Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2017., 13:11   #381
Kak to uopće izgleda, dođeš na šalter i predaš onaj Obrazac TI? Ili trebaš dogovorit termin? Jel trebaš imat prijevod na hrvatski papira iz UK? Jel dobiješ odgovor od referenta na licu mjesta, ili čekaš tjednima, mjesecima da ti pošalju nešto?
jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 19:08   #382
Morate li platiti porez u RH ako radite vani?

Quote:
sumrak200 kaže: Pogledaj post
Ako imas cistu situaciju (ne raspolazes nekretninom u RH i nemas obitelj tamo i odjavljena si sa svih zdravstvenih, mirovinskih inih pizdarija) nemoj im se javljat dok se oni tebe ne jave (sto se nece dogodit).



Mi smo probali ovo ljeto - to je suluda birokratska idiotarija nakon koje ti odmah bude jasno zasto vise ne zivis u Hrvatskoj. DOSLOVNO ovisi o tome na kojeg referenta naletis - nama je nasa tvrdila da je rezidentnost godisnja kategorija (ili jesi ili nisi za poreznu godinu), moja frendica je u drugoj ispostavi dobila papir na kojem pisa da je RH smatra nerezidentom od 1.12. A to je samo kap u moru debilnosti s kojom se moras lovit u kostac. Mi smo rekli hvala, dovidjenja. Ako ikada posalju pismo bumo se ocitovali ali ja stvarno ne vidim u kojem SF filmu bi se to moglo dogodit


Tocno to. U prijevodu hr matrix.
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 21:41   #383
Quote:
bonaventuraduda kaže: Pogledaj post
JIzmedju Njemacke i RH je potpisan sporzaum i tu nema dvostrukog oporezivanja. ...
ako su dakle u Irskoj, Svicarskoj, Austriji, Svedskoj itd... tu se treba raspitati jel Hrvatska nema sa svim zemlja potpisan sporazum kao sa Njemackom. A vjerojatno nesto na stvari mijenja i clanstvo u EU.
Nema EU veze, nego bas kako kazes ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, kao i to da li si porezni obveznik neke drzave. Uz to nemaju sve drzave isti ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, nego u raznim ugovorima svasta pise.

Po mom misljenju pokusaji porezne uprave RH da opeljese gradjane koji su preselili u drugu zemlju su svinjarija. Na zalost, umjesto da RH to prekine i uvede jasna i jednostavna pravila porezne rezidentnosti, dopusta se uhljebima da provode svoju samovolju bez ikakve odgovornosti.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 22:57   #384
Quote:
jay kaže: Pogledaj post
Kak to uopće izgleda, dođeš na šalter i predaš onaj Obrazac TI? Ili trebaš dogovorit termin? Jel trebaš imat prijevod na hrvatski papira iz UK? Jel dobiješ odgovor od referenta na licu mjesta, ili čekaš tjednima, mjesecima da ti pošalju nešto?
Dodjes na salter... odnosno, vjerojatnije, u posebnu sobu. Za prijevod ovisi (u zakonu pise da treba ali znaju bit fleksibilni - ova nas nije trazila). Sto se odgovora tice - nemam pojma. HMRC ti nece dat confirmation of residence na kojem pise "ta i ta osoba je porezni rezident u UK" nego te pitaju za koje razdoblje ti treba i onda ti napisu za to razdoblje. Nama su napisali od datuma izdavanja national insurance numbera do datuma kad su izdali tu potvrdu (sto je bio 9.8.) Baba u poreznoj je to pogledala i rekla "a sta cu ja s tim, sto ako se vi sutra odlucite vratiti... dodjite na kraju godine s potvrdom za cijelu godinu pa cemo vidjet, ali ako su takve potvrde morat cete vjerojatno svake godine donositi" Uspjela je jos traziti i "papir od HMRC na kojem pise tocno koliko poreza smo platili u UK u 2016", a na nas odgovor da p60 ne sadrzava taj podatak jer je njihova porezna godina drugacija i takav papir ne postoji je odgovorila da "mora sad ic nesto pojest jer pada s nogu" i time zavrsila tu veselu avanturu.

Kazem ti... ne idi ako bas ne moras.
sumrak200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 09:32   #385
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Nema EU veze, nego bas kako kazes ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, kao i to da li si porezni obveznik neke drzave. Uz to nemaju sve drzave isti ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, nego u raznim ugovorima svasta pise.



