Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2017., 12:15   #3001
Moguce, ali ne znam kako je to provedivo ako ti iskusni gastroenterolog kaze napravi to i to, i ti ne napravis, znaci ne slusas ga i vjerojatno ce ti reci da te nece vise ljeciti, isto kao da ne postujes neku njegovu terapiju.
sinuskosinus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 12:54   #3002
Quote:
sinuskosinus kaže: Pogledaj post
Moguce, ali ne znam kako je to provedivo ako ti iskusni gastroenterolog kaze napravi to i to, i ti ne napravis, znaci ne slusas ga i vjerojatno ce ti reci da te nece vise ljeciti, isto kao da ne postujes neku njegovu terapiju.

Nismo se mozda razumjeli...Ukoliko imas tegobe i nikad prije nisi bio kod gastroenterologa, doktor opce prakse ti daje IPP kao test u smislu ako reagiras i dobro ti je ne salje te nigdje, ukoliko ne dode do poboljsanja ides kod gastroenterologa koji opet ordinira isti lijek ali sada u vec dozi, ako ni tada ne dolazi do poboljsanja ide gastroskopija ili je eventualno moze odmah ordinirati po dolasku na prvu pretragu...na temelju gastroskopije se opet ordinira lijek u dvostrukoj dozi sada cca 2 mjeseca pa mjesec dana 1 pa onda po potrebi...i sada tu nastaje problem..pacijent dolazi opet kod doktora opce prakse i kaze kako po prestanku uzimanja tableta ima pogorsanje bolesti i trazi ili gastroskopiju ili kontrolu ili mozda ph-metriju..doktor opce prakse se protivi i kaze da nema potrebe za time da se iz nalazi vidi sto je i kako je te da nije potrebna ponovna kontrola te da je to sve u psihi (naravno nisu apsolutno svi takvi da se razumijemo ali ih ima dosta)...ali nece propisati tablete u vecoj dozi zato sto to ne moze opravdati kroz uputnice ili dijagnoza nije takva da zahtjeva vece doze IPP-a pa si prisiljen kupovati u slobodnoj prodaji controloc ili nexium u dozi od 20mg i samo 14 tableta i samoincijativno podignuti dozu...STO napraviti s takvim pacijentom?? otici ce naravno privatno i platiti da mu se izvrsi trazeni pregled gastroenterologa koji ce mozda oridnirati opet da se naprave odredene pretarage (ph-metrija ukoliko rade ili gastroskopija ili kolonoskopija)...Dakle sto napraviti s pacijentima kojima terapija ne pomaze??? Postoji puno pacijenata kojima nije dijagnosticiran LPR ili imaju ekstraezofagealne simptome npr. astma i slicno! ONI su primorni biti jako dugo na terapiji visim dozama IPP (pod time mislim barem godinu dana) ali zaista da se svakodnevno uzima npr. 80 mg pantroprazola..To je mukotrpno i sjebava kvalitetu zivota brutalno!
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 12:59   #3003
Quote:
sinuskosinus kaže: Pogledaj post
Moguce, ali ne znam kako je to provedivo ako ti iskusni gastroenterolog kaze napravi to i to, i ti ne napravis, znaci ne slusas ga i vjerojatno ce ti reci da te nece vise ljeciti, isto kao da ne postujes neku njegovu terapiju.
S time se u potpunosti slažem. Samo mislim da bi liječnicima trebalo omogućiti više vremena po pacijentu (ili bi si on trebao uzeti više vremena ili/i pažnje), kako bi dobio relevantne anamnestičke podatke, i tada ne bi bilo problema sa kojima se susrećemo.
skikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 15:44   #3004
Ako specijalist na nalazu navede da pretraga potrebna, o da LOM nema što smatrati.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 16:11   #3005
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Ako specijalist na nalazu navede da pretraga potrebna, o da LOM nema što smatrati.

