Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Pogledaj rezultate ankete: Koliko vjerujete da ste integrirani u drustvo u zemlji u kojoj zivite?
Potpuno ili skoro potpuno 39 41.49%
Vecim dijelom jesam 22 23.40%
Nekad jesam, nekad ne... na pola puta 18 19.15%
Uglavnom mislim da nisam 9 9.57%
Uopce nisam 6 6.38%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2015., 22:40   #1
Koliko vjerujete da ste se integrirali u društvo u zemlji u kojoj živite?

O ovome se dosta prica na puno tema... No, koliko mislite da ste stvarno integrirani u drustvo u kojem zivite? Naravno, ne zaboravite navesti ime zemlje. Zasto mislite da je to tako?

Ja vjerujem da sam potpuno integriran u drustvo ovdje u SAD-u. No to je olaksano cinjenicom da je ovo zemlja imigranata poput Kanade, Australije te slicnih gdje se nije tako tesko integrirati u drustvo...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 01:33   #2
Australija

Ja mislim da sam se skoro u potpunosti integrirao a to vecinom baziram na tome koliko se ugodno osjecam i u svojoj kozi a i u okolini u kojoj zivim...

Jucer sam bas pricao sa zenom o tome, koliko nam se zivot promijenio nakon preseljenja. Nekak nam se cini da nismo toliko uveli neke novine u nas zivot vec da svaka komponenta zivota koja je u Hr mozda bila na 50% ili 70% je ovdje na 100%, ako to ima smisla...

Ipak je Maslow imao pravo Puno se slobodnije osjecam i bezbriznije bez nekih egistencijalnih upitnika nad glavom. Kao obitelj radimo stvari koje su nam zabavne, u kojima uzivamo bez da prvo otvorim excel i racunam kako ce nam to utjecati na kucni budzet. Puno smo fokusiraniji na stvari koje nas cine sretnima, na nova iskustva - po prvi put u zivotu cak imam i bucket listu na kojoj sam vec odradio par stvari

A sve to onda utjece i na nas i na osjecaj integriranosti ili osjecaj pripadnosti nekom mjestu. Uzivanje u malim stvarima, istrazivanje lokalnih restorana ili znamenitisti, odlasci na utakmice lokalnih nogometnih ili ragbi klubova... Osjecaj ponosa kad nekome tko je tursiticki u Australiji pokazujes znamenitosti Sydneya isto do neke mjere pokazuje koliko neko mjesto smatram domom.

Imamo lokalne prijatelje, druzim se sa Hrvatima, Australcima, Englezima, Novo Zelandjanima, Grcima... Kao i svaka parava australska seljacina imam majicu na kojoj pise "Australia - like it or leave it" Obozavam zivotnu filozofiju gdje se sve svodi na opustanje, bacanje komada mesa na rostilj i hladnu pivu Zajebanciju na stranu, ne osjecam da mi nesto fali u zivotu.. Povremene napade nostalgije lijecim muzikom, s tim da me najveca nostalgija puca za Slavonijom i mojim rodnim gradom, a to sam imao i dok sam zivio u Zagrebu, tako da...

Uvijek cu imati naravno i nesto svoje, nesto sto me cini drugacijim od prosjecnog australca - nikad necu prestati niti zelim prestati biti Hrvat i Slavonac. Tako da cu jednostavno biti covjek koji ima dvije domovine, a i to je bogatstvo na svoj nacin

Zadnje uređivanje piko : 06.09.2015. at 01:36. Reason: .
piko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 02:04   #3
piko koliko dugo si u Australiji i jeli bilo tesko naci posao odnosno radis li u struci..?
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 02:36   #4
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
piko koliko dugo si u Australiji i jeli bilo tesko naci posao odnosno radis li u struci..?
2 godine smo sada u Sydneyu... Bilo mi je dosta tesko naci prvi posao, ja sam IT struka ali nisam tehnicki ekspert u nicemu vec sam malo "jack of all trades, master of none" ilitiga u prijevodu Project Manager . Mislim da ljudi koji imaju uzu specijalizaciju i vise tehnicke ekspertize lakse nalaze posao, a i ima na topicu Australija dobrih savjeta kako pristupiti trazenju posla nakon dolaska.
Dva mjeseca nakon dolaska sam nasao prvi posao u IT-u za jednu od dvije najvece AUS banke, a prije toga u ta dva mjeseca sam konobario i radio na gradjevini... Nakon godinu i po u banci sam promijenio firmu, radim sad na svojoj prirodnoj poziciji, vodim mali tim od nekih petnaestak ljudi i definitivno mogu reci da je puno lakse naci drugi posao u AUS nego prvi, barem je tako meni bilo
piko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 02:49   #5
Puno hvala na odgovoru i opisu situacije i zivotnog puta sta je rec da nije presudilo da se ide u npr Novi zeland nego bas Australija-ocu rec zasto bas AUS a ne i neka nama bliza zemlja?evo jos samo to i necu vise gnjavit cisto povlacin neke paralele
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 02:55   #6
Quote:
piko kaže: Pogledaj post
Ja mislim da sam se skoro u potpunosti integrirao a to vecinom baziram na tome koliko se ugodno osjecam i u svojoj kozi a i u okolini u kojoj zivim...

