Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2014., 16:59   #41
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Bilo bi zanimljivo napraviti listu tirana 20-og stoljeca u zemljama sa visepartijskim parlamentarnim sustavom, neovisnim sudstvom i stampom sa zemljama jednopartijskog sustava gdje je parlament, sudstvo i stampa samo marionet vladajuce partije.

Koliko bi bilo tirana na jednoj, a koliko na drugoj? Da li bi se iz toga mogli izvuci bilo kakvi zaključci?
Iz toga se može izvući samo nadasve neočekivani zaključak da u višestranačkim demokracijama nema jednopartijske diktature. Iako ne znam kako je to povezano s komunizmom...

Tvoje su mentalne akrobacije fantastične

Quote:
I onako usput, prebrojati i usporediti broj politickih zrtava, kao i potpuno nevinih zrtava, ubijenih, zatvaranih, opljackanih, itd. na obje strane.
Moglo bi se, ali ne znam čemu bi to služilo osim za morbidni body count različitih inačica kapitalističkog sustava.

Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Pa trolčino jedna, da li ti čitas gornje postove ili samo volis da se pravis lud.
Koje gornje postove? Ne valjda tvoje? U jednom s iznenađenjem napišeš da diktatori vladaju u zemljama bez demokratskog sustava, u drugom nešto o izvjesnim ljudima koji govore o Staljinu kao vođi revolucije, pa nešto o žalosnim budalama koje ništa ne razumiju... Konstruktivni postovi, svi do jednoga.

Ima tu zanimljivih stvari, Cromanst je stavio link na interesantan članak i tako to, ali ti se samo ponavljaš kao pokvarena ploča.

I opet, ako je netko tu trol - to si ti.
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 20:25   #42
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Ovo ostalo su gluposti. Staljin je bio obični diktator, u revoluciji je imao prilično sporednu ulogu, a kao državnik je napravio više problema nego koristi.
Gulazi su bili krcati,masovne rake pune do vrha,milijuni ubijeni,obitelji skršene paranojom i strahom,mentalno uništavani ljudi,gladomor...tebi je to sve ostalo?!
Džugašvili je bio bolesni pasji sin.To je jedini fakat.
Ne Hun kao Tarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 21:49   #43
Quote:
Ne Hun kao Tarr kaže: Pogledaj post
Gulazi su bili krcati,masovne rake pune do vrha,milijuni ubijeni,obitelji skršene paranojom i strahom,mentalno uništavani ljudi,gladomor...tebi je to sve ostalo?!
Džugašvili je bio bolesni pasji sin.To je jedini fakat.
Ne shvaćam razlog za takvu srdžbu. Pitao si za argumente u korist teze jednog drugog forumaša da je Staljin bio "junak, revolucionar, pjesnik i veliki državnik" i ja sam ti dokazao da je uistinu bio odličan pjesnik, a s ostatkom te tvrdnje se nisam složio. Kad napišem da je bio diktator, sporedni lik u revoluciji i loš državnik, ne vjerujem da time podupirem gulage i masovne zločine koje je on autorizirao. Upravo suprotno.

I ne vjerujem da su Staljinovi potezi nužno djelo mentalno poremećene osobe, iako je njegova paranoja imala utjecaja, posebice u partijskim čistkama. Za Holodomor, primjerice, nije odgovorno Staljinovo zdravstveno stanje nego ekonomska i društvena situacija u SSSR-u tog vremena (odnosno problem nabave hrane za gradsko radništvo; problem kojemu se htjelo doskočiti prisilnom kolektivizacijom uz užasne rezultate).
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 11:25   #44
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Za Holodomor, primjerice, nije odgovorno Staljinovo zdravstveno stanje nego ekonomska i društvena situacija u SSSR-u tog vremena (odnosno problem nabave hrane za gradsko radništvo; problem kojemu se htjelo doskočiti prisilnom kolektivizacijom uz užasne rezultate).
Momak, ti si očito vrlo nadobudan,
to ti je isto ko da kažeš da za situaciju u Hrvatskoj nisu krivi političari nego ta famozna ekonomska i društvena situacija.
a ovo za gradsko radništvo...šta seljaci ne moraju jesti, ili? A da malo proucis temu pogotovo vezanu za Ukrajinu pa bi ti možda bile jasnije i reperkusije na današnju situaciju.

