Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2013., 20:22   #1701
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
Ovi svedi vise vole homice nego obitelji i djecu kako se meni cini

kako si to zaključio?


Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Da. Na sjeveru je malo bolje, barem kak sam ja imala iskustva. Iako je iznajmiti malo teže, ali opet je sve išlo na preporuku...ono kolega je čuo da kolegica njegove sestre iznajmljuje...
Išli smo gledati i kupovinu, ali na to se ne mogu odlučiti još, iako cijene i nisu Bog zna kak visoke, barem u usporedbi s Hrvatskom. Valjda je skuplje u Stockholmu.
grozno me to frustrira, za popizdit
jesu vam plaće puno manje kad usporedite sa plaćama za St?
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 21:08   #1702
Pozdrav svima!

Pretpostavljam da sa svoje buduće dvije diplome (magistra hrvatskog jezika i književnosti i magistra hrvatskog jezika i književnosti - smjer knjižničarstvo), neće biti UOPĆE lako naći posao u slučaju da se odlučim za 100%-tno preseljenje u Švedsku.

Što vi kažete na mogućnosti? Deprimira me to sve oko pronalaska posla.

Dakako, u planu mi je početi učiti jezik u Hrvatskoj jer će mi ta opcija sigurno mnogo olakšati!
__________________
hugs and kisses, bullets and misses.
snakebite is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 21:54   #1703
Quote:
snakebite kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Pretpostavljam da sa svoje buduće dvije diplome (magistra hrvatskog jezika i književnosti i magistra hrvatskog jezika i književnosti - smjer knjižničarstvo), neće biti UOPĆE lako naći posao u slučaju da se odlučim za 100%-tno preseljenje u Švedsku.

Što vi kažete na mogućnosti? Deprimira me to sve oko pronalaska posla.

Dakako, u planu mi je početi učiti jezik u Hrvatskoj jer će mi ta opcija sigurno mnogo olakšati!
stalno vidim oglase za rad u knjižnici i arhivi, pitala sam za to. uglavnom vlada ima neki plan da svaka škola, općina, prčija ima knjižnicu pa je potražnja za tim kadrom povećana. Ali, jezik bi sigurno trebala znati.
Pa sad
U najgorem možeš u neki neatraktivan grad gdje nitko ne želi ići dok ne svladaš jezik.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 21:58   #1704
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
stalno vidim oglase za rad u knjižnici i arhivi, pitala sam za to. uglavnom vlada ima neki plan da svaka škola, općina, prčija ima knjižnicu pa je potražnja za tim kadrom povećana. Ali, jezik bi sigurno trebala znati.
Pa sad
U najgorem možeš u neki neatraktivan grad gdje nitko ne želi ići dok ne svladaš jezik.
Barem neka dobra vijest vezana uz knjižničarstvo! Jezik ću se sa sigurnošću potruditi savladati jer mi je to temelj, a i imam vremena dok ne završim fakultet!

Još nisam razmatrala u kojem bih se gradu eventualno nastanila.
__________________
hugs and kisses, bullets and misses.
snakebite is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 23:24   #1705
Knjiznicarstvo im je deficitarno, samo ne znam kakve su im place za tu poziciju.

Sent from my Pink Unicorn
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 00:16   #1706
Liječnici- posao

Oprostite na lijenosti što nisam čitao postove ranije ali jel mi može netko ukratko objasnit kako stoje stvari po pitanju traženja posla kao liječnik.
Prijavio sam se također na stranicu MedPharmJobs.com gdje sa vidio dosta ponuda međutim trebala bi mi info iz prve ruke. Tako ako može netko par stvari nabacit uz koji koristan link

hvala
mdoc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 10:46   #1707
Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Knjiznicarstvo im je deficitarno, samo ne znam kakve su im place za tu poziciju.

Sent from my Pink Unicorn
Knjižničarstvo nije nigdje deficitarno, pa to je online studij...
(link)
Quote:
mdoc kaže: Pogledaj post
Oprostite na lijenosti što nisam čitao postove ranije ali jel mi može netko ukratko objasnit kako stoje stvari po pitanju traženja posla kao liječnik.
Prijavio sam se također na stranicu MedPharmJobs.com gdje sa vidio dosta ponuda međutim trebala bi mi info iz prve ruke. Tako ako može netko par stvari nabacit uz koji koristan link

hvala
Link.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 12:10   #1708
Gledala sam liste zanimanja koja su trazena, za Svedsku stoje knjiznicari. I mene je zacudilo. Pretpostavljam kako placa nije bas neka

Sent from my Pink Unicorn
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 12:30   #1709
Ruralna, gdje je bila ta lista, u Jutarnjem?

Na sajtu HZZ-a za ključnu riječ knjižničar ima 13 poslova u cijeloj državi. Na sajtu Arbetsformedlingena za ključnu riječ bibliotekarie ima 29 oglasa u cijeloj državi. Uračunajmo razliku u broju stanovnika i površinu i zaključak je da da, spektakularna je potražnja za knjižničarima.