...

Uvijek cu imati naravno i nesto svoje, nesto sto me cini drugacijim od prosjecnog australca - nikad necu prestati niti zelim prestati biti Hrvat i Slavonac. Tako da cu jednostavno biti covjek koji ima dvije domovine, a i to je bogatstvo na svoj nacin
Odlicno receno, piko, quote sam skratio da ne uzima previse mjesta, no kompletan post je jako dobar.

Mene bi zanimale price onih koji nisu se potpuno integrirali.

Sam sam zivio u nekoliko drzava i postoje one u koje ne vjerujem da bih se mogao integrirati - lako je to u Americi, Kanadi, Australiji, Zapadnoj Europi... mnogo teze u Kini ili nekoj drugoj dalekoistocnoj drzavi osim mozda Filipina (ako i to). Mislim da se nikad ne bih mogao integrirati da zivim u recimo Saudijskoj Arabiji (nisam nikad tamo zivio ali jesam bio u radnom posjetu i po onom sto sam vidio mislim da nema sanse da bih se tamo integrirao). Opcenito, mislim da se ne bih mogao integrirati u neko arapsko drustvo, niti dolje po Africi...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 11:25   #7
Apsolutno potpuno sam se integrirao, Njemacka je sada moj dom, ovdje imam sve sto mi je potrebno za normalan i ugodan zivot, nostalgija je za mene potpuno nepoznat pojam.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 18:58   #8
U Ceskoj sam, za sad 6 mjeseci, dosta su nam slicni, mislim da sam se udomacio.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 23:28   #9
Quote:
piko kaže: Pogledaj post
Ja mislim da sam se skoro u potpunosti integrirao a to vecinom baziram na tome koliko se ugodno osjecam i u svojoj kozi a i u okolini u kojoj zivim...
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post

Mene bi zanimale price onih koji nisu se potpuno integrirali.
Piko super si to napisao, ako cemo koristiti pikovu definiciju inegracije, onda se javlja jedna ne integrirana. Ne mogu reci da se ne osjecam ugodno u svojoj kozi i okolini ali...

Njemacka - najveci problem mi je sto jezik jos nisam svladala 100% i to me jako ogranicava kako poslovno tako i privatno. Doduse svima napomenem koliko sam dugo ovdje pa imaju razumjevanja. Radim vecinom s njemcima i tu se jako moze vidjeti kako imaju predrasude prema strancima ali kada te upoznaju i prepoznaju trud onda ipak malo ohlade. Svi su ovdje dobronamjerni ali poneki komentari, nacin na koji se ophode samnom definitivno dovodi do toga da se ne osjecam integrirano. Npr. Vi tamo imate internet? Kako ste uspijeli dobiti tako dobar posao a stranc ste? Ne mogu vjerovat da firma zaposljava nekog tko ne prica perfektno njem...... a sve kroz lazni smjesak, na to se nikako necu naviknuti.

Privatno se druzim vecinom sa strancima, nekako su mi najbolje sjeli ljudi iz Spanjolske, Grcke, Kolumbije, Kine. Ugodnije se osjecam u drustvu kineza koje nista ne razumjen nego u drustvu njemaca koje razumijem.