I to što neki inzistiraju da nije bio poremećen tim još gore, jer znači da je sve to učinio svjesno, a s jedne strane ne bi me čudilo znajući ko mu je bio mentor tj. Pajdas
__________________
Živ si
Ako Znaš
Zbog čega Živiš
modro-zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 15:54   #45
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Dokle ce ovaj covjek besramno lagati?
Dok ti ne daš neke protuargumente po kojima bi me prokazao kao lažljivca?

Postaješ dosadan i repetitivan.

Quote:
modro-zeleni kaže: Pogledaj post
Momak, ti si očito vrlo nadobudan,
to ti je isto ko da kažeš da za situaciju u Hrvatskoj nisu krivi političari nego ta famozna ekonomska i društvena situacija.
Naravno da je za krizu u Hrvatskoj odgovorna ekonomska situacija. Političari su tu samo takoreći lutke koje se mijenjaju, a ne mogu promijeniti ništa.

Quote:
a ovo za gradsko radništvo...šta seljaci ne moraju jesti, ili?
Ne znam zašto izvlačiš zaključke o mojim osobnim stavovima kad ih sam nisam prezentirao. Ako kažem da je Holodomor uzrokovan prisilnom kolektivizacijom koja je bila potrebna za prehranjivanje gradskog radništva, ne kažem da je to bilo dobro, nego da je Staljin (odnosno partijska elita) smatrala radnike važnijima za održavanje svog statusa od seljaka. S njihove je strane to bilo logično, Sovjetski Savez ne bi mogao postati takva imperijalistička velesila bez velikog (podjarmljenog) gradskog proletarijata.

Quote:
A da malo proucis temu pogotovo vezanu za Ukrajinu pa bi ti možda bile jasnije i reperkusije na današnju situaciju.
Kakve reperkusije? Današnja situacija u Ukrajini nema veze s Holodomorom, nego sa teritorijalnim pretenzijama ruske vlasti i njenom željom za širenjem moći nauštrb zapada. Holodomor je samo fora na koju ukrajinski nacionalisti žele mobilizirati radnike, kao što ruski nacionalisti mobiliziraju pozivanjem na "Veliki domovinski rat".

Quote:
I to što neki inzistiraju da nije bio poremećen tim još gore, jer znači da je sve to učinio svjesno
Naravno da je sve učinio svjesno. I da je bio mentalno poremećen čini bi stvari svjesno, samo ne bi imao sposobnost razumnog razlučivanja.

No ono što je stvarno nerazumno je mišljenje da bi situacija u SSSR-u tridesetih nekako bila bolja s drugim pojedincem kao predstavnikom nove klase. (Čak se i Đilas slaže s takvom tezom u svojoj "Novoj klasi")

Quote:
a s jedne strane ne bi me čudilo znajući ko mu je bio mentor tj. Pajdas
Tko?
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.03.2014., 16:15   #46
Georges Ivanovich Gurdjieff
__________________
Živ si
Ako Znaš
Zbog čega Živiš
modro-zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 16:35   #47
Quote:
modro-zeleni kaže: Pogledaj post
Georges Ivanovich Gurdjieff
Ovaj lik - http://en.wikipedia.org/wiki/George_Gurdjieff ?

Prvi put čujem za njega, ali Wikica spominje Staljina samo jednom i to u kontekstu osobe zaslužne za zatvaranje nekog njegovog "kolege mistika".

No moguće je da mislimo na različite ljude.
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 21:53   #48
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
I ne vjerujem da su Staljinovi potezi nužno djelo mentalno poremećene osobe, iako je njegova paranoja imala utjecaja, posebice u partijskim čistkama. Za Holodomor, primjerice, nije odgovorno Staljinovo zdravstveno stanje nego ekonomska i društvena situacija u SSSR-u tog vremena (odnosno problem nabave hrane za gradsko radništvo; problem kojemu se htjelo doskočiti prisilnom kolektivizacijom uz užasne rezultate).
Siguran si u ovo?
Ne Hun kao Tarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 23:12   #49
Jedan od navječih zločinaca u povijesti.

U mirnodopsko doba pobio je 30 miliona ljudi, samo 1932. oko 7 miliona Ukrajinaca, a nitko ne zna koliko u koncentracionim logorima - gulazima, o kojima se čak i danas jako malo zna, pišu filmovi ili knjige
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 00:44   #50
Quote:
Ne Hun kao Tarr kaže: Pogledaj post
Siguran si u ovo?
Siguran onoliko koliko je Staljin dobivao na izborima - dakle 110%.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
U mirnodopsko doba pobio je 30 miliona ljudi, samo 1932. oko 7 miliona Ukrajinaca, a nitko ne zna koliko u koncentracionim logorima - gulazima, o kojima se čak i danas jako malo zna, pišu filmovi ili knjige
Brojka od 30 milijuna je prenapuhana. Povjesničari i demografi se slažu da je broj ljudi umrlih nasilnom smrću (nazovimo to tako, ubrajam i glad) kao posljedicom Staljinove vladavine između 10 i 20 milijuna. Također je i navedena brojka umrlih u Holodomoru preuveličana.