Po mom misljenju pokusaji porezne uprave RH da opeljese gradjane koji su preselili u drugu zemlju su svinjarija. Na zalost, umjesto da RH to prekine i uvede jasna i jednostavna pravila porezne rezidentnosti, dopusta se uhljebima da provode svoju samovolju bez ikakve odgovornosti.


Zato ljudi i masovno ne predaju upitnik TI. Razliciti djelatnici porezne daju kontradiktorne izjave. Slag na torti je uputa porezne za one koji su cak i uspjeli postati rezidenti izvan hr uhljebnicke hobotnice, da moraju svejedno svaki mjesec poreznoj predavati prevedene platne liste na hrvatski plus kopija originala. Drugim rijecima dodatni trosak prema hr matrixu iako nisu vise njegov porezni dio. Naravno da su ljudi u gradjanskom buntu pa to onda i ne predaju a ovi nakon 5 neuspjesnih valova strasenja u medijima i pokusajima sa uspostave bazu egzodasa ne znaju kako da im se docepaju love i tako dobiju sredstva za "unapredjenja" skola, vrtica i kupovanja policijskih uniformi kaj ne.
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 14:23   #386
Quote:
obi wan kenobi kaže: Pogledaj post
fiskalna rezidenca se za ljude koji zive/rade vani odredjuje prema stupnju povezanosti sa RH, tj. prema centru zivotnih interesa. To je praxa u svim drzavama EU, hrvatska nije nikakav izuzetak (to je do sada receno barem 1000000 puta).
Može biti rečeno još toliko puta opet neće postati istina. Njemački poreznici istražuju centar životnih interesa samo kod onih svojih expata koji u zemlji gdje plaćaju porez na dohodak ne borave barem 183 dana godišnje, ergo to je borba protiv muljanja tipa "radim za irsku firmu u Oberschweinhoffu pa plaćam irski porez" a ne guljenje dijaspore. U Hrvata je kod prepisivanja poreznih zakona & pravilnika namjerno ispušten taj dio e da se država ogrebe što je više moguće.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 11:51   #387
Quote:
sumrak200 kaže: Pogledaj post
Kazem ti... ne idi ako bas ne moras.
Užas.

Ne znam jel moram! Imam nekretninu. Ne bi htio da za 5 godina dobijem račun s kaznom na pol milijuna kuna jer jebiga, trebali ste ispunit obrazac i/ili prodat nekretninu prije 5 godina.
jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 21:37   #388
Valjda te prvo traze da se izjasnis otkud ti pare pa ti onda naplate pola milijuna kuna. Ipak je procedura svetinja u ispraznoj birokraciji.

Obrazac se ne spominje u medjunarodnom ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja izmedju RH i UK.
sumrak200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 17:32   #389
Austrija......

Ljudi bok.

Idem za Austriju na sezonski rad (zimska sezona).
Zanima me dali moram kaj poduzet na poreznoj da mi ne pošalju da moram platiti nekakav porez kad se vratim?
Valodja41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 14:25   #390
Ljudi molim pomoć!
Dobio sam od svoje banke iz hr. dopis o izjavi rezidentnosti, kao imaju saznanja da radim u inozemstvu konkretnije u Poljskoj. Ne znam dali da im saljem porezni broj ili ne? Ne razumijem baš to najbolje,kao da su oni uzeli ulogu porezne uprave. U Hrvatskoj se nisam odjavio s mjesta stanovanja,imam nekretninu koju sam stekao darovnim ugovorom od oca (50 m2) i zdravstveno osiguranje. U Poljskoj placam porez na dio plaće a ostatak je bonus,nemam u ugovoru za rad mirovinsko osiguranje. Jel imao netko slična iskustva ili da zna o toj temi?
lou reed_616 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 14:31   #391
Meni su to tražili u PBZ kad je žena htjela podići novu karticu. Rekao im nit znam porezni broj nit mi to treba u Austriji nit bi vam to dao i da znam, a karticu si zadržite :-)
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 18:23   #392
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Meni su to tražili u PBZ kad je žena htjela podići novu karticu. Rekao im nit znam porezni broj nit mi to treba u Austriji nit bi vam to dao i da znam, a karticu si zadržite :-)


Bravo. Do koje su mjere uhljebi ocajni da konacno uspostave bazu podataka egzodasa pokazuje i najnoviji bankarski projekt. Ovo je vjerojatno neki 6-7. val razlicitih pokusaja. Ne zaboravimo i nedavni val kad su banke za uplate od nekoliko stotina kn iz inozemstva trazile da se osobno u poslovnici pravdaju takve uplate. Cirkus.