Mislim da bi se najbolje uklopila u Americi ili Australiji jer su to jedni od pozitivnijih i opustenih ljudi koje sam srela pa mislim da bi mi i ta okolina dobro sjela.
plavidupin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 00:12   #10
Potpisujem plavidupin. Dug je još put do moje potpune integracije, a i ona sama je upitna.
Ok su Nijemci, ali puno bolje su mi za sada sjeli neki drugi narodi u Njemačkoj. Isto vrijedi i za Njemačku kao državu. Na papiru savršena država, no daleko je to od istine, a ni taj lažan sklad i red mi ne odgovara u potpunosti. Teško mi se prilagoditi na činjenicu da riječ kompromis postoji samo u rječniku, fali mi balkanska opuštenost i spontanost. Ponekada se ovdje osjećam kao u zatvoru.

No to govorim samo vama, prema Nijemcima se pravim da sam u zemlji snova i da uživam više nego ikada u životu, hvalim im državu sve u šesnaest kao i njih same pa mislim da oni misle da sam se dobro integrirala
__________________
Ona iz Njemačke
Cuflekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 00:48   #11
Ja sam u Maleziji zadnje tri godine.Ne znam kako bi se ovdje integrirao sve i da hocu.
U biti jedva cekam da prodje jos godina dana pa da se dezintegriram forever odavde
Neko ima slicno iskustvo sa Azijskim zemljama?
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 12:22   #12
Ja sam trenutno u Vijetnamu, ali integracija ovdje nije problem
Vijetnamci su jako srdačni i ljubazni, naročito prema bijelcima.
Byleth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 00:31   #13
Vise integrirana nego cu valjda ikada u hrvatskoj biti.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 13:48   #14
Quote:
VingTsun kaže: Pogledaj post
Ja sam u Maleziji zadnje tri godine.Ne znam kako bi se ovdje integrirao sve i da hocu.
U biti jedva cekam da prodje jos godina dana pa da se dezintegriram forever odavde
Neko ima slicno iskustvo sa Azijskim zemljama?
VingTsun, kaj radiš u Maleziji? i zbog čega ti se ne svidja život tamo?
paesano is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 13:54   #15
Ne mogu reći da se osjećam kao domoroci ovdje, ali mislim da sam u prednosti jer sam bjelkinja... jezik nisam u potpunosti svladala i vjerujem da nikad ni neću.. ali to me ne brine toliko jer okolina me prihvaća. Bolje mi je nego u domovini i osjećam se bliskija ovom narodu...

Smatram za sebe da sam uzoran član društva koji radi na njegovom rastu
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 16:03   #16
Quote:
roga27 kaže: Pogledaj post
Ne mogu reći da se osjećam kao domoroci ovdje, ali mislim da sam u prednosti jer sam bjelkinja... jezik nisam u potpunosti svladala i vjerujem da nikad ni neću.. ali to me ne brine toliko jer okolina me prihvaća. Bolje mi je nego u domovini i osjećam se bliskija ovom narodu...

Smatram za sebe da sam uzoran član društva koji radi na njegovom rastu
O kojoj se zemlji radi?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 04:20   #17
Quote:
paesano kaže: Pogledaj post
VingTsun, kaj radiš u Maleziji? i zbog čega ti se ne svidja život tamo?
Studiram,upravo zavrsavam drugu godinu.Planirao ostati 6 mjeseci,na kraju ce biti 4 godine

A cuj,nije to jedna velika stvar nego hrpa manjih stvari koje kad zbrojim-neka hvala.Europa je gdje se vidim dugorocno.

Da izbjegnem genaraliziranje;upoznao sam i sasvim ok ljudi.
Ali sa vecinom nakon 5 besmislenih recenica,tipa o vremenu,covijek nema sta vise pricati.I od samih Malezijaca sam cuo misljenje da su oni povrsni i mislim da je to tocno u vecini slucajeva.

Smeta me aljkavost,neucinkovitost,manjak reda i organiziranosti.Vecini je zakasniti pol sata na dogovor ko dobar dan.Otud fraza "Malaysian time".
Na faxu bitne stvari provjeravam tri puta jer nezna ljevica sta radi desnica.
Sto se tice neke kvalitete zivota-vecini je zivot posao i karijera.Zive da bi radili,odnosno pos'o-kuca-bez birtije.

U ovom dijelu KL gdje stanujem nema se gdje otici ni prosetati.Beton,beton,samo beton.Najblizi park mi je na par kilometara,znaci hop na motor pa do parka pa tek onda u setnju.
Ili npr. ako bi se isao provozati biciklom,sto kod kuce cesto radim,nemam gdje.
Ukratko,sto se tice nekih takvih aktivnosti za makniti se iz kuce tu mi je izbor minimalan posto nemam auto.

