Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2017., 21:50   #1
Question Ugovor o autorskom djelu i plaćanje poreza

Pozdrav!
Iz hobija se bavim slikarstvom (nisam slikar po profesiji), dosad nisam prodavala svoje slike, ali dobila sam ponudu preko Facebooka od osobe koja bi moju sliku kupila. E sad, ne bih htjela prodavati "na crnjaka", a koliko sam shvatila najjednostavniji legalni način prodaje autorskog djela je preko ugovora o autorskom djelu. Taj dio mi nije sporan. Ali onda treba obračunati i platiti porez. Rekli su mi da to mogu napraviti i sama, ali ne znam kako?
Ima li koja dobra dušica da mi okvirno izračuna koliko poreza moram platiti (i kome, koji račun) na sliku koja košta 400 kn? Unaprijed se zahvaljujem. Ne poznam niti jednog knjigovođu, a ne znam ni koliko može koštati usluga obračuna poreza kod nekog licenciranog knjigovođe, isplati li se na tu sumu?
Allien is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:54   #2
Quote:
Allien kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Iz hobija se bavim slikarstvom (nisam slikar po profesiji), dosad nisam prodavala svoje slike, ali dobila sam ponudu preko Facebooka od osobe koja bi moju sliku kupila. E sad, ne bih htjela prodavati "na crnjaka", a koliko sam shvatila najjednostavniji legalni način prodaje autorskog djela je preko ugovora o autorskom djelu. Taj dio mi nije sporan. Ali onda treba obračunati i platiti porez. Rekli su mi da to mogu napraviti i sama, ali ne znam kako?
Ima li koja dobra dušica da mi okvirno izračuna koliko poreza moram platiti (i kome, koji račun) na sliku koja košta 400 kn? Unaprijed se zahvaljujem. Ne poznam niti jednog knjigovođu, a ne znam ni koliko može koštati usluga obračuna poreza kod nekog licenciranog knjigovođe, isplati li se na tu sumu?
http://www.isplate.info/kalkulator-u...jelu-2017.aspx
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 23:15   #3
Hvala! Upravo mi je to trebalo!!!

Edit: Malo me buni ovo bruto, neto i ukupan trošak. Priznajem, neznalica sam u tom području. Ako sam prodala po 400 kn da li je to ukupan trošak ili bruto ili neto?
Prodaja slike spada pod ugovor o djelu, autorski honorar ili umjetnički?
Plaćam samo porez ili trebam i zdravstveno i mirovinsko? Negdje sam pročitala da kod ugovora o autorskom djelu ne treba plaćati mirovinsko i zdravstveno.

Zadnje uređivanje Allien : 03.01.2017. at 23:30.
Allien is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 09:32   #4
da li je 400 kn bruto ili neto ovisi kako se dogovoriš...Slika je umjetničko djelo pa bi svakako trebala napraviti umjetnički ugovor. Od 1.1.2017. moraš plaćati mio i zdravstveno na sve ugovore, kao što se vidi iz kalkulatora ... Poreze i doprinose bi za tebe trebao uplaćivati klijent a tebi isplatiti neto...

Sent from my GM 5 Plus d using Tapatalk
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 10:15   #5
Koliko je realno da će se privatna osoba, koja želi kupiti umjetničko djelo (sliku), htjeti zafrkavati s uplaćivanjem mirovinskog i zdravstvenog?
Čak i firmama se često ne da zafrkavati s bilo kojom vrstom ugovora (djelo, autorski,...)...
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 11:36   #6
Brijem da je kupnja umjetnine od strane fizičke osobe regulirano Zakonom o autorskim i srodim pravima ali točno koji članak ne znam...
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 12:17   #7
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
Koliko je realno da će se privatna osoba, koja želi kupiti umjetničko djelo (sliku), htjeti zafrkavati s uplaćivanjem mirovinskog i zdravstvenog?
Čak i firmama se često ne da zafrkavati s bilo kojom vrstom ugovora (djelo, autorski,...)...
Pa naravno, to su već malo žešće gluposti.

Kako onda ovi ljudi koji prodaju umjetničke slike vani na otvorenom, na raznim šetalištima, u prolazima?

Kako da ja kupim od njih sliku?

Baš ću ih zapitati sljedeći put kad budem prolazio jesu li upoznati sa svim detaljima...
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 14:28   #8
prije kada sam imao placanja po autorskim ugovorima, morao sam podnositi IDD svaki mjesec i ID-1 na pocetku iduce godine

sad sam nasao da je JOPPD zamijenio oba formulara - da li se sada ista mora prijavljivati za cjelokupnu proteklu godinu (JOPPDove sam uredno ispunjavao)?
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 19:15   #9
Quote:
deckozgslavonac kaže: Pogledaj post
Pa naravno, to su već malo žešće gluposti.