Budući da će me netko zbog ovoga sigurno proglasiti staljinistom, moram reći da je meni i 10 milijuna mrtvih ljudi dovoljno za proglasiti nekoga osobom s uglavnom negativnom povijesnom ulogom.
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 08:21   #51
Staljin- revolucionar....

Već je maloljetni Sosa primjetio velike razlike izmedju široke mase siromašnih gradjana i uskog kruga bogatih gradjana, takodjer primječuje i nacionalnu neravnopravnost pa ga osobno vrlo smeta što sluša nastava na ruskom a na svome maternjem gruzijskom ima samo sat dopunske nastave umisto da je obrnuto. Čita zabranjene knige poput "Kapitala" ili "o porijeklu vrsta". Izniman je učenik ali zbog svojih stavova dobio je zabranu studiranja. Uključuje se u komunističku partiju, sudjeluje u organizaciji štrajkova, kao što je umiješan u brojne oružane pljačke. Pljačkali su najviše s ciljem pribavljanja sredstava za revoluciju Ipak najznačajnija Staljinova djelatnost je bila izdavanje komunističkih novina, jedine koje vlasti nikada nisu razotkrili što govori o njegovim sposobnostima!!!! Zahvaljuljući tim novinama, tj da ih je uspješno skriva i da je u njima napisao članak o položaju neruskih naroda koji je privukao Lenjinovu pažnju. Lenjinu je baš takav netko trebao, uvjereni komunist i pripadnik neslavenskog naroda da može revolucionarne zamisli širiti i medju manjim narodima.

Ipak Staljin nije dao značajnijeg obola u samoj revoluciji, to je zapravo i logično. Revolucija je ipak recimo "uvezena", velika većina poznatih revolucionara je bila u egzilu, Staljin njih uopće nije poznava i nije mogao nikako znati što se točno sprema. Ipak revoluciji se priključio i dao svoj obol već koliki je da. Zbog same te činjenice on je ipak revolucionar, a što reći o prethodnih DVADESET GODINA REVOLUCIONARNE ILEGALNE DJELATNOSTI!!!!!!!

I sad nije revolucionar, pa kako nije
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 08:22   #52
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Siguran onoliko koliko je Staljin dobivao na izborima - dakle 110%.


Brojka od 30 milijuna je prenapuhana. Povjesničari i demografi se slažu da je broj ljudi umrlih nasilnom smrću (nazovimo to tako, ubrajam i glad) kao posljedicom Staljinove vladavine između 10 i 20 milijuna. Također je i navedena brojka umrlih u Holodomoru preuveličana.

Budući da će me netko zbog ovoga sigurno proglasiti staljinistom, moram reći da je meni i 10 milijuna mrtvih ljudi dovoljno za proglasiti nekoga osobom s uglavnom negativnom povijesnom ulogom.
Ajd svaka čast bar za ovo.

A ja između gulaga i logora ne vidim razliku, i jedni i drugi su bili namjenjeni istrebljenju nepoćudnih
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 09:57   #53
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Siguran onoliko koliko je Staljin dobivao na izborima - dakle 110%.


Brojka od 30 milijuna je prenapuhana. Povjesničari i demografi se slažu da je broj ljudi umrlih nasilnom smrću (nazovimo to tako, ubrajam i glad) kao posljedicom Staljinove vladavine između 10 i 20 milijuna. Također je i navedena brojka umrlih u Holodomoru preuveličana.

Budući da će me netko zbog ovoga sigurno proglasiti staljinistom, moram reći da je meni i 10 milijuna mrtvih ljudi dovoljno za proglasiti nekoga osobom s uglavnom negativnom povijesnom ulogom.
Lijepo je od tebe da ubojicu od 10 milijuna navise smatras negativnom osobom. Guevara na pr. nije mogao ni priblizno toliko osoba ubiti (iako je on to volio da vlastorucno radi), jednostavno jer njegov "sand box" nije bio veliki kao Staljinov. Predpostavljam da je on za tebe pozitivna povijesna osoba?

