Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2016., 17:44   #121
Imali su Rusi i podmornice, a bogami i poprilican broj dalekodometnih bombardera, torpedonosaca i jurisnika, da dolicno pozdrave svaku flotu, pa i Japansku.
U ostalom dva mozda u vreme potapanja najjaca britanska bojna broda, HMS Prince of Wales i HMS Repulse potopljena su bas samo i iskljucivo bombama i torpedima tih istih japanaca jos 1941...

Kolosalne razmere operacija koje su Rusi sprovodili, pogotovo od Kurska pa nadalje, ne verujem da bi uspela da zaustavi ni mnogo jaca sila od Japanske.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...

Zadnje uređivanje husky011 : 12.11.2016. at 17:59. Reason: Dodavanje novog reda
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 19:11   #122
Nema potrebe za pretjerivanjem, imali su nekakvu mornaricu, ali u svakom slucaju daleko slabiju od Japana.
A da ne govorimo o iskustvo u koristenju iste.
Nisu imali sovjeti ni jedan nosac aviona.

PoW je bio suvremeni bojni brod, ali Repulse?
U trenutku potapljanja 25 godina star bojni krstas sa vrlo slabih AA naoruzanjem.
Uz to potopljeni su zato sto nisu imali nikakvu lovacku zastitu.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 19:37   #123
Quote:
Hawker kaže: Pogledaj post
A čime bi to porazili Imperial Navy?
Jednu od najjačih flota.
Kopnena japanska vojska je bila očaj,ali flota je druga priča.
Xperia Z5 via Tapatalk
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Uza svu hrabrost i požrtvovnost ruskih vojnika, nekako ne vidim eventualno forsiranje japanskog mora na splavima po kojima pucaju npr. Yamato i Musashi.
Uozbiljimo se djeco, Pacifik Jenkijima a Europa Sovjetima
Ok, operacija u Mandžuriji je bila isključivo kopnena operacija;
https://en.wikipedia.org/wiki/Soviet...nese_War_(1945)
No operacija na Sahalinu i Kurilima nije;
https://en.wikipedia.org/wiki/Invasi..._Kuril_Islands
https://en.wikipedia.org/wiki/Invasi...South_Sakhalin
Izbaci iz toga predaje japanaca, dodaj još gro krvi i tako bi ti izgledala i invazija Japana.
Ako se ne varam Sovjeti su planirali i napad na sam japan (Kurili su uostalom bili njegov dio) i okupaciju 1/3 Japana (dakle sjevernog i djela najvećeg otoka?
Inače Sovjetski savez je u slučaju iskrcavalja trebao imati samo zračnu nadmoć, ne i pomorsku, a s obzirom na sve, to bi vjerojatno i imao.
Pitanje je samo količine krvi (japanci se na početku rata nisu baš predavali) koja bi bila prolivena....
Mislim da Japan i SSSR nisu ista paralela s UKom i 3.Reichom u europi....
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 20:36   #124
Nisu, japanerosi su dosta vise zavisili od rudnih i poljoprivrednih bogatstva koje su sakupljali u Kini, Koreji i Mandzurij. Sa druge strane, obala Japana je rastresitija i iako je daljina nesto veca nego La Manche, veca povrsina Japana se naslanja na kopno, tako da je i izbor ciljeva mnogo veci.
Sa druge strane, ostavljanje kapitalnog broda u usko more poput japanskog je samoubistvo istog, previse blisko obalnoj artiljeriji i zrakoplovima protivnicke strane. Zato i niti njemci, niti britanci nisu stavljali velika plovila u La Manche. Sve operacije su uglavnom izvodili manjim plovilima.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 12:16   #125
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Nisu, japanerosi su dosta vise zavisili od rudnih i poljoprivrednih bogatstva koje su sakupljali u Kini, Koreji i Mandzurij. Sa druge strane, obala Japana je rastresitija i iako je daljina nesto veca nego La Manche, veca povrsina Japana se naslanja na kopno, tako da je i izbor ciljeva mnogo veci.
Sa druge strane, ostavljanje kapitalnog broda u usko more poput japanskog je samoubistvo istog, previse blisko obalnoj artiljeriji i zrakoplovima protivnicke strane. Zato i niti njemci, niti britanci nisu stavljali velika plovila u La Manche. Sve operacije su uglavnom izvodili manjim plovilima.
Zašto bi stavili kapitalni brod u usko more?
Kido Butai je sama bila dovoljna za zbrisati čitavu rusku flotu iz daljine i sa minimalnim gubicima po sebe.