Te bajke koje se pričaju našim mladim nezaposlenim humanistima su stvarno postale već cinične. Tvrdnje da će neki kroatist arhivist muzeolog knjižničar povjesničar i takvi koji ne može dobiti posao u Hrvatskoj dobiti posao U STRUCI u Švedskoj je po meni čisti cinizam koji samo dodatno truje tu jadnu generaciju što ogorčenjem što totalno nerealističnim predodžbama o svijetu vani.

Čak i da iz nekog potpuno nedokučivog razloga Švedska ne može popuniti sve svoje knjižnice populacijom koju već ima (što mi se kraj svih tih offline i online studija bibliotekarstva baš i ne čini uvjerljivo), sigurno su se samo Hrvati sjetili te mogućnosti, nitko od pustih milijuna mladih nezaposlenih Španjolaca, Talijana, Poljaka, Grka, Rumunja, itd itd nije došao na istu ideju. A govorimo ne o 30 000 radnih mjesta kao u Njemačkoj za kojekakve njegovatelje, nego o eto, 30 mjesta

I još onda taj savjet odi nekamo kamo nitko ne želi ići, lol, to vrijedi za doktore i takve, na ovom linku što je postala Eurifesa vidi se da je najveća konkurencija za poslove knjižničara na Sjevernom polu. "Nitko" ne želi ići u praksi znači da ne dolaze deseci tisuća godišnje kao u Stockholm, ali čist dosta ljudi postoji već gore da popuni to jedno-dva mjesta knjižničara u lokalnoj školi
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 15:32   #1710
Ne citam Jutarnji
Info je s njihove stranice za zaposljavanje ili neki ured za strane radnike, nesto tog tipa je bilo, citala sam to prije par mjeseci dok sam se informirala o zivotu u Svedskoj.
Meni se to cini kao pozicija koja bas i nije za friske imigrante, jer pretpostavlja solidno znanje jezika i navodno nize place.

Sent from my Pink Unicorn
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 15:53   #1711
Ovo gore što je Eurifesa postala je link na njihov zavod za zapošljavanje, i tamo je dosta jasno (bojom čak) označeno da je za poslove knjižničara velika konkurencija, što je suprotno od deficitarnog. Na njihovoj stranici za svako zamislivo zanimanje možeš pronaći statistike i tamo nema nikakve priče o nekakvim deficitarnim knjižničarima. A Švedska nema "ured za strane radnike", tako da ako se nešto proglašava takvim na Internetu, gore je i od Jutarnjeg. Sorry, ništa osobno, ali tim poluinformacijama koje kolaju hrvatskim Internetom stvarno treba stati na kraj.

Čak sam išla guglat sad na engleskom da vidim gdje se pobogu krije ta suluda informacija i evo, jedan od prvih hitova:
http://www.scb.se/Pages/PressRelease____344983.aspx

Zaključujem da je nekad negdje nekome bilo preizazovno shvatiti što znači "good supply of applicants" pa je tako krenula priča, jer istina, da, spomenuli su nekakve knjižničare u press releaseu SCB-a
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 16:08   #1712
ok, ja tebe ne mogu uvjeriti da sam tu informaciju procitala na mjestu koje bije mumbo jumbo.
Bacila sam info koju sam procitala online. Ne tvrdim nista vise od toga niti znam ista vise od toga.

Info se nalazio nacstranicama gdje je bio cijeli popis zanimanja za koje postoji

Sent from my Pink Unicorn
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 16:10   #1713
interes i koji su uvjeti koje trazitelj posla mora zadovoljiti. Pod kojom institucijom je bio sajt, iskreno, ne sjecam se, jer sam u to vrijeme citala gomile materijala.

Sent from my Pink Unicorn
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 16:22   #1714
Gle, meni ni iz džepa ni u džep, nije mene briga što si ti gdje pročitala, nego samo komentiram, s linkom na relevantne (vidiš, ja znam točno gdje sam pročitala da nisu) izvore, da je ta priča šupljikava, al daleko od toga da se ja previše uzrujavam oko bilo čeg od tog. Nema dana da ne pročitam na Internetu neku suludost o tome kakvi se poslovi dijele šakom i kapom u Švedskoj odmah s aerodroma, nije to o knjižničarima ni blizu najluđe što ima.
Ali da neku klinku što diplomirava kroatistiku u Hrvatskoj nabrijavate riječima da, da, u Švedskoj je nestašica knjižničara jer ste to "negdje" pročitali na Internetu, kao što rekoh, meni je to prilično cinično. Al ak i ona bude svoje životne planove temeljila na "rekli su mi na forumu", a ne na nekakvom konkretnijem istraživanju ili ne daj Bože pokušaju slati molbe (vidi samo koliko ovdje imamo liječnika koji su se zaposlili bez problema, sjedeći doma u Hrvatskoj), onda fair enough
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 17:37   #1715
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post

kako si to zaključio?




