Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2003., 16:58   #1
Ima li Bog slobodnu volju?

Pretpostavimo da je Bog savrsen. Onda on moze ciniti samo savrsena djela. Ne moze ciniti nesavrsena djela. Ne moze ciniti zlo. To znaci da nema slobodnu volju.

Pretpostavimo li da ljudi imaju slobodnu volju, ispada da Bog ljude nije stvorio na svoju sliku i priliku.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 17:28   #2
Re: Ima li Bog slobodnu volju?

[QUOTE]skeptik kaže:
[B]Pretpostavimo da je Bog savrsen.

k-bravo majstore, ti si genije

s-Onda on moze ciniti samo savrsena djela.

k-pametan zaključak

s- Ne moze ciniti nesavrsena djela.

k-ova ti je još bolja

s-Ne moze ciniti zlo.

k-slažem se

s-To znaci da nema slobodnu volju.

k-ne slažem se

s-Pretpostavimo li da ljudi imaju slobodnu volju, ispada da Bog ljude nije stvorio na svoju sliku i priliku.

k-sad si sve pokvario
 
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 17:41   #3
Re: Ima li Bog slobodnu volju?

[QUOTE]skeptik kaže:
[B]Pretpostavimo da je Bog savrsen. Onda on moze ciniti samo savrsena djela. Ne moze ciniti nesavrsena djela. Ne moze ciniti zlo. To znaci da nema slobodnu volju.
__________________________________________________

Ja sam cisto iznenadjen tvojom "lucidnoscu", koja je u maniri starih otrcanih ateisticko-komunjarskih floskula, nasla svoju explozivnost bas tamo gdje ima najtanje i logicne i intuitivne fundamente. Da Bog ne cini zla djela, vise je nego logicno. Jer svijet funkcionira samo i iskljucivo na principu dobra. Cak niti dualizam Zaratustre nije adekvatan po logici. Princip apsolutnog zla nije moguc. Zlo je udaljavanje od dobra. A da je tome tako primjer., koji je trivijalan i uzet iz domene Medicine. Naime, ako si predpostavimo jednu vrstu apsolutno agresivnog i zlog Virusa, kojega se nicim nebi moglo dovesti pod kontrolu, onda bi taj Virus unistio sve zivo u Univerzumu, a onda u konacnici i samog sebe, jer bi si unistio "fundamente" opstojnosti. Stranu stanicu, u kojoj bi se mogao dalje razmnozavati=replicirati. Dakle, ovaj banalni primjer o apsolutnom zlu pokazuje da ono nije moguce.

A ti niti mozes Bogu onda davati direktive sto on moze ili nemoze ciniti, jer si samo jedan "ograniceni" covjek. Ti nemozes mjeriti Boga ljudskim mjerilima, ako si ga prije toga obdario apsolutnim Atributima. To nedozvoljava filozofija metafizike.
Skeptik, ja sam i vise nego razocaran tvojim agitacijama materijalisticko-ateistickog kolorita.

__________________________________________________ _
Pretpostavimo li da ljudi imaju slobodnu volju, ispada da Bog ljude nije stvorio na svoju sliku i priliku.
__________________________________________________ _


Ukoliko ti ova paradigma iz Biblije nije jasna, reci mi!
Buduci, da nisi u stanju dati definicije ni sto je covjek, niti sto je Bog, onda je nesuvislo donositi ovakve tvrdnje.
Danas imas vrlo los dan!
Idi na pivo, pa se malo relaksiraj, dok ti "klikeri" ne pocnu opet normalno funkcionirati. Ovo sto ti danas pises, nije niti filozofija, niti metafizika, niti teologija. Ovo je losije od nista. Ovo je ateisticko-komunisticki deduktivno-induktivni mulj.
Nichts für ungut!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 09:32   #4
Savršena djela mogu nekome izgledati zla a nekome dobra.

Savršenstvo nema veze sa zlom i dobrom, to su samo konstrukcije ljudskog uma i eto, Bog je spašen.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 10:41   #5
Za sada je samo Baphomet ponudio ARGUMENTIRANI odgovor. No, ne vjerujem da se svi slazu. Stoga, ajte malo, upregnite svoje mozdane vijugice i napisite nesto sto osim tvrdnje sadrzi i argument. Nije valjda da se bojite da ce vasa iracionalna vjera izgubiti na vrijednosti ako koristite razum za religijska pitanja?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 11:07   #6
Re: Ima li Bog slobodnu volju?

Quote:
skeptik kaže:
Pretpostavimo da je Bog savrsen. Onda on moze ciniti samo savrsena djela.
Pretpostavimo da je bog SVE = JEDNO. Onda nije osoba, ne može činiti nikakva djela, pa ne može imati ni slobodnu volju.

Mi smo bića svijesna svoje odvojenosti od cjeline (samosvijest), po tome smo osobe i odgovorni za ono što činimo.
Sve što nam se "događa" i što "činimo" u okviru je te cjeline (koju možemo nazvati BOG), a kako nemamo savršeno znanje možemo reći da imamo slobodnu volju.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 11:56   #7
skeptik,
cula sam ovo pitanje puno puta i uvijek me zanimalo koje ce onaj tko pita imati koristi od odgovora ili su takva pitanja cisto mlacenje prazne slame? Reci mi iskreno, dali ce odgovor poboljsati ili pogorsati tvoju kvalitetu zivota? Dali ces to znanje moci negdje iskoristiti, ili si se samo htio malo igrati rijecima?

Ako je igra rijeci u pitanju, evo...da te ne razocaram.

Da bi netko imao slobodnu volju, mora imati vise nego jedan moguci izbor, i mora biti u mogucnosti sve ponudene izbore izbjeci. Sto znaci da taj netko ne zna buducnost i nesiguran je koji izbor da napravi. Ako Bog zna sve, zna i buducnost i svoj izbor (kojeg ne moze izbjeci) unaprijed. Znaci, Bog nema slobodnu volju.

carobnica
carobnica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:37.