Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2011., 13:29   #121
s obzirom da se otac djeteta ne javlja i s obzirom da nije imao nikakvih uloga u njegovom zivotu osim sto se upisao kao otac, potrebno je samo dokazati kako se nije brinuo o djetetu te traziti paipire za posvajanje. Mislim da ti nece trebati njegova suglasnost. Pogledaj po google-u o posvajnju opcenito, no zakon o obitelji ukazuje kako za takve stvari nije potrebna suglasnost ukoliko se on nije brinuo za dijete.
GzgGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 15:42   #122
Posvojenje djeteta

Lijep pozdrav svima
ovako ja imam 17 godina.imam dvoje braće jedan im 14 a drugi 21
moji roditelji razmišljaju o posvojenju djeteta
pa im ja hocu malo pomoci..

ovako najvažnija stvar koja me zanima je to da li oni mogu posvojiti dijete jer je otac star 47 a majka 46.
na nekim stranicama pise da u nekim slucajevima moze se pomaknuti dob za posvojitelje..
ja se nerazumijem previse u to.ali samo im hocu pomoci
ja i stariji brat smo zavrsili gimnaziju,mladi brat takoder ide u gimnaziju..imamo stalna primanja.ako je vazno dijet bi imalo svoju sobu..ako je vazno moj djed i baka žive malo dalje od nas.pa ako to moze pomoci..molim vas da mi pomognete ako znate kako

ispricavam se ako ova tema ne spada na ovaj podforum ali jako me zanima
nadam se brzom odgovoru
hvala!
__________________
dinamo!!!
disco76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 15:54   #123
Nemogu posvojiti, prije svega zbog svojih godina, a onda i zbog toga sto su nize na listi za posvajanje jer vec imaju svoju obitelj, a i proces posvajanja je jako dugotrajan tako da bi se to moglo oduziti.
Ali zato udomiti dijete mogu svakako, sto mi se cini puno logicnije u ovoj situaciji.
Megich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 16:05   #124
oprosti ne razumijem se baš u to..koja je razlika izmedu udomiti i usvojiti?koje su prednosti posvojenja a koje udomljenja?
disco76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 16:14   #125
Malu bebu ili skroz malo dijete nema šanse, ali nešto starije, npr. ono koje je već krenulo u školu, zašto ne.
Udomljavanje je pružanje privremenog doma djeci čiji se roditelji nisu odrekli/izgubili pravo roditeljske skrbi.
Posvajanje je onih čiji su roditelji izgubili to pravo, to je trajno, dobivaju prezime posvojitelja, novi rodni list, etc. i pravno zapravo postaju njihova djeca.
Orphea is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 16:19   #126
Osnovna razlika je ta da kod posvojenja djeteta, posvojitelji se upisuju u maticu rodenih, odnosno rodni list kao roditelji, a dijete dobiva njihovo prezime i sva ostala prava i obveze su kao da se radi o bioloskom djetetu, odnosno roditeljima, dok kod udomljavanja, dijete se moze puno brze udomiti i ono zivi kod vas, medutim posvojitelji mu nisu roditelji i nikakvim zakonskim propisom nisu u srodstvu. Zakonski, dijete kod udomitelja moze biti do svoje 18 godine, ali naravno da dijete moze ostati i duze u obitelji, prvenstveno jer sa 18 godina je neovisno i moze samostalno odlucivati.
Megich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 16:27   #127
Moj savjet je ako doista to zelite, odite odmah na udomljavanje djeteta, a ne gubiti vrijeme s posvajanjem jer je posvajanje toliko dugotrajan i iscrpljujuc proces, a s obzirom na godine posvojitelja i cinjenicu da imaju vec svoju biolosku djecu, bojim se da je to gotovo nemoguce. Steta bi bilo izgubiti par godina na cijeli taj proces posvojenja kad mozete puno brze pruziti nekome srecu i obitelj.
Megich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 16:38   #128
"Ako postoje osobito opravdani razlozi posvojitelj može biti i osoba starija od trideset pet godina, ali dobna razlika između posvojitelja i posvojenika ne smije biti veća od četrdeset pet godina."