grozno me to frustrira, za popizdit
jesu vam plaće puno manje kad usporedite sa plaćama za St?
Plaće su nekak iste kolko mi se čini. Iznajmljivanje i kupovina stanova i kuća jesu jeftiniji, a ostalo je sve tu negdje. Ne znam, nisam nekak još pametna. Trenutno sam kod kolegice u njenoj kući koju je ona kupila i koju mjesečno plaća 15 000 i nešto kruna. Plaća joj je veća od 30 000 pa onda može to bez problema raditi. Krajem mjeseca se selimo u iznajmljenu kuću na godinu dana pa ćemo vidit. I to sam specijalno sretna što smo uspjeli to naći, nema za iznajmiti skoro ništa...
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 17:46   #1716
Ne kužim kaj si se toliko nabrijala
Da, postoji potreba za knjižničarima i arhivistima. Pretplaćena sam na Dik. se i povremeno pogledam oglase i od kulturnih poslova uvijek ima oglasa za to dvoje. Jel plaćeno bogzna kak i kakvo je radno vrijeme nemam pojma. I ti si sad izvukla brojku kako nema puno oglasa. S obrzirom da je to dosta specifično područje, nije to ekonomija pa da ih se tisuće natječe da, zapravo brojka nije loša. Malo pogledaj ekonomiste, računovođe i sl. zanimanja gdje ih ima ko krpelja.
Iako najveći problem je tu jezik al dobro. Za nekog tko ima luksuz da sjedi doma i uči jezik omjeri uopće nisu loši, dapače.

Zapravo ako ćemo baš o brojkama, moj posao nećeš nikad vidjeti u oglasima. Nikad. Možda kapne jedan oglas u pola godine a vidi me radim stalno:kucaudrvo:
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 18:00   #1717
Imaš pravo, imam valjda loš dan. U Švedskoj postoji velika potražnja za knjižničarima, my bad. Posao će dobiti bez problema, samo nek završi par stupnjeva švedskog. Plaća je, vidim na www.lonestatistik.se (znam da to nije pouzdano, ne znam nažalost nijednog knjižničara pa da pitam za točnu informaciju ), 25 000 sek, to je vrlo malo, nitko ne zarađuje tako malo osim perača automobila i čistačica, pa je očito u tome problem i otuda ta velika potražnja. Sigurna sam da će joj potencijalni poslodavac pomoći u pronalasku stana , vjerojatno i subvencionirati tečaj jezika.
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 18:46   #1718
Quote:
avid kaže: Pogledaj post
Imaš pravo, imam valjda loš dan. U Švedskoj postoji velika potražnja za knjižničarima, my bad. Posao će dobiti bez problema, samo nek završi par stupnjeva švedskog. Plaća je, vidim na www.lonestatistik.se (znam da to nije pouzdano, ne znam nažalost nijednog knjižničara pa da pitam za točnu informaciju ), 25 000 sek, to je vrlo malo, nitko ne zarađuje tako malo osim perača automobila i čistačica, pa je očito u tome problem i otuda ta velika potražnja. Sigurna sam da će joj potencijalni poslodavac pomoći u pronalasku stana , vjerojatno i subvencionirati tečaj jezika.
prosječna plaća. nit smrdi nit miriši. kad plati porez dobije 17-18 000 kruna. tisuće najnormalnije žive sa tim novcima.
vidim ti zarađuješ ko velika kad ovakve zaključke donosiš pa kad si već stavila link pogledaj koliko zarade.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 18:57   #1719
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
prosječna plaća. nit smrdi nit miriši. kad plati porez dobije 17-18 000 kruna. tisuće najnormalnije žive sa tim novcima.
Mislim da je Lastan prodavao nešto za tebe u potpisu.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 13:17   #1720
Samo sam htjela saznati kakvo je stanje s tim poslovima, nisam nužno preodredila da MORAM raditi u struci. Jebiga, shvaćam da mi kroatistika i sve što je vezano uz nju neće pomoći nigdje vani, to je očito i logično. Malo sam zbunjena jer ne znam na što bi se eventualno mogla usredotočiti što se posla tiče.

Eto, u Hrvatskoj čak i postoji diplomski studij knjižničarstva, koliko god to ljudima možda bilo smiješno i baš zato sam se odlučila na dva paralelna diplomska studija, no to je već offtopic.

Dakle, raspitujem se na vrijeme, pokušavam skupiti neke korisne informacije, a ne servirani drek na tanjuru i cerek u facu jer sam klinka s kroatistike koja pokušava SAMO na forumu nešto saznati.

Ne idem nigdje već sutra. Moja je oduka daleko od konačne, tako da - ako imate neki koristan podatak ili saviet koji bi mi mogao pomoći u donošenju iste - bilo bi odlično, a vidim da takvih ovdje ima.

Mislim da imam ispravan stav za razliku od mnogih koji su se uputili ''gore'' bez znanja jezika i bez upućenosti u poslove koji se nude pa čuče mjesecima i čupaju si vlasi s gave od brige.

Znači, savadati jezik koliko mogu i stignem, saznati što više o samoj zemlji i raznim uvjetima, ne odlaziti na blef bez posla, ne odlaziti bez ikakvog smještaja. Svakome bi spomenuto trebalo biti prioritet i iako je većina tih ljudi starija od mene, opet se na te relevantne podatke oglušuju.
__________________
hugs and kisses, bullets and misses.

Zadnje uređivanje snakebite : 08.10.2013. at 13:25.
snakebite is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:45.