Da..ali ja uopce o tome ne govorim... ovo je Skikica napisala "već nekoliko mjeseci tražim uputnicu za otorinca, ali liječnik smatra da mi nije potrebna, jer mi je gastrić dijagnosticirao GERB i to je to! Sad mi je dao uputnicu za neurologa jer sam rekla da me povremeno zna boliti glava, ali za ORL nije potrebno Isto sam mu rekla da me boli u predjelu sinusa već mjesecima, i da je bol sve intenzivnija, na što mi je bez bilo kakvih pretraga prepisao antibiotike!" Dakle, sto napraviti s pacijentom koji po prestanku uzimanja terapije ili cak pod terapijom (koja ocito nije dovoljna) i dalje ima tegobe? Otici privatno traziti utjehu
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 22:22   #3006
Quote:
tinatinic kaže: Pogledaj post
Pozdrav, želudac me muci vec godinama ali tek tijekom prosle godine su mi se muke pogorsale. Uzasni bolovi u zelucu, gubitak apetita, mucnine, podrigivanje, tezina nakon obroka, refluks kiseline, hrane.. Uzas.. Uglavnom obavila sam gastroskopiju prije malo manje od godinu dana i oskudno je izolirana HP. Konstantno sam od tada pod terpijom (Ares, Peptoran trenutno) međutim bezuspješno. U zadnja tri mjeseca jezik mi otiče i osjecam peckanje jezika. Je li moguće da ta kiselina toliko izgrize usnu supljinu? Je li netko imao slicne simptome? Očajna sam vec, stalno neke pretrage, a ovo me muci iz dana u dan.. :O :O
Pozdrav, evo ja sam imala sličan problem, tj.imam ga još. Kroz godinu dana sam konstantno kašljala, povremeno osjećala peckanje jezika uz kiselkast okus u ustima. Išla sam u dr, na briseve i u paradontologa koji mi je natuknio da mu se cini da je zeludac u pitanju. Tek su me godinu poslije uhvatile žgaravica, mucina i bol oko srca, nakon cega sam isla na gastroskopiju. Tako da je peckanje jezika definitivno simptom gerba
florie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 16:19   #3007
Aha, krivo se razumjeli.

BZW, mene je baš gastroenterolog bio uputio kod otorinologa zbog sumnje da upala sinusa uzrokuje probleme preko progutane sluzi.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 16:30   #3008
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Aha, krivo se razumjeli.

BZW, mene je baš gastroenterolog bio uputio kod otorinologa zbog sumnje da upala sinusa uzrokuje probleme preko progutane sluzi.

Sve 5...da zanimljivo citao sam nesto o tome...ne znam da li ste procitali postove koje smo Sinuskosinus i ja razmijenili...ja vec 17 godina koristim kapi za nos svakodnevno...jedne kapi mi traju oko 5 dana prije je bilo i gore...kao navodno gutanjem tog sranja (s obzirom na to da kad se ustrcne u nos zajedno sa sluzi mora otici niz grlo dole) moze doci do problema sa zelucem i refluksom...mislim meni je super na IPP nemam nikakvih tegoba...A sad da li je zaista to uzrok uzasno je tesko dokuciti!! Uvijek kazu da je obrnuto da zbog kiseline stradaju sinusi. Ali zaista ne losa teorija za diskusiju.
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 23:22   #3009
a Gorane da malo smanjiš doživljaj protiv liječnika opće prakse? Goran očigledno ne prati situaciju u zemlji i ne zna da su sada doktori opće prakse tako reći privatnici(protiv svoje volje), moraju rezati troškove(po naredbi iz Zagreba), a kako će rezati troškove nego da ne izdaju uputnice