Problem s tobom je da ti obozavas marksisticki ideologiju, t. j. sistem koji je doveo Staljina na vlast, i koji mu je dozvolio i omogucio da ubije, po tebi recimo, ne vise od 10 milijuna. Koliko mizerije na koliko ljudi su Staljin i drugi vodje "radnicke klase" istovremeno dodijelili, to necemo niti pokusavati da prebrojavamo.

Da ostanemo kod ubojstava. Sto mislis koliko bi miliona Rusa, Ukrajinaca, itd. bilo ubijeno da nije bilo Oktobarske revolucije i da ja na vlasti ostao car Nikolaj? Koliko bi osoba kriminalac i sociopat Dzhugashvili mogao ubiti? U najboljem slucaju kao serijalni ubojica mozda 20-30, dok ga ne bi uhvatili i objesili. A koliko dernjave bi bilo u "svjetskoj stampi" na Zapadu da je "krvavi" Nikolaj umorio s gladju samo jedno selo? Nazalost u stvarnosti, Staljin je radio sto je htio, a "svjetska stampa" je pisala slavopojke o radnickom raju u SSSR.
Usput, koliko miliona Zidova je njemacki Keiser ubio? Austrijski car? Koliko miliona Slavena ili Madjara je on poslao na nekakve austrijske Gulage?

Znam da sve ovo tebi nista ne znaci, jer vidim da si potpuno "klasno svjesna" osoba. Ipak kad slijedeci put pocnes opet prosipati svoje bljuvotine na ovom forumu, promisli da ima forumasa kojima se i ti i tvoje tirade, vise nego gade.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 17:34   #54
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
I sad nije revolucionar, pa kako nije
Ne znam je li ovo išlo meni, ali nisam nigdje rekao da Staljin nije bio revolucionar, nego samo da nije imao pretjerano važnu ulogu u Revoluciji i građanskom ratu. Trocki je, primjerice, bio puno važniji.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
A ja između gulaga i logora ne vidim razliku, i jedni i drugi su bili namjenjeni istrebljenju nepoćudnih
Pa gulazi su bili logori, radni logori.

Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Lijepo je od tebe da ubojicu od 10 milijuna navise smatras negativnom osobom. Guevara na pr. nije mogao ni priblizno toliko osoba ubiti (iako je on to volio da vlastorucno radi), jednostavno jer njegov "sand box" nije bio veliki kao Staljinov. Predpostavljam da je on za tebe pozitivna povijesna osoba?
Che Guevara je povijesno nevažna osoba.

Quote:
Problem s tobom je da ti obozavas marksisticki ideologiju, t. j. sistem koji je doveo Staljina na vlast
Marksizam je sistem koji je doveo Staljina na vlast?
Možeš li to potkrijepiti nekim dokazom iz marksističke literature?

Quote:
Koliko mizerije na koliko ljudi su Staljin i drugi vodje "radnicke klase" istovremeno dodijelili, to necemo niti pokusavati da prebrojavamo.
Puno mizerije, bez rasprave. Pitanje je bi li dolaskom nekog drugog na vlast nakon Februarske revolucije bilo pretjerano drugačije? Također je fora što si Staljina nazvao "vođom radničke klase", a ne shvaćaš koliko je takav pojava suprotna marksizmu.

Quote:
Da ostanemo kod ubojstava. Sto mislis koliko bi miliona Rusa, Ukrajinaca, itd. bilo ubijeno da nije bilo Oktobarske revolucije i da ja na vlasti ostao car Nikolaj?
Car Nikola je srušen već u Februarskoj revoluciji. Na pitanje koliko bi Rusa i ostalih umrlo je nemoguće odgovoriti. No pogrešno je misliti da je caristički režim, koji je poslao 3 milijuna Rusa u smrt tijekom Prvog svjetskog rata, moralno bolji od boljševičkog. Povijest i društveni odnosi ne funkcioniraju tako.

Da boljševici nisu došli na vlast, došao bi Kornilov, Denikin ili neki njima sličan vojni diktator koji ne bi uspostavio demokratski sustav kojemu se ti, kao, nadaš.

Quote:
Koliko bi osoba kriminalac i sociopat Dzhugashvili mogao ubiti? U najboljem slucaju kao serijalni ubojica mozda 20-30, dok ga ne bi uhvatili i objesili.
Svjestan si da Staljin nije ni u kojem slučaju imao takve psihopatske ideje? Sve kritike koje se temelje na njegovom mogućem mentalnom stanju govore samo o paranoji.

Quote:
A koliko dernjave bi bilo u "svjetskoj stampi" na Zapadu da je "krvavi" Nikolaj umorio s gladju samo jedno selo?
Pod carem Nikolom su od gladi također umirali milijuni.

