Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2009., 01:26   #21
Quote:
tiger_in_the_house kaže: Pogledaj post
Herman Hesse - Igra staklenim perlama
Tek sam počeo čitati ali slažem se sa svima koji kažu da ovo djelo odskače od ostatka njegova opusa i to u mnogim segmentima, od opsega do stila pisanja..
Ta ideja o sintezi ljudskog znanja i vrelu ljudskog napretka u nekakvoj intelektualnoj igri je svakako zanimljiva no sam način na koji autor pristupa temi mi nije pretjerano simpatičan('hladan', previše uzaludnog opisivanja).

Danilo Kiš - Enciklopedija mrtvih
Djelo se sastoji od više kratkih priča čija je poveznica(koliko sam ja uspio shvatiti) smrt tj. ljudske sudbine koje završavaju na različite načine a u istome ishodištu. Nisam pretjerano oduševljen pročitanim, dijelom i zbog jezika kojim autor piše a koji mi kvari zadovoljstvo čitanja... Jedino mi je priča po kojoj djelo nosi naziv intrigantna zbog jednog motiva koji se nekako nadovezuje na Hesseovu Igru kao i zbog gorkog okusa koji ostaje nakon što promislimo o ideji koju nam autor prenosi.
Procitaj nejgovu "stepski vuk"ako ikada budes imao vremena i priliku. ..,procitala sam tu knjigu. .i nije da je mora svatko procitati. .al ne zalim sto sam ju procitala. .poucna je. .pa et. .ako te put navede da prosetas njime. .procitaj ju!
__________________
"Gdje god bio pronaci cu te,i svojom dusom zavesti ponovno"!!!
Dark Beautiful is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 01:42   #22
Quote:
Self-portrait kaže: Pogledaj post
ovo i ja preporučam, kao i sve McEwanovo.
Ova knjigica se i začas pročita.
evo mene skoro već na kraju!
kečka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 02:40   #23
Čitam nastavak ove knjige. Drugi deo se zove 'Žirafine suze' i u njemu se nastavlja priča o detektivki iz Bocvane i njenim dogodovštinama. Vrlo je čitljivo, a opet daje zanimljivu sliku savremene Afrike. Vidi se da je pisac zaljubljenik u to podneblje.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 04:01   #24
Trenutno čitam dvije knjige:
Bludni sin od Bukowskog iliti Lovac ispod žita na našem. Čitam ga na nagovor frendice i došla sam do pola knjige. I mogu reći da mi se sviđa knjiga.
Ono od Kinga.. Nekak mi se čini da nije za moje godine, također sam došla do pola i dosadna mi je. Ne vjerujem da ću je pročitat do kraja, u ponedjeljak je već moram vratit u knjižnicu.
__________________
I'm going slightly mad
axlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 11:13   #25
Čitam Beš od Edina Kukavice

Radi se interesantnom djelu sa pet(beš na tur. je pet) glavnih likova, dakle pet pogleda na iste događaje.
Radnja se dešava u Bosni u sklopu Osmanskog carstva i približuje duhovnu stranu tog doba,
tj. još postojeću dobrotu vladajućih struktura, te njihovu borbu sa vlastitim egom.

Na lijep način stime pojašnjava koliko je zapravo islam u Bosni, temeljen na sufijskom (altruističkom) učenju, te kako se to učenje tada shvatalo i primjenjivalo.

Ne bih preporučio onima koji žele više saznati o sufizmu, jer nije za početnike,
a preporučio bih onima koji žele da razumiju duh običnog Bošnjaka toga doba.

Djelo je posebno po tome, jer još niko nije pokušao napisati ovako direktno jedno djelo toliko vezano za sufijsku prošlost Bošnjaka.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 17:07   #26
Upravo pri kraju sa Frikonomijom... zanimljiva knjiga, jedan sasvim drugi pogled na praktičnu primjenu mikroekonomije
msporis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 17:42   #27
Frank O Connor: My Oedipus Complex