Kako onda ovi ljudi koji prodaju umjetničke slike vani na otvorenom, na raznim šetalištima, u prolazima?

Kako da ja kupim od njih sliku?

Baš ću ih zapitati sljedeći put kad budem prolazio jesu li upoznati sa svim detaljima...
Koliko sam ja shvatila, ti što prodaju po štandovima prodaju preko Udruge ili obrta pa plaćaju porez i ostala davanja na drugi način. Meni se ne isplati otvarati obrt jer nisam toliko produktivna a niti mi je sigurno da ću imati redovnu prodaju pa mislim da bi me doprinosi pojeli. Ovo preko ugovora mi se učinilo najisplativije a da nije na crnjaka jer ne želim riskirati kaznu. Ono, koliko prodam toliko platim poreza i gotovo. A ne moram zakupljivati štand niti čekati kupce, prodavala bih preko facebooka i online art galerija. Mislim da je lakše da ja platim sve poreze i doprinose nego da time maltretiram kupca, znači sve to treba ukalkulirati u cijenu.
Allien is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 21:45   #10
Quote:
Allien kaže: Pogledaj post
Hvala! Upravo mi je to trebalo!!!

Edit: Malo me buni ovo bruto, neto i ukupan trošak. Priznajem, neznalica sam u tom području. Ako sam prodala po 400 kn da li je to ukupan trošak ili bruto ili neto?
Prodaja slike spada pod ugovor o djelu, autorski honorar ili umjetnički?
Plaćam samo porez ili trebam i zdravstveno i mirovinsko? Negdje sam pročitala da kod ugovora o autorskom djelu ne treba plaćati mirovinsko i zdravstveno.
400 kn je neto, ako ti toliko sjedne na žiro račun.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 22:59   #11
Evo nešto čitam i o obrascu JOPPD. Trebam li ga ja podnositi kao fizička osoba koja povremeno proda svoju sliku (dodatni prihod) i kada? Kad se skupi neka suma ili odmah po prodaji?
Allien is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2020., 06:59   #12
Porez na prodaju vlastitih slika

Poštovanje,
ako se netko razumije, nisam baš najbolje shvatila (jer se navode neke bruto i neto vrijednosti, pa autorski i umjetnički ugovor, ne kužim razliku).

Dakle, ja imam stalno zaposlenje.
Neovisno o tome, želim legalno prodati vlastitu sliku. Amater sam i nisam član nikakve umjetničke udruge niti imam ikakav umjetnički status.

Hipotetski, recimo da prodam 1 sliku mjesečno, koju kupac plaća 500kn.

Kako ja to rješavam s pravne i porezne strane?
__________________
Sutra samo što svaki dan ne dođe -
jutra već su zaboravljena
- bogatstvo trenutka izgubljeno.
Opal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2020., 12:37   #13
Quote:
Opal kaže: Pogledaj post
Poštovanje,
ako se netko razumije, nisam baš najbolje shvatila (jer se navode neke bruto i neto vrijednosti, pa autorski i umjetnički ugovor, ne kužim razliku).

Dakle, ja imam stalno zaposlenje.
Neovisno o tome, želim legalno prodati vlastitu sliku. Amater sam i nisam član nikakve umjetničke udruge niti imam ikakav umjetnički status.

Hipotetski, recimo da prodam 1 sliku mjesečno, koju kupac plaća 500kn.

Kako ja to rješavam s pravne i porezne strane?
Ugovor o autorskom djelu sklapa se između fizičke (prodavač) i pravne (kupac) osobe. Imaš na internetu šprance ugovora i samo ga prilagodi sebi. Navedi prava i obveze obje strane. U ugovoru se definira proizvod/usluga i cijena (neto koja ide tebi kao autoru). Ja sam nedugo prodao fotografiju lokalnoj turističkoj zajednici za potrebe promo materijala. U ugovoru sam naveo svoju cijenu koju smo prije definirali i u posebnom članku sam naveo da dodate troškove (porez) plaća naručitelj. Ugovor napišeš, obje strane ga potpišu (ako se slažu sa sadržajem istog) i daš ga naručitelju koji ga nosi na poreznu ili kud već. Ti kao prodavač ne rješavaš to, to rješava naručitelj.

Btw cijeli proces do isplate dosta dugo traje. Ja sam sa turističkom definirao rok plačanja 15 radnih dana, oni su unutar tog roka platili, al sam ja novce dobio tek za dva mjeseca. Nemoj zaboravit ugovor napravit u više primjeraka, za svaki slučaj jedan čuvaj za sebe.