Sto se tice KL,pa taj grad je ruzan za popizditi.
Oni koji su bili turisticki vide KLCC,Brickfields,Bukit bintang i kazu kako je grad ok.Ali nevide druge djelove grad gdje su ruzne betonjare(zgrade)dominantna vizura ulica.Arhitektura kao neka losa varijanta socijalisticke arhitekture.
Moj dojam KL-a: sterilan,hladan,bez imalo sarma i bez imalo razloga da se covjeku uvuce pod kozu,kao sto mi se pod kozu i srce zavukao Amsterdam,Istanbul,Berlin....

I last but not the least-klima.Da se razumijemo,odgovara mi ljeto ali brate mili ovo je ponekad za ispaliti.
Kao onaj vic kad dodje Mujo u Kanadu pa prve godine pise kako je evo bas stigla zima sve je prekrasno i pahulje..truc-srac.Onda sruge godine kaze eto,lijepo je samo sto ovas snijeg malo previse pada,i jako je hladno...i onda za par godina pise kuci pismo,kaze;ovo govno pada jebo mu ja mater vise mi ga je pun....
Tako je i tu sa vremenom.Vecinu vremena je 30-35 i vlaga izmedju 80-100%.Kad "zahladi" na 25-26 to je milina,domaci cjepaju drva-'ladno im je!
Tako da i da imam neku shemu za outdoor aktivnosti,jednostavno je prevruce za boraviti vani duze vrijeme.
To je valjda jedan od razloga sto je domorotcima spica aktivnosti zabiti se u jedan od milijon soping centara i bauljati tamo u klimatiziranom.

Sve u svemu,u nekim aspektima,ovo tu mi dodje kao losija verzija HR.
S konja na magarca.Izdrzati cu jos jednu godinu pa richtung Deutschland
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 05:16   #18
Quote:
VingTsun kaže: Pogledaj post
Studiram,upravo zavrsavam drugu godinu.Planirao ostati 6 mjeseci,na kraju ce biti 4 godine

A cuj,nije to jedna velika stvar nego hrpa manjih stvari koje kad zbrojim-neka hvala.Europa je gdje se vidim dugorocno.

Da izbjegnem genaraliziranje;upoznao sam i sasvim ok ljudi.
Ali sa vecinom nakon 5 besmislenih recenica,tipa o vremenu,covijek nema sta vise pricati.I od samih Malezijaca sam cuo misljenje da su oni povrsni i mislim da je to tocno u vecini slucajeva.

Smeta me aljkavost,neucinkovitost,manjak reda i organiziranosti.Vecini je zakasniti pol sata na dogovor ko dobar dan.Otud fraza "Malaysian time".
Na faxu bitne stvari provjeravam tri puta jer nezna ljevica sta radi desnica.
Sto se tice neke kvalitete zivota-vecini je zivot posao i karijera.Zive da bi radili,odnosno pos'o-kuca-bez birtije.

U ovom dijelu KL gdje stanujem nema se gdje otici ni prosetati.Beton,beton,samo beton.Najblizi park mi je na par kilometara,znaci hop na motor pa do parka pa tek onda u setnju.
Ili npr. ako bi se isao provozati biciklom,sto kod kuce cesto radim,nemam gdje.
Ukratko,sto se tice nekih takvih aktivnosti za makniti se iz kuce tu mi je izbor minimalan posto nemam auto.

Sto se tice KL,pa taj grad je ruzan za popizditi.
Oni koji su bili turisticki vide KLCC,Brickfields,Bukit bintang i kazu kako je grad ok.Ali nevide druge djelove grad gdje su ruzne betonjare(zgrade)dominantna vizura ulica.Arhitektura kao neka losa varijanta socijalisticke arhitekture.
Moj dojam KL-a: sterilan,hladan,bez imalo sarma i bez imalo razloga da se covjeku uvuce pod kozu,kao sto mi se pod kozu i srce zavukao Amsterdam,Istanbul,Berlin....

I last but not the least-klima.Da se razumijemo,odgovara mi ljeto ali brate mili ovo je ponekad za ispaliti.
Kao onaj vic kad dodje Mujo u Kanadu pa prve godine pise kako je evo bas stigla zima sve je prekrasno i pahulje..truc-srac.Onda sruge godine kaze eto,lijepo je samo sto ovas snijeg malo previse pada,i jako je hladno...i onda za par godina pise kuci pismo,kaze;ovo govno pada jebo mu ja mater vise mi ga je pun....
Tako je i tu sa vremenom.Vecinu vremena je 30-35 i vlaga izmedju 80-100%.Kad "zahladi" na 25-26 to je milina,domaci cjepaju drva-'ladno im je!