Šarmantna i simpatična novela od 13 stranica. Ne, nije ništa kinky, iako sam i sama to pomislila s obzirm da se u naslovu poziva na staru legendu o Edipu. Središnji lik je dječak (pisano je u ICH formi) koji živi sa svojom Mummy i provodi s njom divne trenutke dok je Daddy u ratu. Kad se on vrati, sve se iznenada promijeni, majka zapostavlja dječaka, dječak i otac s euzajamno ne vole, naposljetku dođe i do svađe između njih dvojice za majčinu naklonost. Dalje neću pisati za slučaj da će netko čitati to djelo, samo napominjem da je kraj i općenito ironija koja ih zadesi - genijalan.
Sviđa mi se kako je prikazano dječakovo razmišljanje o Bogu (majka ga za očeva odsustva neprestano prisiljava da moli Boga kako bi se sretno vratio kući, a kad s evrati, dječak želi da opet ode u rat), zaključno sa ovim citatom: 'It was then that I fully realized how God had codded me, listening to my prayers for the safe return of this monster.' Zanimljivo je to što je dječak u cijeloj priči najnesretniji zato što više ne smije spavati u istom krevetu s majkom, dok 'to čudovište' smije. Kinky ili ne? Prosudite sami.

U svakom slučaju, lagano štivo za zabavu.
vermicide is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 13:28   #28
Tony Parsons ''Priče naše mladosti'' - prvi put čitam nešto od Parsonsa, ali mislim da ću to vrlo brzo ispraviti. Odlična knjiga (dobro, pročitao sam tek 50-tak stranica, ali mislim da mi se mišljenje neće puno promijeniti), podsjeća me dosta na Hornbyja (bar što se tiće opsjednutosti s muzikom, a s obzirom da i ja obožavam glazbu, pronašao sam se tu).

Paralelno s tim, čitam i ''Dina: Kuća Harkonnen'' od Briana Herberta i Kevina J. Andersona. Odlična knjiga (kao i sve njihove knjige iz svemira Dine).
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 13:51   #29
F.X. Toole--- Djevojka od milijun dolara
Upravo pročitala do kraja. Knjiga je oke, sastoji se od malih pričica ugl. o boksu i načinu na koji boksači žive i preživljavaju.
I žao mi šta je Puding na kraju umro.
__________________
vrijeme je da se krene.
Ensi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 20:11   #30
Kim Edwards- Kći čuvara uspomena...nije loše, onak relaksirajuća literaturica, plažna.
Knjižničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:18   #31
Quote:
Wild Horses kaže: Pogledaj post
Tony Parsons ''Priče naše mladosti'' - prvi put čitam nešto od Parsonsa, ali mislim da ću to vrlo brzo ispraviti. Odlična knjiga (dobro, pročitao sam tek 50-tak stranica, ali mislim da mi se mišljenje neće puno promijeniti), podsjeća me dosta na Hornbyja (bar što se tiće opsjednutosti s muzikom, a s obzirom da i ja obožavam glazbu, pronašao sam se tu)..
o da, krasan autor. iako su mu druge knjige emotivnije, nisu orijentirane na glazbu nego na odnose s ljudima, vise obiteljske price. strasno lijepo priča...
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:21   #32
Quote:
Wild Horses kaže: Pogledaj post
Tony Parsons ''Priče naše mladosti'' - prvi put čitam nešto od Parsonsa, ali mislim da ću to vrlo brzo ispraviti. Odlična knjiga (dobro, pročitao sam tek 50-tak stranica, ali mislim da mi se mišljenje neće puno promijeniti), podsjeća me dosta na Hornbyja (bar što se tiće opsjednutosti s muzikom, a s obzirom da i ja obožavam glazbu, pronašao sam se tu).
Nedavno sam od njega pročitala knjigu 'Moja omiljena supruga'. Toplo preporučujem. Ne samo da su radnja i likovi interesantni, već knjiga daje i vrlo realističan prikaz današnje Kine. Strašno je kako ljudi tamo žive i muče se da bismo mi imali jeftine proizvode.

