Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2009., 13:39   #61
Quote:
supermirko kaže: Pogledaj post
Kam ide naglasak na riječ "orangutan"?
gu, orangutan
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 13:41   #62
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Od štakavaca.
Od "štakoraca"? Ozbiljno pitam.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 13:42   #63
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Zašto Zagrepčani kažu bok? Zato što im u toj riječi slog nije dug (kao što je u standardu), a onda je tu i divna zagrebačka (i kajkavska općenito) odlika da se zadnji suglasnik obezvučuje. G je zvučan glas, na kraju riječi zamjenjuje se bezvučnim parnjakom -k. Pa je po zagrebački, naravno, bok.
E viš, nije zato.
supermirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 13:43   #64
Quote:
supermirko kaže: Pogledaj post
E viš, nije zato.
Sjajan lingvistički argument.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 13:43   #65
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
gu, orangutan
Ja to nemrem tak izgovorit.

supermirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 13:47   #66
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Hm, etimološki gledano, Bog je pravilno, jer je skraćeno od "Faljen Bog".
Zašto Zagrepčani kažu bok? Zato što im u toj riječi slog nije dug (kao što je u standardu), a onda je tu i divna zagrebačka (i kajkavska općenito) odlika da se zadnji suglasnik obezvučuje. G je zvučan glas, na kraju riječi zamjenjuje se bezvučnim parnjakom -k. Pa je po zagrebački, naravno, bok. I treba ostati tako.

To se može vidjeti i u tvom primjeru G. mn. Zagrepčancof, premda ovdje nije baš isti slučaj budući da -v nije zvučan glas. No ipak je zamijenjen bezvučnim -f.
Hmmmm... glasovna promjena je, pretpostavljam, tu negdje, ali korijen mislim da nije. Mene su kao maloga učili da to dolazi od 'beugen' iliti klanjati se. dakle, da je to skraćeni način da se kaže 'moj naklon', što je bio tipični zagrebački pozdrav (a ja ga i danas povremeno rabim). Dakle, s Bogom nikakve veze nema. U Zagrebu se, koliko ja znam, nije govorilo 'Faljen Bog'. Bar ne u mojim krugovima. Opatice se eventualno pozdravljalo sa 'Faljen Isus'.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 13:48   #67
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Sjajan lingvistički argument.
Ne mislim na projmenu g u k nego na ovaj dio sa Faljen Bog.
Pitaj starce, veliš da su ti svi iz Zagreba.(hint:"naklon" na njemačkom )

EDIT:evo upravo ovo o čem emerczy priča.Ak bi se već i ubacival Bog u pozdrav bila bi prilagođena njemačka verzija "gruss Got"- Bogdaj
supermirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 13:49   #68
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Hm, etimološki gledano, Bog je pravilno, jer je skraćeno od "Faljen Bog".
Zašto Zagrepčani kažu bok? Zato što im u toj riječi slog nije dug (kao što je u standardu), a onda je tu i divna zagrebačka (i kajkavska općenito) odlika da se zadnji suglasnik obezvučuje. G je zvučan glas, na kraju riječi zamjenjuje se bezvučnim parnjakom -k. Pa je po zagrebački, naravno, bok. I treba ostati tako.

To se može vidjeti i u tvom primjeru G. mn. Zagrepčancof, premda ovdje nije baš isti slučaj budući da -v nije zvučan glas. No ipak je zamijenjen bezvučnim -f.
Bog ili bok, hmm pitam se ja ko je u pravu oni ili mi onda sam dosa do zakljucka da to dolazi od (ti kazes faljen Bog) ali mislim da moze i od Bog s tobom tako da mi bog smo u pravu. u govoru i nije toliko bitno ali u pisanju
solo_zara is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 13:58   #69
Quote:
supermirko kaže: Pogledaj post
Bogdaj
Na to sam i mislila. Ima veze s Bogom. E, dečki, nisam ja tak stara da se tog sjećam.
A gdje bi ti naglasio riječ orangutan?

@Emericzy, nismo svi s Kaptola, ima nas i s periferije. Ozbiljno, nisam znala, ali drago mi je da čujem.