Moram napomenuti i ovo Goranovo persiranje, s svima na vi, makar bio netko srednjoškolac on će i dalje tako, baš poput liječnika, pravo zanimljivo
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 02:12   #3010
Quote:
Goran T kaže: Pogledaj post
Sve 5...da zanimljivo citao sam nesto o tome...ne znam da li ste procitali postove koje smo Sinuskosinus i ja razmijenili...ja vec 17 godina koristim kapi za nos svakodnevno...jedne kapi mi traju oko 5 dana prije je bilo i gore...kao navodno gutanjem tog sranja (s obzirom na to da kad se ustrcne u nos zajedno sa sluzi mora otici niz grlo dole) moze doci do problema sa zelucem i refluksom...mislim meni je super na IPP nemam nikakvih tegoba...A sad da li je zaista to uzrok uzasno je tesko dokuciti!! Uvijek kazu da je obrnuto da zbog kiseline stradaju sinusi. Ali zaista ne losa teorija za diskusiju.
Pozdrav Gorane,
mali je off topic ali kao studenticu farmacije me zaintrigiralo Vaše iskustvo s kapima za nos. Ovisnost o njima je iznenađujuće česta a zapravo se radi o začaranom krugu. Korištenje kapi kratkoročno pomogne ali zapravo dovodi do ponovnog začepljenja nosa i ne preporuča se korištenje istih dulje od par dana. Zanima me koristite li kapi koje sadrže fenilefrin ili efedrin. Fenilferin sigurno nema veze s gerbom, da i djeluje na sfinktere probavnog sustava, djelovao bi konstrikcijski i pomogao bi vam. Efedrin bi se eventualno mogao povezati s tim, ali isključivo teoretski. Ono što vam se može dogoditi je kronično povišenje krvnog tlaka i trajno oštećenje sluznice nosa pa pretpostavljam da ste već izgubili osjete mirisa i okusa.
florie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 12:41   #3011
Ja sam isto imao problema sa kapima, jednostavno, ako se probudim sa osjećajem suhoće u ustima, to bi bilo popraćeno sa problemima sa sinusima, pa bi kapi koristio povremeno (primjerice, svakih nekoliko dana), a onda bi mi trebale sve češće. Ne znam da li je povezano sa GERB-om, ali postoji dvostruka mogućnost: ili kiselina iziritira sluznicu koja je onda sklonija upalama ili blaga dehidracija izazove smanjeno lučenje sline i sluzi u nosu, pa prvo pogoršava GERB, a drugo uzrokuje probleme sa sinusima.

Kapi sam se riješio kombinacijom Rhinoreliefa i ispiranja s Aqua Maris sustavom, s tim da bi Rhinorelief služio samo da otvori prolaze prije ispiranja, ukoliko je potrebno, a Aqua Maris bi pripremao s dodatkom kadulje: skuhaš jako blagi čaj od kadulje, nakon 5 minuta procijediš, kad se ohladi na tjelesnu temperaturu dodaš Aqua Maris otopinu i ispereš.

Od onda više nisam imao problema, a ako osjetim da mi je sluznica suha, ispirem fiziološkom preventivno.

Doduše, 17 godina je jako dug period, pa je pitanje koliko brzo bi ti sluznica uopće mogla vratiti prirodnu funkciju.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 12:43   #3012
Quote:
florie kaže: Pogledaj post
Pozdrav Gorane,
mali je off topic ali kao studenticu farmacije me zaintrigiralo Vaše iskustvo s kapima za nos. Ovisnost o njima je iznenađujuće česta a zapravo se radi o začaranom krugu. Korištenje kapi kratkoročno pomogne ali zapravo dovodi do ponovnog začepljenja nosa i ne preporuča se korištenje istih dulje od par dana. Zanima me koristite li kapi koje sadrže fenilefrin ili efedrin. Fenilferin sigurno nema veze s gerbom, da i djeluje na sfinktere probavnog sustava, djelovao bi konstrikcijski i pomogao bi vam. Efedrin bi se eventualno mogao povezati s tim, ali isključivo teoretski. Ono što vam se može dogoditi je kronično povišenje krvnog tlaka i trajno oštećenje sluznice nosa pa pretpostavljam da ste već izgubili osjete mirisa i okusa.
Koristio sam efedrin ali posto je psihostimulans ide iskljucivo na recept... Cak sam znao popit kapi sa sokom i djelovalo je hehe.. Sad sam na rinilu i super je djeluje i imam normalan okus i mirise... Trebao bih naoperaciju ali to cu ako kapi prestanu funkc. Ma meni je sve to bullshit ali oke tema za diskusiju.. Sluznica je hipertroficna i nema svoju funkciju i suha je ali normalno disem na kapima kao da sam ih prvi put uzeo..
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 01:16   #3013
Quote:
florie kaže: Pogledaj post
Pozdrav, evo ja sam imala sličan problem, tj.imam ga još. Kroz godinu dana sam konstantno kašljala, povremeno osjećala peckanje jezika uz kiselkast okus u ustima. Išla sam u dr, na briseve i u paradontologa koji mi je natuknio da mu se cini da je zeludac u pitanju. Tek su me godinu poslije uhvatile žgaravica, mucina i bol oko srca, nakon cega sam isla na gastroskopiju. Tako da je peckanje jezika definitivno simptom gerba

