kaže: Pogledaj post
Evo mog primjera:

Imam grupu curica i grupu dechkicha u igraonici od cca. 5 god:

Za curice uvijek neshto smislim kreativno za radit, za dechke se moram extra potrudit da im bude zanimljivo.

Dechki teze prihvachaju bilo kakve igre, radje se tuku i navlache...curice u roku keks sve pohvataju i zele se prikljuchiti.

Kada se neshto i pochemo igrat dechki u sekundi razrushe sve ili prekinu igru "pametnim komentarima", curice se ne usude biti "proste" i prekidati igru, radje kazu - ja se ne bi igrala.

Kada ih se neshto pita dehcki vishe znaju odgovore nego curice....ili su one vishe sramezljivije i nisu toliko sigurne u svoje znanje.

Ima josh hrpetina toga shto bih mogla usporediti...ali fakat je stvar odgoja, tako da mi je teshko nesh sad analizirat

hvala lijepo na usporedbi.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 15:51   #64
Quote:
skvo35 kaže: Pogledaj post
Imam tri sina...
...
Kako ih odgajati isto kad su svi različiti?!
Fenomenalan primjer iz iste obitelji. I upravo ukazuje koliko različita mogu biti djeca.

Naravno da je dobro imati neke zajedničke kriterije (pristojnost, odgovornost, podjednaka prava i obaveze...) kod sve djece jednako, ali opet upravo zbog njihove individualnosti potreban je i različit pristup u nekim stvarima (npr vrsta igračke ili slobodna aktivnost ...)
ZEUSICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 12:56   #65
Evo dvije disertacije koje su zanimljive.

1. Ivana Polinjo - Djeca u obitelji - Antropološki koncept djece, djetinjstva i obitelji kao prilog razvoju znanstvenog istraživanja antropologije djetinjstva u Hrvatskoj

2. Siniša Opić - Poremećaji u ponašanju učenika osnovne škole, pojava, uzrok, oblik i pedagoška prevencija.

Nadalje, imaš legendarni naziv Udžbenika na fakultetu psihologije pod nazivom 'Razvojna psihologija' autora Vasta i autori. (odličan udžebenik)

Nadalje, jedini pravi odsjek za psihologiju je na Filozofskom fakultetu (a čini mi se da si spominjala da tramo nekaj i studiraš) pa odi na njihov link

www. knjiznice.ffzg.hr/psihologija.

Imaš tema koliko god hoćeš.!!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 15:20   #66
u vastinoj dječjoj psihologiji, odlična knjiga, slažem se, ni riječju se ne spominje da težina odgajanja djece ovisi o spolu.

meni još uvijek nije jasno što misliš pod "teškim odgajanjem".
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 17:17   #67
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
u vastinoj dječjoj psihologiji, odlična knjiga, slažem se, ni riječju se ne spominje da težina odgajanja djece ovisi o spolu.

meni još uvijek nije jasno što misliš pod "teškim odgajanjem".
nije teže odgajanje, samo malo spustiš očekivanje
skvo35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 20:17   #68
težina odgajanja nije ni tema ovog topica već različitost muške i ženske djece. Da li je teže odgajati je jedno od tri pitanja i to sa podpitanjem da li je to istina ili predrasuda?

Vasta u svojem udžbeniku (općenito moja tema spada u spektar RAZVOJNE PSIHOLOGIJE) navodi primjere a bogme ja sam našla neke poveznice (kada sam to proučavala onako da malko pobjegnem od svoje struke).

A knjižnica na filozofskom, link je tu ima čudesnih disertacija.. samo treba unjeti pojam razvojna psihologija
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 02:29   #69
gle, ovo si ti pitala:

Quote:
Da li je velika razlika u odgoju i prirodi, atavizmu te otporu u odgoju muške i ženske djece.
da li je velika razlika u odgoju: well, to ovisi o tome tko odgaja tu djecu, ne?

je li velika razlika u prirodi: oko toga se lome koplja
osobno, mislim da je tretirat te razlike kao nešto više od statističke vjerojatnosti - glupo. odgajati treba dijete, a ne kup vlastitih predrasuda, koliko god da je od njih nemoguće pobjeći u potpunosti, bar se moguće potruditi osvijestiti ih i potruditi se ne projicirati ih na dijete.
je li velika razlika u otporu? električnom?

pitala sam te što misliš kad kažeš svojeglavost, tvrdoglavost, divljost (), u kojoj dobi se počinje uočavati razlika u maznosti i privrženosti dječaka i djevojčica.. kako da ti se da odgovor dok ne pojasniš pojmove u pitanju?
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 02:30   #70
Quote:
skvo35 kaže: Pogledaj post
nije teže odgajanje, samo malo spustiš očekivanje
dokazano je da se djeca prilagođavaju očekivanjima, čak i kad ih ne verbaliziraš, tako da, ako imaš niska očekivanja, vjerojatno će ti se ostvarit.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 10:12   #71
Ima jedna super knjiga koju sam pročitala, zove se Odgoj dječaka ( ne sjećam se autora). Super opisuje razlike u genetici između dječaka i djevojčica, piše o utjecaju okoline, predrasudama u odgoju itd. Ukratko, fenomenalna je! Trebali bi pročitati i tate i mame. Mislim da postoji i Odgoj djevojčica.
kay s is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 11:02   #72
Quote:
kay s kaže: Pogledaj post
Ima jedna super knjiga koju sam pročitala, zove se Odgoj dječaka ( ne sjećam se autora). Super opisuje razlike u genetici između dječaka i djevojčica, piše o utjecaju okoline, predrasudama u odgoju itd. Ukratko, fenomenalna je! Trebali bi pročitati i tate i mame. Mislim da postoji i Odgoj djevojčica.
kaj stvarno?! Tu nisam našla. Tko ju je izdao? Autor? Gdje se ima za kupiti?!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 11:07   #73
Wink

Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
kaj stvarno?! Tu nisam našla. Tko ju je izdao? Autor? Gdje se ima za kupiti?!
Sad sam baš na Google-u našla da je autor Steve Biddulph. Ja sam posudila u knjižnici tak da ne znam gdje ima za kupiti.
kay s is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 13:57   #74
Ja imam curicu od 3,5, dečka od 2 i malu bebu 3 mj. Dečko je živahan radi čuda, skače, divlja, naučili su ga da psuje i tako. Ova starija mala je sad super, ali imala je faze histerije i isto tako hoće šos ili haljinu obuć, a vani snjeg. Tvrdoglava je za poludit i nema šanse da ju obućeš u ono što joj se ne sviđa. Ali s druge strane brat ju je gurnuo, pala je rasjekla lice idobila inekciju i 4 šava na licu i nije rekla ni A, a mali se mal lupi pa plače pola sata.
Mislim da nema razlike u spolu već samo u karakteru od djeteta do djeteta
ivonabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 17:41   #75
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
dokazano je da se djeca prilagođavaju očekivanjima, čak i kad ih ne verbaliziraš, tako da, ako imaš niska očekivanja, vjerojatno će ti se ostvarit.
a ne bih se ja s tim teoretičarima složila. Oni jednostavno teže usvajaju osnovna znanja, životna. Jednostavno izbjegavaju obaveze. Naučit ih oprat ruke, povuć vodu u zahodu, pobrisat zapišano, oprat zube,na bacat otpatke po podu u gradu,,, je filozofija.

Dođu kad tad u godine da je bitniji utjecaj okoline nego odgoj, i odtad pa nadalje zaboravi na fino ponašanje. Samo evo, nadam se kako će i to proći..

Najbitniji dio odgoja je steći povjerenje djeteta. Ono mora znati, da i u slučaju kad zabrlja treba prvo pomoć zatražiti od nas doma, a ne nas lagati.
__________________
na kraju drugog tromjesečja. :eek:
skvo35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 17:48   #76
Quote:
skvo35 kaže: Pogledaj post
a ne bih se ja s tim teoretičarima složila. Oni jednostavno teže usvajaju osnovna znanja, životna. Jednostavno izbjegavaju obaveze. Naučit ih oprat ruke, povuć vodu u zahodu, pobrisat zapišano, oprat zube,na bacat otpatke po podu u gradu,,, je filozofija.

Dođu kad tad u godine da je bitniji utjecaj okoline nego odgoj, i odtad pa nadalje zaboravi na fino ponašanje. Samo evo, nadam se kako će i to proći..

Najbitniji dio odgoja je steći povjerenje djeteta. Ono mora znati, da i u slučaju kad zabrlja treba prvo pomoć zatražiti od nas doma, a ne nas lagati.
potpisujem..!!
__________________
Covjek je najsavrsenije bice na svijetu a moze ga napravit svaka budala.!
vavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 18:06   #77
Quote:
skvo35 kaže: Pogledaj post
a ne bih se ja s tim teoretičarima složila. Oni jednostavno teže usvajaju osnovna znanja, životna. Jednostavno izbjegavaju obaveze. Naučit ih oprat ruke, povuć vodu u zahodu, pobrisat zapišano, oprat zube,na bacat otpatke po podu u gradu,,, je filozofija.

Dođu kad tad u godine da je bitniji utjecaj okoline nego odgoj, i odtad pa nadalje zaboravi na fino ponašanje. Samo evo, nadam se kako će i to proći..

Najbitniji dio odgoja je steći povjerenje djeteta. Ono mora znati, da i u slučaju kad zabrlja treba prvo pomoć zatražiti od nas doma, a ne nas lagati.
skvo... ti imaš 3 sina. ?!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 18:08   #78
Yes! i četvrti stiže za sv. Duju
__________________
na kraju drugog tromjesečja. :eek:
skvo35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 18:48   #79
i kakva su iskustva roditi tri sina? Nekako me strah da od muškog djeteta ne napravim kako bi uu Dalmaciji rekli:'Materinu pizdu'
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 18:51   #80
ti živiš u zg, pa ti utjecaji rodbine neće biti presudni. Ne boj se. Bitno je da ti i mužić budete složni u svezi odgoja, sve ostalo ćete rješit lako.
__________________
na kraju drugog tromjesečja. :eek:
skvo35 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:54.