Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Programiranje

Programiranje Za programere i one koji to žele postati ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2017., 09:40   #81
Istina je da novac nije jedini faktor, ali nitko ne može reći da nije jedan od najbitnijih. Masa ljudi izgura akademsku titulu upravo zbog love.

Zanima me koliko zarađuju ovi, koji prodaju socijalističke parole kako novac nije bitan...
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 13:20   #82
Quote:
Jura611 kaže: Pogledaj post
Jedino što se može naučit u 6 mjeseci je prepisivanje koda sa stackoverflow-a...
Ne treba previše obeshrabrivat na ovaj način: znam iz svog iskustva, jer sam u manje od 6 mjeseci savladao HTML, CSS, JS, NODE, Express, MongoDB i sad sam pri kraju...

Jest da je bilo gledanja i StackOverflow-a, i MDN-a, Jquery-ja, Paper.js-a, proučavanja rada s JSON API-jima i sličnih stvari - da sam samo prepisivao kod bez razumijevanja, bio bih vjerojatno gotov za dva mjeseca, a ovako mi treba duže ali sad s tim stvarima solidno baratam i iako ne pamtim kod napamet, razumijem ono što pišem i čitam, tako da mi nije problem modificirati kod koji sam koristio i primjeniti ga na nešto drugo. Bitno je naglasiti da je jako važno odabrati PRAVI tečaj, jer ima puno stvari na netu koje su fragmentirane po različitim temama i rijetko koji tečaj je dovoljno širok a opet jezgrovit i samodostatan. Kad kažem samodostatan, mislim na to, da ide kroz jednu temu od početka do kraja i da znanja koja podučava, idu oslanjajući se jedno na drugo, ne izostavljajući pritom ništa. No bitan je i angažman onoga koji to prati, pa je potrebno u hodu pisati, komentirati i spremati kod za kasniju referencu, pretraživati Google i ostale resurse, a ne toliko pamtiti samu sintaksu, jer ona se detaljno uvijek može naći online...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 14:36   #83
Ono, kad lik koji tvrdi da je HTML esencijalna tehnologija ocijeni sam sebe...

Za sve ostalo je tu je MasterCard
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.

Zadnje uređivanje volatile : 21.08.2017. at 14:37. Reason: zajeb
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 14:39   #84
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Ono, kad lik koji tvrdi da je HTML esencijalna tehnologija ocijeni sam sebe...

Za sve ostalo je tu je MasterCard
Nisam rekao SAMO HTML, rekao sam HTML/CSS/JS, barem za web developera...

A koja je tebi bitna tehnologija i čime barataš?
__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 21.08.2017. at 14:51.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 18:25   #85
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Ne treba previše obeshrabrivat na ovaj način: znam iz svog iskustva, jer sam u manje od 6 mjeseci savladao HTML, CSS, JS, NODE, Express, MongoDB i sad sam pri kraju...
Aha. "Pri kraju si".

Daj mi napiši, kaj misliš napravit' kad recimo upogoniš node.js, a ovaj ti uredno na licu mjesta dobije SIGSEGV i zapiše core datoteku?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 18:42   #86
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Aha. "Pri kraju si".

Daj mi napiši, kaj misliš napravit' kad recimo upogoniš node.js, a ovaj ti uredno na licu mjesta dobije SIGSEGV i zapiše core datoteku?
Sjest ispod stabla i plakat.
Ili otić na stackoverflow pa tražiti rješenje problema.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 18:59   #87
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Aha. "Pri kraju si".

Daj mi napiši, kaj misliš napravit' kad recimo upogoniš node.js, a ovaj ti uredno na licu mjesta dobije SIGSEGV i zapiše core datoteku?
Nisam mislil na to da sam na kraju s učenjem - na kraju sam s tečajem koji sam odabrao, a onda ću razmislit kaj ću dalje - možda React i Angular, tko zna...

Susretao se jesam s kojekakvim greškama, tipfelerima ili krivim referencama i sličnim, ali zasad nisam imao problema s klanjem neodgovarajućih verzija node-ovih frameworka, bazom podataka ili nekih drugih dependency-ja, a kamoli takvih sistemskih grešaka, core dump-ova, segfaultova ili sličnog, no kada za to dođe vrijeme, guglat ću, kaj mi drugo preostaje?

