Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2010., 13:06   #2581
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Pazi, neće nitko saznati ništa o tvojoj prijateljici. To je liječnička tajna. Dakle, poslodavac ne može znati je li ona ima visoke leukocite, kandidu ili gljivice na nogama. On može samo znati je li ona sposobna za posao ili ne i to je ono što poslodavac može znati, dakle samo da ili ne, od strane liječnika.
Kako njezino mjesto ne spada u radno mjesto s posebnim uvjetima rada, mislim da nema razloga za brigu.
Ni da mjesto jest s posebnim uvjetima rada, opet ne smije dobiti otkaz ako ispadne nesposobna, već ju je poslodavac dužan premjestiti na drugo radno mjesto za koje je sposobna.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 15:42   #2582
thanx svima!
znači postoji u zakonu da poslodavac na to ima pravo?

U mojoj firmi su organizirani sistematski jednom godišnje i znam da u takvim situacijama poslodavci ne dolaze do podataka o zdravstvenom stanju pojedinačno, u smislu da vide nalaze.

ali ovo kod nje je nešto drugo, izvanredno, nešto što do sada nije nikada bilo provedeno. Firma ima tisuće zaposlenika, nemam pojma, koliko točno. Ima ih u raznim profilima, ali njezino je vezano isključivo uz rad na kompjuteru.

Ja joj savjetujem da ne ide na taj pregled.
Smije li to odbiti?

Ovaj prijedlog (činjenica) da će joj u slučaju nesposobnosti za rad (mada ja evo sa svog stajališta tvrdim da je cura i više nego sposobna, već su oko nje svi zavidni što jedina ima visoke kvalifikacije - stručne, dok su ostali došli po tetki i stričevima, i ona ih zasjeni u svemu što radi) ...
uglavnom, i da ju prebace na neko drugo radno mjesto isto nije rješenje, jer bi to značilo degradaciju..

a koliko čujem te tetke i stričevi su i dalje vrlo moćni, i ako nisi podoban, naći će se način da te se ukloni..

Glavno pitanje je da li smije odbiti to testiranje bez posljedica?
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 15:48   #2583
Samo da dodam, pričala je o tome sa svojim psihijatrom, koji joj je savjetovao da na pitanje ima li kakvih psihičkih problema, kaže NE!
Jer kao, i da joj vade krv, vrlo je mala vjerojatnost da će nešto naći, jer se treba testirati na točno te određene ljekove da bi se vidjelo..
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 16:13   #2584
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ni da mjesto jest s posebnim uvjetima rada, opet ne smije dobiti otkaz ako ispadne nesposobna, već ju je poslodavac dužan premjestiti na drugo radno mjesto za koje je sposobna.
A gdje sam ja napisao da bi u tom slučaju dobila otkaz?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 16:19   #2585
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Kako njezino mjesto ne spada u radno mjesto s posebnim uvjetima rada, mislim da nema razloga za brigu.
Da, to je osnovno. U pitanju je "klasično" radno mjesto, a žena očigledno ima opću poslovnu sposobnost.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 16:20   #2586
Quote:
Clarice kaže: Pogledaj post
Samo da dodam, pričala je o tome sa svojim psihijatrom, koji joj je savjetovao da na pitanje ima li kakvih psihičkih problema, kaže NE!
Jer kao, i da joj vade krv, vrlo je mala vjerojatnost da će nešto naći, jer se treba testirati na točno te određene ljekove da bi se vidjelo..
Da, nije to loša ideja, liječnici kod takvih pregleda reagiraju samo na to što im kažeš, s druge strane, možda imaju testere na droge, a oni mogu reagirati na prisutnost nekih sastojaka lijeka, ali ipak ne bih baš bio tako siguran da je teško otkriti iz krvi. Sad, ako je pregled namješten zbog nje, ako postoji mogućnost da je utvrđivanje radne sposobnosti zbog nje, onda postoji i mogućnost da znaju što treba tražiti, ali ne bih baš bio toliko paranoičan.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 16:22   #2587
Quote:
Clarice kaže: Pogledaj post
thanx svima!

ali ovo kod nje je nešto drugo, izvanredno, nešto što do sada nije nikada bilo provedeno. Firma ima tisuće zaposlenika, nemam pojma, koliko točno. Ima ih u raznim profilima, ali njezino je vezano isključivo uz rad na kompjuteru.