Prije koju godinu banke su imale i onaj suludi upitnik koji je duboko zadirao u privatne podatke. Kad im je moj friend napravio frku u poslovnici brzopotezno su ga oslobodili te obveze.

Naime doso lik podici 400 kn a njemu ce djelatnica: "Prvo cemo morati proci kroz nekoliko obveznih pitanja."

Na kraju ipak nije morao kad je pocelo deranje. I naravno odmah dobio i 400 kn. Odjednom poput carolije pitanja ipak nisu bila obvezna. I jos je sutra otiso supervizoru poslovnice i dodatno ih oprao.

Evo jos malo o toj aferi

https://www.24sata.hr/amp/potrosac/b...spavate-419568

Moguce samo u hr matrixu.
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 02:38   #393
Pozdrav ekipa!

Zanima me je li neka dobra dusa imala slicnu situaciju:
1) Prilikom dolaska u UK sam jos 2,5 god bila u stalnom zaposlenju u HR (iako sam radila od doma)
2) U UK sam u isto to vrijeme zapocela self-employment, dakle bila sam tax resident dvije drzave
3) UK nisam prijavila HR prihod, niti obrnuto
4) U UK sam provodila vise od 183 dana
5) Nisam odjavila boraviste u HR

Sveukupno sam 4 pune godine u UK i htjela bi se rjesiti tih gluposti napokon (koje stalno odgadjam jer mi se ne da mucit s nasom birokracijom, znam, glupa sam), ali ne znam da li da odjavim boraviste i poreznu rezidentnost u HR od dana kad sam fizicki dosla u UK ili od dana kada mi je prestalo stalno zaposlenje u HR? Ili doslovno od "danasnjeg dana", posto po se po zakonu boraviste izvan HR mora u roku od (SAMO!!) 15 dana mora odjaviti?

Halifax banka mi je poslala pismo da im se moram ocitovati, tako da, eto, pocinju frke

Ponizna,
Petra xx
pertla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 16:14   #394
Ostali nameti na placu

Odnosi li se ova prica i na druge namete na placu osim poreza? Mirovinsko i zdravstveno?

Pretpostavimo da ja odem raditi u Dubai (koji nema porez na dohodak), a obitelj i "srediste interesa" mi ostane u Hrvatskoj. Jasno mi je da porez na dohodak tada moram placati u Hrvatskoj, ali moram li platiti i jos 20% mirovinskog?
Tokkhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 16:42   #395
Quote:
Tokkhi kaže: Pogledaj post
Odnosi li se ova prica i na druge namete na placu osim poreza? Mirovinsko i zdravstveno?

Pretpostavimo da ja odem raditi u Dubai (koji nema porez na dohodak), a obitelj i "srediste interesa" mi ostane u Hrvatskoj. Jasno mi je da porez na dohodak tada moram placati u Hrvatskoj, ali moram li platiti i jos 20% mirovinskog?
Koliko sam ja citao po netu spominje se samo porez, nista drugo.
Noctifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 16:45   #396
Porez i prirez, barem je tako sa mirovinama.
Kreso75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 17:05   #397
Quote:
Kreso75 kaže: Pogledaj post
Porez i prirez, barem je tako sa mirovinama.
Kako platiti prirez kada nisi prijavljen kod nas? Za koji grad bi platio prirez?
Noctifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 18:51   #398
Quote:
Kreso75 kaže: Pogledaj post
Porez i prirez, barem je tako sa mirovinama.
Ispravite me ako grijesim, ali na mirovine se ionako ne placaju mirovinsko i zdravstveno.
Tokkhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 18:52   #399
Quote:
Noctifer kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja citao po netu spominje se samo porez, nista drugo.
Da, nisam ni ja nasao, ali volio bih biti siguran.
Tokkhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 19:43   #400
Moguće da ipak ne treba platiti prirez.
Ovaj slučaj za kojeg ja znam je mirovina iz Švicarske, osoba je prijavljena tu kod nas, pa zato mora i prirez plaćati.
Kreso75 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:31.