Tako da i da imam neku shemu za outdoor aktivnosti,jednostavno je prevruce za boraviti vani duze vrijeme.
To je valjda jedan od razloga sto je domorotcima spica aktivnosti zabiti se u jedan od milijon soping centara i bauljati tamo u klimatiziranom.

Sve u svemu,u nekim aspektima,ovo tu mi dodje kao losija verzija HR.
S konja na magarca.Izdrzati cu jos jednu godinu pa richtung Deutschland
Suosjećam se s tobom, možeš misliti kako je meni u Vijetnamu
Jedan dan padne kiša i temperatura padne ispod 30, eto njih u dugim rukavima na posao.
Byleth is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 05:58   #19
Kanada. 18 mjeseci ovdje. Zelja je doci do permanent residence i onda cemo vidit dalje. Tesko je sad za imigrante. Pravila su postrozena a i recesija je nastupila. Mnogo ce se toga promijeniti nakon izbora u listopadu. Harper mora otici.

Sto reci o Kanadi. Mrzio sam ju iz dna duse kad sam dosao na -40 i snijeg koji je padao do svibnja. Ni sami Kanadjani ne pamte tako dugu i hladnu zimu kao ona 2014.

Ali s vremenom sa se navikao i vidim se ovdje i za 10 godina. Konacno sam se poceo druziti sa originalnim Kanadjanima. Jako dragi i prijateljski nastrojeni ljudi. Previse se smjeskaju i puno puta je to fejk ali generalno uvijek sam imao dobra iskustva i pomoc.
Sve je jeftinije nego u Hr osim lijekova i zubara. Te stvari su bezobrazno skupe. Ovdje je kapitalizam u svom najgorem obliku. Otkaz dobijete u roku od 14 dana ali isto tako ga i mozete dati 14 dana unaprijed. Godisnji u vecini firmi je samo 10 placenih radnih dana sto je stvarno sramota u 21. stoljecu. Jedino Amerika i Japan su gori.

Negativne strane su ta dosadna dugacka zima koja ima svoje cari ali opet popizdi covjek nakon 6 mjeseci...Takodjer previse je ljencina. Usporeni su na poslu i mnoge kompanije su zahvalne ako radnik dodje na vrijeme na posao. Takodjer inteligencija im nije bas jaca strana. Tupavi su.
Vecina razgovora se svodi hello how are you i kakvo je vrijeme. I da li si gledao hokej. Hrana mi nikako se ne svidja i u vecini restorana se nudi isto sranje. Steak, burger i pomfrit. Prava kvalitetna hrana je jako skupa. Ali zato Coca cola ili Pepsi su jako jeftini.
Odjeca, obuca sve je jeftinije minimalno 30% nego u HR, o elektronici da i ne pricam. Jednostavno sa ovih 5% poreza u Alberti tjeraju te na trosenje, a potrosnja je osnova svake uspjesne ekonomije.
Jedino idiot Milanovic da to skuzi pa gusi Hrvate sa svim mogucim nametima i PDV od 25%.

Da ne duljim, odlicna zemlja za zivot, pogotovo za obitelj i njihovu djecu. I omogucava pojedincu da sam odlucuje o sebi. Koliko zelis raditi i imati toliko se i trudis. Sve je individualno. Posla ima.

Ali nema onog europskog duha. Nesto mi jednostavno fali da mi zivot bude 100% ispunjen. No i ako ne uspijem doci do papira necu zaliti. Imam svoj san o Skandinaviji i ispunit cu ga.
Ali uvijek ce mi Kanada ostati kao lijepa uspomena u zivotu.

I da asimilirao sam se. Vole me jer sam svoj i znam nasmijat svakog. Recimo ovdasnjim curama njihovi metro gej deckici su stvarno ko pickice... I vrlo cesto ih odjebavaju. To mi je zakon. Zene ne trpe idiota nego mogu bit samostalne i ne ovisit o nikome.

Na ocjeni od 1 do 5 dajem 4,5. Vrlo dobar...
silvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 08:16   #20
Quote:
VingTsun kaže: Pogledaj post
/cut
Kako si se nasao tamo i sto te potaklo da ostanes na fakultetu tamo?
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:43.