Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2016., 15:44   #1
Linux WattOS b43 problem

Pozdrav svima
Imam jedan mali problemčić ako netko može pomoći.
Pošto sam nov s linuxima i učim se bazirano na njima,došao sam do jednog malog problema ako je netko upoznat sa njime.
Dakle radi se o distro wattOS linuxu koji sam instalirao prije 3 dana, sve mi je dobro instalirano i radi savršeno samo imam problem sa wifi, traži od mene da na svakom paljenju otvorim terminal i upišem "sudo modprobe b43" što aktivira wifi,ali tražio sam po internetu opširnije da ako želim automatski sve to napravit moram podesit blacklist.conf u /etc/modules neke opcije što sam i napravio. Sve sam napravio kako mi piše,ali i dalje je problem isti gdje ja moram opet manualno napravit komandu u terminalu nakon reboota.

Sad je moje pitanje,jel postoji još nešto što moram uredit ,neku datoteku ili uključit nešto ili je problem u samom OS-u?

laptop model je HP Compaq nx6110...dosta star koji jako dobro podržava ovaj system.

Inače,koristio sam i tražilicu na forumu ovdje i nigdje nisam naišao na temu o ovom problemu.
__________________
"I'm not much for words.Most things are better left unsaid"
-Gibbs-
LeroyJethro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2016., 16:57   #2
Quote:
LeroyJethro kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
.....

traži od mene da na svakom paljenju otvorim terminal i upišem "sudo modprobe b43" što aktivira wifi,ali tražio sam po internetu opširnije da ako želim automatski sve to napravit moram podesit blacklist.conf u /etc/modules neke opcije što sam i napravio.
Sta si napravio u /etc/modules? Taj blacklist.conf ti uopce netreba. Posto je taj wattOS ubuntu bazirana distra, dovoljno je u /etc/modules staviti "b43" i stvar rijesena.
__________________
“ teško je nama šta bi tili bit ljudi parimo nenormalni, ludi al’ smo oni šta se bore i kad je najgore dio smo faune i flore imamo ljubav i more”
z3r01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2016., 18:39   #3
Quote:
z3r01 kaže: Pogledaj post
Sta si napravio u /etc/modules? Taj blacklist.conf ti uopce netreba. Posto je taj wattOS ubuntu bazirana distra, dovoljno je u /etc/modules staviti "b43" i stvar rijesena.
Ovo je inace blacklist.conf:
Kod:
# This file lists those modules which we don't want to be loaded by
# alias expansion, usually so some other driver will be loaded for the
# device instead.

# evbug is a debug tool that should be loaded explicitly
blacklist evbug

# these drivers are very simple, the HID drivers are usually preferred
blacklist usbmouse
blacklist usbkbd

# replaced by e100
blacklist eepro100

# replaced by tulip
blacklist de4x5

# causes no end of confusion by creating unexpected network interfaces
blacklist eth1394

# snd_intel8x0m can interfere with snd_intel8x0, doesn't seem to support much
# hardware on its own (Ubuntu bug #2011, #6810)
blacklist snd_intel8x0m

# Conflicts with dvb driver (which is better for handling this device)
blacklist snd_aw2

# causes failure to suspend on HP compaq nc6000 (Ubuntu: #10306)
blacklist i2c_i801

# replaced by p54pci
blacklist prism54

# most apps now use garmin usb driver directly (Ubuntu: #114565)
blacklist garmin_gps

# replaced by asus-laptop (Ubuntu: #184721)
blacklist asus_acpi

# low-quality, just noise when being used for sound playback, causes
# hangs at desktop session start (Ubuntu: #246969)
blacklist snd_pcsp

# ugly and loud noise, getting on everyone's nerves; this should be done by a
# nice pulseaudio bing (Ubuntu: #77010)
blacklist pcspkr

# EDAC driver for amd76x clashes with the agp driver preventing the aperture
# from being initialised (Ubuntu: #297750). Blacklist so that the driver
# continues to build and is installable for the few cases where its
# really needed.
blacklist amd76x_edac
U njoj se nalazio line b43 bez "#" što predstavlja blokadu modula ,kao sto sam napomenuo da sam sve napravio kako sam našao uputstva i maknuo, probao sam ispred b43 stavit # sto bi značilo pokretanje na startup ,ali neče i neče da se podigne na pokretanju.

Sad nisam ni sam siguran ako izbrišem cijeli blacklist.conf dali če biti problema?

Ukoliko je sigurno da ga mogu izbrisat napravit ču to pa vidjet samo mi treba potvrda nekog iskusnog pošto neznam baš previše s time.
__________________
"I'm not much for words.Most things are better left unsaid"
-Gibbs-
LeroyJethro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2016., 19:07   #4
Quote:
LeroyJethro kaže: Pogledaj post
Ovo je inace blacklist.conf:
...

U njoj se nalazio line b43 bez "#" što predstavlja blokadu modula, kao sto sam napomenuo da sam sve napravio kako sam našao uputstva i maknuo, probao sam ispred b43 stavit # sto bi značilo pokretanje na startup,ali neče i neče da se podigne na pokretanju.
Koje idiotarije, majko bozja. Al opet, Linux, works as designed...

Quote:
Sad nisam ni sam siguran ako izbrišem cijeli blacklist.conf dali če biti problema?