Xperia Z5 via Tapatalk
__________________
Fortes Fortuna Adiuvat
Hawker is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 11:25   #126
Jer bi se pretpostavljeni desant odvijao preko Ohotskog ili preko Japanskog mora. Oba mora su relativno uska za razliku od Atlantika.
Veoma bi bilo bitno ko bi dobio lokalnu prevlast u vazduhu iznad moguceg podrucja desanta.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 00:17   #127
Mislim,kako je vrlo ključnu stvar netko konstatirao,..tj . kako nije isti km. na Istoku (tj.Rusiji) ili na Zapadu, Dok meni još uvik nije jasno,kako su oni mislili čitavu Rusiju (ako su,uopće..) zauzeti te održati položaje,otkuda im toliko ljudi da toliko prostora uopče pokrivaju,dok ima mjesta (Sibir) gdje ljudska noga još nije niti kročila. Pa nije Rusija samo do Moskve ili Staljingrada,pa gdje bi to sve majko mila negalomanska,..kada samo ona njihova transibirksa željeznica ,prolazi kroz nekoliko (mislim 7) vremesnkih zona. A što mislite o ovim novim spoznajama i istragama,kako je hićo ipak preživio taj rat negdje u Argentini,kao i visokorangirani nacisti?
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 11:25   #128
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Pa nije Rusija samo do Moskve ili Staljingrada,pa gdje bi to sve majko mila negalomanska,..kada samo ona njihova transibirksa željeznica ,prolazi kroz nekoliko (mislim 7) vremesnkih zona.
A nije da je to nešta bitno za ovu temu, no u pitanju je 8 vremenskih zona.

Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Dok meni još uvik nije jasno,kako su oni mislili čitavu Rusiju (ako su,uopće..) zauzeti te održati položaje,otkuda im toliko ljudi da toliko prostora uopče pokrivaju,dok ima mjesta (Sibir) gdje ljudska noga još nije niti kročila.
Nije Švabama bio bitan Sibir, već mislim samo do Urala. Evropski deo Rusije. No i taj evropski deo do Urala je bio za to vreme giga projekat za osvajanje. Mi se danas čudimo kako im je palo na pamet da krenu u Barbarosu ali eto. Pametni ljudi se tada nisu puno pitali. Da jesu, nikad ne bi došlo do takvog epskog napada. Danas bi Evropa imala drugačiju mapu.

Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
A što mislite o ovim novim spoznajama i istragama,kako je hićo ipak preživio taj rat negdje u Argentini,kao i visokorangirani nacisti?
Šta znam, to kao i Brus Li, Elvis Prisli, Majkl Džekson, svi živi. Ok, šalu na stranu. Sumnjam da je Hitler preživeo, jer je on već bio u deluziji pre nego što su Sovjeti došli do Berlina. Navodno ruski vojni arhivi imaju prilično ubedljive argumente o smrti Hitlera. Ima par dobrih knjiga na temu ruskih tajnih arhiva, jedna od njih se pojavila 1995, The Death of Hitler: The Full Story with New Evidence from Secret Russian Archives.

Druga je poznatija, nastala 10 godina nakon prve, 2005, Hitler's Death: Russia's Last Great Secret from the Files of the KGB. Zapravo pre mi se čini da je u pitanju prevod ruske knjige iz 2000-te, ja je imam na ruskom jeziku. Par ruskih istoričara su navodno imali potpun pristup ruskim tajnim arhivama na osnovu kojih su zaključili da je Hitler sigurno završio još 1945 svoj život. Naravno da uvek postoji i druga strana medalje, teorije zavere su danas vrlo popularne, pa tako i one o Hitlerovoj smrti. Po meni, to što ga Jevreji nisu mogli pronaći mi je prilično zanimljivo. Neki fašisti su uspeli da se sakriju, neki od njih su otkriveni, neki nikad nisu, no, ipak mi se i dalje slabom čini teorija da je Hitler preživeo. Čak i da jeste, verujem da je za njega bilo mnogo gore da gleda šta su mu Sovjeti uradili sa Nemačkom.

Lično smatram druge argumente korisnima. Npr., čini mi se da psihopata Hitlerovog kalibra nije bio dovoljno hrabar da preživi. Pa i Eva Braun je u par navrata pokušavala samoubistvo, 1932, pa 1935,verovatno ne bi li više privukla pažnju Hitlera (znamo da nije bila uspešna u tome lol) a ni Hitleru nisu bile strane "suicidne" izjave. Malo je poznato, masovna ubistva 1945 su postala vrlo popularna u Nemačkoj. Kad su mogli Hitler, Eva, Gebels i ekipa, mogu i drugi:
When hearing the news of Hitler’s death, some Nazis reportedly committed suicide immediately, thereby following their leader into death. (Suicide in Nazi Germany)
Navodno je i FBI imao zvanične informacije o tome da ne postoje jaki dokazi da je Hitler pobegao.