No zasad radim u Cloud9 okruženju koji se vrti na Ubuntu-serveru, i većih problema nisam imal, a i to kaj delam je vezano samo za dijelić dostupnih Node-ovih paketa: Express, Mongoose i par drugih, učim web-development, a ne dizajn nuklearnih reaktora...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 19:26   #88
Analiza core dumpa je nešto sasvim uobičajeno. Povlačenje paralele sa nuklearnim reaktorom kod takvih stvari ti ne ide u prilog, jer ispadaš još više bedast. Ionako se iz tvojih postova jasno vidi da si klinac koji misli da je otkrio novi svemir u obliku weba.

Poanta je bila da staneš na loptu i shvatiš da nije web uzrok velikog praska, ali očito nisi ubrao...
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 19:42   #89
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Analiza core dumpa je nešto sasvim uobičajeno. Povlačenje paralele sa nuklearnim reaktorom kod takvih stvari ti ne ide u prilog, jer ispadaš još više bedast. Ionako se iz tvojih postova jasno vidi da si klinac koji misli da je otkrio novi svemir u obliku weba.

Poanta je bila da staneš na loptu i shvatiš da nije web uzrok velikog praska, ali očito nisi ubrao...
A ti si kao, stručnjak za core dumpove...na Linux-u, otkad ga koristim, a tomu je već više od 10 godina, nisam imao niti jedan kernel panic slučaj (bugova je bilo, ali ništa strašno), dok na Windowsima, od 95-ce do XP-a i 7-ce, toga je bilo koliko hoćeš, a da bi se upuštal u analize koda nekog core-dumpa, nije mi padalo na pamet, to ostavljam stručnjacima poput tebe...

Kaj se web developmenta tiče, kladim se da ne znaš pobrojat ni osnovnu strukturu HTML datoteke za ispunjavanje HTML4 ili 5 standarda. Jesam li u krivu?
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 20:03   #90
Koliko se razumijem u core dump neka netko drugi ocijeni.
Opet ti ne ide u prilog vezanje core dumpa isključivo uz kernel. Core dump možeš dobiti i u user mode-u.

I da, u krivu si.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 20:14   #91
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Koliko se razumijem u core dump neka netko drugi ocijeni.
Opet ti ne ide u prilog vezanje core dumpa isključivo uz kernel. Core dump možeš dobiti i u user mode-u.

I da, u krivu si.
Tvoje jedino znanje koje si do sad pokazal, bilo je vezano za kojekakve buzzwords, a omalovažavanje svih i svakog si pokazal svaki put, tak da...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 20:18   #92
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Daj mi napiši, kaj misliš napravit' kad recimo upogoniš node.js, a ovaj ti uredno na licu mjesta dobije SIGSEGV i zapiše core datoteku?
Node.js nije tako stara tehnologija, i to, koliko na Google-u vidim, se dosta često događalo i prijavljivalo...

No kao što sam rekao, na Cloud9 sam dobio predinstaliran Node, tako da, sudeći po izostanku takvih grešaka, vjerojatno su to nekak ispeglali, ali valja imati to na umu, kad ću sam vrtit neki server i na njega stavljat Node...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 20:42   #93
Nije mi jasno zašto netko sa dobrim znanjem HTML/CSS/JS i još sa osnovama nekih drugih tehnologija ne bi mogao naći dobar posao?

Analiza core dumpova, ma dajte....
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 21:04   #94
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Tvoje jedino znanje koje si do sad pokazal, bilo je vezano za kojekakve buzzwords, a omalovažavanje svih i svakog si pokazal svaki put, tak da...
Možda je tebi buzzword. Zašto je tvoj level znanja apsolutna referenca?
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 21:15   #95
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zašto netko sa dobrim znanjem HTML/CSS/JS i još sa osnovama nekih drugih tehnologija ne bi mogao naći dobar posao?

Analiza core dumpova, ma dajte....
Ovisi kako definiraš "dobar posao". Sa druge strane, koju god definiciju ponudio, ima puno zanimljivijih (i težih stvari od HTML-a). Dodatni (ali ne i presudni) benefit je da su takve stvari plaćene i nekoliko puta više od web developmenta. Ako gledamo potrebni skill set, potpuno opravdano (IMHO).

Ne razumijem čemu sprdanja oko takvih stvari, kad svaki dan koristiš finalni proizvod koji se ovdje smatra fizikom visokih energija isključivo zbog neznanja.