@Lila_sun, ozbiljno ne znam

@Solo_zara, ne znam jesi li muško ili žensko, upis ti je teško čitljiv. Ovo nije rasprava na razini oni - mi (naši - vaši).
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 14:02   #70
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
A gdje bi ti naglasio riječ orangutan?
Ma znam da je to pravilno,ali nermem si pomoć.Isto kak si jure iz Omiša nemre pomoći pa uvijek veli jArun...

Bok je deinitivno od bogen,
supermirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 14:05   #71
Quote:
supermirko kaže: Pogledaj post
Ma znam da je to pravilno,ali nermem si pomoć.Isto kak si jure iz Omiša nemre pomoći pa uvijek veli jArun...

Bok je deinitivno od bogen,
Ma ne pitam kaj je pravilno, to i sama znam, nego kako ti naglašavaš. Čitaj malo. Zanima me.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 14:09   #72
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Na to sam i mislila. Ima veze s Bogom. E, dečki, nisam ja tak stara da se tog sjećam.
A gdje bi ti naglasio riječ orangutan?

@Emericzy, nismo svi s Kaptola, ima nas i s periferije. Ozbiljno, nisam znala, ali drago mi je da čujem.
Ne bih rekao, a mislim da ni Supermirko nije mislio, da je 'bok' doško od 'Bogdaj'. To su dva različita pozdrava.

Nisam ni ja baš s Kaptola -- to bi već bilo jaaaako sumnjivo -- ali nisam bio ni jako daleko. A blizina Sv. Dizma me nekako ideološki i moralno obilježila. Svetac-lopov; divnog li, životnog oksimorona.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 14:11   #73
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Ma ne pitam kaj je pravilno, to i sama znam, nego kako ti naglašavaš. Čitaj malo. Zanima me.

Orangutan
supermirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 14:12   #74
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Hmmmm... glasovna promjena je, pretpostavljam, tu negdje, ali korijen mislim da nije. Mene su kao maloga učili da to dolazi od 'beugen' iliti klanjati se. dakle, da je to skraćeni način da se kaže 'moj naklon', što je bio tipični zagrebački pozdrav (a ja ga i danas povremeno rabim). Dakle, s Bogom nikakve veze nema. U Zagrebu se, koliko ja znam, nije govorilo 'Faljen Bog'. Bar ne u mojim krugovima. Opatice se eventualno pozdravljalo sa 'Faljen Isus'.
Ljubim te ...to sam i ja napisala pa sam pobrisala...da ne ispadne da nešto pametujem
Sun_Flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 14:13   #75
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao, a mislim da ni Supermirko nije mislio, da je 'bok' doško od 'Bogdaj'. To su dva različita pozdrava.

Nisam ni ja baš s Kaptola -- to bi već bilo jaaaako sumnjivo -- ali nisam bio ni jako daleko. A blizina Sv. Dizma me nekako ideološki i moralno obilježila. Svetac-lopov; divnog li, životnog oksimorona.
Nemaš što misliti, pa jasno je rekao. Offtopičariš, to se ovdje ne smije.
(A što misliš zašto ja svaku drugu temu zaspamam? Ovdje ti ne daju mrdnuti.)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 14:14   #76
Quote:
supermirko kaže: Pogledaj post
Orangutan
To zaista nisam nikad čula.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 14:16   #77
Onda sam krivo poboldal.Mislio sam na ra
supermirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 14:17   #78
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Nemaš što misliti, pa jasno je rekao.
Ukrštaju nam se postovi pa nekad dolazi do naizglednih anakronizama. Pisao sam prije nego sam vidio što je on napisao.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 14:19   #79
Quote:
supermirko kaže: Pogledaj post
Onda sam krivo poboldal.Mislio sam na ra
Još jedan offtopic, ali 'orangutan' je zapravo dvije riječi -- orang utang -- što značajno utječe na izbor mogućih izgovora.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 14:22   #80
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Još jedan offtopic, ali 'orangutan' je zapravo dvije riječi -- orang utang -- što značajno utječe na izbor mogućih izgovora.
E, sad ja ne znam njemački. Ali na mome si terenu, ne dam se. Kako to može utjecati na izbor mjesta naglaska? Kako ti kažeš?
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:34.