Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2003., 10:46   #21
Carobnica, nemoj se nista ispricavat kaj se okomljavas na mene...necu se puno braniti...samo mi nemoj poslije reci da si musko.

Osim toga, ti samo radis istu stvar kao i ja. Ja sam dugo vremena pokusavao ovakvim pitanjima da se uvjerim u autenticnost nekog od tih pisanih "autoriteta". Ti zelis razumski uvidjeti zasto bi savjest trebala biti takav autoritet. Mislim da je takva tvoja pozicija jedina zrela stvar koju treba uraditi i totalno je fer. Ukoliko dajem sebi za pravo da napadam nelogicnosti kod drugih "autoriteta" onda moram to pravo dati i onima koji u mom poimanju savjesti kao autoriteta vide nelogicnosti. I takve volim vise citati nego one koji se slazu sa mojom pozicijom, jer od kriticara uvijek mogu nesto novo nauciti, i vidjeti dali je moja pozicija pokrivena ili ima rupa...a to mi treba, jer daleko od toga da je moja pozicija moja "dogma"...koja se nesmije mijenjati....dapace uvijek mi je draze spoznati da sam u krivu nego da sam stalno u pravu....kad 10 godina nebudem uvidio da sam bar u necem u krivu...bum se zamislis da sam fakat postal neki dogmata koji je prestal razmisljati. Zato kad uvidim da sam u krivu, to smatram pobjedom a ne porazom.

"Zakoni s neba pali".

Amerika koja tvrdi za sebe da je krscanska (vecu budalastinu je tesko izgovoriti) poziva se na biblijske principe. Iran koji za sebe tvrdi da je islamski (ovo je budalastina skoro ekvivalentna prvoj) poziva se na Kuranske principe. Neke istocne zemlje se pak pozivaju na budisticke principe.

Stare drevne civilizacije su se pozivale na svoje zakonike za koje su isto manje vise tvrdile da su pali iz neba. Postoje pisani zakonici koji sadrze principe Deset Zapovjedi i poticu iz ranijeg vremena nego Deset Zapovjedi. Moglo bi se reci da je uredjenje starog Izraela pocivalo na nekim od tih principa.

1. Ne poricem da su zakoni u povijesnom trenutku dosli u pisani oblik, u raznim kulturama i pod raznim utjecajima.

2. Pitam...kako dokazati da su neki od tih zakona utjecani drito nebeskom intervencijom.

Sto se opet vracamo na ono...kako dokazati da je Mojsije primio Bozju volju na Sinaju, a Muhamed nije to dobio od Gabrijela...ili obrnuto.


Quote:
Da, ali taj zakom tebi daje 'pravo' da udises cisti zrak dok jedes veceru u restacu umjesto da se iako si izabrao da ne pusis - davis u dimu.
Pazi, zakon mene stiti, ali me ne zahvaca svojom legalnom pozicijom. Ispada da meni zakon daje pravo da disem cisti zrak...mislim da bi to pravo ja trebao imati cisto zato sto sam se rodio na planeti zemlji a zakon legalizira pusaca koji to moje pravo ne postuje. Tako i ne ubij...zakon tebe stiti da te netko ne ubije, ali on nema za tebe nikakvu vaznost jer ti ne ubijas, zakon zahvaca samo one koji ubijaju i puse. Nebi smio tebi zakon dati pravo da zivis...to pravo ti mora biti zagarantirano rodjenjem. Zakon leglizira one koji to tvoje pravo ne postuju.

Zamisli da nema zakona, mi nebi smjeli disati cisti zrak i piti cistu vodu a da ju tvornice ne zagade, i nebi smjeli zivjeti. Ma to bi bila ludnica. Po savjesti...covjek mora imati prirodno pravo na takve stvari...i uglavnom ta prava svatko za sebe ocekuje. Takodje po savjesti, covjek mora dati drugome svako pravo koje ocekuje da ima za sebe. I kad bi svatko prema toj savjesti zivio, zaista nebi bio potreban zakon. Zakon je potreban za one koji zbog svog sebicnog ega pravo koje ocekuju za sebe ne daju drugome. Oni tada ne samo da krse zakon u pisanoj formi, nego krse osnovne principe zdrave savjesti...na osnovu koje su i zakoni doneseni.