Ja joj savjetujem da ne ide na taj pregled.
?
Da ona slučajno ne ide na pregled zbog zdravstvene sposobnosti rada s računalom?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 16:23   #2588
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Da, nije to loša ideja, liječnici kod takvih pregleda reagiraju samo na to što im kažeš, s druge strane, možda imaju testere na droge, a oni mogu reagirati na prisutnost nekih sastojaka lijeka, ali ipak ne bih baš bio tako siguran da je teško otkriti iz krvi.
Nikakav problem, žena uredno prima ljekove i funkcionira na poslu. Drugo bi bilo da je pilot.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 16:26   #2589
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nikakav problem, žena uredno prima ljekove i funkcionira na poslu. Drugo bi bilo da je pilot.
Tako je, ali ako je hoće jebati zbog toga, bez nekog pravog razloga mogu.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 11:05   #2590
Nije testiranje sposobnosti rada na računalu .. ako si mislio na vid..
Jer ne bi bilo testiranja krvi i urina ..

Da li odbiti testiranje/pregled?
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 03:58   #2591
tjekom bolovanja mi je istekao ugovor na odredjeno. ..

komisija mi je zakljucila bolovanje mjesec dana nakon isteka ugovora .. evo do stare godine sluzbeno ..

doktor je indicirao bolovanje do kontrole koja ce biti za 2 mjeseca!

mislim komisija me nikad nije vidjela osim papire koje sam ostavljao kod doktora opce prakse

da se razumijemo fali mi komad lubanje .. preostale kosti ce zarasti kak spada za godinu i pol! ..

mislim pola drzave invalida a ja sa rupom u glavi, nezaposlen po medicinskoj struci na bolovanju po nekoj komisiji koja me nikad nije vidjela prekinuto bolovanje, idem na burzu rada

ako iskljucimo samoubojstvo kao opciju sta bi mogao uciniti trenutno u opisanoj situaciji?
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 14:26   #2592
Quote:
Clarice kaže: Pogledaj post
Nije testiranje sposobnosti rada na računalu .. ako si mislio na vid..
Jer ne bi bilo testiranja krvi i urina ..

Da li odbiti testiranje/pregled?

Evo iz Zakona o radu:


"Obveza radnika da obavijesti poslodavca o bolesti ili nekim drugim okolnostima

Članak 22.

(1) Prilikom sklapanja ugovora o radu, radnik je dužan obavijestiti poslodavca o bolesti ili drugoj okolnosti koja ga onemogućuje ili bitno ometa u izvršenju obveza iz ugovora o radu ili koja ugrožava život ili zdravlje osoba s kojima u izvršenju ugovora o radu radnik dolazi u dodir.

(2) Radi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za obavljanje određenih poslova, poslodavac može uputiti radnika na liječnički pregled.

(3) Troškove liječničkog pregleda iz stavka 2. ovoga članka snosi poslodavac."

Jeste sigurni da firma možda nije u tijeku kakve izrade procjene opasnosti radnih mjesta? Jel ima tamo kakvo radničko vijeće ili sindikat? Oni bi trebali biti upućeni u sve što se zbiva u firmi - dakle, obvezno se treba raspitati kod njih o čemu se radi, možda oni znaju nešto više.

Kako je ta procjena radne sposobnosti naložena, što piše u dopisu?
Da se ne radi o kakvom sistematskom pregledu ipak, pa su to tako nazvali? Ima li firma kolektivni ugovor? Budući ima više od 20 zaposlenih, ima i pravilnik o radu pa neka pogleda jel tamo što stoji o tome.