Ne znam čemu takva ljubav prema jednom autokratskom vlastodršcu, a mržnja prema drugom. Govori nešto o tebi, zapravo.

Quote:
Nazalost u stvarnosti, Staljin je radio sto je htio, a "svjetska stampa" je pisala slavopojke o radnickom raju u SSSR.
lol

Quote:
Usput, koliko miliona Zidova je njemacki Keiser ubio? Austrijski car? Koliko miliona Slavena ili Madjara je on poslao na nekakve austrijske Gulage?
Austrijski je car poslao milijune Slavena i Mađara u smrt u rovovima i po brdima jer je ipak netko trebao obraniti njegovu guzicu i proširiti mu područje utjecaja. No to je valjda ok, diktatori i autokrati su u redu dok ne mašu crvenom zastavom.

Quote:
Znam da sve ovo tebi nista ne znaci, jer vidim da si potpuno "klasno svjesna" osoba. Ipak kad slijedeci put pocnes opet prosipati svoje bljuvotine na ovom forumu, promisli da ima forumasa kojima se i ti i tvoje tirade, vise nego gade.
Gade ti se povijesne činjenice? Ne iznenađuje me.

Inače me tvoj kvazi-moralistički pristup povijesti ne tangira nimalo.
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 18:56   #55
Nisam niti ocekivao.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 22:13   #56
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Siguran onoliko koliko je Staljin dobivao na izborima - dakle 110%.


Brojka od 30 milijuna je prenapuhana. Povjesničari i demografi se slažu da je broj ljudi umrlih nasilnom smrću (nazovimo to tako, ubrajam i glad) kao posljedicom Staljinove vladavine između 10 i 20 milijuna. Također je i navedena brojka umrlih u Holodomoru preuveličana.

Budući da će me netko zbog ovoga sigurno proglasiti staljinistom, moram reći da je meni i 10 milijuna mrtvih ljudi dovoljno za proglasiti nekoga osobom s uglavnom negativnom povijesnom ulogom.
Ali on je bio loš čovjek..Pazi samo kako je razmišljao...Patološki gad..To ne možeš poreći..
Ne Hun kao Tarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 09:22   #57
Inteligentni luđak
forumas ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 11:44   #58
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jedan od navječih zločinaca u povijesti.

U mirnodopsko doba pobio je 30 miliona ljudi, samo 1932. oko 7 miliona Ukrajinaca, a nitko ne zna koliko u koncentracionim logorima - gulazima, o kojima se čak i danas jako malo zna, pišu filmovi ili knjige
Sram te bilo ovako govoriti o najvažnijem članu antihitlerovske koalicije. Sovjeti su donijeli mir u svijetu desetljećima za razliku od agresivne američke vanjske politike.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 15:38   #59
Staljin- junak....

Staljina junaka ne može se lako odijeliti od Staljina revolucionara jer je baš iz svojih revolucionarnih ideja vuka i hrabrost. kako sam naveo u postu o Staljinu revolucionaru mladi Staljin je dijelio zabranjenu literaturu, izdavao nelegalne novine i organizirao štrajkove. Zasigurno je za sve to bila potrebna odredjena hrabrost, ajoš veća za sudjelovanje u oružanim pljačkama i oružanim sukobima s agentima " Obrane" Staljin sudjeluje u građanskom ratu, istakao se u borbama za grad Caricin koji je kasnije nazvan Staljingradom a još kasnije Volgagradom.

Iako je taktički pogriješio(nikako i strateški) pri agresiji na SSSR nije paničario unatoč katastrofalnoj situaciji. Dok je većina njegove vlade bezglavo pobjegla iz Moskve Staljin je ostao u gradu, zasigurno je ponešto braniteljima značilo da je barem netko osta u gradu.....
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 15:46   #60
Staljin- veliki državnik......

Napisa t ću nešto ukratko i o ovome ali bi prvo naveo neke citate Staljinovih suvremenika...

Kemal Ataturk, tvorac moderne turske republike...

" Staljina će povijest pamtiti zasigurno kao najvećeg državnika 20. stoljeća"

Josef gebels, ministar propagande nacističke Njemačke...

" Teško smo podcijenili Staljina i boljševike"

Hari Truman, predsjednik SAD-a, ne znam sad napamet posve točno ali nešto ovako......

Riječ je o čovjeku koji je u dvadestak godina doveo svoju zemlju od polufeudane do zemlje nuklearne sile...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:45.