Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Programiranje

Programiranje Za programere i one koji to žele postati ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2017., 09:19   #121
Quote:
Jura611 kaže: Pogledaj post
Istina, novac je bitan. Pogotovo nekome, u ovom slučaju, tko ima ženu i djecu za uzdržavati no nije uvijek presudni faktor.
Ako imaš ženu i djecu, onda je presudni faktor. Uz dodatak da se gleda sigurnost pozicije na kojoj jesi.


Quote:
Jura611 kaže: Pogledaj post
Nama su na faksu rekli da nemamo što raditi sa frameworksima ako ne razumijemo kako to radi u pozadini; sa čime bih se ja definitivno složio. Framework koristiš da bi ubrzao implementaciju, olakšao održavanje, dobio neka gotova rješenja etc... a ujedno imaš neki univerzalni standard. Tek kad razumiješ nešto, to ćeš moći koristiti kako Bog zapovijeda.
U teoriji to stoji, ali u praksi baš i nema smisla. Ako koristiš neki framework, onda si osuđen na njegovu kvalitetu kakva god bila. Ako je loš, nikakvo znanje ti neće pomoći da on postane bolji, jer ga ne možeš mijenjati. Čak i ako je open source, nećeš ga mijenjati, jer to zahtijeva resurse/lovu/itd... Sa druge strane, ne moraš biti guru da shvatiš kako nešto ne radi dobro.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 09:26   #122
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
ne postoji nekaj takvo kao kaj je "frontend web programer".

Ili si programer, ili nisi. Ako jesi, onda ti ne predstavlja problem napisati generator za HTML i JavaScript. A za grafičice i ine pizdarijice posle lahko: ima Photoshopa i CSS-a za to.

"web frontend developer" == nemam formalne izobrazbe pa onda drljam HTML i cut & paste JavaScript koda mesto da učim hardware, programiranje, mrežnu, sistem administraciju, administraciju baze podataka, osiguranje. Vse to treba znati.

Ovo su coderi. Natural born. Zakaj? Zato jer nikad nisu stali. To kaj znaju, znaju zato jer ih je garila znatiželja od malena. Ti i takvi nebuju imali problema napisati program koji generira web stranice. A nisu "frontend web developeri".

Jesi coder ili drljač web stranica?
Front end developeri imaju svoje mjesto, volim koristit njihove dizajne kao web-template predloške - a to kaj oni možda ne razumiju backend, nije toliko bitno, tu uskačem kao netko tko će iskoristiti HTML/CSS predloške, ubaciti nedostajajuće HTML atribute, da bih mogao dodati interakciju s bazom podataka i dinamiku.

Istina je, da se brdo front-end-developera prodaje pod web developere, a nisu u stanju isporučiti niti web-stranicu na kojoj makar funkcioniraju svi linkovi: primjer za to je web-stranica jednog talijanskog automobilskog branda u Hrvatskoj, gdje na prvi pogled, sve lijepo izgleda, karuseli, slike, slideshow - a ne rade linkovi...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 23.08.2017. at 09:33. Reason: tipfeler
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 09:45   #123
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Dobra je ova analogija s biciklima i "pomoćnim ketačima"...

No kad smo kod bicikala, mora li serviser bicikla ujedno biti u stanju proizvoditi sastavne dijelove bicikla, da bi bio serviser?
Paralelu sa servisiranjem bicikla možeš povući samo ako si neki sustain developer koji isključivo tweaka stvari, u protivnom, NE.
Ali, možeš ju povući sa ljudima koji proizvode dijelove za bicikle, kao i kompletan bicikl. U tom slučaju poznavanje izrade gripova ne možeš zvati esencijalnom tehnologijom. Da, gripovi su korisni i potrebni na svakom biciklu, ali postoje stotine bitnijih dijelova.

Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Ako idemo malo dalje, onda bi trebalo diskvalificirati sve koji to ne mogu, ili ako tu logiku prenesemo na automobile, onda bi svi koji se profesionalno bave automobilima, isto tako morali biti u stanju proizvoditi i projektirati autodijelove, uključujući servisere i vozače. Dobro, vozači bi samo trebali razumijeti kako stvari funkcioniraju, da bi znali da ulje ide u zato napravljene spremnike, a ne da slučajno idu polijevati motor uljem, što nije rijedak slučaj.

I tu se opet vraćamo na ono da SVI trebaju znati SVE - to bi bilo idealno, ali je malo nerealno, jer kad si spomenuo da znalci assemblera rasturaju programiranje bilo čega da se prime, znači li to automatski da su diskvalificirani svi koji ne rasturaju assembler?

Frameworksi poput jQuery-ja, Express-a i sličnih sadrže tisuće linije koda: znači li to, da bi za njihovo kvalificirano korištenje, prvo morao naučiti sve tehnologije na kojima se temelje: znači znati u detalje kako funkcionira JS interpreter, Chrome-ov V8 JavaScript engine, način implementacije JavaScripta kao takvog i sve uz to vezane tehnologije?

JavaScript interpreter, kao i sam jezik nastajao je godinama, i taj razvoj još nije stao, na njemu je radilo vjerojatno stotine ili tisuće inženjera, onda bi netko, tko taj jezik koristi, morao znati sve što znaju i ti inženjeri, uključujući naravno, još k tome i assembler...
Ni ovo sam automobilima nema nikakve logike. Asm je vrlo primitivan jezik i danas se koristi uglavnom za optimizacije kada compiler to nije u stanju. Vrlo je koristan u debagiranju. Reversanje možeš zaboravit bez asm-a. Ljudi koji znaju asm ne moraju nužno znati dobro programirati ako pod dobrim programiranjem smatramo spretno baratanje nekim višim programskim jezikom. Svari koje se rade u asmu su vrlo primitivne i ne zahtijevaju nikakve OO kerefeke i sl...
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 21:31   #124
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
A kaj sam trebal radit, možda vrtit bitcoin mining, da testiram kolko dugo na maksimalnom opterećenju može izdurat grafička kartica ili vrtit nekakve benchmarkove za testiranje hardvera?

Rušenja je bilo, ali najčešće vezano za velike programe poput browsera ili igara, ali još nikad kernel panic (ako ne računam greške koje su se javljale prilikom testiranja ezoteričnih distri)...
iako si fulo poantu to je dost korisno za radit hardveru u koji se zelis moci pouzdati, recimo nije tolki problem strgati linux, neki dan sam strgao par distribucija dok sam unistavao jedan xeon prime95 testom, na kraju je samo gentoo uspio tjednima normalno vrititi testove, ove razvikane distribucije bi se pocele usporavati, onda bi se poceli krsiti programi da bi na kraju cijeli sustav otisao kvragu i skrsio se, mislim da je annatar bio pricao ovdje o tome kak linux ima gadnih problema sa tim da procesima dopusta da divljaju sa memorijom, bilo mi je zanimljivo to testiranje, vec sam se brinuo da nesto ne valja sa hardverom no ispostavilo se da je u pitanju los softver koji ne moze izdrzati visetjedno 100% testiranje proca i rama
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 10:48   #125
To nije specifično samo za Linux.
Ne znam je li bio CppCon, ili GoingNative gdje je Google koder držao predavanje, a bio je pitan iz publike provjerava li u kodu da li je alokacija virtualne memorije, ili heapa bila uspješna. Odgovor je bio nešto u stilu:
"Čemu? Ako ne mogu alocirati komad memorije, znači da sve već umire i samo što se sve nije raspalo. Nikakva provjera me neće spasiti od toga."

Ne može te OS spasiti od loše upotrebe resursa, niti bi to trebao raditi.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:59.