Ne može se nekome samo tako otkazati ugovor o radu zbog osobno uvjetovanih razloga, otkaz je uvijek krajnja mjera - potrebno je da te okolnosti nju bitno ometaju ili onemogućavaju u obavljanju poslova, ili, ako ona radi neke točno određene poslove, treba biti propisano negdje što se zahtijeva za izvršavanje takvih poslova, to uređuje čl. 21. ZOR-a i ona uopće nije smjela biti zaposlena na takvom radnom mjestu bez upućivanja na utvrđivanje radne sposobnosti:

"Posebni uvjeti za sklapanje ugovora o radu

Članak 21.

(1) Ako su zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu određeni posebni uvjeti za zasnivanje radnog odnosa, ugovor o radu može sklopiti samo radnik koji udovoljava tim uvjetima.

(2) Ministar će, uz suglasnost ministra nadležnog za poslove zdravstva, pravilnikom propisati poslove na kojima radnik može raditi samo nakon, prema posebnom propisu provedenog, prethodnog i redovnog utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za obavljanje tih poslova.

(3) Pravilnikom iz stavka 2. ovoga članka propisat će se način utvrđivanja zdravstvene sposobnosti, rokovi u kojima se mora ponoviti utvrđivanje zdravstvene sposobnosti, sadržaj i način izdavanja uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti te druga pitanja važna za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za obavljanje poslova iz stavka 2. ovoga članka.

(4) Strani državljanin ili osoba bez državljanstva može sklopiti ugovor o radu pod uvjetima propisanima ovim Zakonom i posebnim zakonom kojim se uređuje zapošljavanje tih osoba."


a i onda poslodavac ne može odmah otkazati, već joj mora naći odgovarajuće radno mjesto. U svakom slučaju, nek ne priča takve stvari drugima u uredu ubuduće.

Što ona točno radi?

Zadnje uređivanje Suey : 02.01.2011. at 14:31.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 10:55   #2593
hvala Suey!

Radi na unosu podataka, nekakvim kalkulacijama, izračunima cijena, nešto promotivnih aktivnosti. I napominjem da nije imala nikakvih posebnih primjedbi na ono što i kako radi od nadređenih..
Uzmi u obzir da se radi o firmi u kojoj neki direktori ne znaju upaliti kompjuter, tako da je mnogima sa vss trn u oku ako nešto bolje zna od ostalih..
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 16:25   #2594
Pozz svima!!!! Molila bih vas ako mi netko može pomoći.Nova sam na forumu pa vas molim da mi ne zamjerite na greškama.Suprug je radio kod privatnika (to je manja firma sa oko 8 zaposlenih,firma je d.o.o) kod njega radi bez prekida od 15.09.2008.Bio je na bolovanju od 28.04 do 31.12.2010 zbog operacije ruke,ugovor ima na neodređeno,danas je dosao na posao i šef mu je rekao da mu daje otkaz i da nemora odradit otkazni rok.Mene sad zanima dali on ima pravo na otpremninu (u ugovoru nema nista napisano o otpremnini i nema kolektivnog ugovora) i dali ima pravo na godišnji odmor pošto je u cijeloj god bio samo 4 mjeseca na poslu.Dali i moj suprug ima pravo na Božićnicu ako je šef drugim radnicima isplatio Božićnicu a samo njemu nije.Unaprijed zahvaljujem