Siguran sam da si bar u jednom dijelu života igrao igre, bilo na konzoli, ili na PC-u. Što misliš kako su nastale te igre? Svaki dan se odrade tisuće letova aviona, rade valjda milijuni semafora. Siguran sam da doma imaš TV i da gledaš nekakve TV kanale. Čuo si i za antiviruse i sl... Je li moguće da vas toliko jebe jal da niste u stanju priznati da netko ipak proizvodi sve navedeno, a i puno više toga?
Na kraju krajeva, nitko od vas "web gurua" ne može zamisliti život bez Googlea. A i Google tražilicu je netko morao napraviti.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 21:30   #96
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Možda je tebi buzzword. Zašto je tvoj level znanja apsolutna referenca?
Niš ja nis postavil apsolutno, govorim samo o konkretnim stvarima, druga je stvar to što je moj trenutni fokus web, koji je po mom mišljenju, prilično zanimljivo područje, a uz to je uz današnje stanje stvari i dostupno, dosta dobro dokumentirano i u krajnjem slučaju i traženo...

Da ne govorimo o tome da je lakše ući nekom početniku u to, negoli u svijet pisanja drivera i low-level programiranja bilo koje vrste. Library-ji i frameworksi su zato pisani da olakšaju posao i tek ako si u stanju njima se služiti, možeš jednog dana razmišljati o tome da sam kreneš razvijati vlastite. A netko bi odmah projektiral svemirske brodove, a nije još sastavil ni pošteni čamac...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 00:52   #97
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Niš ja nis postavil apsolutno, govorim samo o konkretnim stvarima, druga je stvar to što je moj trenutni fokus web, koji je po mom mišljenju, prilično zanimljivo područje, a uz to je uz današnje stanje stvari i dostupno, dosta dobro dokumentirano i u krajnjem slučaju i traženo...

Da ne govorimo o tome da je lakše ući nekom početniku u to, negoli u svijet pisanja drivera i low-level programiranja bilo koje vrste. Library-ji i frameworksi su zato pisani da olakšaju posao i tek ako si u stanju njima se služiti, možeš jednog dana razmišljati o tome da sam kreneš razvijati vlastite. A netko bi odmah projektiral svemirske brodove, a nije još sastavil ni pošteni čamac...
mislim da ti ekipa ovdje pokusava upravo reci da ti je ova logika potpuno kriva, bez elementarnih znanja koja vecina ljudi nece usvojit nikad neces nikad radit teze stvari od weba npr., problem je kaj ti nece bit uopce lakse bavit se sistemskim injzenjeringom ako si naucio par frameworkova koristit i razvijat web sajtove, bit ce ti jednako tesko kao sto ti je i sad tesko mislim ako te imalo zanima to jel...
da bi krenuo u te vode treba pocet od najjednostavnije digitalne logike i gradit od temelja prema gore jednostavno, ne pocinjes od frameworkova, oni su kreirani da bi ljudi koji nikad nece znat kaj se dogadja u memoriji kompa nesto "korisno" (navodnici zato kaj cesto naprave i goleme probleme, a ne korist) napravili na tom kompu
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 01:34   #98
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
da bi krenuo u te vode treba pocet od najjednostavnije digitalne logike i gradit od temelja prema gore jednostavno, ne pocinjes od frameworkova, oni su kreirani da bi ljudi koji nikad nece znat kaj se dogadja u memoriji kompa nesto "korisno" (navodnici zato kaj cesto naprave i goleme probleme, a ne korist) napravili na tom kompu
Evo sedam osnovnih stvari koje se dešavaju na računalu:

1) spremanje znaka ili broja na mjesto u memoriji
2) ispis na neki izlazni uređaj
3) upis sa nekog ulaznog uređaja
4) prijenos podataka u memoriji
5) usporedba podataka u memoriji
6) zbrajanje brojeva, odnosno izvedba osnovnih matematičkih operacija
7) spremanje upisanih naredbi u ovisnosti o usporedbi

To je osnova računalnih znanosti i SVE ostalo proizlazi iz toga, e sad, dal ćeš ti ići na proučavanje i implementiranje najniže razine programiranja u strojnom kodu, assembleru, ili nekom višem jeziku poput C-a, je stvar tvog izbora, no pitanje je, da li je to i nužno...