Ja vam savjetujem da za početak odluče koja im gornja granica dobi djeteta dolazi u obzir, i zatim se u CZSS-u raspitaju o svojim realnim šansama, trajanju postupka i tako to.
Rekla bih da za starije dijete i nisu bez šansi.
Ako ste za udomljenje, to bi išlo bez problema, i čini mi se kao dobar izbor za ljude u tim godinama i s troje bio. djece.
Orphea is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 14:38   #129
Disco, pozdrav!
Prije nekoliko godina su promijenili dobnu granicu za posvojenje, tako da sada tvojim roditeljima dob nije prepreka za posvojenje (trebaju imati najmanje 21 godinu i biti stariji od djeteta najmanje 18 godina - što jesu :-)). Također nije ni prepreka što već imaju vas.
Centrima za socijalnu skrb je uvijek u interesu dobrobit djeteta. Zato tvoji roditelji moraju proći obradu u vašem centru pa je i najbolje da se njima jave. Ono što mi se čini bitnim je da ste i vi uz njih u toj odluci jer osim što će oni posvojiti dijete ili djecu, vi ćete dobiti brata i/ili sestru.
Kako vjerojatno neće moći dobiti malu bebu, već starije dijete, postoji dosta velika mogućnost za posvojenje jer se, nažalost, djeca starija od 7 godina dosta teško posvajaju.
Nije nemoguće, zato nemojte odustati prije no što ste krenuli. I ne možete znati hoće li to trajati mjesec dana ili pet godina (suprug i ja smo čekali manje od dva mjeseca i dobili smo troje prekrasne djece). Nije bilo lagano, ali ako se odlučite biti ćete divna podrška jedni drugima.
Sretno!
nana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 21:52   #130
Od muža brat i žena mu prije 4 godine udomili dijete od 6 godina, nakon 2 godine pokrenuli postupak posvajanja,on ima 41, ona 38 godina..nema nikakvih prepreka,jer djetetova majka ga se odrekla, ali ta naša birokracija je neumorna i prespora! Nadamo se da će mali Stjepan uskoro i "službeno" biti član naše obitelji !
zrinka 1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 07:51   #131
Kad smo vec kod godina, moze li bracni par ona (38) a on (50) posvojiti malu bebu? Ona godinama moze proc a on ne jer je stariji vise od 45 godina od djeteta. Kako se tretiraju bracni parovi među kojima je velika razlika u godinama? Jel dovoljno da majka bude mlađa?
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 22:24   #132
Centri uvijek gledaju na dobrobit djeteta (tako i piše - znači iznimno može roditelj biti stariji više od 45 godina - ako se ja dobro sjećam). Nije nemoguće, ali će biti teško. Osim toga, postoji mogućnost da samo ona posvoji dijete, a možda kasnije i on (mislim da su parovi tako i prije promjene zakona radili).
Osobno mislim da ne bi trebale biti bitne brojke (dob, razlika u godinama i slično) već kakav je odnos među ljudima i kako se taj par slaže s konkretnim djetetom. Mislim da ne treba lako odustati, ali isto tako i možda mijenjati kriterije... Sretno.
nana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 13:16   #133
Kako mislis prvo ona posvoji pa onda on? Oni su vec u braku.
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 07:32   #134
Mi nemamo takvo iskustvo, no znam da su prije, kada je dobna granica za posvojitelje bila 35 godina, znali parovi posvajati tako da ustvari posvoji onaj koji ima manje godina (ako je drugi partner imao više od 35 godina). No, možda je bolje stvarno realno razmisliti je li to najbolja opcija. Naime, ako se odluče na bebicu, čekat će vjerojatno duže, a s time će biti samo stariji. Naravno, šanse za posvojenje će se samo smanjivati...
Ako je želja za bebicom toliko jaka da ništa drugo ne dolazi u obzir, onda odustajanje vjerojatno nije opcija, ali će biti teško.
Puno, puno sreće želim.
nana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 08:06   #135
ja trenutno krecem u posvajanje djeteta kao samohrana majka... javljam vam kako napreduje. Iako je, koliko sam shvatila, najbrze i najjednostavnije onima koji imaju novaca posvojiti dijete iz neke druge zemlje.
__________________
odbijam imati potpis
Ognjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 12:16   #136
Ognjena javi nam kako si prosla.
Ja ne pitam za sebe o posvojenju vec za stariju sestru, ona je pokusavala do sada imati svoje a sad razmislja o posvojenju a muz joj je stariji pa se boji da nece uspjeti jer njihovi poznanici imaju problema sa posvojenjem jer oboje imaju 50 godina. Taj par je pokusavao imati dijete prije rata i tad nisu uspjeli pa je dosao rat, izgubili su dom, zatim nakon rata nisu radili pa je ona bila bolesna i u tome su im prosle godine a sad kad su oboje stituirani,rade, puni ljubavi i zelje da nakon toliko godina imaju barem jedno djetesce tesko da ce moci posvojiti jer su vec u godinama. Prosle su im godine za djete u tim neprilikama, pa sestra ne zna dal da uopce ulazi u taj dugotrajan proces, boji se.
Mada po mome, bolje da i starijim parovima daju dijete jer bolje za dijete da raste i u starijim obiteljima nego u domu. Oni bi mogli do djetetove osamnaeste godine sve da mu pruze.
Kako se posvaja dijete iz inozemstva? Iz koje drzave je najlakse i koja je procedura?
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 09:17   #137
Naravno da je bolje da djecu daju i starijim parovima nego da budu u domu! Nažalost, mali broj djece može bit posvojen jer njihovim roditeljima nije oduzeto pravo na roditeljsku skrb. U Hrvatskoj se godišnje posvoji od 100 do 150 djece. Zato je to problem. Djece ima puno po domovima, a nažalost, neka su i dalje u potpuno neadekvatinm obiteljima jer ih se nema kud smjestiti (priče su prilično grozne, a Centar djecu ostavlja jer nema udomitelja niti mjesta u domovima).
Za posvojenje djece iz inozemstva ima puno informacija na Rodinom forumu.
Stefani, sestri i mužu će biti puno lakše ako se odluče za starije dijete, tj. ako ne stave dobnu granicu. Iskreno, djeca preko 7 godina se teško posvajaju, a oni su još uvijek maleni. Isto tako, znam divne priče gdje su djeca starija od 10 godina posvojena. I budu jako sretni...
Sretno i sestri i Ognjenoj. Nije lako, ali se isplati. :-)
nana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 16:29   #138
Bio je u Slobodnoj clanak, o tome kako neki posvojitelji stopiraju posvojanje djecaka jer su vec posvojili njegovu sestru i htjeli bi da brat i sestra zajedno odrastaju.
Ako zakon preporucuje da brat i sestra zive zajedno, zasto se govori o 'vezama'?

Sto forumasi misle o ovom slucaju?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 13:53   #139
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Bio je u Slobodnoj clanak, o tome kako neki posvojitelji stopiraju posvojanje djecaka jer su vec posvojili njegovu sestru i htjeli bi da brat i sestra zajedno odrastaju.
Ako zakon preporucuje da brat i sestra zive zajedno, zasto se govori o 'vezama'?

Sto forumasi misle o ovom slucaju?
A da staviš link na članak.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 14:26   #140
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...6/Default.aspx

Evo.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:06.