Moram priznati da mi je malo laknulo kad vidim da nisam jedina s tim simptomima. U ovih par mj sam napravila htpu pretraga. Ja cu isto svakako slijedeci tjedan kod parodontologa. U cetvrtak sam na kontroli kod gastroenterologa pa cu vidjeti sta on misli. U svakom slucaju precudno mi je da mi ta sva terapija ne pomaze bas previse kod refluksa..
tinatinic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 14:01   #3014
Pozdrav,

Već godinama me mučio problem sa kiselinom, pa sam se nekako nosio sa time. U februaru je bilo baš loše pa sam uradio gastroskopiju gdje mi je dijagnostifikovano nekoliko manjih čireva. Koristio sam IPP gdje su se svi povukli osim jedne promjene. Pio sam onda i trojnu terapiju i nakon toga uradio PH nalaz promjene koji je bio uredan bez metaplazija i displazija, sa dijagnozom Gastritis atrophica.
Nakon toga sam nastavio koristiti IPP i nakon tri mjeseca ponovio PH nalaz, priomjena je i dalje bila prisutna. Ovaj puta PH je pokazao sledece:

Neutrofili - 0
Limfociti - ++
Atrofija - +
Intestenalna metaplazija - ++
Displazija - low level
Bakterije se ne mogu uociti

Dijagnoza: Gastritis chronica athropica regio antralis ventriculi cum mataplasia intenstinalis, Dysplasia epithelii ventriculi - low grade


E sada trebam skontati sta dalje....Iko imao slicna iskustva?
luka1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 14:14   #3015
Ja od 25 godine imam problema sa Gerbom i čirevima,posle jedne jako stresne sezone pukla sam ko kokica i počela povraćati imati mučnine ,stolica je bila svakih 4 dana .Na kraju su me stavila na AD prije 4 godine i od tad sam bila u remisiji ,skoro nikakvih simptoma,jela sam ko velika ,mogla sam čak i popiti pivu ponekad bez veći posljedica ,jela sam skoro sve i sad prošle godine skinu me sa tog AD jer sam imala stravične glavobolje na njemu i sad se sve ponovno vratilo...
Idem na gastroskopiju u sljedeći par tjedana a kod psihića sljedeći tjedan da mi da neki sličan ad koji je po meni čuda radio, u 4 godine niti jedan napadaj boli niti nadutostt,imala sam stolicu svaki dan u isto vrijeme ,ponekad čak i dva puta.
Meni je sve to od psihe tako da bi samo i ad mogli pomoći.
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 11:03   #3016
Quote:
luka1978 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Već godinama me mučio problem sa kiselinom, pa sam se nekako nosio sa time. U februaru je bilo baš loše pa sam uradio gastroskopiju gdje mi je dijagnostifikovano nekoliko manjih čireva. Koristio sam IPP gdje su se svi povukli osim jedne promjene. Pio sam onda i trojnu terapiju i nakon toga uradio PH nalaz promjene koji je bio uredan bez metaplazija i displazija, sa dijagnozom Gastritis atrophica.
Nakon toga sam nastavio koristiti IPP i nakon tri mjeseca ponovio PH nalaz, priomjena je i dalje bila prisutna. Ovaj puta PH je pokazao sledece:

Neutrofili - 0
Limfociti - ++
Atrofija - +
Intestenalna metaplazija - ++
Displazija - low level
Bakterije se ne mogu uociti

Dijagnoza: Gastritis chronica athropica regio antralis ventriculi cum mataplasia intenstinalis, Dysplasia epithelii ventriculi - low grade