Ak hoćeš javi se u inbox pa ću ti poslat svoj ugovor da vidiš kak je napisan.
__________________
Koja moja fotografija mi je omiljena? Ona koju ću snimiti sutra! - (Imogen Cunningham)
BureXmesom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2020., 16:08   #14
Quote:
BureXmesom kaže: Pogledaj post
Ugovor o autorskom djelu sklapa se između fizičke (prodavač) i pravne (kupac) osobe. Imaš na internetu šprance ugovora i samo ga prilagodi sebi. Navedi prava i obveze obje strane. U ugovoru se definira proizvod/usluga i cijena (neto koja ide tebi kao autoru). Ja sam nedugo prodao fotografiju lokalnoj turističkoj zajednici za potrebe promo materijala. U ugovoru sam naveo svoju cijenu koju smo prije definirali i u posebnom članku sam naveo da dodate troškove (porez) plaća naručitelj. Ugovor napišeš, obje strane ga potpišu (ako se slažu sa sadržajem istog) i daš ga naručitelju koji ga nosi na poreznu ili kud već. Ti kao prodavač ne rješavaš to, to rješava naručitelj.

Btw cijeli proces do isplate dosta dugo traje. Ja sam sa turističkom definirao rok plačanja 15 radnih dana, oni su unutar tog roka platili, al sam ja novce dobio tek za dva mjeseca. Nemoj zaboravit ugovor napravit u više primjeraka, za svaki slučaj jedan čuvaj za sebe.

Ak hoćeš javi se u inbox pa ću ti poslat svoj ugovor da vidiš kak je napisan.
Boldani dio mi nije jasan. Zašto tebi novac nije odmah došao na račun? Gdje je bio u međuvremenu? Jesi li siguran da su oni platili unutar tog roka? A ne tek nakon dva mjeseca?
Coco_Nut is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2020., 12:22   #15
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Boldani dio mi nije jasan. Zašto tebi novac nije odmah došao na račun? Gdje je bio u međuvremenu? Jesi li siguran da su oni platili unutar tog roka? A ne tek nakon dva mjeseca?
Ne znam kak funkcionira taj proces, ali pretpostavljam da nakon potpisivanja ugovora, porezna izračuna koliki je iznos poreza, naručitelj plaća poreznoj bruto iznos, porezna si zadržava svoj dio, a ostatak uplaćuje meni kao prodavaču usluge ili proizvoda. Ja sam po isteku 15 dana pitao naručitelje zašto još novce nisam dobio, a oni su mi rekli da neka ne brinem, da su oni platili i da ću dobit.

Ne znam gdje je zapelo. Sumnjam da bi me nakon ugovaranja išli namjerno zajebat jer da su to htjeli, mogli su uzet fotografiju, iskoristit ju za svoj promo letak, a ja to vjerojatno nikad ne bi znao jer sam u tom gradu bio jednom u životu, a u tom nekom muzeju za kaj su fotku trebali, nisam bio nikad. Možda bi mi netko javio tko bi prepoznao fotografiju, pa bi ih ja kontaktirao i pokušao sa nekom nagodbom, ako bi odbili išla bi tužba zbog kršenja autorskih prava koje u pravilu završavaju u korist fotografa, a ovi bi morali platit odštetu koja je u pravilu višestruko veća od cijene fotografije. U startu su išli igrat pošteno, javili se, dogovorili cijenu, potpisali ugovor... A zašto je isplata kasnila, ne znam.
__________________
Koja moja fotografija mi je omiljena? Ona koju ću snimiti sutra! - (Imogen Cunningham)
BureXmesom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2020., 15:48   #16
Naša firma, kao naručitelj, sve radi: izračuna davanja, uplati ih državi, neto iznos uplati prodavaču, državi pošalje obrasce koje treba.
Coco_Nut is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2020., 17:34   #17
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Naša firma, kao naručitelj, sve radi: izračuna davanja, uplati ih državi, neto iznos uplati prodavaču, državi pošalje obrasce koje treba.
Rekao sam da ne znam kak funkcionira, a iskreno da ti kažem, nit me ne zanima. Izgleda da turistička zajednica funkciomira na neki drugi način. Ja sam novce dobio, to je bitno.

I da nisam dobio ugovoreno, kasnije bi dobio i više jer bi završili na sudu. Imam upit, prepisku dogovaranja, potpisan primjerak ugovora, obrađenu fotku i fotku u RAW formatu. Bilo bi za neki novi objektiv.
__________________
Koja moja fotografija mi je omiljena? Ona koju ću snimiti sutra! - (Imogen Cunningham)
BureXmesom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:46.