Zadnje uređivanje snjezana 11 : 03.01.2011. at 16:39.
snjezana 11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 15:06   #2595
Njemu je ugovor usmeno otkazan? To nije valjano, potrebno je da otkaz bude u pisanom obliku.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 22:43   #2596
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Njemu je ugovor usmeno otkazan? To nije valjano, potrebno je da otkaz bude u pisanom obliku.
Danas je dobio poštom otkaz u pismenom obliku,dali možda znaš nešto od ostalih pitanja koja sam spomenula?Hvala ti puno što si mi odgovorila
snjezana 11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 04:54   #2597
Quote:
snjezana 11 kaže: Pogledaj post
Pozz svima!!!! Molila bih vas ako mi netko može pomoći.Nova sam na forumu pa vas molim da mi ne zamjerite na greškama.Suprug je radio kod privatnika (to je manja firma sa oko 8 zaposlenih,firma je d.o.o) kod njega radi bez prekida od 15.09.2008.Bio je na bolovanju od 28.04 do 31.12.2010 zbog operacije ruke,ugovor ima na neodređeno,danas je dosao na posao i šef mu je rekao da mu daje otkaz i da nemora odradit otkazni rok.Mene sad zanima dali on ima pravo na otpremninu (u ugovoru nema nista napisano o otpremnini i nema kolektivnog ugovora) i dali ima pravo na godišnji odmor pošto je u cijeloj god bio samo 4 mjeseca na poslu.Dali i moj suprug ima pravo na Božićnicu ako je šef drugim radnicima isplatio Božićnicu a samo njemu nije.Unaprijed zahvaljujem
Kakav otkaz Ugovora je dobio?
Ako se radi o poslovno uvjetovanom onda ima pravo na otpremninu pošto je kod poslodavca u radnom ondosu minimalno 2 godine i pošto poslodavac otkazuje Ugovor.
Na godišnji ima pravo minimalno 4 tjedna.U slučaju nemogućnosti korištenja,poslodavac mu je dužan isplatiti naknadu plaće za neiskorištene dane godišnjeg.
Pravo na božićnicu ima u slučaju da je ista dogovorena u Ugovoru o radu.
vexvg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 12:55   #2598
U stalnom sam radnom odnosu (ugovor na neodređeno) nešto više od tri godine i razmišljam o promjeni radnog mjesta. U slučaju da prijeđem u novu firmu na isti takav ugovor sa stalnim radnom odnosom, zanima me što u slučaju otakzivanja poslovne suradnje? Koliko bi imao pravo biti na burzu? Zbraja li mi se i ovaj radni staž ili samo kod novog poslodavca?

Također, ukoliko od mogućeg prekida radnog odnosa u toj novoj firmi prođe manje od 6 mjeseci od dana zaposlenja, imam li pravo na korištenje godišnjeg odmora za ovu godinu i otkaznog roka? Je li to pravno definirano ili ovisi o ugovoru kojeg potpisujem?

Hvala.
Lonsdale is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 11:48   #2599
Thumbs up

Pozdrav!
Imam više od dvije godine radnog staža (11 mjeseci kod prvog poslodavca i sad 14 mjeseci kod trenutnog) a nisam bio ni jedan dan na godišnjem odmoru, pa me zanima sad dali mogu dobiti po zakonu plaćeni godišnji od 40 dana ili koliko već imam pravo? Nakon tog godišnjeg uručio bi poslodavcu pismeni otkaz jer nisam zadovoljan pa bih mu malo "smjestio" da mu vratim za svu nepravdu koju proživljavam.

Hvala!
fatal-error is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 13:16   #2600
Quote:
Lonsdale kaže: Pogledaj post
...
Za pravo na novčanu naknadu zbraja Vam se ukupni staž. Bitno je da zadnji Ugovor o radu ne raskine se sporazumno ili zbog Vaše krivnje.

Kod novog poslodavca,ukoliko budete radili manje od 6 mjeseci, imate pravo na razmjerni godišnji odmor. Za svaki navršeni mjesec rada imate pravo na 1/12 godišnjeg odmora. U zakonu o radu navedeno je da je najkraće trajanje godišnjeg odmora 4 tjedna.

Quote:
fatal-error kaže: Pogledaj post
...
Iz kojeg razloga niste koristili godišnji odmor za 2010 u 2010 godini?
Imate pravo na minimalno 4 tjedna godišnjeg odmora koji morate iskoristiti do 30.06.2011.

Zadnje uređivanje Katrin : 13.01.2011. at 17:29.
vexvg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:27.