Znaci, razlika je izmedju koga zakon stiti - sve ljude, i koga zakon osudjuje i legalizira - one koji ga krse. To i u bibliji je tako Pavle tumacio, da je zakon samo za prestupnike..itd.

Zelim reci, da se sve vraca na to da je savijest ipak preteca i pocetak svakog zakona i kao takva dostojna da bude vrhunski autoritet - jer koji od ovih samozvanih "bozjih svetih knjiga" je doista to sto za sebe tvrdi, mislim da se nikada nece dokazati...a svakom njegova vjera i uvjerenje kako hoce, nemam nista protiv.


Quote:
Sto mislis kaskader, sa koliko si se 'svijesti' rodio, a koliko 'svijesti' si naucio od roditelja, ucitelja, prijatelja, televizije, Interneta?
Ja bih pak rekao da su svijest i savjest malo dvije razlicite stvari. Svijest je nesto sto se razvija, a savjest je ugradjeni mehanizam kod covjeka koji upravo utjece da se svijest razvija u pozitivnom smjeru potpomognuta svim pozitivnim utjecajima koje donose roditelji, ucitelji, tv, internet...jer moguci su i negativni utjecaji istih - tu dolazi savijest u play.

Tako da sigurno da sam se sa malo svijesti rodio i da je moje sadasnje stanje svijesti posljedica mog psiho-fizicko-mentalnog razvoja. Svijest malog djeteta nije na tom nivou da moze odmah prepoznati kad George Bush pere mozak narodu na tako ocit nacin...ali itekako se moze primijetiti kod djeteta da uocava razliku izmedju dobra i zla....e sad diskutabilno je dali je savjest kod novorodjenceta na tabuli raza i sve je posljedica razvoja. Cak ako i jest...otkud prirodna inklinacija ljudi u svim kulturama da taj moral razvija u generalno pozitivnom smjeru. Sumnjam da neke civilicacije uce svoju djecu da kradu, kao sto drugi uce da ne kradu.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2003., 11:03   #22
Quote:
carobnica kaže:

Ovo gore sto si napisao, zasto bi moralo biti iskljucujuce - tj da ako je prvo tocno, drugo je krivo?

carobnica
Sto se mene tice i nebi moralo biti iskljucujuce..nemam nista protiv da oboje budu drito bozje objave...Medjutim to da se ovo dvoje iskljucuje to uglavnom tvrdi 95% onih koji prate jedan ili drugi autoritet. Koliko krscana i zidova priznaje Kuran kao svetu knjigu? Muslimani kao priznaju bibliju, ali vele da je neadekvatna bila i da je Bozek morao dati savrsenu objavu u Kuranu.....he..koja prica...majke mi....fakat moras biti malo "siromasan duhom" da popushis ovako nesto. Poslije recimo Mormoni su mogli reci da je biblija i Kuran bozje objave ali nesavrsene pa je Bozek morao poslati savrsenu objavu preko Josepha Smitha koji je napisao Knjigu Mormon.

Naveo sam samo ovo dvoje kao primjer...postoje jos tisuce "autoriteta" koji tvrde da su na slican nacin dobili bozje objave. A ako si ih citala barem 30 vidjela bi da su vecina dijametralno suprotna drugima.

Prema tome kako je moguce dokazati da Sai Baba laze a Muhamed i Mojsije su istiniti? Ili bilo koji od tisuca razlicitih "autoriteta".

Meni ti moja logika nekak ne funkcionira da ja sve to pokopcam..kuzis. Zakaj se onda bozek dragi lijepo svima ne objavi, da svako stvorenje moze znati kad ga kaj zanima, ode k njemu i pita ga. Jeee, budu rekli ovi religiozni...."Bog se ne objavljuje na takav nacin ljudima"....a zakaj ne? pitam...

kakti moze se objavljivati eto vec ima ih par tisuca kaj tvrde da im se objavil, pa zakaj se nemre objaviti svima, da ove jadne tisuce "proroka" nebi ljudi zvali lazljivcima i profiterima. Odkud ovi znaju da se Bog nemoze objaviti svima...da mi je samo to znati....jel im rekao njihov prorok? Je, pa nebude coca cola reklamirala da ljudi piju oranginu i sva druga pica....pa svako bude samo sebe reklamiral.