Linus je svoj prvi kernel i osnovne programe za Linux napisal upravo u strojnom jeziku, nije čak rabil niti assembler, koliko sam čitao...što međutim ne znači da svi trebamo biti poput njega (iako i danas postoje i potrebni su ljudi koji razumiju i znaju interpretirati takav kod i raditi s njim)...

Poznavanje binarnog, heksadecimalnog, pa i oktalnog sustava imaju svoje mjesto u računalstvu, i bitno je, a ponekad i neizbježno baratanje s njima, kako u low-level programiranju, tako i web-developerima (npr. korištenje heksadecimalnih brojeva za odabir palete boja i sl.)

Što si bolje potkovan time, to ćeš bolje razumijeti i high-level programiranje u bilo kojem jeziku: bilo JavaScriptu, Pythonu, Go-u ili čemu već, ali to ne znači da ću ići iz početka IMPLEMENTIRATI strojni kod u osnovne programske alate, ako za tim nema potrebe, što većini programera i ne treba, jer neće svatko iz početka iznova raditi alate koji su već izmišljeni, napravljeni i prošli svoj trial period, blago rečeno. Najefikasniji i najbrži kod će napraviti netko tko ima talenta i razumije najosnovnije stvari, ali da li netko tko počinje s Pythonom ili JavaScriptom nužno piše i lošiji kod, ne mora značiti. Istina je, da danas većina ljudi i počinje odmah s high-level jezicima i tu stvarno i je opasnost, da će općenito kod u prosjeku postajati sve glomazniji, memorijski teži i neefikasniji, ali ne treba zato odmah odbaciti te jezike kao smeće. Koliko bi vremena trebalo za napraviti jednostavne stvari u CLI-u, da nema Unix ostavštine shell programa, uz čiju pomoć gotovo ultra-kompleksne zadatke možeš riješiti jednom linijom koda? Ili kako jednostavno napraviti throw-away skripte za rad s podacima, da nema AWK-a ili Pythona?

Ali ne mogu SVI raditi SVE...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 06:38   #99
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Ne treba previše obeshrabrivat na ovaj način: znam iz svog iskustva, jer sam u manje od 6 mjeseci savladao HTML, CSS, JS, NODE, Express, MongoDB i sad sam pri kraju...
Palimo alarm: u 6 mjeseci si mogao u najboljem slučaju savladati osnove osnove. Sve što doma radiš moš objesiti mačku o rep ako nemas dana staza u struci.

Ja sam na mom poslu vise naucio o programiranju uz dobre seniore nego što sam sam doma naučio programirajući.
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 08:20   #100
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Ovisi kako definiraš "dobar posao". Sa druge strane, koju god definiciju ponudio, ima puno zanimljivijih (i težih stvari od HTML-a). Dodatni (ali ne i presudni) benefit je da su takve stvari plaćene i nekoliko puta više od web developmenta. Ako gledamo potrebni skill set, potpuno opravdano (IMHO).

Ne razumijem čemu sprdanja oko takvih stvari, kad svaki dan koristiš finalni proizvod koji se ovdje smatra fizikom visokih energija isključivo zbog neznanja.

Siguran sam da si bar u jednom dijelu života igrao igre, bilo na konzoli, ili na PC-u. Što misliš kako su nastale te igre? Svaki dan se odrade tisuće letova aviona, rade valjda milijuni semafora. Siguran sam da doma imaš TV i da gledaš nekakve TV kanale. Čuo si i za antiviruse i sl... Je li moguće da vas toliko jebe jal da niste u stanju priznati da netko ipak proizvodi sve navedeno, a i puno više toga?
Na kraju krajeva, nitko od vas "web gurua" ne može zamisliti život bez Googlea. A i Google tražilicu je netko morao napraviti.
Pa pretpostavka je da će tražiti posao unutar svojih kapaciteta. Tek je počeo programirati i mislim da neće dati molbu za posao koji zahtjeva tako napredne tehnologije. Ako tražiš posao tek kada skupiš potrebna iskustva nećeš nikad dočekati pisanje molbe za posao

Naravno da ima ljudi koji i to rade ali takvi imaju višegodišnje iskustvo u tom području. Nije u tome problem već što ne dajete podršku nekome tko je tek počeo. Sigurno postoje firme kojima treba jedan takav profil radnika, kada krene u skupljanju iskustva i znanja onda može dati molbu i za naprednije poslove.

Eto

P.S. Naravno, 6. mjeseci nije ništa, pogotovo ako radiš iz ugodnog kutka svoje sobe
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.