Sada čitam knjigu 'Japanska haiku poezija' od Vladimira Devidea. Knjiga sadrži petsto haiku pesama od stotinu haiku pesnika, njihova tumačenja i kratak pregled japanske filozofske misli - prvenstveno zena. Haiku je zen u poeziji.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 12:55   #33
Upravo zavrsio Mjerenje svijeta od Daniela Kehlmanna. Svidila mi se knjiga, osobito "lagan" stil pisanja. Nije neko remek-djelo, ali svakako preporucam.
Prebacujem se na Origin of species Charlesa Darwina. Oduvijek sam je zelio procitati. Tek sad sam se odvazio
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 13:17   #34
Quote:
Dark Beautiful kaže: Pogledaj post
Svi znaju Stephen Kinga. .stoga ne znam trebam li o njemu dosta pisati!
Citam od njega "ONO"prvi dio.Kao pisac zna mi biti ubitacno dosadan al posto zna i on vezati citaoca za djelo,eto citam ga i ja.
Meni je IT odličan. I sama priča i način na koji je ispričana.
__________________
Ljudi su ko mačke. Daj im ladicu i pokušat će se ugurati u nju. (Tika)
bliss is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 14:55   #35
evo ja trenutno čitam Wilbura Smitha, Sedmi svitak.... pročitala sam 4 njegove knjige, i jakkkoooo mi se sviđaju, tako da ga neću prestat čitat dok ne pročitam barem ono što imam u knjižnici... knjige su najprije "debele", ali svaka stranica se isplati, radnja se, u većni njegovih knjiga (ako ne i u svakoj, ali za to nisam sigurna) odvija u Africi, neke u prošlosti (Drevni Egipat...) a neke u sadašnjosti.... osobno su mi knjige super, i isplati ih se pročitat!
__________________
live and let live! :D
monna253 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 15:04   #36
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Velimir Gegić - Jegulje, grah, bukkakke (Vodič kroz japanske seks-fetiše)



kratki knjižurak, taman za omanju žensku torbicu () sa lucidnim i sistematičnim pregledom japanskih fetiša. zapravo ne govori ništa o čemu već ne znamo da postoji (bondage, bukkake, snuff, školske uniforme, automati s nošenim gačicama..) ali zgodno je tako nešto imati u torbi da se skrati dosadno vozikanje tramvajem i busom..
Meni je ovo bila odlična knjižica za pročitat!
Baš onak, nije pretenciozna, prilično informativna, sistematična, kao neki leksikon opće kulture.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 23:59   #37
Haruki Murakami-Moj slatki sputnik

O ljubavi dvije djevojke, koja ima puno poteškoča.. (Neću detaljno, ako netko nije čitao). Obožavam Murakamijev stil.

Clive Staples Lewis- Pisma starijeg đavla mlađem

Tek sam na sedmom pismu, sviđa mi se, religiozno štivo, zabavno, lijepo napisano.

Jostein Gaardner-Sofijin svijet

Tek počinjem čitati, knjiga koja opisuje povijest filozofije .

Terry Pratchett-Čudesni Maurice i njegovi učeni glodavci

Dobila sam od tate za rođendan u 10-om mjesecu i nisam je planirala čitati. Ali uhvatila me nekakva nostalgija za danima kada sam bila još manja nego sad () pa sam ju pročitala, dobro se nasmijala i ostala ugodno iznenađena.
Radi se o civilizaciji štakora koja može razmišljati i govoriti i želi živjeti poput čovjeka.

Joe Hill-Kutija u obliku srca

Radi se o Judasu Coynu, ostarjeloj zvijezdi death-metal benda koji skuplja morbidne stvari. Preko interneta kupi odijelo mrtvog duha koji ga progoni jer je on navodno otac jedne Judasove obožavateljice (bivše djevojke) koja se zbog Judasa ubila, priča ima neočekivan rasplet, zanimljiva je i lako se čita.
Emmalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 20:16   #38
Shan Sa - Aleksandar i Alestrija
Ovo mi je prva knjiga koju sam pročitala od ove autorice i moram priznat da mi se veoma sviđa.Knjiga se prekrasna,puna pjesničkih izraza, uzbudljiva.
Govori se o Aleksandru Velikom i o Alestriji,kraljici plemena Amazonki,priči koja je utemljena i na jednoj legendi koja govori da je Aleksandra jednom posjetila kraljica Amazonki.Iako Shan Sa svoju knjigu ne temelji strogo na povijesnim činjenicama u njoj se mogu točno raspoznati određene osobe i poznati događaji.
*nailla* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 21:02   #39
OK fakat sam pročitala Jesam li vam ikad lagao od Art Buchwalda , a ja sam mislila da sam ja luda , ludost ovog frajera se može mjeriti jedino visokom genijalnošču, evo prije toga sam čitala Bibliju i Da vincijev kod ali ova bi se knjiga mogla čitati za vrijeme smaka svijeta kao utješna literatura. Preporučam.
A znala sam čitala sam i Enciklopediju. Nismo svi net freakovi.
gnki2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 23:44   #40
Žižek i njegov "Pervertitov vodič kroz film". da vidim koliko se odnosi na istoimeni dokumentarac. za sada se mukom mučim...
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.