E sada trebam skontati sta dalje....Iko imao slicna iskustva?
Dakle radi se o atroficnom neaktivnom gastritisu sa blagom displazijom..."dobro" je to što je atrofija u antrumu a ne u korpusu! Ovo sve je reverzibilno s obzirom da se radi blagoj displaziji..Morate se malo cesce endoskopirati da bi se pratila situacija i naravno obavezno IPP ako se ne pije jer se radi o atroficnom gastritisu u antrumu...jer da je u korpusu davanje IPP ne bi imalo smisla...Ja nisam vidio na ovom forumu da je netko imao dijagnozu atrofijskog gastritisa!
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 22:11   #3017
Quote:
Goran T kaže: Pogledaj post
Dakle radi se o atroficnom neaktivnom gastritisu sa blagom displazijom..."dobro" je to što je atrofija u antrumu a ne u korpusu! Ovo sve je reverzibilno s obzirom da se radi blagoj displaziji..Morate se malo cesce endoskopirati da bi se pratila situacija i naravno obavezno IPP ako se ne pije jer se radi o atroficnom gastritisu u antrumu...jer da je u korpusu davanje IPP ne bi imalo smisla...Ja nisam vidio na ovom forumu da je netko imao dijagnozu atrofijskog gastritisa!
Hvala puno na odg. Kao što rekoh, Nolpazu, Controlock i Rabeprazol sam trosio zadnjih 7 mjeseci, a gastroenteorolog mi je sada prepisao Ranisan 2x150 mjesec dana. Uglavnom mi nista nije rekao osim da atrofija moze voditi karcinomu u kasnijem stadiju. Nista odredjeno za hranu osim umjereno i vise manjih obroka, izbjegavati ljuto, alkohol itd.
Kontrola jednom godisnje sa PH nalazom, a posto nemam ni 40 god, nije mi bas svejedno da mi kaze predkancerozno stanje, pa se zato raspitujem ovdje da li je neko nesto slicno prosao ili prolazi...
luka1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 08:31   #3018
Quote:
luka1978 kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odg. Kao što rekoh, Nolpazu, Controlock i Rabeprazol sam trosio zadnjih 7 mjeseci, a gastroenteorolog mi je sada prepisao Ranisan 2x150 mjesec dana. Uglavnom mi nista nije rekao osim da atrofija moze voditi karcinomu u kasnijem stadiju. Nista odredjeno za hranu osim umjereno i vise manjih obroka, izbjegavati ljuto, alkohol itd.
Kontrola jednom godisnje sa PH nalazom, a posto nemam ni 40 god, nije mi bas svejedno da mi kaze predkancerozno stanje, pa se zato raspitujem ovdje da li je neko nesto slicno prosao ili prolazi...

Nema problema...Da moze progredirati..Karcinom nikad ne nastaje na zdravoj podlozi tj. sluznici..ali daljna progresija bi isla umjerena displazija, displazija visokog stupnja (neinvazivna neoplazija i nekada je tesko razluciti da li se radi o ranom karcinomu)..Kod blage displazije reverzibilnost iznosi cca 60% i to je dobro dok je kod teske to vrlo vrlo tesko te se karcinom moze ocekivti unutar dvije godine...Dakle nemojte se plasiti ali u potpunosti razumijem brigu! Samo ne razumijem zasto je propisan Ranisan pored IPP-a?? Dobro da Vam nije dat Gastal!
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 12:34   #3019
Imam GERB već 4 godine, sad mi se nedavno stanje pogoršalo pa bi trebo obavit gastroskopiju. Pošto studiram u Zagrebu planiram ju tamo obaviti. Ima li netko preporuku za bolnicu di je najbolje to obaviti? Zadnju gastroskopiju sam radio prije 2 god (imo sam 18 tad) i grozno mi je bilo, do tog je došlo da sam pokušavao sam čupat cijev van, opiro se itd itd..
crazyelephant is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 12:46   #3020
Odi kod privatnika, trazi sedaciju, a mozda mozes dobiti i na uputnicu u nekoj od boljih bolnica. Zasto se muciti?
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.