Vrlo dobre argumente zašto je Hitler izvršio samoubistvo se nalaze u knjizi iz 2009, Suicide in Nazi Germany. Hitler je smatrao, po uzoru na rimske vojnike, da je časno umreti od "svog mača," odnosno, da će samoubistvom završiti svoj život ako to bude potrebno. Jedan psihoanalitičar je 1943 napisao nešto što liči na proroštvo o Hitleru, pazi citat:
Not only has he frequently threatened to commit suicide, but from what we know of his psychology it is the most likely possibility ... In all probability, however, it would not be a simple suicide. He has much too much of the dramatic for that, and since immortality is one of the dominant motives we can imagine that he would stage the most dramatic and effective death scene he could possibly think of. He knows how to bind the people to him, and if he cannot have the bond in life he will certainly do his utmost to achieve it in death...
Reč je o Walteru C. Langeru. Za više informacija, pročitaj wiki članak The Mind of Adolf Hitler, zatim Analysis of the Personality of Adolph Hitler, te kratke zaključke Analysis of the Personality of Adolph Hitler: With Predictions of His Future Behavior and Suggestions for Dealing with Him Now and After Germany's Surrender by Dr. Henry A. Murray (1943). U svima njima se prorokuje da će Hitler vrlo verovatno izvršiti samoubistvo ako padne Treći Rajh. I bi tako. Celu knjigu u pdf formatu imaš ovde. Knjiga je napisana 1943, ima nekih 9 mogućih scenarija za Hitlera, s tim što su neke manje verovatne a neke ništa iznenađujuće (više o tome pogledaj iz te knjige, strana 221 u originalu, naslov Predictions). Hitlerovo samoubistvo nije iznenađujuće.
The suicidal trend in his personality is eloquent testimony of a repressed self-condemning tendency
Korisno pročitati i članak Psychopathography of Adolf Hitler, wiki izvor.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 12:24   #129
Ne bi imala nikakvu kartu doli ovakve kakva je sad. Skoro sva bitna sovjetska industrija preseljena je ili je osnovana u oblasti Sverdlovsk. Tamo su sve mega velike čeličane i metalna industrija. Bio sam i radio u nekoliko od njih. Od Lysve, Tyumena, Magnitogorska do Čeljabinska.
Ta regija je KRCATA metalnom industrijom i većina tvornica je osnovana u Drugom svjetskom ratu ili prije. Dakle pad Moskve promijenio ne bi NIŠTA. Sovjetsko zapovjedništvo bi se preselilo u grad Sverdlovsk(današnji Ekaterinburg) ili neki drugi okolni grad, a vojna industrija bi i dalje nastavila sa neometanim radom. I naravno slala protunapade.
Najdalje što sam bio je isti ogroman zavod(KRAMZ) za metalnu industriju jest u Krasnojarsku. Doduše osnovan poslije Drugog svjetskog rata ali da je bilo potrebe i tamo bi se pokrenula proizvodnja.

Uzmite kartu i pogledajte u kojoj pizdi materinoj se nalazi samo Sverdlovsk oblast(da vam olakšam to vam je još jedan potez duljine kao od Berlina do Moskve) pa zaključite da li bi Nijemci imali snage za dalje? Da ih vodi sam Chuck Norris nema teorije.
Istegnuli su se i do Moskve van svih gabarita koje su realno mogli održavati. Protunapade odbijati ne bi mogli s čim radi nikakve logistike i završilo bi opet isto.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 11:04   #130
Nije bas prava tema, ali razbija neke mitove oko americkih tenkova i modifikacija tipa Firefly, Pershing i slicno.

https://www.youtube.com/watch?v=bNjp_4jY8pY

Ne da se sa svime slazem, ali u velikoj vecini da.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 22:39   #131
Sherman Fireflay je Britanska modifikacija US tenka. Ugradnja vrlo-dobrog britanskog protu-protuoklopnog topa od 17. funti u kupolu tenka Sherman.
Da je ista modifikacija bila pogubna za tenkove WH ponajbolje pokazuje činjenica da su Njemački tenkovi prilikom susreta sa britanskim prvo tražili "posebne" sa dužim topom odnosno Sherman-firefly. (Tenkovski vod se obično sastojao od 3 "obična" Shermana + 1 Fireflay.)
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:14.