Ukoliko je sigurno da ga mogu izbrisat napravit ču to pa vidjet samo mi treba potvrda nekog iskusnog pošto neznam baš previše s time.
Ostavi taj blacklist.conf kakvi je da je, neg mene vise zanima taj /etc/modules. Imas li upis b43 u istome? Ukoliko nemas, dodaj b43 na kraj datoteke i tocka.
__________________
“ teško je nama šta bi tili bit ljudi parimo nenormalni, ludi al’ smo oni šta se bore i kad je najgore dio smo faune i flore imamo ljubav i more”
z3r01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2016., 22:39   #5
Znači u /etc/modprobe.d/blacklist.conf nema b43.
probat ću sad stavit kako si napisao pa ću javit rezultat.

I hvala za pomoč i trud.
__________________
"I'm not much for words.Most things are better left unsaid"
-Gibbs-
LeroyJethro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2016., 23:21   #6
E ovako
Problem je RIJEŠEN!
Što sam sljedeče učinio je:

Išao sam u /etc/modprobe/broadcom-sta-dkms.conf i napravio sljedeče:
Kod:
# wl module from Broadcom conflicts with the following modules:
#blacklist b43
#blacklist b43legacy
blacklist b44
#blacklist bcma
blacklist brcm80211
blacklist brcmsmac
#blacklist ssb
Stavio sam "#" ispred blacklist b43,blacklist b43legacy,blacklist bcma i blacklist ssb

Zatim sam išao na /etc/modules i upisao unutra b43 i ssb
Kod:
# /etc/modules: kernel modules to load at boot time.
#
# This file contains the names of kernel modules that should be loaded
# at boot time, one per line. Lines beginning with "#" are ignored.
b43
ssb
I stvar se riješila, sad se wifi pali sam automatski na reboot :klap:

zahvaljujem na suradnji, ovaj dio je riješen sada!
__________________
"I'm not much for words.Most things are better left unsaid"
-Gibbs-
LeroyJethro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 13:56   #7
Jel' znas ti citat' z razumijevanjem?

Lepe ti pise v /etc/modprobe/broadcom-sta-dkms.conf:
Kod:
# wl module from Broadcom conflicts with the following modules:
Zbog toga kaj je OCIGLEDNO broadcom "wl" driver DEFAULT, znaci "wl" sad mora na crnu listu ak koristis "b43", jer ocigledno postoji neka konstelacija gdi aktivirani "wl" i "b43" izazivaju nestabilnost sustava, odnosno gdi se ta dva drivera kolju.

A nasel si na cemu bus se ucil... Gori operativni sustav od GNU/Linuxa nisi mogel odabrati, bas da si ga namjerno trazil...
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2016., 09:04   #8
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Jel' znas ti citat' z razumijevanjem?

Lepe ti pise v /etc/modprobe/broadcom-sta-dkms.conf:
Kod:
# wl module from Broadcom conflicts with the following modules:
Zbog toga kaj je OCIGLEDNO broadcom "wl" driver DEFAULT, znaci "wl" sad mora na crnu listu ak koristis "b43", jer ocigledno postoji neka konstelacija gdi aktivirani "wl" i "b43" izazivaju nestabilnost sustava, odnosno gdi se ta dva drivera kolju.

A nasel si na cemu bus se ucil... Gori operativni sustav od GNU/Linuxa nisi mogel odabrati, bas da si ga namjerno trazil...
A čuj, ja čitam sve lijepo, neznam jel ti čitaš otpočetka što sam napomenuo.
Quote:
Pošto sam nov s linuxima i učim se bazirano na njima
Vrati se na prvi post,pročešljaj i vidi zašto nisam skužio.

Btw, koristim ga tako jer...
Quote:
laptop model je HP Compaq nx6110...dosta star koji jako dobro podržava ovaj system.
Imam stariji model laptopa KOJI PODRŽAVA TAJ LINUX NAJBOLJE S PODIGNUTIM DRIVERIMA I BEZ KONFLIKTA.

...
__________________
"I'm not much for words.Most things are better left unsaid"
-Gibbs-
LeroyJethro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2016., 08:44   #9
Quote:
LeroyJethro kaže: Pogledaj post
Vrati se na prvi post,pročešljaj i vidi zašto nisam skužio.
Gle, Linux nije za obične korisnike odnosno prosječne potrošače, imao ti stariji laptop ili ne imao. Vjerojatno si otišel z Windowsa jer ti je bil sranje, ali znaj da dok god si na Linuxu, nisi uspjel pobjeći od dreka, jer je sada ista ta škvadra koja je drkala po Windowsima prešla na Linux i sad na Linuxu delaju isti drek. Nisi daleko pobegel.

Prva indikacija da je nekaj trulo v Linuxu ti je trebala biti koma od dokumentacije, no međutim, izgleda da se ti nisi obaziral na to.
Svaki profi bu ti rekel da kvalitetu računalnog produkta možeš odmah prepoznati po dokumentaciji.
Quote:
Btw, koristim ga tako jer... Imam stariji model laptopa KOJI PODRŽAVA TAJ LINUX NAJBOLJE S PODIGNUTIM DRIVERIMA I BEZ KONFLIKTA.

...
I apsolutno si siguran da nemaš alternative, na primjer nisi mogel probati neki od BSD-ova, jedino ti Linux dela?

Dobil si laptop da ti proradi, jesi. Kak, to tek ostaje da se vidi dugoročno. Ali si isto tak dobil i hrpu drugih problema z Linuxom o kojih još nisi svjestan.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 16.09.2016. at 08:56.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:53.