Kaj je je....ovi tvrde da je samo njihov autoritet autentican.....nisam jos nijednog srel kaj veli da su svi od boga...

A lazem, jednu vecer sam spikal prek Paltalka sa jednom koja je paganist...i ona me uvjerava da je sve istina kaj god hoces vjerovati i da je svaki put pravi put...i svaki bog koji hoces da ti bude bog da je pravi bog...ona veli da ona svog boga zove "she". Pitam ju jel postoji laz ili prijevara...ona kaze da ne postoji ako ti neces da to bude laz ili prijevara. Mislim...ovo su mi pak takve budalastine....skoro ko i kad Bush cita bibliju.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2003., 11:47   #23
Quote:
kaskader kaže:

Ili dokazao sam sebi da je odredjeni autoritet fakat od boga dan...jel tako.
Ne. Dokazao bih sam sebi da je ta osoba imala pravo što se tiče te situacije, i ništa drugo. Naravno, da bi joj to podiglo ugled u mojim očima jer bi to bio dokaz da osoba ima iskustva i da ne priča samo prazne priče,

P.S. A uh, kako bih ja volio da mogu biti tako blagoglagoljiv. Možda bih nešto više i napisao.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2003., 12:03   #24
Quote:
Baphomet kaže:


P.S. A uh, kako bih ja volio da mogu biti tako blagoglagoljiv. Možda bih nešto više i napisao.
Ma dobro ti pišeš i ovako. Dođe mi često da te citiram
 
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 12:48   #25
Quote:
Solaris kaže:
Ma dobro ti pišeš i ovako. Dođe mi često da te citiram
A uh, onda bolje da se potpisem punim imenom i prezimenom da ne bi netko drugi umjesto mene pokupio svu slavu.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 11:10   #26
Quote:
Baphomet kaže:
A uh, onda bolje da se potpisem punim imenom i prezimenom da ne bi netko drugi umjesto mene pokupio svu slavu.
Eto, Baphomet je nekom autoritet. Tako to pocne .
carobnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 13:12   #27
Quote:
kaskader kaže:


Kaj je je....ovi tvrde da je samo njihov autoritet autentican.....nisam jos nijednog srel kaj veli da su svi od boga...

Evo ja tvrdim da je sve od boga. Sve svjetske religije a vjerovatno i velika vecina modernih autoriteta. Al tesko rec koji je pravi a koji laznjak. U svakom slucaju nemam previse povjerenja u makaje i slicne. Iako je coek simpa ko i vecina sitnih prevaranata Jedino po njihovom ponasanju se to moze procjenit. Ako koriste svoj "autoritet" za zgrtanje para i fatanje zena, ako se vrijedjaju kad netko ne prihvaca njihov autoritet itd. to mi je znak sektastva a ne istinskog autoriteta.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 13:18   #28
Quote:
kaskader kaže:
Tako i opci moralni zakoni...ukoliko covjek zivi po savjesti, pisani zakon za njega nema nikakvu vaznost jer on ne dolazi u situaciju u kojoj bi taj zakon imao bilo kakvu aplikaciju i potrebu za djelovanjem.
Svi zive po savjesti. I oni koji rade sranja misle da rade ispravnu stvar. Manji je problem u onima koji misle da je ispravno ispravno a tzo ne rade pa ih savjest grize nego kod onih koji imaju iskrivljenu savjest. A naravno ispravno je samo ono sto JA kazem da je ispravno.

Quote:
kaskader kaže:
Ili da ne nabrajam jos par stotina "autoriteta" koji tvrde da su primili upute od boga preko vizija itd, i to zapisali...(Ellen White, Joseph Smith, Ivan Lukic, Sai Baba...Itd, itd).
A ne SaiBaba ne tvrdi da je primio upute nego da je avatar-Bog glavom
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 13:37   #29
Quote:
carobnica kaže:
Eto, Baphomet je nekom autoritet. Tako to pocne .
Javno se odričem svih posljedica uzimanja mene kao autoriteta.

Kao npr.

- izopćenje iz društva
- ljepljenje raznih etiketa, npr. "svećenik", "dobra duša","zlobnik", "sotonjara"...
- prihvaćanje u čudna društva
- alkoholizam
...itd.

Potpis :

__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:34.